Marbo Marbo komentáře u knih

Válka s Góty Válka s Góty Prokopios z Kaisareie

Opět jsem po čase zavítal do šera dějin a nelituji. Prokopios je i dnes čtivý. Veselé čtení to ovšem není, nová, středověká Evropa se rodila ve velkých bolestech.

14.02.2018 4 z 5

Traktor Traktor Jan Janík

Produkt své doby. Kniha místy nechtěně pobaví, avšak místy se ji daří být pravdivým svědectvím o snech celé jedné generace, která s nadšením a sebezapřením budovala socialismus.

08.02.2018 3 z 5

Kaput Kaput Curzio Malaparte (p)

Kniha zážitků, báchorek a anekdot z válečného prostředí. Měl jsem veliký problém s formou, autorův ( překladatelův ? ) jazyk mi činil potíže, četl jsem doslova na sílu. Jako obraz své doby má však Kaput nepopíratelnou sílu.

20.01.2018 2 z 5

Devadesátiletá cesta - Sborník Devadesátiletá cesta - Sborník kolektiv autorů

Sborník k 90. výročí vzniku KSČ obsahuje zajímavé příspěvky k dějinám této politické strany. Za velkou výtku však považuji fakt, že problémy reálného socialismu a příčiny rozpadu jsou zdě zmíněny jen velice okrajově, přičemž se domnívám, že podobná publikace si o něco podobného vyloženě říká ! Nevyužítá příležitost.

20.01.2018 3 z 5

Krátké spojení Krátké spojení Vladimir Fjodorovič Těndrjakov

Dvě sovětské novely.
Krátké spojení - vcelku klasický sovětský příběh hrdinů všedního dne. Dnes už se podobné knihy nepíší a je to škoda. I všední téma nese v sobě dramatičnost a napětí, vždyť všední události tvoří a formují osobnost každého z nás... ***
Zvláštní případ - nepodařilo se mi zjistit, kdy byl napsán a vydán originál, přesto - vzhledem k době svého vzniku ( evedentně po xx. sjezdu KSSS ) se jedná o vynikající dílo, boj s dogmatičností, takřka plivanec do tváře Stalinismu. Na prostoru školy odehrává se bitva co do významu a míry odvahy srovnatelná třeba s Drdovým Vyšším principem. Milé překvapení *****

09.12.2017 4 z 5

Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944 Ztracená vítězství - vzpomínky 1939-1944 Erich von Manstein

Technicky vzato nesmírně cenný náhled pod pokličku Wermachtu, potažmo moderního vedení války vůbec. Mám však opravdu problém s Mansteinovými tezemi o "čistém štítě" německého vojáka během ruského tažení.

28.11.2017 3 z 5

Antonín Novotný: Pozdní obhajoba Antonín Novotný: Pozdní obhajoba Rudolf Černý

Antonín Novotný. Dík této publikaci smíme nahlédnout do myšlení tohoto polozapomenutého státníka v době, kdy byl donucen opustit politické výsluní a přihlížet turbulentním událostem roku 68 a následné normalizace.
Nelze než smeknout před Novotného politickými zkušenostmi a intuicí, díky čemuž byl schopen vcelku dobře odhadnout vývoj událostí.

17.11.2017 5 z 5

Stalinovi maršálové Stalinovi maršálové Jiří Fidler

Přehledné a v rámci prostoru nabité informacemi. Autor se snaží vyhnout planému řečnění a drží se fakt, což je ku prospěchu věci, ovšem zároveň se zmiňuje i o spekulacích či nedobře dokazovatelným informacích ( což vždy zmíní ). Jako podklad k dalšímu studiu neocenitelná publikace.

15.08.2017 5 z 5

Synové Synové Lion Feuchtwanger

Oproti prvnímu dílu ubylo děje, tedy alespoň v tom smyslu, že už nejsme svědky dějinotvorných činů, spíš každodenního "boje" intelektuála s okolním světem a především sama se sebou. Ale že by to bylo na škodu ? Kulisy se mění, ale to podstatné trvá. Tak rval se Flavius, rval se Feuchtwanger a rveme se my...
A téma rozkolu židů a křesťanů mne rozhodně zaujalo a hodlám si toto téma nastudovat více.

13.06.2017 4 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Dvacet poučení, dvacetkrát vytesat do kamene a bude to málo. Aktuální, to bohužel ano. Projděte se venku, něco se tam děje, lidé zblbli ( používám jiný, přílehavější, avšak vulgárnější termín ).
Hodnocení však musím srazit za některé až zbytečně moc agitkové pasáže.

