Mánička178 Mánička178 komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

"Jsme jako olivy, teprve když jsme drceni, vydáváme ze sebe to nejlepší."

07.08.2022 4 z 5

Národní park Šumava v proměnách času 1991 - 2021 Národní park Šumava v proměnách času 1991 - 2021 kolektiv autorů

Drobná brožurka, která v podstatě shrnuje to nejzákladnější, co by výletníkovi na Šumavě nemělo uniknout, snad lze říct, že jde o fenomény, která se dají pokládat za šumavská nej... Nejvíce mě asi zaujala fotografie puštíka bělavého v letu, a vlastně mi přitom došlo, že jsem nikdy dříve neviděla sovičku v letu z boku. Vypadá jak letící polínko s nožkama a křídlama :D Prostě nejroztomilejší... a Šumava nejmilovanější! Těším se na další návštěvu tohoto úžasného kraje.

27.07.2022 5 z 5

Jihomoravským krajem Jihomoravským krajem Jiří Hlušička

Miluju tyto retro obrazové publikace :) Jako svědci doby zaznamenávají socialistickou omšelost a šeď, v průvodních textech se dozví člověk o tom, co tenkrát valil lidem do hlavy tehdejší režim... Zároveň si člověk při listování říká, co vše se změnilo a jakým směrem. Zajímavá exkurze do minulosti, moc mě to baví :)

09.07.2022 4 z 5

Santiniho hvězda Santiniho hvězda Stanislav Mikule

Milovaná hvězda...

05.07.2022 4 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

V životě jsem si nevšimla žádné kritiky vůči Gottovi, vždy adorovaný seladon, na kterého se nesahá. Klusákova kniha na mě působí spíše jako hudebně-publicistický pokus podívat se na Gotta "nevymytým" pohledem, ale nepřijde mi, že by na Gotta zbytečně "nakládal", jak někdo poukazoval.

Za jednu z nejvíce vystihujících pasáží knihy považuji tuto: Novináři však většinou přejímali příběhy z Říkám to písní jako fakta - média byla vždycky vděčná za materiál kolem Karla Gotta a tady ho bylo dost. Vyprávění, které se v dřívějších dobách dalo ověřit a později už ne, se začalo stávat běžně tradovaným zpěvákovým životopisem. Zdvořilost vůči Gottovi byla větší než profesní odpovědnost a závazek vůči veřejnosti.

Klusák nevytahuje žádné pikantní drby, neřeší jeho vztahy, ale v podstatě pouze pěveckou stránku a vývoj, a to na mě působí sympaticky. Šokovaly mě tedy záznamy o deliktech, jejichž následné řešení ovlivnilo Gottovo další směřování... přirozeně se něčím takovým nikdo nechlubí, ale přišlo mi to jako celkem hardcore. Další zajímavé kapitoly představuje "cvičná" emigrace a rovněž zasazení vystupování v Německu do kontextu: doposud jsem žila v domnění, že šlo o něco víc, než jen pouhý žánr "šlágrového" zpívání... Prostě Gott - mistr sebeprezentace.

19.05.2022 4 z 5

Podivuhodné chvíle se Sluneční písní Podivuhodné chvíle se Sluneční písní Miloslav Nevrlý

Wau... Pár stran, ale prýští z nich ne-sku-teč-ná láska, pokora, obdiv, radost. Tato knížka je poklad, který rozvíjí už tak vlastně prostou, ale zároveň hlubokou modlitbu sv. Františka. A moc mě oslovuje také vyjádření Miloslava Nevrlého, který mluví o přírodních "mohutnostech" - jak trefné, přirostlo mi to k srdci, protože člověk se proti tomu celému světu cítí tak moc nepatrně. František i Miroslav - oba vzácní lidé...Prostě síla a moc ráda tuhle knihu všem doporučuju!

19.04.2022 5 z 5

Poznejte stromy podle listů Poznejte stromy podle listů Meike Bosch

Moc mě baví praktický koncept této příručky - a sice zobrazení listů v jejich skutečné velikosti. Tohle pojetí mě zaujalo už v příruče Ptáci našich zahrad (také od Grady) a je to vážně originální nápad, přitom se zdá vlastně tak jednoduchý :) Mrzelo mě, že jsem nenašla v příručce např. jilm, oproti tomu některé stromy jsou pro mě naprosto neznámé... Např. metasekvoj, to jsem slyšela poprvé v životě. Ale těším se, až vyrazím na lov :)

