Mako123123 Mako123123 komentáře u knih

Ztracený ostrov Ztracený ostrov Lincoln Child

O chlp lepšie než dvojka a dvojka bola o chlp lepšia než jednotka... ---------------------------------Negatíva tejto knihy: ťažko-uveriteľné situácie čo sa zdolávania extrémov týka, a fakt že mať len jedno oko je dosť nevýhodné čo sa prežitia týka kedže organizmus potom nemá vyvinutú priestorovú predstavivosť (v porovnaní s údajmi z knihy je to v priamom rozpore) ----------------------------------- Pozitíva: zmena štýlu a prostredia z Ethana Hunta na Indiana Jonesa bola osviežujúca, + parťáčka ktorá mu ani hned ani vôbec nedala (narozdiel od predchádzajúcich :D) a ten jemne zlý- nevydarený koniec jeho snahy ... to sa mi akosi páčilo. ... P.S.: ten ,,meteorit,, ma veľmi zaujal. V porovnaní s týmito predchádzajúcimi knihami, pôsobí načrtnutá zápletka ako melón voči bobuľkám hrozna. :D Niečo čo by to všetko objímalo a zastrešovalo. (vid diskusiu)

13.09.2015 4 z 5

Falešná hra Falešná hra Lincoln Child

Podobné ako jednotka. Tie isté miliónkrát už ohtrepané ba až trápne klišé ako napr: Ja (nepovolaný a blafujúci) som veľmi dôležitý a idem za tvojím šéfom. že o mne neviete? Tak ma nezdržujte lebo ked sa toto dozvie váš šéf, že ste ma nechali čakať/odmietli pustiť tak vám poriadne zavarí. Radšej ma pustite bo už strácam trpezlivosť a budem sa sťažovať.--tento bluf mi pokaždé vyjde. Alebo klišé ako napr: štyria ľudia po mne strieľajú a netrafia sa no ja ked vystrelím trafím sa hned. Alebo napr: prekonávanie extrémnych prekážok, ba až neuveriteľné. A to pritom nie som žiaden špeciálne cvičený vojak. Takéto a podobné situácie niesú nemožné, ovšem sú dosť nepravdepodobné žeby takéto dačo stále vychádzalo a tým pádom sa dej stáva málo uveriteľný... Okrem týchto vecí: ak ich pominiem tak kniha bola veľmi dobrá napínavá a akčná až dokonca, a navnadila ma na pokračovanie. Je mi zvláštnym spôsobom sympatické že hl. hrdina všetko robí pod neustálym vedomím že veľmi skoro umrie.... teda možno (vid popis pokračovania) ;)

10.09.2015 4 z 5

Horká linka Horká linka Michael Connelly

Knihy od M. Connellyho sú super no toto je výnimka. Radšej Bosch, Haller, Terry.

01.09.2015 3 z 5

A zrodí se Nadace A zrodí se Nadace Isaac Asimov

10 bodov (postrehov, myšlienok, názorov). 1) Inteligentné čítanie, trocha nuda bez akcie, vygradovanie deja v posledných stranách každej kapitoly 2) Lepšie než predchádzajúca časť, smutný avšak sympatický koniec Hariho kedy sa mu všetko hroutilo. 3) Posledná časť knihy bola jemne už hmmm iná akokeby sa autor chcel rýchlo poponáhľať. 4) Odsudzenie Eta Demerzela a iných o ktorých som skrátka polku knihy čítal a zrazu nič. 5) Telepatia? to ako vážne? dobre nepopieram že je to možné skôr naopak ale aby sa tak strašne rýchlo našli až (vyše) traja ludia, len tak akorát v Hariho tesne blízkosti odrazu? To ako na to Hari došiel u tej Wandy? to si musel riadne domýšľať- vid autorovej ponáhľanie ukončiť knihu tak aby mala logickú súvislosť s nadchádzajúcou, ako keby sa autor zabudol o čom by to malo byť a tak sa to snažil dorovnať v poslednej časti- vyzerá to trocha divne, dovtedy samá matematika a inteligencia a zrazu Hari presedlá na takúto síce good tému (milujem takúto tému :)) ale ktorá sa dovtedy jemu jakošto matematikovi, človekovi vedy nehodila- nebolo mu divné že sa to podobá na Eta Demerzela a jeho schopnosť?).6) Pasáž s Dors a Knuchtom či jak sa volal bola perfektná. 7) Už som predtým čítal Nadace (z čoho som bol jemne na pochybách) ale po prečítaní predchádzajúceho- tejto knihy mi už pokračovanie začína dávať zmysel, akokeby jednotlivé kolieska do seba konečne začali zapadať- táká kompenzácia frustrácie (z tohto dôvodu si ešte raz v rýchlosti prečítam nadchádzajúcu časť, ktorú som už dávnejšie čítal no ako som písal trocha s nepochopením). 8) U tejto tak ako zatiaľ u každej knihy (dejovo chronologicky prvé tri) sa mi ľúbi ako dokážu super popísať vedecky a odborne myšlienky a názory, občas je to na úkor pútavosti no mne to až tak nevadí. 9) Asi som neni jediný koho sklamalo že desiatky rokov vývoja psychohistórie a dozvedia sa také veci čo sú jasné každému priemerne inteligentnému aj bez toho... vid K. Pavanchi či jak sa volal ten týpek čo mal tiež telepatiu, hovoril o tých veciach s kamarátmi bez toho aby ps. históriu študoval. 10) Seldona si predstavujem ako Sheldona Coopera z The Big Bang Theory, toho knihovníka Zewa či jak sa volal ako kresleného bociána-pelikána neviem prečo, alebo ako kresleného orangutána (asi pozostatok spomienky na knihy Terryho Pracheta kde knihovníkom bol orangután :D) Dors som si predstavoval ako http://images6.fanpop.com/image/polls/1150000/1150958_1389222208698_full.png :D Rozhodne idem aj na dalšie časti... :)