18.05.2017 4 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Utéci není kam, před sebou člověk neuteče. Budu si to muset přečíst ještě jednou, je nutno číst plně soustředěn

10.04.2017 3 z 5

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Film jsem viděl kdysi dávno a po Updikeovi šáhnu kdykoli a rád. První dojem však nebyl dobrý,ze začátku jsem se do čtení musel nutit, hrdinky nesympatické a děj nevěrohodný. Pak se ovšem ukázalo, že ty tři ženský nejsou navzdory všemu nic víc než tři ženský a najednou mně to neuvěřitelně chytlo. Příběh samotný je dost banální povídání o tom, že ač se bonbón zdá být sebelákavější, uvnitř je dost zatrpklá a zákařná náplň, co se ovšem knihu zachraňuje je autorova schopnost popisu a nimrání se v detailech. Silné ***, škoda toho začátku

24.02.2017 3 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

SP se čtou dobře, nic proti ničemu i ten námět je relativně neotřelý. Co mi ovšem chybělo byl náznak motivu...

25.01.2017 3 z 5

Zeď / Nevolnost Zeď / Nevolnost Jean-Paul Sartre

Sartreho povídky jsou brilantní. O Nevolnosti to již tvrdit nemohu, přesto jsem velice rád, že tenhle soubor rozšířil mou knihovnu.

15.11.2016 4 z 5

Stesky posledního Římana Stesky posledního Římana Zosimos

Zosimos mi připomíná postavu Petronia z románu Quo Vadis - Říman, sledující zánik svého světa, s nedůvěrou pokukující po tom "novém" světě. Souhlasím s martin č. že Zosimos své dílo obdařil poutavostí a čtivostí a jen nerad jsem od knihy odbíhal. Navíc určitým srovnáním s dnešní situací se člověk neubrání

19.09.2016 5 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Dost schizofrení kniha, u které jsem dlouho váhal čím vlastně je. První dvě třetiny překypují humorem ( který mně zrovna nesedl ) a závěr je zas hloubavý a nutí k zamyšlení ( což mne chytlo ). Ať už vás chytne kterákoli z obou nálad, vězte, že ta druhá vás bude o to více štvát

12.06.2016 3 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Jako humoristický román málo vtipné ( až na výjimky ), jako dobová freska dle mého názoru málo vypovidájící ( viz předchozí ). Co to teda vlastně je ? Snad červená knihovna, i když...
Doopravdy mně zaujala předmluva J. Voskovce , stejně tak schůze zelenorudých (!) literátů, což je však celkem málo

20.05.2016 3 z 5

Můj příběh Můj příběh Alex Ferguson

Je vždy zajímavé přečíst si memoáry člověka, jež se stal absolutní špičkou ve svém oboru a to o siru Fergusonovi platí bezezbytku. Šestadvacet let, jež tento muž strávil na lavičce Manchesteru United se zapsalo zlatý písmem do dějin fotbalu. Kniha je tištěna klasickou černí, ale to ji nic neubírá na zajímavosti. Fergusson sice není žádný literát, ale zaujmout dokáže. Objektivně tedy za ***, ale pokud máte rádi fotbal, přičtěte si jednu a pokud jste rudí do morku kosti hned dvě...

13.05.2016 3 z 5

Pět belgických novel Pět belgických novel Georges Simenon

Další ediční kus přelouskán...
Dům u Kanálu - ponurá atmosféra Flanderského venkova utváří ponuré typy lidí. Takhle nějak ( jsa zatím nepolíben ) si představuju literaturu skandinávskou. Šílenství, intriky, vraždy ****
Metsiersové - opět ponurý příběh o vskutku zdegenerovaných a vyvržených venkovanech. Jen ta forma, kdy kus příběhu je vyprávěn ze zorného pole jiné postavy je náročný a ztěžoval mi čtení **
Vlak setrvačnosti - pro mne nejsilnější novela tohoto souboru. Snad to bylo tím, že jsem četl ve vlaku či snad mým ne zrovna veselým rozpoložením. Zmínka o naši zemičce vždy potěší *****
Mladík Hannibal - nedávno jsem četl Mannův román Zpověď hochštaplera Felixe Krulla a tatot novela se neubrání srovnání. Mladík z naprostého dna společnosti je vyzdvihnut nudícím se boháčem, pro něhož je to lákavé povyražení. Žel pro něj, jeho pokusný králík se neomezí jen na alotria, ale snaží se uspořádat si svůj "nový" život....****
Nondum iam non - magický realismus na Belgický způsob mne příliš neoslovil, těch imaginací bylo až příliš **

29.04.2016 4 z 5

Rudá jízda Rudá jízda Isaak Emmanuelovič Babel

Brilantní povídky z jedné zapomenuté války někde na tam na východě. Překvapil mne obraz rudých kavaléristů, o nějaké idealizaci zde nemůže být řeč, hnusné a syrové ztvárnění reality.
Za zmínku stojí i doslov Jana Zábrany

05.10.2015 5 z 5