MagdalénaD MagdalénaD komentáře u knih

Já jsem Malála:  Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Já jsem Malála: Příběh dívky, jež bojovala za vzdělání a kterou postřelil Tálibán Christina Lamb

Kniha je nejen příběhem jedné dívky z Pákistánu, nejmladší nositelky Nobelovy ceny míru, ale zároveň i mozaikou islámského světa ve všech jeho možných podobách. Mnozí hodnotí negativně historické vsuvky, které do příběhu nejspíše vpasovala spoluautorka Christina Lamb, ale já je naopak vnímám za nezbytné. Kniha vystihuje rozdíl mezi sunnity a šíity, popisuje důsledky 11. září 2001 pro pákistánské obyvatelstvo a rovněž nastiňuje příchod Talibánu do údolí Svát, do Malálina bydliště. Nechci prozrazovat víc, neboť příběh je velmi poutavý a v dnešní době zejména stojící za přečtení. Malála měla obrovské štěstí, že se narodila natolik pokrokovému otci a otevřené matce, stejně tak jako ji doprovázel Bůh ve chvíli, kdy ležela v nemocnici postřelena. Prostřednictvím příběhu této cílevědomé dívky tak můžeme poznat nejen Malálin osud, ale i historii relativně mladého Pákistánu se všemi jeho problémy, obyvateli věřící konspiračním teoriím, ale i krásami přírody a pohostinnými lidmi.

10.02.2016 5 z 5

Učitelkou v Peru Učitelkou v Peru Olga Vilímková

Báječná kniha, jejíž báječnost si ještě více uvědomíte, pokud se setkáte s její báječnou autorkou. Olga Vilímková popisuje rok, který prožila v malé indiánské vesnici v Peru jako učitelka. Z celé knihy vyzařuje obrovská láska i úcta k indiánskému etniku, k potomkům Inků, kteří v jistých částech země dodnes žijí svým tradičním způsobem života. Kniha vyšla už před několika lety, proto bylo nové vydání rozšířeno o krátkou kapitolu líčící aktuální (aktuálnější) situaci. Olga Vilímková nepopisuje peruánské indiány s růžovými brýlemi, ale zároveň nesouhlasí s násilnými změnami, se kterými často přicházejí různé neziskové organizace a nadační fondy, rovněž je opatrná i s dáváním "dobrých evropských rad". Mně tato drobná knížečka dala možnost dozvědět se o indiánské kultuře dnešního světa a zároveň jsem díky ní pochopila příběh, který stojí za nadačním fondem Inka, který Olga Vilímková po svém návratu z Peru založila.

21.01.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Jak to říct. Asi bych to nečetla, kdybych neměla zkouškové. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaná, čekala jsem kontroverznější sexuální pojednání (socialistický ženský román, který jsem četla asi ve 14 letech, měl šokujících prvků daleko víc). Bylo to zkrátka hodně stereotypní. "Udělej se pro mě, bejby." "Nekousej si ten ret." "Chci tě ošukat." "A já se tříštím a on mě následuje" - a tohle stále dokola.
Samotný příběh je hodně rozvleklý, myslím, že těch 600 stran nepopisuje ani 14 dnů. Také mě při čtení napadlo, že se mi u toho dost asociuje Stmívání (čímž nechci Bellu a Edwarda nijak urážet, myslím, že jsou o dost lepší) - téměř beznázorová hlavní hrdinka, dokonalý objekt jejího obdivu, časté rádoby literární metafory a tak.
Jedna hvězdička za odvahu a nervy napsat něco takového v rozsahu 600 stran, druhá za občasný vtip.

19.01.2016 2 z 5

Jak jsem sebrala odvahu Jak jsem sebrala odvahu Barbora Šťastná

Kdy jindy číst o odvaze než během prvního zkouškového v životě? A kdy jindy se po večerech zasmát? Na konci knihy je 100 možných bobříků odvahy, což byl vlastně důvod, jak jsem se o knize dozvěděla - některá z nich totiž vymyslela moje známá. Už v knihkupectví jsem přečetla několik stránek jako nic, takže bylo jasné, co připíšu na seznam Ježíškovi. A teda, celá ta kniha, celá před bobříky, je neskutečně nabíjející, plná úsměvných přiznání i zmínek o (ne)uvěřitelných výzkumech. První, co mám v nejbližší době v plánu, je žádat lidi kolem mě o divné věci a sbírat body za jejich odmítnutí. :-)

08.01.2016 4 z 5

Krásné zítřky Krásné zítřky Katherine Boo

Působivá kniha o indických slumech, které se nachází v přímém sousedství stále více prosperující Bombaje. Díky pohledům různých osob (mlčenlivého chlapce, ambiciózní správkyně, její dcery, ...) jsem se dozvěděla mnoho o třídění odpadu, o úplatcích a beznadějné nefunkčnosti veřejné správy.
Jak funguje vztah město-slum? Mohou v těsném sousedství žít hinduisté společně s muslimy? Jak na ty nejchudší z nejchudších působila krize roku 2008, teroristické útoky a sucha? Co všechno může způsobit expresivní sebevražda jedné ženy? A jak to všechno se sebou souvisí? A můžeme tu situaci, tu nepřekročitelnou korupci, vůbec nějak změnit - my z Evropy, Ameriky?
Napsáno dle několikaletého pozorování v několika slumech v Indii a po studiu dokumentů.

08.01.2016 5 z 5