19.08.2015 4 z 5

Temnější než noc Temnější než noc Michael Connelly

Connelly a jeho knihy najmä o Boschovi sú naozaj skvelé... táto zrovna bola tak ako aj jeho iné (drvivá vačšina) fantastická... ako inak opísať pocity pri dočítaní tejto knihy? Super, strašne sa mi páčilo ako Terry- chlapík s ktorým sme sa mohli zoznámiť už v predchádzajúcich častiach a ktorý nám stihol prirásť k srdcu (symbolika) je v tej istej knihe spolu s Harrym Boschom... milujem takéto ,,crossovery,, V rámci môjho tohtoročného letného Connellyovského čitateľského maratónu idem na dalšiu časť. :)

05.08.2015 5 z 5

Ohrožená kultura Ohrožená kultura Josef Šmajs

úprimne povedané (napísané), nespomínam si vôbec žeby som túto knihu dakedy čítal... možno sa mi niečo marí, no možno si to len nahováram pod vplyvom toho že si akože chcem spomenúť... heh :D no skrátka teraz som pri prehľadávaní môjho počítača- dokumenty, narazil na kolónku /recenzia knihy/ tak som sa tak začudoval a rozklikol... výsledok? napísal som o tejto knihe recenziu... som v tom dokumente dolu napísaný vraj je to moje, tak neviem, asi sa jedná o nejakú slohovú domácu úlohu zadanú v škole. :D Skrátka a dobre v roku 2012 som napísal toto:---
"Ja osobne som najprv čítal českú verziu ale z viacerých dôvodov (k nim patrí i mierna ťažkopádnosť čítania) som asi v polovici českej knihy s tým prestal a račej som si zaobstaral slovenskú verziu ktorá sa mi páčila viac. Aj sa mi lepšie čítala.
Pozitíva: + veľmi originálne a zaujímavé myšlienky
+ slovenský preklad na vysokej úrovni bez väčších mnou zaregistrovateľných chýb
+ grafické pojatie (obrázky, ilustrácie) a zopár básní v podaní Rúfusa.
Negatíva: - krkolomné a ťažko-pochopiteľné termíny ktoré boli často použité v diele (najmä v českej verzii)
-Občas „hluché“ miesta pri ktorých som nevnímal zmysel obsahu práve čítaného textu.
Na škále 1- 10 pričom „10“ je najlepší možný výsledok by som tomu dielu dal tak 6 /10.- (60 %) "

19.07.2015 3 z 5

Zradný mesiac Zradný mesiac Michael Connelly

Dalšie super dielko z dielne M. Connelyho... hoc nebol tam síce ani Harry Bosch ani advokát Haller. Len jedna výtka- nepostrehol som ako sa hl. hrdinka dostala pod ten servírovací stolík pri konci, tak rýchlo bez spozorovania čašníka a potom jej úhlavného nepriateľa. Medzi odchodom čašníka a nakuknutím nepriateľa predsa neuplynul toľký čas potrebný k takému presunu, najmä ked to robila s toľkou opatrnosťou, či? Na konci vám bude všetko jasné... dávam plný počet 5/5

