Zeď / Nevolnost

Zeď / Nevolnost https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91249/bmid_zed-nevolnost-k1H-91249.jpg 4 88 7

Svazek přináší dvě Sartrova stěžejní prozaická díla – povídkový soubor Zeď (1939) a román Nevolnost (1938). Zeď vyšla rok po proslulém románu Nevolnost a obě díla pak vyústila na poli filosofickém spisem Bytí a nicota, který založil autorovu slávu jako ateistického existencialisty, ovlivněného filosofií Martina Heideggera.

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Levné knihy

Le Mur / La Nausée

KubaHanzelin
20.04.2023 4 z 5

Hodnotím zatím jen Zeď
I když jsem se obával, že mě Sartreho "filozofický" styl nesedne, naopak to bylo přesně naopak, povídky jsou čtivé, ale musí se dávkovat pomalu, neuvěřitelně pochmurná atmosféra je na čtení v kuse těžká, takže jsem se s cca 200 stranami rval skoro celý týden, ale ano, jedná se o velmi zajímavý počin
K Nevolnosti se vrátím asi jindy..:)

OuFistle
27.09.2020

Co se týče povídek, samotná Zeď mě i pro svou ,,Kafkovskou" formu bavila asi nejvíce. Nevolnost jsem četl v mírně nedobré náladě a spíše měla tu schopnost ty pocity ještě prohloubit, i když přesně to se od toho dalo i očekávat. Sartrem však napsáno brilantně. Ještě se vrhnout na Bytí a nicotu...

ktulu
20.08.2018 5 z 5

Pěkná sbírka...nějaké příběhy slabší, nějaké skvělé; nicméně hodnotím celek...pokud se někdo utápí v depresi a pátrá po smyslu bytí, tak ať raději knihu nečte (resp. ani nic od Sartra).

Marbo
15.11.2016 4 z 5

Sartreho povídky jsou brilantní. O Nevolnosti to již tvrdit nemohu, přesto jsem velice rád, že tenhle soubor rozšířil mou knihovnu.

adamczik
22.01.2013 5 z 5

Typické existenciální dílo, druhá část (Nevolnost) je navíc okořeněna takřka kafkovskou atmosférou, vyvolávající onen pocit úzkosti, jenž čtenář při četbě podobných děl mnohdy pociťuje. Jestli-že se text místy jeví příliš zdlouhavý a rozvleklý, nejspíše to patří k věci. Neboť při popisu, zabývajícím se otázkou lidskému bytí nejnitěrnější, to jest existence samotné na počtu slov a vět nezáleží a ... na čem vlastně záleží?
Rozhodně doporučeno pro přežívající většinu dnešní, ultrastereoptypní společnosti.

kurcatovium
24.07.2011 2 z 5

Filosof ze mě nikdy nebude, Sartre to jen potvrzuje. Ač jsou některé pasáže opravdu nabité emocemi, z mého pohledu se jednalo o převážně nudné čtení.

kuba.dash
20.03.2011 5 z 5

Určitě jedna z nejstěžejnějších záležitostí posthusslerovského existencialismu, pro mě víceméně vstupní branou ke klasické literatuře a k existencialismu, jako filosovickému směru, celkově. I přes neoblíbenost autorovy údajně promiskuitní osobnosti, pohybující se na pomezí geniality a absurdity, určitě stojí za přečtení alespoň soubor povídek Zeď a to hlavně povídky Zěď a Mládí vůdce. Nechť Vás knihy provází...

Část díla

Jean-Paul Sartre