mataaskorice mataaskorice komentáře u knih

Boříkovy lapálie – Kniha druhá Boříkovy lapálie – Kniha druhá Vojtěch Steklač

Boříkovy příběhy jsou prostě super. Knížka je psána správně klukovsky, ale velmi vlídně. U čtení jsme se bavily všechny - já i dcery 10 a 14 let. Při nějakém splínu nebo trudomyslnosti je Bořík ta správná volba :-)

08.02.2022 5 z 5

Docela malé ježčí pískání s Písničkou a Fučílkem Docela malé ježčí pískání s Písničkou a Fučílkem Miloš Nesvadba

Kniha básniček pro malé děti, které se seznamují s hrou na flétnu. Je to taková zevrubná hudební teorie, postavená na veršovaném příběhu. Pro běžného dětského čtenáře to nejspíš nebude zrovna nejatraktivnější druh četby, ale pro začínajícího (mrňavého) hudebníka je to takové oživení nudné teorie. Závěr knížky obsahuje zpěvník s notami, písničky jsou řazeny od nejjednodušších po stále složitější. Celkově: líbí se mi nápad přiblížit dětem hudbu, respektive hru na hudební nástroj touto formou. Mimo okruh hudebníků je knížka spíše průměrná.

08.02.2022 4 z 5

Hledej a najdi zvířata naší země Hledej a najdi zvířata naší země Pere Rovira i Planas

Ani za mě nic moc. Přeplácaností stránek kniha působí spíš zmatečně než poučně. Ilustrace samy o sobě jsou zdařilé, jen je toho prostě moc. A třeba ptáky na útesech mám sama problém rozlišit. S dvouleťačkou u téhle knížky jsme potrénovaly počty, případně hledání, postřeh, nicméně nás nijak zvlášť neoslovila.

03.02.2022 2 z 5

Doba kamenná Doba kamenná Insa Bauer

Ale jo. Tahle knížka se dala. Jedná se o kraťoučké příběhy pro mladší čtenáře, jež jsou doplněny historickými reáliemi, které o daném dějinném období známe. Vše jednoduše, stručně, s obrázky. Knížka mi přijde jako fajn materiál pro prvostupňové děti do vlastivědy, kdy příběh může tvořit úvodní - motivační část hodiny, na dvoustranu s dějepisnými fakty lze pak navázat vlastním výkladem, diskuzí apod. Způsobu využití se nabízí hromada. U šesťáků bych to použila spíš u těch, kteří jsou ještě hravější, klidnější, puberťáci by tuhle knížku zdela jistě odepsali :-)

03.02.2022 5 z 5

Šťastný pes Šťastný pes Nadja Kneissler

Utlá knížka, která není úplně špatná. Je to takový velmi stručný návod na péči o psa, jeho výchovu, na pohodové soužití s jeho majitelem. Kdyby se čtenář zajímal o nějakou konkrétní oblast péče o psa, výchovy psa, sáhl by jistě po nějaké specifické publikaci, která se danému tématu věnuje rozsáhleji. Nicméně v této všeobecné knížce o psech jsem se dočetla spoustu zajímavých, ne tolik zmiňovaných věcí, jako je třeba psí masáž. Dost prostoru je také věnováno hře se psem a psím sportům.

03.02.2022 4 z 5

Veršovánky pro Aničku Veršovánky pro Aničku Zdeněk Sejček

Kniha vůbec neobsahuje pohádky a říkadla, jak říká současná anotace na webu. Jedná se o knížku básniček pro děti. Kniha je většího formátu a když ji otevřeme, najdeme na levé straně básničku, pravá je věnována celostrankové ilustraci. Básničky jsou o všem možném, co obklopuje dětský svět: o větru, podzimu, sněhulákovi, mamince, zahradě, spánku... Básničky jsou vhodné pro školkový věk. Verše jsou ale složitější, někdy opisné, metaforické. Je to ten typ básniček, který se pro složitost výrazu hůř učí,hůř pamatuje. Ale pro děti předškolního věku fajn - ideálně vytáhnout jednu básničku za čas příhodně k nějakému tématu. Souvislé čtení těchto veršů bude většinu dětí bavit několik básniček. Ilustrace připomínají dětskou kresbu a mně osobně se nijak zvlášť nelíbí. Na druhou stranu je dobré dítě seznamovat s různými formami výtvarného projevu, dítě si rozšiřuje obzory a názor na to, co se mu líbí nebo ne, dokáže bezesporu vyhodnotit dle svého vlastního úsudku samo.