18.07.2015 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

1.polka bola veľmi dobrá, 2. polka- odkedy hentá postrelila svojho muža, druhá hl. postava začala umierať na starobu a som sa dozvedel že vraj spolok čínanov 2 roky rozoberal jeden pošahaný verš z kr. biblie... ech... no skrátka a dobre, tesne potom ked som začal čítať 2. polku som mal mesiac pauzu- kôli štátniciam (úspešne :)) no po mesiaci ked som sa k tejto knihe vrátil, resp. tesne za 1. polkou, už mi bola nudná a otravná... tak som to celé preskočil až na poslednú kapitolu. Záver: keby kniha končila stranou 300 bolo by to lepšie...

08.07.2015 2 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Tak neskutočne to naaaaaaťaaaaaaaahuuuuuuuuuuujeeeeee, až je mi z toho šoufl. Ešte tá prvá polka knihy fajn, bol som odhodlaný, po zdĺhavej štvorke som si myslel že aha Tyrion, Daenerys... teraz už to začne mať grády a šmrnc... No nie. Zase je to ako predchádzajúca časť. Dej skôr do šírky než dopredu. Vytváranie atmosféry je u tohto autora tak kvantitatívne obsažné, že je to až nudné... A ked už ma Daenerys nebaví (i ked jej predposledná kapitola bola ok) ale posledná kapitola- (cestovanie preč, zase cestovanie preč, bože bolí ju brucho, cestovanie, sen, cestovanie, sen, cestovanie, cestovanie... a na konci jemný obrat po ktorom neviem čo sa stane, bo môže sa stať zase hocičo, takže nie som o nič múdrejší,) tak to už je čo povedať... Boltoni a Blackovci či jak sa volajú a ich žabomyšie vojny... nuda, nuda... Jon- asi polovicu som preskočil,. Arya- nehorázne nudná- nič sa tam vlastne nestalo, možno až pri poslednej jej kapitole, dovtedy sa len cvičila na slepého nindžu, a do nekonečna opakovať- vlastne tiež som ju takmer celú preskočil, Cersei som celú preskočil, Bran zrástol so stromom, no bóóóže, Theon- nuda, atd atd. A fakt ma nebaví furt dokola čítať siahodlhé opisy toho kto má aký brokátom vyšívaný plášť, kto má tokar, kto má kožušinu a kraviny... Jediný fakt dobrý bol Tyrion. I ked aj v tom by sa čosi negatívne našlo, -najmä zdĺhavosť, ale ten bol dosť zaujímavý... Suma sumárum: Dám tomuto 3 hviezdičky ale neurobím to rád. :D

07.06.2015 3 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

I ked sa mi to ku koncu zdalo trošku zdĺhavé... napriek tomu knižku hodnotím ako veľmi slušnú, myslím tým kvalitou :D Pobavila i zaujala... Hrrr na pokračovanie, škoda len že sa mi tie knižky-pratchettovky- tak míňajú, už mi zostávajú len 4 či koľko, neva asi potom začnem čítať odznova. :)

01.06.2015 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

ten kto dal 50 odtienom šedej plné hodnotenie dá tomuto odpad? heh, aspoň že tak, na toto totiž v tom prípade existuje jednoduché vysvetlenie a nemusíme sa dalej čudovať že prečo, odpoved je jednoznačná... :D

23.04.2015 4 z 5

Nevinným sa neodpúšťa Nevinným sa neodpúšťa Dominik Dán

Taký priemer. Detektívka kde bola detektívka tak v 10% knihy. Inak zvyšok bola vata, balast a banalita. Dobre a ľahko sa to čítalo ale nie pre napínavosť a profesionalitu (aká u Dána býva len zriedka napríklad kniha: Cela číslo 17) ale skôr kvôli tomu, že to bolo jednoduché, primitívne a stráviteľné, netrebalo sa poriadne na to sústrediť bo ani nebolo často čo riešiť...

15.04.2015 3 z 5

Krvná pomsta Krvná pomsta Michael Connelly

Kvalita, precíznosť, profesionalita... také sú autorové knihy. Toto je jedna z nich, badať to od začiatku až po koniec.

