Marian27 Marian27 komentáře u knih

Kliatba Kliatba Richard Bachman (p)

Výborný námet, aj ubudajúcu hmotnosť v názvoch kapitol chválim ale čím viac som túto knihu čítal, tým menej ma bavila. Možno keby som ju čítal pred šestnástimi rokmi, v dobe keď kniha na Slovensku vyšla a keď som Kinga (Bachmana) zbožňoval moje hodnotenie by bolo iné. Pôvodne som chcel dať len dve hviezdy, tú tretiu dávam za celkom dobrý a originálny koniec. Ešteže má Kliatba príjemných 230 strán lebo keby to bola nejaká objemná krichta (aké autor má v oblube písať) skončila by medzi mnohími ďalšími "kingovkami" ako nedočítaná.

01.11.2016 3 z 5

Vražda v Kantonu Vražda v Kantonu Robert van Gulik

Vražda v Kantone mi spočiatku prišla ako priemerná knižka od môjho oblúbeného detektivkára ale neskôr som zistil že je to jeden z najlepších počinov Roberta van Gulika. Nielen detektívka ako ma byť ale hlavne pútavé čítanie, opisy ktoré nenudia a priblíženie čitatelovi prostredie starej Číny. Kniha tak isto "rieši" otázku Arabskej komunity a vnímanie ich náboženstva a ostatních ako bezbožníkov, slovom aj keď sa dej odohráva v starej Číne tento problém je aktuálny aj v dnešných časoch. Mínus je podľa mňa asi stred knihy keď sa mi dej (rovnako ako sudcovi Ti situácia v Kantone) zdal strašne neprehladný. Ono to sudca nakoniec rozmotal a hlavná dejová línia sa mi páčila asi najviac ale kto je otcom dvojčiat zistil asi nejakým zvláštnym vnuknutím.
A jedna zaujímavosť na záver. Sudca Ti oklamal hlavného zlosyna tým istým spôsobom ako hrdinka poviedky Slavičí hnízdo od Agathy Christie svojho manžela. Že to aj manžela a aj sudcovho protivníka stálo život hádam nemusím písať. :)
Vražda v Kantone sa spolu s Prípadom čínskeho zlata a Záhadou čínskeho klinca stala mojou ďalšou oblúbenou od majstra Gulika. Super!

13.10.2016 4 z 5

Mŕtva v lodenici Mŕtva v lodenici Agatha Christie

Pri tomto príbehu moje " malé šedé bunky" vytušili a vydedukovali ako by to asi mohlo byť, skôr než Poirot. Aj tak to bolo fajn čítanie, pointa prepracovaná, Poirot už trošku starší a plus dávam aj za pani Oliverovú ktorej prítomnoť dodala detektívke vtip a šmrnc.

29.09.2016 4 z 5

Rané případy Hercula Poirota Rané případy Hercula Poirota Agatha Christie

Vynikajúce detektívne poviedky s Herculom Poirotom v hlavnej úlohe. Vraždy, únosy a krádeže rieši s neuveriteľnou ľahkosťou a mi spolu s Hastingsom máme tu česť byť pri tom. Moje úplne srdcovky sú: Cornwalská záhada, Prokletí Lemesurierů a Plymouthský expres. Tieto mohli byť aj viac rozpracované lebo ich potenciál by kľudne stačil na výborný román. Veľmi sa mi páčili aj: Dobrodružství Johnieho Waverlyho, Ztracený důl, Plány k ponorce, Dvojí hřích a Případ na moři. A nedá mi nespomenúť príbeh Bonboniera a Vosí hnízdo v ktorom Poirot rieši vraždu ktorá sa ešte nestala. U mňa maximálna spokojnosť. Teraz už len vyrovnám pár obrazov ktoré visia nakrivo, zavriem okno aby nebol prievan, upracem a usporiadam si predmety na pracovnom stole a potom si nachystám ďalšiu " Agathu".

13.09.2016 5 z 5

Záhada hotelového prízraku Záhada hotelového prízraku Brigitte Johanna Henkel-Waidhofer

Táto záhada nebola výborná ale nedá sa povedať že by bola úplne zlá. Proste také čítanie na dovolenku, najlepšie niekde na tajomný hotel keď vonku prší a nám sa nikam nechce ísť.

