Deti Hamelnu

Deti Hamelnu https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456844/bmid_deti-hamelnu-5Lf-456844.jpg 4 7 2

Dominika Moravčíková, víťazka súťaží Básne SK/CZ 2019 a Poviedka 2019, predstavuje obojživelný talent. Slovami predsedníčky poroty súťaže Básne SK/CZ Zofie Bałdygy je zjavné, že autorka je skvelá literárna pozorovateľka sveta a dokáže sa pozerať na svet nielen svojimi očami, ale aj očami iných bytostí. Čo je politické, nie je materské, dozvedáme sa z veršov poetky, ktorá o sebe samej prezrádza: len tiché štúdium a samota : len láska písmom a telo mlčaním. to je / vzorec, ktorý mi dal môj učiteľ : to je vzorec, ktorý ti predávam : Básnický debut autorky, pozoruhodnej spôsobom premýšľania a suverénnou prácou s textom.... celý text

Avathar
30.04.2022 4 z 5

Páčilo sa mi to. Nie síce úplne bezvýhradne, keďže uprednostňujem trochu iný typ poézie, ale to nič nemení na tom, že Deti Hamelnu sú zrelou, sebavedomo napísanou knihou. Cítiť z nej, že autorka mala jasnú predstavu, čo a ako napísať, a že si s tým dala dosť práce. Určite budem zvedavý aj na jej ďalšie diela.

MatejHrbolta
20.02.2022 5 z 5

V slovenskej poézii nadpriemerný debut mladej autorky, ktorý priaznivo prijala i literárna kritika. Autorka prepája chronotop stredoveku so súčasnosťou, v čom silne pripomína poéziu Osamelých bežcov, konkrétne Ivana Štrpku. K tomu pridáva zjavnú inšpiráciu legendou Potkaniara z Hamelnu, tak často sa v tvorbe rôznych autorov objavujúceho.

Dominika Moravčíková
slovenská, 1992