Marquis Marquis komentáře u knih

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Toto naozaj nadchne iba fanatikov, ktorí sú presvedčení, že zvráteným myšlienkam chorého jedinca porozumeli. Sto myšlienok na jednu stranu, preskakovanie z témy na tému, spisovateľ Hitler zlyháva na celej čiare. Z literárneho hľadiska absolútny odpad, nepovažujem propagandu za hodnotnú literatúru.

17.04.2013 odpad!

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Vtipné, smutné, absurdné a geniálne. Hlava XXII. je určite jeden z najlepších vojnových románov, ktoré som kedy mal možnosť čítať. Z takého panoptika postáv a osudov si na sto percent každý vyberie svojho obľúbenca. Mojím je Hladný Joe :)

Mexická vlna Mexická vlna Maxim E. Matkin

Budem sa opakovať aj za distribútora, aj za ostatných, keď poviem, že je to skutočne nádherná kniha. Plná krutých každodenných parodoxov, nenaplnenej lásky, hľadania niekoho aj seba samého. Najťažšie je písať o realite, pretože tu sa vždy kladú nejaké medze. Jeden z najsilnejších literárnych zážitkov, aké som mal možnosť prežiť. Matkin už asi nič lepšie nenapíše, pretože Mexickou vlnou nastavil latku naozaj vysoko nielen pre ostatných autorov, ale hlavne sebe.

16.04.2013 5 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Nielen pre fanúšikov, ale aj pre bežného čitateľa je určená táto úsmevná, i keď miestami trochu tragikomická knižka. Fanánek píše pútavo, nič príliš neprifarbuje, nič nezamlčuje (príde aj slávna nehoda), proste "hovorí" všetko tak ako to bolo. Muzikantské začiatky, opijáše, starosti so ženskými a kamarátmi (R.I.P. Franta Sahula). Aj keby som bol úplný laik, nadchne ma to rovnako. Veľmi dobré čítanie.

Lepidlo Lepidlo Irvine Welsh

Snáď ešte lepšie než tak trochu preceňovaný Trainspotting. Má všetko, čo malo aj Welshovo veľdielo a ešte aj čosi naviac - melanchóliu nad osudom smoliara Gallyho, staré známe ksichty, viac úspechov na úkor narkomanskej mizérie. Kniha, ktorú by som chcel ešte niekedy dostať do rúk. A čítať až do omrzenia... Irvinov majstrštyk.

Travič Travič Tristan Schwartz

Zaujímavá a nesmierne pútavá kniha, ktorej by možno prospel väčší rozsah (208 strán je naozaj málo) a ešte trochu viac odvahy. Ku koncu možno narýchlo dopísaná, osud Angela Cajuana sa mi zdal príliš predvídateľný, no tak ako tak, Travič sa mi páčil a rád sa k nemu znovu vrátim. Magický realizmus tohto diela upúta aj čitateľov, ktorí mu moc neholdujú.