16.08.2016 3 z 5

Znamenie Znamenie Raymond Khoury

Dobrá, originálna myšlienka spracovaná veľmi priemerne. Tak by som charakterizoval tento dobrodružno-akčný konšpiračný thriller. Ale aby som autorovi nekrivdil, niektoré pasáže, opisy a myšlienky ma bavili a zaujali.
Avšak potom zas nasledovali zbytočné, zdĺhavé a nudné scény a kniha stratila lesk výnimočnosti. Možno keby Khoury napísal namiesto knihy filmový scenár a podla neho spravili film, určite by to bol poriadny trhák.
Technológie a dejiny a aj náboženskú stránku však autor opísal zaujímavo a mohlo byť toho v knižke viac. Z postáv vyzdvihujem otca Hieronyma za jeho múdre a inšpirujúce názory a jeho záverečnú reč by si mali prečítať všetci veriaci a inšpirovať sa ňou v živote. Za mňa zlatý priemer, takže tri hviezdy a ak niekto túži si prečítať takú oddychovku na leto kludne nech po Znamení siahne.

11.08.2016 3 z 5

Záhadné zmizení lorda Listerdalea Záhadné zmizení lorda Listerdalea Agatha Christie

Aj keď poviedkové knižky príliš nečítam, veľmi som sa potešil keď som túto knihu dostal k tochtoročným narodeninám. A nemohol som dostať lepší darček! Totižto sa jedná o veľmi milé, príjemné, nenáročné poviedky okorenené vtipom a napísané vynikajúcim štýlom pani Agathy. Niektoré úsmevné, iné detektívne a dobrodružné . Veľmi dobre a ľahko sa mi táto knižka čítala, je ako stvorená na leto, dovolenku, cestovanie ale viem si ju predstaviť čítať aj za dlhých zimných večerov pri kozube alebo sviečkach s pohárom dobrého vínka alebo s čajom vôňou škorice. Moji favoriti sú: Dívka ve vlaku, Mužnosť Edwarda Robinsona, Nehoda, Dobrodružství pana Eastwooda a Rádžův smaragd.
Za zmienku stojí aj titulná poviedka, poviedka Slavičí hnízdo a príbeh Plodná neděle.
Všetky mi však navodili príjemné pocity, úsmev a optimizmus a vieru v šťastné konce a to si myslím že dokáže len naozaj výnimočná kniha.

20.07.2016 5 z 5

Tajomstvo kaňonu duchov Tajomstvo kaňonu duchov Ben Nevis

Parádna pátračka ako stvorená na letné čítanie. Strašidelná, tajomná, vtipná, dobrodružná, ponukajúca aj trošku priestor na zamyslenie do kedy budú naši pátrači ešte vlastne pátrať. (Pevne verím že ešte pekne dlho:)) Koniec bol naozaj nepredvídatelný, aj keď anotácia trošku prezradí pointu. Ja som však veľmi spokojný a dávam plné hodnotenie. Do konca sme doma mali cez víkend na obed špagety. :)

07.07.2016 5 z 5

Žiješ iba dvakrát Žiješ iba dvakrát Dominik Dán

Jedna z najdesivejších dánoviek ktorá mi vďaka záverečnej pointe vyvolala dosť nepríjemné zimomriavky aj v tomto horúcom letnom počasí. Ani nemám čo príliš vytknúť, jedine ak to že kniha pôsobí aspoň na mňa občas zbytočne "ukecane" a ten koniec mohol byť jasnejší alebo si autor otvoril ďalšie zadné vrátka? Inak sa jedná o veľmi dobré čítanie a aj keđ som sa toľko nenasmial ako pri "Cele číslo 17" knižka sa pánovi Dánovi podarila a určite patrí medzi jeho najlepšie a stojí za to prečítať si ju.

