Lepidlo

Přestože by název nového románu Irvina Welshe mohl napovídat, že se jeho děj bude točit kolem známé látky, jež se dá fetovat vdechováním, odkazuje na to, co spojuje od dětství až do dospělosti čtyři kluky, kteří vyrůstají na sídlištích v Edinburghu. Je to jejich přátelství, nepřátelství vůči jistým lidem, zážitky a zejména tajemství. Z kluků se stávají muži, a tak sledujeme Juice Terryho, holkaře, který by se ze všeho nejraději v jednom kuse vyhýbal veškeré práci, která by mu snad mohla hrozit, přestože v jiných oblastech je více než čilý; boxera Billyho, co trénuje od rána do noci a jede ve všem až na doraz; muzikanta a dýdžeje Carla, jenž se věnuje hlavně zvukům a hudbě, a nakonec smolaře Gallyho, který přitahuje maléry jako hromosvod. Během jejich dospívání se všechno mění: způsob života, hudba – od punku k technu, ale i drogy, které k jejich životu neodmyslitelně patří – od speedu k extázi. Sledujeme také, jak se snaží vymanit z prostředí, do něhož se narodili, protože třídní i kulturní tlak pociťují jako tíživý, stejně jako tlak rodičů, kteří doufají, že si jejich děti povedou lépe než oni. To, co je drží pospolu, je jejich kamarádství, založené na několika základních pravidlech: nikdy nepotopit kámoše, netlouct holky a nikdy nikoho nikomu neprásknout. Irvine Welsh přes rozměrnost románu opět plně využívá svého spisovatelského mistrovství zejména v typickém rychlém, klipovém tempu příběhu, živých dialozích a černohumorných situacích. Je to dospělý román o dospívání – o tom, jak žijeme své životy a co se s námi děje, když se něco nedaří....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/8322/lepidlo-8322.jpg 4.2143
Vydáno, BB art

Glue, 2001

Kniha Lepidlo

babicka_amalka

na mě příliš vulgární jazyk, "díky" němuž jsem z knížky nedokázala mít žádné potěšení;

traxina
08.08.2017

Welsh je snad jedinej, koho mám radši na plátně než na papíře. Teda vlastně moment. Ještě Palahniuk. Ten to má u mě stejně. Krom Guts. Ty miluju.

fish33
01.12.2015

Vrcholové Welshovo dílo! Syrově a realisticky popsané vyrůstání party z Edinbughského panelákového předměstí se vším všudy. Oproti Trainspottingu kniha více popisuje příběhy jednotlivých postav, což jí ještě dodává na kvalitě. K tomu můžeme přidat břitký Welshův vtip, spád knihy a neotřelý jazyk. Přesto, že pozdější osudy postav jsou známy z Trainspottingu, autor dokáže neustále překvapovat a především šokovat! 5*

SuperFrankie
05.04.2015

''Vykládáme si historky o chlastu, o tanečních párty, o fotbalovejch chuligánech, o drogách, o šoustání, o všech těch obyčejných věcech, kvůli kterem stojí za to žít.''

A to je asi tak všechno. Těšil jsem se na výživné pokračování Trainspottingu a místo toho podle mě Welsh vykrádá sám sebe. Všechno je to na jedno brdo, pročítal jsem se tím s bídou měsíc...

milan.krimsky
20.08.2014

Nějak se k ní nemůžu donutit, nechám si jí raději stranou a v budoucnu se ke knize vrátím.

Daya
03.07.2014

Jo, teď s odstupem času vím, že tahle kniha se mi líbila více než Trainspotting. U toho jsem si při čtení knihy v sobě nesl hlavně sympatie k hrdinům z filmu, proto jasné plusové body. Lepidlo nic takového nemělo, přesto si mne ukradlo na pár hodin dychtivého čtení. A co jsem ocenil nejvíce, celá ta cesta za neštěstím měla jasný konec. Trpký, ale jasný. To já rád.

pajatp
08.12.2013

Ze začátku jsem se v knize trochu ztrácela, ale hned jak jsem postavy poznala, jsem se do knihy zacetla.. A cetla se výborně..

cinies
27.11.2013

Začátek trochu náročný, ale jakmile se čtenář překlene přes první část a pozná čtyři hlavní postavy, prožije s nimi děj až do posledního řádku. Pokud tuhle knížku milujete jako já, doporučuji se pustit také do Porna, kde kromě kluků z Trainspottingu vystupují právě i známé postavy z Lepidla.