18.01.2022 3 z 5

Všechno zlé je k něčemu dobré Všechno zlé je k něčemu dobré Katherine Center

Knížka se mi líbila. Nebyla to úplná pecka, ale osobně ji oceňuji na víc než na současných 73%. Děj je předvídatelný, text se čte dobře, je nenáročný. Ale na druhou stranu vyprávění nepostrádá takovou tu úplně obyčejnou lidskost. Postavy jsou osobité, reálně běžné, se svými slabinami, příběh bez příkras, snad až na dokonalost Gardnera, který se postará i o nějaké to dojetí. Nejedna čtenářka si možná řekne, že hlavní hrdinka Jenny je pěkná trubka, když se nechává oblbovat někým takovým jako je Dean, jenže holek, které se lepí na typy bad boys, by bylo... A i v tom vnitřním konfliktu citů a rozumu je Jenny věrohodná. Co se týče mateřství, pozná se v tom určitě nejedna novopečená prvomamina, která čelí realitě, jež je tolik odlišná od těhotenských očekávání :-)

07.01.2022 4 z 5

Pět minut před večeří Pět minut před večeří Iva Procházková

Trošku netradiční dětská jednohubka, kdy si malá Babeta a její tatínek krátí chvilku čekání na večeři vyprávěním o historii jejich rodiny. Z hovoru vyplynou hned dvě závažná témata, a to život s hendikepem a to, že tatínkem může být i tatínek náhradní. Obě témata jsou podána citlivě, dokonce s humorem. Navíc poselství, které text předává, byť se týká obtížných situací, je pozitivní. Tatínek je pro Babetu zkrátka tatínkem a vnímání světa nevidomého je plné fantazie a představivosti.

06.01.2022 5 z 5

Irský vlkodav Irský vlkodav Alice Kane

Přínosná knížka o historii plemene, o výběru štěněte a jeho aklimatizaci v novém domově, poměrně dost prostoru je věnováno osvojení hygienických návyků psa. Dočteme se také nějaké základní rady pro zvládání poslušnosti. Závěr knihy je pak věnován otázkám veterinární péče, nemocem a jejich možné prevenci, popřípadě léčby. Doslova mě šokovala gigantická čísla ohledně množení škrkavek. Pěkné zvětšené fotografie blechy, roztočů a klíšťat, případně vnitřních parazitů by měly být chovatelům strkány pod nos co nejčastěji, třeba formou fotoreprodukcí v čekárně u veterináře - věřte, že tohle doma fakt nechcete :-) Kniha je o irském vlkodavovi, ale nadpoloviční většina informací je poplatná pro psy obecně, napříč rasami.

05.01.2022 5 z 5

Bajky z celého světa Bajky z celého světa Natalia Rodríguez

Knížku jsme četly s dvouletou dcerou, jednoduchý text čítající čtyři, pět řádků na stránku je pro mrně tak akorát. Bajky jsou poučné, pro malé dítě snadno uchopitelné, strany jsou celoplošně tvořeny barevnými ilustracemi, do nichž je vložen text. Přesto dávám přednost trošku jiným knihám, co se zpracování týče, nejsem úplně fanda ála disneyovských obrázků, ale je dost možné, že malé dítě by vybíralo jinak. Dceři se knížka nelíbila o nic méně než ty mé oblíbené s vymazlenými ilustracemi.

04.01.2022 3 z 5

Zasněžené pohádky - 15 hřejivých zimních pohádek o zvířátkách Zasněžené pohádky - 15 hřejivých zimních pohádek o zvířátkách kolektiv autorů

Mně se tahle knížka prostě líbí! Pravda - příběhy jsou velmi triviální, ale pro mrňouse dostačující. Příběhy jsou pro začátek zimy a pro předvánoční čas příjemným prostředkem k navození té správní zimní atmosféry. To hlavní v téhle knížečce jsou ale skutečně nádherné, něžné ilustrace. Čteme s dvouleťačkou a knížku si opravdu zamilovala, před každým spaním chce dva, tři příběhy přečíst. Máme ji půjčenou, ale už se po ní poohlížím i do domácí knihovny.