29.06.2016 4 z 5

Záhada siedmich ciferníkov Záhada siedmich ciferníkov Agatha Christie

Zo začiatku zmätená, chaotická detektívka s veľkým počtom postáv ktorá ma príliš nebavila. Po večierku v Abbey sa to však zmenilo a príbeh dostal úplne nový rozmer a už to bolo vynikajúce čítanie. Koniec ma úplne prekvapil, podozrieval som kade-koho ale to čo nám pani Agatha nachystala ma úplne dostalo. Tu vraha myslím že neodhalí nikto! Z postáv mi najviac sadol lord Caterham a doteraz sa smejem na jeho hláškach.

11.06.2016 3 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Najkultovejšia a najlegendárnejšia kniha môjho detstva krorá výrazne ovplivnila moje vnímanie dobrodružnej literatúry a vytvorila mi také nádherné detstvo plné hier na pirátov a hladania neexistujúcich pokladov.
Do teraz mám figúrky pirátov ktoré sme si ako deti kúpili v hračkárstve a ktoré sa nápadne ponášali na pirátov z knihy a preto aj dostali mená podla postáv z knižky. Boli to veru krásne časy a trávili sme detstvo vonku a nikto nechcel ísť domov a rodičia nás museli zháňať aby sme prišli aspoň na večeru. :)
Jim bol proste náš hrdina a každý chcel byť ako on, plaviť sa za pokladom, bojovať s pirátmi a mať jeho odvahu a nebojácnosť.
Robert Luis Stevenson stvoril kult a ja mu ďakujem za tie nezabudnutelné zážitky nielen pri čítaní ale aj pri tom ako sa nám jeho príbeh dostal pod kožu a doslova a dopísmena sme ním prežívali nádherné detstvo. Terašie deti môžu len tíško závidieť od počítača..

01.06.2016 5 z 5

Megapolis Megapolis Miroslav Žamboch

Celkom podarené poviedky, síce prvá mi príliš nesadla ale ako sa hovorí s jedlom rastie chuť a čítanie som si začal užívať hneď ako som prečítal druhú ktorú považujem za jednu z najlepších. M. M. Dexter je sympaťák s dosť dobrou fyzičkou aj napriek tomu že chlastá a fajčí a nežije nijak príliš zdravo, človek mu fandí lebo niekedy to má dosť ťažké kvôli tomu že musí dodržiavať nie príliš spravodlivé pravidlá hry. Tak isto oceňujem súboje a akčné scény, pointy a myšlienku vymyslieť takéto zvláštne, bizardné mesto s celým prostredím a trošku inak podanými filmovými hrdinami než ako sme zvyknutý. A tak sa pýtam pána Mirka či sa niekedy ešte vráti k tomuto super nápadu a predstavý nám Megapolis 2?

18.05.2016 4 z 5

Záhada miznúceho pokladu Záhada miznúceho pokladu Robert Arthur jr.

Ďalšia nezabudnutelná klasika môjho detstva aj keď teraz, po mnohích rokoch ma až tak nebavila ako vtedy keď som bol chlapec a túžil byť pátrač. Samozrejme je to stále nadpriemerné čítanie a pri prenasledovaní v starom divadle a pri únose Petra a Jupitera som sa vážne dosť "bál". Ale záhada je vymyslená veľmi dobre a záverečná pointa nám len potvrdzuje genialitu Roberta Arthura.

07.05.2016 4 z 5

Tajemný protivník Tajemný protivník Agatha Christie

Vynikajúca kniha! Pátranie po stratených dokumentoch a po záhadnej Jane Finnovej je plné dobrodružstva, akcie, humoru, prekvapivých zvratov, naháňačiek, cestovania a tajomstiev. K tomu si pridajte ešte sympatickú dvojcu hrdinov a tajomného protivníka a z knihy je asi jedna z tých naj aké pani Agatha napísala!
Dúfam že nepotrvá dlho a zas sa s Tommym a Pentličkou stretnem a prežijem s nimi ďalšie krásne dobrodružstvo.

