M.H. M.H. komentáře u knih

Patrológia : životy, spisy a učenie sv. otcov Patrológia : životy, spisy a učenie sv. otcov Jozef Špirko

V slovenčine priekopnícka publikácia, napísaná pre študentov katolíckeho seminára v Spišskej Kapitule.

Má trochu obmedzený rozsah, pričom spracováva takmer celé obdobie patristiky, takže do hĺbky nejde. Už pôvodné vydanie má dosť preklepov (Antónios Sakkas namiesto Ammónios Sakkas, Mileto namiesto Meliton, Περί Αργών namiesto Περί Αρχών), ktoré ostali zachované aj vo vydaní z roku 1995 (hoci prísne vzaté nejde o reprint, kniha bola prepísaná študentami gréckokatolíckeho seminára do elektronickej formy a až potom vydaná).

Vo svoje dobe určite (viac ako) postačujúce spracovanie, dnes už značne zastarané.

Určite viac odporúčam Pružinského dvojdielnu Patrológiu (Prešov 1990, 2003) alebo (ideálne) Drobnerovu knihu Patrologie (Praha 2011).

28.07.2016

Rukopisy od Mrtvého moře Rukopisy od Mrtvého moře neznámý - neuveden

Veľmi dobré úvody Synové světla a synové tmy: svědectví nejstarších biblických rukopisů od S. Segerta (vyšiel aj knižne v roku 1970) a Odkrývání tajemství rukopisů od Mrtvého moře od J. Dušeka.

Samotné preklady sú také ako ich originál: kúskované, len zriedka súvislé a dnešnej dobe už riadne vzdialené. Nie je to jednoduché čítanie. Sú prehľadne členené do 8 oddielov (rády, halachické texty a pod.)

Dosť mi chýbajú úvody k jednotlivým spisom (hoci úvody k niektorým z nich ako Rád jednoty, Damašský spis obsahuje Segertova štúdia), kontext samotných textov by tak bol ľahšie pochopiteľný. Azda raz v druhom vydaní.

30.06.2016 4 z 5

Byzanc : dějiny - společnost - kultura Byzanc : dějiny - společnost - kultura Andreas Külzer

Kratšia kniha, ktorá môže poslúžiť ako úvod do Byzancie. Obsahuje stručný náčrt dejín, informácie o štruktúre a zvykoch byzantskej spoločnosti a kultúre.

Pre prvotnú orientáciu v Byzancii ako téme fajn dielo, pre podrobnejšiu informáciu však nepostačuje (ale to nebude jej účelom).

16.06.2016

Ze světa Starého zákona 1. díl Ze světa Starého zákona 1. díl Miloš Bič

Obsiahly úvod do sveta Starého zákona. Obsahuje podrobné informácie o kultúrach Blízkeho východu (Sumer, Chaldejci, Egypt, Babylon, Asýria, Perská ríša), archeologických výskumoch a najmä o teológii starozákonného židovského náboženstva a jej premenách.

20.05.2016

Rukopisy Mŕtveho mora Rukopisy Mŕtveho mora Iosif Davidovič Amusin

Miloš Bič v knihe Ze světa Starého zákona II., s. 606. hodnotí knihu ako tendenčnú. Prikláňam sa k tomu, ale aj tak šlo asi o prvú ucelenú informáciu o kumránskych objavoch v slovenčine.

18.05.2016

Dějiny křesťanského myšlení Dějiny křesťanského myšlení Tony Lane

Napriek tomu, že ide o neveľkú knihu, je to hodnotné čítanie. Cením si, že český preklad obsahuje ku každej kapitole (tie sú venované poväčšine osobnosti/koncilom) literatúru v češtine, čo nie je bežné.

Škoda, že pravoslávni teológovia končia Gregorom Palamom, resp. vyznaním patriarchu Cyrila Lukarisa a reakciou patriarchu Dositea a nič novšie už kniha neobsahuje. Katolícka a protestantská teológia je však spracovaná až do začiatku 80.rokov 20. storočia.

07.05.2016

Cesty ruské teologie Cesty ruské teologie Georgij Vasiljevič Florovskij

Dielo z pohľadu teológa a cirkevného historika opisuje históriu ruskej teológie od počiatkov asi do dvadsiatych rokov 20. storočia.