10.12.2021 5 z 5

Superstar SpongeBob Superstar SpongeBob Annie Auerbach

Krátký příběh o tom, kterak se ze SpongeBoba stala filmová hvězda, jak mu narostlo ego a jak se skrz svou nafoukanost začal povyšovat nad své kamarády a toho, jak v závěru dospěl k poznání svých omylů. Knížka desetileté dcery. Je nečtenář, takže jsem ráda za jakoukoli knížku, po kterém sáhne. Pro milovníky SpongeBoba jistě bezva počtení, pro nás běžné čtenáře taková znouzectnost.

10.12.2021 2 z 5

Papua - Nová Guinea Papua - Nová Guinea Bernhard Kittel

Utlá knížka, která si neklade za cíl být v pravém smyslu slova cestopisem,jde o cestovatelský deník - velmi stručný a bleskový cestovatelský deník, který je ale doplněný velkým množstvím krásných fotografií. Minimum textu, něco málo informací, pěkný obrazový doprovod (respektive spíš obrazová publikace stručně doplněná slovem). Taková prohlížečka, co je za hodinku přelouskaná.

09.12.2021 3 z 5

Zloději hvězd Zloději hvězd Nicole Mtawa

Z počátečních tří hvězd v úvodu knihy, kdy jsem si taky říkala něco v tom smyslu, že Nicole je hazardér a naivka (hned první stránky k takovému pojetí vybízí), jsem se postupně prokousala k závěrečným pěti. Pokud si chce čtenář knihu užít a hlavně si z ní něco vzít, přičemž kniha má ohledně hodnot a smyslu života opravdu co dát, musí se na text podívat tak nějak z nadhledu - bez předsudků a konvencí středoevropada v, bez nutnosti myslet a konat tak, jak to naše kultura od nás očekává. Nicole obětovala svůj život pomoci těm nejnuznějším. Její vztah k Jumovi byl sice jistý kaskadérský kousek s nejistým výsledkem, ale toho si byla sama od počátku vědoma a své pochyby v knize mnohokrát sdílí. K tomu, aby mohla nabídnout bezprostřední pomoc člověku bez práv, ekonomických jistot, bez domova, musela dobře znát prostředí, ve kterém se pohybuje, způsoby jednání, zvyky, tradice, které jsou tolik odlišné od těch v naší kultuře. Je tedy zcela přirozené, že se snažila co nejvíce proniknout do světa chudých, pokud jim měla být v budoucnu nějak nápomocná. Stejně tak v případě Jumovy drogové závislosti musela poznat obrysy toho, co užívání drog obnáší (pouze jako pozorovatel). Pokud má člověk s něčím bojovat, musí svého nepřítele znát. Tak to je. Nicolin život se významně vymyká tomu, na co jsme my, Evropané, zvyklí, ale když se člověk zbaví těchto tradičních předsudků a omezení, najde v Nicolině jednání stopy ledasčeho, jen ne hlouposti a naivity. Za mě - respekt a klobouček dolů za schopnost žít v maximální prostotě, nekomfortu a zároveň snaha činit tolik pro potřebné. Matku Terezu za její obětování se dobré věci taky nikdo nepranýřuje. Pravda, nebrala si kluka ulice a netahala ho od fetu a od pouličního gangu, ale podstata jejího nezištného postoje k životu, k lidem, k materiálnu, k lidským právům, stojí na podobných základech. A Nicole od počátku věděla, že její snaha odvrátit Jumu od života za hranou nebude jednoduchá a možná ani úspěšná. Rozhodně si nebrala cizince po měsíci chatování na seznamce nebo po dvou týdnech dovolené v Egyptě. Upřímně - tohle jednání některých Evropanek mi přijde mnohem víc nelogické a riskantní, než osobní důkladná znalost podmínek a prostředí v případě Nicole. Jinak se knížka četla moc dobře.

26.11.2021 5 z 5

Zvěrolékař na klinice Zvěrolékař na klinice Vicki Croke

Úžasná knížka, na kterou budu dlouho vzpomínat, respektive zvažuji, že si ji po přečtení z knihovny koupím přes bazar i do knihovny své. Kniha přináší vyprávění z veterinární praxe, přičemž veskrze jde o dost složité, náročné, emotivní, někdy kuriózní případy. Prostě taková procházka zvířecím JIP sadem. Čtení je to samozřejmě pro člověka, kterého daná problematika baví a zajímá. Když jsem stála na prahu rozhodování o dalším studiu, byla veterina mým snem a cílem. Rodiče této mé vizi tehdy nedali zelenou, což mě dodnes mrzí. Ale čtení o zvířatech a jejich zdravotních obtížích a nápravě mě zajímá stále. Milovník zvířat bude mít pravděpodobně při čtení co chvíli na krajíčku, možná bude dokonce ronit i krokodýlí slzy. I mě se příběhy z této knihy hodně dotkly.