02.05.2016 5 z 5

Toxín Toxín Robin Cook

Knihy od Robina Cooka mam veľmi rád. Aj keď (až na pár výnimiek) sa vždy jedná o podobné príbehy s rovnakou koncepciou, vždy ma tento autor dokáže zaujať hneď od prvej strany a držať ma v napätí až po tú poslednú. Jednanie jeho postáv je občas síce trošku zvláštne a divné, nevieme však ako by v danej situácii jednal každý jeden z nás. A to sa presne týka tejto knižky, lebo aj keď Kim reaguje tak ako reaguje, ide predsa o jeho jedinú dcéru. Takže je to celkom uveriteľné. Kniha sa mi dosť páčila a plné hodnotenie jej dávam nielen kvôli napínavému príbehu ale aj za námet ktorý hádam nikomu nieje tak celkom cudzí.
Márna snaha naposledy zachrániť Becky život a Kimova "brigáda" na jatkách sú podľa mňa najsilnejšími momentami celého príbehu.
Cook knihu aj výborne zakončil, otvorený koniec mi tentokrát nevadil, skôr naopak, aspoň môžem o knihe viac premýšľať.
Našťastie hamburgery jem naozaj len zriedkavo a ešte dlho potrvá kým si nejaký dám.

04.04.2016 5 z 5

Smrtící chaos Smrtící chaos Matt Dickinson

Veľmi dobrá kniha, napísaná originálnou formou, vynikajúco sa mi čítala a bavila ma od prvej strany až po poslednú. Nemusí sadnúť úplne každému ale mne sadla úplne dokonale a príbeh Smrtíciho chaosu som si veľmi užíval akoby som tú knihu prežíval spolu s hlavnými hrdinami. Na konci (ako to už u mňa býva zvykom pri knihách ktoré sa mi veľmi páčia) by som prijal ešte niekoľko strán navyše. Teraz len rozmýšlam či naozaj také zdanlivo nepodstatné maličkosti ovplyvňujú náš život až do takej miery a to čo voláme "náhoda" skutočne existuje.

17.03.2016 5 z 5

Místo určení neznámé Místo určení neznámé Agatha Christie

Menej známe dieko od královnej detektívneho žánru ponúka originálny a neokukaný príbeh ktorý sa výborne číta a dokonale baví.
Som rád že pani Agatha sa nestratí ani v špionážnom žánri, dokonca mi občas prišlo akoby tvorca Jamesa Bonda sa nechal inšpirovať práve touto knihou. :)

08.03.2016 4 z 5

Korely Korely Annette Wolter

Veľmi dobrá príručka pre začínajúceho ale aj skúsenejšieho chovateľa. Dozvieme sa mnoho o povahe, chovu, zvykoch, jedálničku a o ďalších potrebných témach ktoré by sme mali vedieť pri spoločnom živote s naším opereným kamarátom. Praktické rady doplňuje množstvo farebných fotografií.

21.02.2016 5 z 5

Nákaza Nákaza Robin Cook

Jeden z najvydarenejších príbehov od Robina Cooka. Veľmi dobre sa mi čítal a ani na okamih som sa nenudil. A vôbec nevadí že je občas predvídavý a hlavná hrdinka pôsobí niekedy ako nadľudská bytosť ktorá vytrie podlahu aj s tým najdrsnejším chlapom.

20.02.2016 4 z 5

Nejtemnější večer roku Nejtemnější večer roku Dean Koontz

Každému čitatelovi kníh Deana Koontza je jasné že tento autor miluje a zbožňuje psíkov (asi najviac zlatých retrívrov) a pri čítaní tejto knihy budete milovať a zbožňovať psíkov spolu s ním. Knižka je napísaná veľmi dobrým štýlom ako je už u Deana zvykom, má pár silných momentov, občas trošku desivých. Tak isto dialógy sú fajn, humor a samozrejme myšlienky nad ktorými sa oplatí pouvažovať.
Spočiatku som mal z príbehu zmätené a rozpačité pocity, ale na konci sa väčšina toho čo som nechápal vysvetlila k mojej spokojnosti. Koniec mi prišiel dosť rozprávkový ale beriem ho pretože Dean je môj oblúbenec a Amy, Brian a Nickie mi prirástli k srdcu. Takže mám z knihy fajn pocit že som si prečítal niečo čo sa mi oplatilo a vnútorne ma obohatilo.

05.02.2016 4 z 5