09.04.2015 5 z 5

Dračí hora Dračí hora Lincoln Child

celkom dobré, zaujímavé, ale posledných zhruba 100 strán sa dalo vpohode preskákať (dve- tri vety prečítať na každú z posledných 100 strán) čo som aj v podstate urobil, na začiatku ma to bavilo- a bol som zvedavý čo a ako... nepoznal som rozdané karty ale ku koncu to nabralo klišé spád, tak ako u každej druhej knihy, a potom to začalo byť predvídateľné, takže preto som to preskakoval, napriek tomu že to bolo o to napínavejšie a akčnejšie , bolo to vlastne aj o to predvídateľnejšie, kedže takto sa vyvinie skoro každý dej... Mnohých tu ohúrila téma- kybernetika, biologické zbrane a pod... ja zasa som tohto veľa načítaný (scifi knihy, články na nete) a navidený (scifi filmy, seriály, dok, videá) že ma táto knižka (dej) až tak nefascinuje.

03.04.2015 3 z 5

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Dvojfilm Zaslaná pošta som videl 3x v rôznych časových obdobiach na HBO. To bol dôvod prečo som sa rozhodol si zakúpiť Prachetovky. Prečítal som ich už vyše 10 a pred nedávnom som sa konečne pustil do Zaslanej pošty. Film je v niečom lepší (symbolickejší) ale aj kniha je ok a tiež je zase v niečom inom lepšia :)

28.03.2015 5 z 5

Testament Testament John Grisham

Vcelku dobré, zaujímavé ale ku koncu sa to začalo trochu ťahať (Nate a jeho deti) a nakoniec taký nemastný- neslaný záver. Cítim sa trocha oklamaný. Som čakal nejaký prekvapivý zvrat ale hento bolo také plané a bez chuti. Nechcel som aby to skončilo happyendom (a žili šťastne až do smrti) ale nechcel som ani hentú vlažnú vodu. či už v súvislosti s ľúbostným vzťahom Natea ani súdneho procesu testamentu. Ale inak dá sa. Zase je to také reálne (reálnejšie než ,,a žili šťastne až do smrti,,) takže tak.

20.03.2015 3 z 5

Veža Veža Simon Toyne

!Môže obsahovať spoilery, záleží od toho čo považujete za najdôležitejšie, podla mna to najdôležitejšie som len načrtol ale jednoznačne nenapísal tak to nechám na Vás :D
Sklamanie... čakal som niečo mystického ako v jednotke, dvojka ma sklamala ale táto trojka bola fakt prúser. Nič extra sa neudialo, o teórii pulzujúceho vesmíru som sa dozvedel už dávno a v podstate s tým súhlasím, zapadá to do môjho svetonázoru, takže kniha nebola pre mňa žiadne prekvapenie a fakt neviem pri spätnom pohľade ako to do čerta súviselo s biblickou Evou z jednotky. Som čakal aspoň nejakých mimákov a že biblická Eva z jednotky bola ich prvý (druhý) model rozumného človeka alebo čo (čoho som zastáncom)... Bavilo ma vyšetrovanie federálov a tie teleskopy, to bolo zaujímavé, o zachovaní energie, že obsahujeme rovnaké prvky ako hviezdy a ako čokoľvek iné ... všetky tieto filozofické úvahy boli pekné, no zase nič nové, o tom som už počul toľko motivačných a filozofických videí a prednášok že až... ale záver to celé zabil. časti s Gabrielom ma vôbec nezaujímali, zdĺhavé opisné scény v citadele, veselo som ich takmer celé preskakoval, Liv mi šla na nervy, bola otravná, afektovaná (,,vitajte cudzinci,,, ,,pozvime ich dalej,, zbúrajme plot,, ,,táto zem nepatrí nikomu,, a podobné tlachy ktoré v reálnom svete nefungujú, s týmto prístupom by dievča vo vojenskom tábore medzi zabijakmi a nepriateľmi neprežilo ani 5 minút) a naivná, napriek tomu jej všetko vychádzalo, Pozrel som sa na môj dávnejší koment /Klúča/ kde som kritizoval prílišný výskyt slov ,,vtom okamihu,, ,,a akurát,, ,,a práve vtedy,,... .. aj tuná vo /Veži/ toho bolo požehnane, takže ani v tomto sa autor nepolepšil. Takže mi nezostáva nič iné len sklamane tomuto počinu dať len jednu hviezdičku.

