Martinmmm Martinmmm komentáře u knih

Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Norman Davies

Brilantne napísaný prehľad poľských dejín idúci skôr do hĺbky a príčin historického vývoja..odporúčam

15.09.2022 5 z 5

Afrika ve vichru svobody: Dekolonizace a její důsledky Afrika ve vichru svobody: Dekolonizace a její důsledky Jan Klíma

Detailný popis priebehu dekolonizácie v jednotlivých afrických krajinách ako aj krátky náčrt ich ďalšej mnohokrát nie príliš úspešnej samostatnej existencie.

30.08.2022 5 z 5

Autobiografie Autobiografie Jorge Luis Borges

Veľmi príjemná kniha dopĺňajúca jeho zbierky poviedok.

30.08.2022 5 z 5

Modlitba za déšť Modlitba za déšť Wojciech Jagielski

Úžasné zhrnutie súčasných dejín Afganistanu a poukázanie na korene mnohých problémov siahajúcich hlboko do minulosti..

28.06.2022 5 z 5

Velká šachovnice Velká šachovnice Zbigniew Brzezinski

Klasika svojho žánru s úvahami, ktoré sú platné aj takmer 30 rokov po ich napísaní..

01.06.2022 5 z 5

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Sedem veľmi zaujímavých príbehov pacientov neurológa Olivera Sacksa s oveľa hlbším presahom a úvahami o ľudskej osobnosti a podstate..

03.05.2022 5 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Luxusná obálka skrýva luxusné príbehy..

26.04.2022 5 z 5

Halič: Putovanie po stratenom svete Halič: Putovanie po stratenom svete Martin Pollack

Putovanie po miestach, ktoré žiaľ už nie sú, v čase ktorý už dávno pominul..

25.04.2022

Černobyľ: Príručka prežitia Černobyľ: Príručka prežitia Kate Brown

Príbeh popisujúci nielen bezprostredné dopady černobylskej katastrofy, ale aj jej dlhodobé vplyvy na zdravie ľudí a životné prostredie ako aj snahy o ich zahmlievanie a ututlávanie nielen zo strany sovietskych, ale aj západných vedcov..

11.04.2022 5 z 5

Môj malý zverinec Môj malý zverinec Gabriela Futová

Príhody s tradičnými a aj trochu menej tradičnými (straka, baran,..) domácimi zvieratami..

22.03.2022 3 z 5

Holubí tunel: Příběhy ze života Holubí tunel: Příběhy ze života John le Carré (p)

Príbehy zo života spisovateľa a predtým špióna..niektoré viac a niektoré trochu menej vypointované..vrátane načrtnutia vzťahu s Autorovým otcom..

20.03.2022 4 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Murakami a jeho prvotiny a náznaky spisovateľského štýlu, ktorý tak obľubujem v jeho neskorších dielach..

08.03.2022 4 z 5

Nemesis: Drogová bitva o Rio Nemesis: Drogová bitva o Rio Misha Glenny

Príbeh Ria, kokaínu a vzostupu a pádu bossa jednej z najznámejších faviel..

08.03.2022 4 z 5

Ako nakŕmiť diktátora Ako nakŕmiť diktátora Witold Szabłowski

Pohľad na niektorých z najhorších diktátorov 20. storočia z netradičného uhla..cez spomienky ich kuchárov..

29.01.2022 4 z 5

Vojna: Ako nás formoval konflikt Vojna: Ako nás formoval konflikt Margaret MacMillan

Pohľad na vojnu ako fenomén histórie aj súčasnosti z rôznych uhlov pohľadu..

23.01.2022 5 z 5

Třicet let na zlatém severu Třicet let na zlatém severu Jan Welzl

Neuveriteľné dobrodružstvá z časti zemegule, ktorú si bežný Stredoeurópan ani nevie predstaviť..

21.01.2022 4 z 5

Vánoční překvapení Vánoční překvapení Daisy Bell

Krásny a dojímavý príbeh plný lásky...

14.01.2022 5 z 5

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Zaujímavý pohľad na 150 rokov grécko - perzských vojen a na civilizačnú vyspelosť Peržanov a Grékov..

02.01.2022 5 z 5

Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet Rutger Bregman

Kniha s mnohými zaujímavými podnetmi a myšlienkami na uvažovanie - najmä v prvej časti sú na zamyslenie pohľady na chudobu a nedostatok a ich dôsledky na človeka a návrh priamočiareho riešenia prostredníctvom univerzálneho príjmu, ako extrémnu chudobu odstrániť a takisto zaujímavé boli myšlienky o skracovaní pracovného času a "bullshit" joboch..

29.12.2021

Král Král Szczepan Twardoch

Strhujúci príbeh z predvojnového Poľska..

27.12.2021 5 z 5