17.04.2022 4 z 5

Veronika Žilková: Dělte dvěma Veronika Žilková: Dělte dvěma Petr Macek

Celebrity nijak nevyhledávám, ale po shlédnutí jednoho pořadu na mě působila Veronika Žilková docela sympaticky, proto jsem si její memoáry přečetla se zájmem. Jde o otevřenou zpověď, hodně přímou, někdy se mi zdálo až příliš... herecké prostředí popsané opravdu bez servítek :D Zajímavé, kolik toho jeden člověk v životě dokáže prožít a unést... :)

14.04.2022 4 z 5

Dřevo krásných stromů Dřevo krásných stromů Martin Patřičný

Martin Patřičný umí o stromech vyprávět tak krásně... V této knize se na stromy dívá hlavně tak nějak formálně, s technickými detaily... ale ty něžné proložky, ach :) Je vidět, že má moc rád ženský :D Radost číst :)

12.04.2022 4 z 5

Jak založit zahrádku Jak založit zahrádku John Brookes

Ani bych nevěřila, že se dá do tak mrňavé knížky shrnout postup, jak naplánovat zahradu :D Jistě, jde o velmi hrubou kostru, ale působila na mě opravdu podnětně a smysluplně, určitě velmi přínosně. Navíc mám tuto edici moc ráda :) Super kniha, od které se můžete odpíchnout než se vrhnete na vlastní zahrádku :)

09.04.2022 4 z 5

Krmení ptáků v zimě Krmení ptáků v zimě Detlef Singer

Přehled o základních druzích ptáčků, které můžete během zimy potkat ve svém okolí. K textu jsou připojeny také rady, jak ptáka určit a co dobrého mu podat k snědku, aby se měl přes zimu dobře :) Trošku mě zarazilo doporučení, že se některým vodním ptákům může dávat i pečivo - to už je dnes, pokud vím, spíše nedoporučováno. Roztomile na mě působil přepis ptačích hlasů... :) Fajn knížka pro ty, kdo mají ptačí kamarády a jejich rozmanitost v lásce :)

04.04.2022 4 z 5

Okna vesmíru dokořán Okna vesmíru dokořán Jiří Grygar

Jako první jsem poznala stejnojmenný pořad, který (ač "retro") mě neskutečně nadchnul. Proto jsem se začala pídit i po knížce - a jakou radost jsem měla, když přistála v mých rukách. Moje nadšení nevyprchá, navzdory věcem, kterým asi nikdy neporozumím: výpočtům nebo obrovským číslům a podobně :D Nevadí mi, že některá tvrzení jsou již zastaralá, naopak mě těší se seznámit s tehdejším pohledem. Např. mě potěšilo, když jsem si četla o tom, že ve zkratce "asi exitují gravitační vlny" a hle - roku 2015 byly objeveny - to vím díky Hyde Parku Civilizace s Kipem Thornem, který za to dostal Nobelovu cenu! :D Prostě paráda. Jiří Grygar umí o vesmíru vyprávět tak poutavě, přibližuje věci na srozumitelných příkladech, má opravdu ohromný dar zapálit nadšení, zvídavost, obdiv :) A mě dnes ten vesmír přijde snad ještě větší a podivuhodnější, než dřív... Krása!

27.03.2022 5 z 5

Sluníčko a my děti Sluníčko a my děti Zuzana Večeřová

Zcela zásadní kniha mého dětství. Některé obrázky i vysvětlovaná fakta si pamatuji dodnes, ale co se mi do paměti zapsalo zcela nesmazatelně byla poslední z kapitol, která popisuje zánik Slunce a to, co by se světem bylo, kdyby Slunce nebylo. Vlastně šlo asi o první setkání s informací, že Zeměkoule ani Slunce jednou nebudou. Uplakaná a totálně šokovaná jsem běžela za maminkou s otázkou, jak je to možné a jestli je to pravda a kdy to bude a co všichni mí milí, co s nimi se stane? Knížka je to skvělá a vše je podáno dost citlivě, ale tu příšernou dětskou úzkost z faktu, že tento svět zanikne, tu mi ze srdce už nikdo nevymaže...

22.03.2022 5 z 5

Žíznivé léto Žíznivé léto Jan Zahradníček

Z doslovu Jaroslava Meda:

"... uprostřed třeštících -ismů třicátých let, rámujících obecnou katastrofu evropského ducha, byl zde vztyčen kříž, jehož ramena neúchylně mířila k těm nejautentičtějším zdrojům veškeré evropské kultury. A současnost nemůže jinak než dát básníkovi za pravdu a pokorně se k těmto zdrojům vracet... "

21.03.2022 4 z 5

Zvuk zemské tíže Zvuk zemské tíže Joe Simpson

Dlouho jsem nečetla podobně překvapivě koncipovaný román - na počátku příběhu se v podstatě odehraje stěžejní událost, od které se následně spoustu dalšího odvíjí. Překvapivé, ale určitě nenudí. Ztotožnila bych se s názorem, že první polovina příběhu působí chvílemi dost rozvlekle, ale autor zřejmě chtěl působit na čtenáře intenzivním a vypjatým dojmem, který by odrážel závažnost situace ve své pravé podobě. A další události... holt tvrdé, takové, jaké v horách bývají, pokud nechodíte po cestách vyznačených turistickou značkou...

