Nešťastie bez želaní / Ľaváčka

Nešťastie bez želaní / Ľaváčka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369813/bmid_nestastie-bez-zelani-lavacka-7cq-369813.jpg 3 3 2

Sväzok obsahuje dve novely rakúskeho autora – Nešťastie bez želaní (1972) a Ľaváčka (1976).

Literatura světová Novely
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Wunschloses Unglück / Die linkshändige Frau

MatejHrbolta
26.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Prvá novela - "Nešťastie bez želaní" , nesie autobiografické prvky, autor v nej opisuje život svojej matky slovinského pôvodu, krátko po jej vynútenej samovražde, v dôsledku psychického ochorenia.

Druhá novela - "Ľaváčka", je venovaná životu prekladateľky - Marianny, ktorá sa snaží, mimo svojej prekladateľskej profesie, nájsť životné šťastie, ktoré v manželstve s obchodným zástupcom, ktorý cestuje po svete, nenachádza.

Obe novely spája téma emapncipácie a boj o slobodnú individualitu ženských protagonistiek.

ravenrain
13.05.2018 4 z 5

Dieťa dokončilo úlohu a začalo čítať: „Ako si predstavujem krajší život. Chcel by som, aby nebolo ani teplo, ani zima. Nech fúka vždy vlažný vietor, niekedy nech je víchrica, za ktorej si treba kvoknúť. Autá zmiznú. Domy by boli červené. Kríky by boli zlaté. Už by sme všetko vedeli a nemuseli by sme sa nič učiť. Bývali by sme na ostrovoch. Na uliciach stoja autá otvorené a možno do nich vojsť, ak je niekto unavený. Už vôbec nie sme unavení. Autá nepatria nikomu. Večer si nikdy nelíhame. Zaspávame, kde práve sme. Nikdy neprší. Priateľmi sú vždy štyria a ľudia, ktorých nepoznáme, zmiznú. Všetko, čo nepoznáme, zmizne.” (s. 70)