marketa4006 marketa4006 komentáře u knih

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Velmi lidské vyprávění o domácích mazlíčcích. Taková osobnost jako Karel Čapek nám dnes chybí - lidská, inteligentní a zasluhující si respekt.

21.07.2020 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Ačkoli je to kniha o fotbalu, jde o milý příběh s humornými zápletkami bez hrubostí a se smyslem pro fair play :-)

29.11.2020 5 z 5

Ženy české renesance Ženy české renesance Josef Janáček

Zajímavé vypravování o ženách této epochy, ale spíše zaměřené na šlechtičny a měšťanské ženy. Hlavními postavami jsou zde ženy z rodu Rožmberků, Pernštejnů, Žerotínů, Valdštejnů nebo Trčků. Ačkoliv byly ženy v podřadné roli, ukazuje se, že byly těmi, kterým svět peněz a nákupů nebyl úplně cizí. Za jejich finanční transakce (někdy tedy ne právě poctivé) by se nemusel stydět leckterý vyhlášený obchodník .
Kdyby byly takto napsány všechny knihy o historii, věřím, že by se zvýšil počet jejich čtenářů. Janáček nepopisuje suše historické události, ale svým živým jazykem vtáhne čtenáře do dané doby a dokáže mu zprostředkovat myšlenkové pochody historických postav.

30.03.2019 5 z 5

Michelup a motocykl Michelup a motocykl Karel Poláček

Zajímavá sonda do života jednoho měšťáka, ve které se leckdo může poznat. Kdo by nechtěl ušetřit a dostat nějakou tu výhodu? :-)

02.03.2019

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Stejným tématem se také zabývá kniha Güntera Grasse Jako rak (Im Krebsgang) z roku 2002.

02.01.2019

Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského Bolestný a hrdinský život J. A. Komenského František Kožík

Stručný nástin života Jana Amose Komenského, ve kterém čtenář najde jak jeho hlavní myšlenky a zásady pedagogické, tak i jeho názory na zlepšení světa a udržení míru mezi národy: "S nápravou musí začít každý u sebe, pak se bude pokračovat v rodině a ve škole, konečně v církvi a ve světské správě."

20.06.2021 5 z 5

Má dětská léta: životopisné črty Má dětská léta: životopisné črty Marie von Ebner-Eschenbach

Pro ty, kteří se chtějí povznést do kulturního prostředí 19. století jedné šlechtické rodiny a pro ty, kteří chtějí utéct myšlenkami z dnešního shonu do doby, která měla ještě smysl.

27.10.2020 5 z 5

Dva světy Dva světy Jens Peter Jacobsen

Soubor obsahuje delší povídky Mogens, Výstřel v mlze a Paní Fønssová. Ostatní povídky na mě působily spíše, jako kdyby autor popisoval namalované obrazy - příroda, barvy, světlo, náznaky postav, nevyřčené příběhy ...

30.08.2020 5 z 5

Zpěvy páteční Zpěvy páteční Jan Neruda

Vlastenecká sbírka, která vyobrazuje český národ jako národ trpící a porobený, dává mu ale i naději a vyzývá ho, aby v boji o své češství nepolevoval. Poprvé jsem sbírku četla v podstatě jako příběh, podruhé jako báseň. :-)

30.08.2020 5 z 5

Domů ze slunečných stepí Domů ze slunečných stepí Uri Orlev (p)

Skvělá kniha. Ve vyprávění z Kazachstánu, Polska, Německa a poté z kibucu se čtenáři živě otevírají místa, kterými malý Eljuša prošel, včetně místních zvyklostí. Udivilo mě, že jako malý kluk přijímal všechny změny v jeho životě bez mrknutí oka. Líbilo se mi, že si všude dokázal najít někoho, ke komu vzhlížel, a dokázal mít rád i cizí lidi jako svoji rodinu.

28.07.2022 5 z 5

Vlk mezi vlky I. Vlk mezi vlky I. Hans Fallada (p)

Postavy v románu jsou uvěřitelné, jejich promluvy zní opravdově. Těžká doba dělá někdy z lidí to, čím by za normálních okolností možná nebyli. Jejich osud se vyvíjí krok za krokem, uvidíme, jak skončí v druhém dílu.

15.03.2022 5 z 5

Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Maria Montessoriová: Učitelka nové doby Laura Baldini (p)

Zajímavý vhled do doby, kdy možnost prosadit se opravdu nebyla samozřejmá. Trochu mi chybělo, že jsem se nedozvěděla více o Montessori metodě a něco z Mariiných projevů v zahraničí. Vždy bylo jen naznačeno a potom střih a nic. A také bych se obešla bez příliš detailního popisu Mariina vztahu k otci jejího jediného dítěte.

26.09.2021 3 z 5

Srdce Ponderova rodu Srdce Ponderova rodu Eudora Welty

Líbilo se mi, jak autorka pracuje s jazykem, postavy mluví tak, jak jim zobák narostl :-D Zobrazuje skutečný život, problémy i dobový přístup k životu.

31.12.2020 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Duševní nemoc se plíží záludně, krok za krokem. Zvláštní hrdinové - těžko mezi nimi najít kladnou nebo alespoň trochu sympatickou postavu.

12.08.2020

Život v manéži Život v manéži Václav Cibula

Zajímavé, někdy trochu smutné povídání o lidech, zvířatech a o nesmírné snaze a odvaze dělat cirkus světové úrovně i přes mnohé překážky.

08.06.2020 5 z 5

Přátelský kruh Boženy Němcové Přátelský kruh Boženy Němcové Albert Pražák

Zajímavé čtení o přátelích Boženy Němcové, kteří jí pomáhali v nejtěžších chvílích jejího života - Jan Evangelista Purkyně, který Němcovou podporoval i finančně, František Ladislav Čelakovský a jeho žena nebo věčný obdivovatel Václav Bolemír Nebeský.

10.02.2019

Ze vzpomínek Elišky Krásnohorské Ze vzpomínek Elišky Krásnohorské Eliška Krásnohorská

Psala převážně romantické příběhy, byla velmi vzdělaná (ačkoli většinu znalostí získala jako samouk). K jejím nejlepším dílům patří její vzpomínky (dětství, historické události), ve kterých píše i o blízkém přátelství s Bedřichem Smetanou nebo s Karolinou Světlou. Zajímavá jsou také její setkání s básníky o generaci mladšími (J. Vrchlický), kteří nesdíleli její názory na směřování české literatury ke slovanským národům.

21.10.2018 5 z 5