18.03.2022 4 z 5

Dotknout se duše Dotknout se duše Marek Holeček

Člověk moc rád koukne i za tu mediální masku Marka Holečka, proto mě formát a téma této knihy moc potěšily. Jedna věc představuje PR, ale jaký člověk žije za touto oponou? Mnohé napoví Markův bohatý vypravěčský talent, mnohé prozradila i tato kniha. Řekla bych, že mít v životě Marka blízko sebe, musí být opravdová jízda a člověk se musí zřejmě nastavit na pěkně strmé sinusoidy. Já hodnotím vše z pozvdálí jako pouhý pozorovatel a na mě tento chaos působí vlastně krásně. Protože se vymyká, ale hlavně proto, že z něj jde cítit ŽIVOT, a ne pouhé životem se vláčení. Tak ať to leze! :)

13.03.2022 4 z 5

Nejkrásnější sbírka Nejkrásnější sbírka Miloslav Nevrlý

Čtení této knihy mě opravdu moc moc obohatilo. Po několika cestách po světě jakoby přeskočila niterná výhybka a něco mi říkalo, ať zůstanu doma, vždyť tady tolik koutů člověk nezná... Ale i tak jsem při čtení neunikla myšlence, že stejně jsem měla klapky na očích. Z řádků jakoby čtenář cítil tu autorovu lásku k přírodě, upřímnost, pokoru, čistotu - mocně mě to nabilo a snad i dovedlo k myšlence na to žít líp. Moc děkuju!

05.03.2022 5 z 5

Poselství hor Poselství hor Reinhold Stecher

Útlá kniha, avšak velmi cenná svými myšlenkami, které jsou inspirovány prostředím hor. Po Reinholdovi Stecherovi nezůstaly regály knih, ale o to dražší a milejší mi tato sbírka úvah je. Aneb: Mnoho cest vede k Bohu - jedna prochází horami. S láskou doporučuji!

05.03.2022 5 z 5

Nečekané dědictví / Šíma, Štyrský, Toyen, Zrzavý... Nečekané dědictví / Šíma, Štyrský, Toyen, Zrzavý... Zuzana Novotná

Katalog k velmi zajímavé výstavě souboru obrazů, které Národní galerii v Praze darovala Alena Žižková-Lind. Tato původem česká donátorka a lékařka, která se vdala do Švédska, měla opravdu pozoruhodný život. Katalog obsahuje reprodukce věnovaných obrazů, kontext zrodu díla, publikace je doplněna o pasáž seznamující čtenáře s historií donátorství uměleckých děl Národní galerii.

20.02.2022 3 z 5

Zachraňte Itálii Zachraňte Itálii Benjamin Kuras

Uf, tak to teda byla síla. Musela jsem dost přemýšlet o tom, jestli to dočtu nebo ne, protože arogance a všeználkovství z toho doslova odkapávalo. Nakonec převládla zvědavost a láska k Itálii, ale jsem fakt znechucená :D

Několik postřehů:
- připravte se, že spojení "migrační toky" si v této knize přečtete asi tak 150x, tzn. asi na každé druhé stránce
- spoustu postřehů autora vychází ze zkušeností a zážitků nabytých v 70. a 80. letech minulého století, tzn. jsou občas i padesát let staré
- nejcennější se mi zdá "gastro" stránka této knihy - doporučení ve spojení s italskými názvy laskomin - to jediné mě bavilo a zdá se mi přínosné

Mohl to být krásný průvodce Itálií, kdyby text nebyl prošpikován "rádobyhumorem", který ovšem vyznívá převážně arogantně a jízlivě, někdy sklouzává až k senilní trapnosti. Ano, jistě známe názor tohoto "migračního toku", který se za komunistů přelil z východní Evropy do Londýna, "mistra" Benjamina Kurase, před migrací obyčejným Miloslavem Kurašem. Ale pokud si toto "dílo" nepřečtete, nechybíte... Přijdete o několik dnů strávených ve společnosti knihy prošpikované jedovatostmi jednoho starého šovinisty... Být to kniha nezapůjčená, letí do kamen. Toto si drahocenná Itálie opravdu nezasloužila.

14.02.2022 1 z 5