Vykresľuje, na pozadí dejín, jednotlivé názorové prúdy a osobnosti, ktoré sa podieľali na formovaní teologického myslenia v Rusku. Niekedy dokáže byť vo svojich súdoch dosť príkry, vždy to však odôvodňuje. Nesústreďuje sa nevyhnutne sa ľudí bezprostredne spojených s cirkvou (kňazi, biskupi, mnísi), obsahuje podnetné informácie aj o Gogoľovi a Dostojevskom.

Čo sa trochu zarazilo, je, že histórii do nástupu Petra I. (teda približnie začiatok 18. storočia) je venovaných prvých asi 120 strán. Zvyšok (asi 500 strán) opisuje roky 1700-1920(?). Príde mi to trochu disproporčné, že Sergij Radonežský, Nil Sorskij, staroverci a pod. majú venovaný trochu menší priestor než by som čakal. Na druhej strane je pravda, že aj tak ide o veľmi podnetné informácie a charakteristiky, čo je na tejto knihe skutočne hodnotné - aj na stručnom priestore vie byť veľmi obsažná.

Preklad mi prišiel bezproblémový. Musím však dodať, že Refugium už niekoľko prekladov z ruštiny vydalo v dosť zlej kvalite a Florovského knižka je na preklad ťažký oriešok.

K redakčnej práci. Pôvodné vydanie (pokiaľ viem) malo všetky poznámky uvedené na konci knihy. Český preklad ich však má pod čiarou, čo je čitateľsky omnoho prívetivejšie. Navyše ešte pridali množstvo (najmä biografických) poznámok (vždy označených ako redakčné), ktoré uvádzajú stručné informácie o dejateľoch, ktoré sám Florovskij asi považoval za samozrejmé, čo dnes už však neplatí.

Knihu sa určite oplatí prečítať, najmä pre ľudí, ktorých zaujíma pravoslávie. Stopercentne platí tvrdenie z recenzie v ČKD, 1940, č. 6.: "Kdo se chce seznámiti s dějinami ruské pravoslavné theologie, nemůže se obejíti bez díla G. Florovského."

06.05.2016 5 z 5

Dějiny Ruska 20. století - 2. díl Dějiny Ruska 20. století - 2. díl kolektiv autorů

Okrem samotných historických udalostí obsahuje aj časti o kultúre a bežnom živote sovietskeho človeka.

Spolu s prvým dielom veľmi hodnotné spracovanie ruských dejín 20. storočia.

15.04.2016 4 z 5

Život sv. Antonína Poustevníka Život sv. Antonína Poustevníka Athanasius

Klasické dielo, ktoré stojí na počiatku mníšstva. Atanáz napísal dobre čitateľný životopis (prosím, nebrať to v dnešnom zmysle) o skúsenosti mnícha, ktorého osobne poznal. Inšpiroval mnohych, medzi inými aj Augustína z Hippa.

Pekne sa dopĺňa napr. s dielom ako Apofthegmata (napr. český preklad Apofthegmata I-III, Benediktinské arciopatství).

23.03.2016

Slovesnosť a kultúrny jazyk Veľkej Moravy Slovesnosť a kultúrny jazyk Veľkej Moravy Eugen Pauliny

Citeľne slabšia kniha oproti Vašicovej Literární památky epochy velkomoravské 863-885; je však o ešte o rok staršia.

Obsahuje informácie o predcyrilometodskej tvorbe, veľkomoravskom a po veľkomoravskom období aj s rozsiahlymi ukážkami textov.

09.03.2016 3 z 5

Černá kniha Černá kniha Lawrence Durrell

Zaujímavý a nie ľahko čitateľný román. Obdivujem autora, ktorý toto dielo napísal ako dvadsaťtriročný.

Sám o sebe je dosť ťažko pochopiteľný, množstvo literárnych prostriedkov je u neho značné, niekedy by možno pomohlo, ak by ich bolo o čosi menej.
Ako predzvesť vrcholného diela (Alexandrijský kvartet) však určite obstojí.

05.03.2016 4 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Kniha je veľmi čitateľná a zaujímavo členená. Putnov názov však ňou preniká velmi silne, čo by ani tak nevadilo (hoci sa na niektorých miestach tvári nestranne), keby sa autor nedopúšťal mnohých chýb a nedoložených tvrdení.

napr. (s. 81) "Tohoto roku se totiž Isidor, poslední moskevský metropolita řecké národnosti, vrátil z koncilu ve Florencii, kde rok predtím byzantští hierarchové uzavřeli církevní unii s Římem." Izidor bol metropolita kyjevský. Nie je to veľká chyba, ale je v knihe je ich omnoho viac.