12.11.2021 5 z 5

Chalupa na spadnutí Chalupa na spadnutí Jiří Křenek

Knížka dvou tváří. Občas mě děj chytl, střídaly se příjemné popisy přírody a venkovského života, letních chvilek a staromilského rodinného soužití a sousedských vztahů, vzápětí text náhle přešel do nudných, zdlouhavých, přízemních pasáží. Tuhle dvojakost možná osvětluje jakási konečná pointa - nalezení pravého smyslu života a změna životního stylu, prostředí, způsobu trávení lidských dnů. Prostota, čistota a přímost venkovského prostředí a mezilidských vztahů se životem ve městě a jeho shonu je tak v jasném kontrastu. Je škoda, že když už mě čtení chytlo a začala jsem se těšit na další stránky, místy rozněžněna příjemnou venkovskou atmosférou, že přišel z čista jasna střih v podobě nového odstavce a s ním prokousávání se řadou opravdu nezáživných stran. Co se týče humoru, jedná se spíš o slovní než situační komiku, ale autor s humorem pracuje docela dobře - ať už použitím svérázné mluvy mladého Kubáně a dalších postav nebo neotřelými přirovnáními. Čtenář narazí na pár pasáží, kde se pobaví a zasměje. Když na knihu ale pohlédnu jako na celek, jsem ráda, že je za mnou a že se můžu vrhnout na něco jiného.

14.10.2021 3 z 5

Nejlepší tatínek Nejlepší tatínek Lisa Alderson

Jednoduchý, triviální děj. Čtu dvouleté dceři a ta knížku miluje. Kniha pojednává o jednom dni malého medvídka ve společnosti jeho tatínka. Táta je velkým průvodcem na cestě k získávání nových dovedností, které medvěd bude v budoucím životě potřebovat. Táta svého syna učí, povzbuzuje, chválí. Textu je opravdu minimum, ale pro takto malé dítě značka ideál. Gros knížky jsou krásné ilustrace. Určitě najdeme v knihovničce lepší knížky, ale tahle má u dcery úspěch a její grafická stránka je taky moc příjemná.

07.10.2021 5 z 5

Dřív, než půjdem spát Dřív, než půjdem spát Petr Wagner

Jednoduché verše pro malé děti, krásné ilustrace. Stavba verše nebo rým sem tam malinko zaskřípe, ale té mé dvouleťačce je to srdečně fuk. Knížka je moc milá, něžná i poučná.

30.09.2021 5 z 5

Míša, mistr na průšvihy Míša, mistr na průšvihy Jurij Sotnik

Desetiletá dcera se od téhle knížky nemohla odtrhnout. Doslova žebrala, když jsem večer zavelela "Spát", že si chce ještě číst. To se té mojí nečtenářce tedy zrovna nestává :-) Mně se taky moc líbila, takže prozatím zůstává v naší knihovně a neputuje dál jako většina knih. Míšovy průšvihy nejsou nijak zlé, škodlivé ani prvoplánové. Naopak jsou dokladem dětské hry, fantazie, nápadů, které dítě myslí s dobrým, bohulibým úmyslem, jen se holt občas zvrhnou. Pravda - Míša se k průšvihům občas dopracuje nějakým tím vytahováním a rádoby hrdinstvím, ale i tohle je součást dětství a nějakou podobnou zkušeností si prošel asi každý :-)

27.09.2021 5 z 5

Vašek Prášek Mydlinka Vašek Prášek Mydlinka Lenka Rožnovská

Kniha se mi nijak zvlášť nelíbila. Nejde ani tak o to, zda jsou postavy a situace možné či reálné - fantazie, kouzelný svět a třeba i svět tak trochu naruby do literatury pro děti patří, ale tady je toho nějak moc na malém textovém rozsahu a tak nějak nepřirozeně, jako kdyby se autorka snažila za každou cenu ten text nějak poskládat do jakéhos celku. Líbí se mi vizuální stránka knížky, její barevnost, začleněnost textu do ilustrací. Za text hvězdičky dvě, ilustrace celkový dojem hodně vylepšily, takže celkově průměr.

09.09.2021 3 z 5