Marcela23 Marcela23 komentáře u knih

Co nevíte o přírodě Co nevíte o přírodě Zdeněk Michalec

Kniha je hodně v duchu doby, kdy vyšla. Odkazy na SSSR a také důraz na lidský pokrok, využití veškerých zdrojů atd. Ekologie zatím není téma. Nicméně nabízí kniha spoustu zajímavých témat a údajů k zamyšlení. Občas je potřeba zkontrolovat aktuálnost, ale odchylky v teoretických číslech mi nepřišly nijak zásadní (neověřovala jsem detailně). Ve svojí době to musel být hit. Dnešní čtení bylo pro mě krom zajímavých informací i mentálním výletem do minulosti.

19.07.2018 4 z 5

Metafyzika lásky Metafyzika lásky Arthur Schopenhauer

Četla jsem v pubertě a kniha všechny mé dívčí iluze rozcupovala na kousky. Přišlo mi to tehdy objevné a dokonalé. Objevné to muselo být hlavně ve své době. Některé konstrukty jsou trochu vycucané z prstu, např. pravidla ve výběru partnerů. I přes ten drsný rozbor má v sobě kniha i dost poetiky. Rozhodně stojí za přečtení. Možná to zkusím znovu s letitým odstupem.

21.06.2018 4 z 5

Smutný studený svět Smutný studený svět Wolfgang Borchert

Silné povídky a divadelní hra německého pacifisty. Název odpovídá obsahu. Dodnes mi zní v hlavě "To kafe je nepopsatelný" a spousta jiných sousloví. Takový Fuks křížený s Nerudou a Kafkou možná. Ke knize se vracím, i když je smutná a studená.

Krvavá komnata Krvavá komnata Angela Carter

Klasické pohádky převyprávěné stylem odkrývajícím symboly. Drsné, erotické... Je to zvláštní čtení. S takovým se často nesetkám.

21.06.2018 5 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Tohle by měla být povinná četba.

Hovořil se zvěří, ptáky a rybami Hovořil se zvěří, ptáky a rybami Konrad Lorenz

Jednoduše skvělá, nenechte se odradit příběhy koljušek...

Vždyť jsou to jen zvířata Vždyť jsou to jen zvířata Zdeněk Veselovský

Kdo se jen trochu zajímá o zvířata a etologii, tomu doporučuji.

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Čtivé, jen mi trochu vadí přehnaný antropomorfismus, asi kůli popularizaci. Někdy trochu triviální, ale když to člověk odfiltruje, je tam spousta zajímavého.

21.06.2018 5 z 5

Nesmírně čtivá a informacemi nabušená kniha. Spousta zajímavých souvislostí a otázek.