Mexická vlna

Mexická vlna je najsmutnejšia a najkrajšia Matkinova kniha. Ako prvé dve (Polnočný denník, Slovart 2002, Láska je chyba v programe, Slovart 2004) aj tretí Matkinov román si mohli čitatelia na pokračovanie čítať v dennej tlači. Na rozdiel od prvých dvoch kníh sú však hlavné postavy tri – súrodenci Tereza a Henry a ich nevlastná sestra Verona, kvôli ktorej otec odišiel od rodiny. Napriek tomu sú však priateľmi. Mexická vlna je iná aj tým, že sa odohráva na Slovensku, aj tým, že hrdinov sledujeme v skutočne epickom rozpätí takmer dvoch desaťročí. Nájdeme v nej otrasné detské svetríky, zväzarmovské krúžky, koridory a štrnganie kľúčov na námestí, únos prezidentovho syna, zmarené referendum a rozdelenie republiky, zverejnenie zoznamov ŠtB, ale aj vstup do Európskej únie a postup Artmedie do Ligy majstrov… Ešte omnoho viac tvorí kulisy príbehov trojice súrodencov, len málo veselého v láske, v práci, v živote… Ale nakoniec budete všetci prekvapení!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74033/big_mexicka-vlna-Ql2-74033.jpg 3.8158
Romány, Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (SK)

Mexická vlna, 2003

Kniha Mexická vlna

Ivan F
19.11.2021

Komentár obsahuje jemné vulgarizmy objavujúce sa v knihe.

Je to také typicky naše slovenské rozprávanie o tom, ako to bolo nie tak dávno a ako sa to všetko (aj s chybami) recykluje a tým pádom opakuje. Presne tak, ako naše dejiny, nepoučili sme sa a tak s príslovečnou tragikou prežívame životné radosti a najmä sklamania. Kto chce aspoň čiastočne pochopiť slovenský národ, tak táto kniha je akýmsi úvodom k jeho pochopeniu. Literárne je to však slabé a existujú omnoho lepšie knihy, kde sa pranieruje (niekedy aj exaltovane vyzdvihuje, čo mi je záhadou, prečo je tomu tak) tá naša typická slovenská mentalita - so všetkým, čo k nej patrí. Tak, ako k súčasnému slovenskému textu patria vulgarizmy a najmä najtvárnejšie slovo jebať. To má v tejto útlej knižke hojné zastúpenie a najpôvabnejšie je v spojení s vynálezom, ktorý sa volá samojeb. O jeho existencii nepochybujem - myslím tým oboje, slovo aj vynález.

Po prečítaní mám však pocit nenaplnenia, asi si ďalšiu knihu od Maxima odpustím.

maja2712
05.05.2021

Další slovenský autor, který mě mile překvapil. Většinou nevyhledávám toto téma, ale knihovnice byla přesvědčivá. Nelituji.

nicolettkaa
30.07.2020

Tato knížka mi leží v knihovně netknutě už spoustu let. Autora neznám a nikdy jsem od něj nic nečetla. Měla jsem z ní docela obavy, a proto jsem ji tak dlouho odkládala. Nakonec mě mile překvapila. Příběh o životě, lásce, rodině, přátelství a všech trablech, které s tím souvisí. Příběh, u které člověk nemusí moc přemýšlet. Kniha není špatná, ale nepřesvědčila mě, abych si přečetla od autora něco dalšího.

MarioKingOfPlot
10.04.2020

Čítal som veľa románov, pri ktorých si zrejme na začiatku autor vytýčil zaujímavé svetové dianie a svoje postavy potom nenápadne napchal medzi tieto míľniky ľudstva s miniatúrnymi no zároveň nenahraditeľnými úlohami. V tejto knihe, zaplať pán, to tak nie je. Míľniky ľudstva sa zmenili na míľniky Československa, čo je z môjho pohľadu veľmi sympatické a je to v prvom rade román, ktorý človeka nenechá chladného a porozpráva nám netradičné stránky, tradičných rodín za totality, ich kostlivcov v skrini lásky a anomálie detí revolúcie spojené do jeden a pol rodiny. Hlavné postavy Henry, Tereza a Verona sa prebíjajú životom, mladou demokraciou, vzťahmi a osudom, ktorý im prinajmenšom nefandí. V knihe je dosť smrti, kde by však podobná literatúra bola bez nej. No nenechajte sa pomýliť, nie je to nič depresívne a vo finále z toho máte skvelý pocit. A ako bonus si možno dáte aj stretávku s emóciami, po dvadsiatich rokoch.

Komentár k autorovi:
K tomuto autorovi som sa dostal ako slepý k husliam. Nečakane to bolo to vďaka nejakej žene, s ktorou som sa vtedy chcel stretávať. Dámy prepáčia ale som ortodoxný odporca ženskej literatúry rovnako ako väčšiny citových vydieračiek a preto netuším čo som si sľuboval keď som Matkina pred pár rokmi začal čítať. Musím ale povedať že som prekvapený, a trošku aj zahanbený že ma to baví ako máločo. Ťažko sa mi bráni predstave seba samého v ružovom županovom outfite s vlasami zavinutými do uteráku, s pleťovou maskou na tvári a pohárom vína v ruke. Záber sa približuje a možno vidieť mojich sto kíl roztomilosti zažratých do ženskej knihy. Knihu v zápätí odkladám a opäť sa okydám horčicou, víno sa mení na pivo, vracia sa strnisko a záber končí stmievačkou. Asi to len prebúdza moju vnútornú ženu, neviem. Páčia sa mi opisy, páči sa mi dej a hlavne, tie prirovnania a všetky tie slovené hračky. Neviem či som to len ja ale oproti tomuto štýlu sa mi zdajú ostatní spisovatelia ako keby prvých 90% svojej autorskej praxe venovali tvorbe telefónnych zoznamov a zo zvyku sa stala železná štylistika.

eva6220
19.02.2020odpad!

nuda nuda šeď šeď , hodně “můdra” a motivačních vět. Kniha která mne nebavila

Vesmich
21.02.2019

Slovenština má půvab, kterému těžko odolat a tato slovenština je půvabná exponenciálně. Celý ten přelet nad uplynulými 30 lety byl i průletem mým vlastním životem a v Bratislavě nebo tady, všechno stejné. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou rozmanité a některé velmi originální. Palicu pre odchyt psov jsem převzala do vlastního vztahového rámce a už tuším, že bude efektivní!

lacola
23.11.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih tohoto autora/rky. Popisuje historii rodiny “Matkinů” stylem, jaký známe z jeho předchozích knih. Čteno ve slovenštině.

Fanda74
29.10.2018

Opět jsem vůbec nebyl zklamán, trochu vážnější, až smutné...