28.02.2015 1 z 5

Zloděj času Zloděj času Terry Pratchett

Trocha ma to sklamalo. Skrátka už to nebolo ono. Ano fajn, bolo to filozofické, úsmevné atd... ale mám dojem že som čítal o zemeploche aj lepšie. Akcia pre akciu, plno vecí nevysvetlených, dej následoval další dej bez aspoň solídneho vysvetlenia alebo spojiva (nikdy to nebolo úplne normálne - práve preto mám tohto autora rád- má svoje charakteristické čaro písania) ale toto/táto konkrétne kniha mi skrátka nesadla. Zdôvodnil by som to asi tak že Terry má obrovskú fantáziu a je nesmierne ťažké ju opísať pomocou slov. On vidí svet zázrakov ale slová v tejto knihe už skrátka nestačia.Ten Lutzo-Lonsangovský predzáver bol zbytočne dlhý. Skrátka a dobre všetko alebo aspoň podobné som už čítal v predchádzajúcich častiach a toto ma neohromilo. Niečo podobné ako u predchádzajúcej časti: zmätené a pre čítajúceho málo vysvetlené. Napríklad Zuzanka vie/vidí vdaka ,dedičnosti, skoro všetko ale ja nie. Ona pochopí, lebo to vidí a sa s tým už ,,v budúcnosti,, stretla ale ja netuším o čom je reč, a podobné. Filozofické veci mi nevadia skôr naopak. ved filozofiu študujem a zároveň je to môj koníček ale toto bolo trošku ani nie tak filozofické (ako sa tu často vyjadrujete) ale skôr oplašené, detinské a naivné (v zmysle dôvodov, logických návezností a motívu konania postav) Napr: ako je možné že sa Kvik mohol dostať do Hodín-paláca, ale Smrť nie? Na akej povesti si Lutze zakladal ked v skutočnosti nič neurobil? Ramená viem robiť aj ja, aj ja viem machrovať a kecať aký som hustý ale očakávať že sa mi to prepečie je dosť naivné. Nie filozofické (i ked do istej malej miery) ale skôr detinské.
P.S:
Ešte že mám doma sériu o Mestskej Hliadke. Mrakoplaš bol Ok, Smrť (vrátane tejto knihy bol celkom fajn, niekedy lepší -najmä prvé časti, niekedy horší -tie posledné časti vrátane tohto) a ešte dokončím Hliadku. ... sa teším, ale budem si to šetriť :)

18.02.2015 3 z 5

Pancierové srdce Pancierové srdce Jo Nesbø

toto mi skrátka nejako nesadlo. až príliž drsné. plno vaty a zdĺhavých opisov. navyše tam bolo plno momentov ktoré (alebo veľmi podobné) som už čítal v iných krimi-detektívkach. hóódne toho som preskakoval a hóódne toho čo som nepreskočil som ani skoro nevnímal. keby tá kniha mala tak 300 strán možno by som sa k tomu staval inak, menej s nezáujmom. takto som vedel že sa bude veľa kombinovať a zdržovať. celkový efekt však- aspoň to čo som čítal a zachytil, bol dobrý.

10.02.2015 2 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Tak ako i predchádzajúce časti aj toto je plné fantasy, humoru, filozofie atd... I ked teraz mi to prišlo už trochu viac zmätené. (už pri niektorých iných knihách mi deje prišli zmätené, také detinské ) Akože bud že tá kniha mala mať jednoduchšiu zápletku alebo väčší priestor na vysvetlenie... pre čitatela. Lebo akože bol tam
SPOLER! - vrah mal na objednávku nadbytostí zničiť Santu a to urobil tak že sa preniesol do zázračného neexistujúceho sveta- hradu zúbkovej víly pomocou vozu z donášky jedla, aby tam ukradol zuby detí zúbkovej víle ktorá bola v skutočnosti celú dobu prvotný bubák ktorý k ľudom namiesto toho aby ich strašil časom citovo prilnul, a si obľúbil deti, pomocou ktorých (detských) zubov, ich (deti) ten vrah ovládal a nanútil im neveriť na Santu. ... nič zložité v konečnom dôsledku ale kto by to na začiatku povedal, že? :D o tom, prečo Mezinima umrel (ved ho nezranili),
Koniec Spoileru
...kam sa občas vyparili krysí smrť a havran Járku počas Zuzankinho cestovania, a podobných nevysvetlených veciach (alebo aspoň veciach ktoré mohli byť zrozumiteľnejšie, lebo ja som ich v knihe nezachytil, napríklad to prečo vrah udrel Benja pri prvom stretnutí, alebo prečo ho Benjo poslúchal, som zistil až pri filme) ani nevravím.

03.02.2015 4 z 5