Pre detailný výpočet pozrite recenziu: TÉRA, Michal. Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity, Martin C. Putna. Parrésia VIII (2014). 2015 ISSN 1802-8209. ISBN 978-80-807465150-2. s. 595-610.

Kvôli tomu mi kniha (napriek svojej pútavosti a zaujímavému konceptu) príde dosť propagandistická (čo uvádza aj vyššie spomenutá recenzia).

05.03.2016 2 z 5

Ruská literatúra 18. – 21. storočia Ruská literatúra 18. – 21. storočia kolektiv autorů

Pekné dejiny ruskej literatúry od 18. do začiatku 21. storočia. Pútavo písaný text, ktorý hľadá súvislosti a opisuje jednotlivé obdobia ruskej literatúry aj s historickým kontextom, pričom sa zastavuje pri kľúčových dielach.
Neobsahuje životopisné medailónky autorov, takže sa oplatí mať pri sebe nejakú encyklopédiu ruskej literatúry (napr. http://www.databazeknih.cz/knihy/slovnik-ruskej-literatury-11-20-storocia-257662)

Škoda, že sa nepodarilo naplniť pôvodné poňatie, dejiny ruskej literatúry od počiatkov až po prelom tisícročí.

02.03.2016 4 z 5

Teng Siao-pching: První muž Říše středu Teng Siao-pching: První muž Říše středu Aleš Skřivan

Stručný náčrt života tejto mimoriadne zaujímavej osobnosti. Azda raz vyjde aj podrobný politický životopis (napr. Deng Xiaoping and the Transformation of China).

01.03.2016

Fotiovo schizma Fotiovo schizma František Dvorník

Jedno z najlepších diel svetového byzantológa.

Vhodné nie len pre byzantológov a cirkevných historikov, ale aj pre poznanie okolností a človeka, ktorý na Veľkú Moravu vyslal Konštantína a Metoda.

29.02.2016 5 z 5

Slovensko: Dejiny Slovensko: Dejiny kolektiv autorů

Syntetická práca, ktorá je mierne dobovo ovplyvnená.

Kvalitné dielo, ale určite ako syntézu slovenských dejín radšej Dejiny Slovenska I-VI (Bratislava: Veda, 1986-1992).

27.02.2016

Slovník raněkřesťanské literatury Východu Slovník raněkřesťanské literatury Východu Marek Starowieyski

Kvalitné informácie o cirkevných otcoch Východu (teda sýrskych, koptských, arménskych a gruzínskych) a literatúre s nimi spojenej.

Vymedzenie patristiky siaha väčšinou po úmrtie Jána Damascénskeho (teda asi 750). Tento slovník presahuje tento rok, venuje sa autorom asi do 13. storočia.

Jednoznačne odporúčam.

27.02.2016 5 z 5

Byzantská vzdělanost Byzantská vzdělanost Růžena Dostálová

Len krátka reakcia na martin č.: viac informácií o byzantskom systéme vzdelávania ponúka podobná kniha http://www.databazeknih.cz/knihy/byzantska-paideia-vzdelavani-v-byzanci-byzantska-kultura-286847 .

26.02.2016

Živý oheň z vína alebo Príbehy z koňakových pivníc Živý oheň z vína alebo Príbehy z koňakových pivníc Peter Pišťanek

Pekné podanie histórie koňaku od človeka, ktorý mal značné znalosti o téme, ale zároveň zo seba nerobil znalca.

Kniha je rozdelená na dve časti. V prvej autor píše o koňaku, výrobe, histórii. V druhej komentuje výrobcov a ich produkty, ktorých navštívil.

Kto si rád dá za pohárik koňaku, tomu sa ju určite oplatí prečítať.

23.02.2016 4 z 5

Rukopisy od Mrtvého moře Rukopisy od Mrtvého moře John Marco Allegro

Čitateľsky prívetivá a pritom obsažná kniha na tému kumránskych rukopisov. Allegro bol osobný účastník vykopávok v Kumráne a pracoval na preklade a vydaní viacerých zvitkov. Okrem iného tvrdil, že tzv. medený zvitok obsahuje cestu ako nájsť stratený chrámový poklad z Jeruzalema.

Kniha obsahuje aj fotografie jaskýň, rukopisov a beduínov, ktorí slúžili ako sprievodcovia v miestnej krajine.

Nevýhodou je, že od roku vydania (originál 1956, resp. 1959) sa bádanie značne posunulo.

Ešte musím vyzdvihnúť kvalitný preklad.

19.02.2016