Patrológia : životy, spisy a učenie sv. otcov

Patrológia : životy, spisy a učenie sv. otcov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299462/bmid_patrologia-zivoty-spisy-a-ucenie-sv-fwi-299462.jpeg 5 1 1

Táto kniha nehovorí len o otcoch, ktorí vynikali starobylosťou, svätosťou, pravovernosťou a cirkevným chválením, ale hovorí aj o veľkých cirkevných učiteľoch (sv. Augustín, sv. Hieronym, … na Východe sv. Bazil, sv. Atanáz a ďalší) a dokonca nás oboznamuje i s tými, ktorí napísali užitočné diela, ale pre nedostatok svätosti alebo pravovernosti nemohli byť výhlasení za cirkevných otcov (napr. Origenes, Tertulián). Patrológia Dr. Jozefa Špiku vyšla na Slovensku naposledy v roku 1950. Dúfam, že totot jej nové vydanie, ktoré pripravili poslucháči Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty v Prešove, zaplní prázdne miesto v tejto dôležitej oblasti. Preto vezmite, čítajte a uvažujte o slovách tejto knihy a určite vám to prinesie hojný úžitok. doc. ThDr. František Janhuba (z úvodu ku knihe)... celý text

M.H.
28.07.2016

V slovenčine priekopnícka publikácia, napísaná pre študentov katolíckeho seminára v Spišskej Kapitule.

Má trochu obmedzený rozsah, pričom spracováva takmer celé obdobie patristiky, takže do hĺbky nejde. Už pôvodné vydanie má dosť preklepov (Antónios Sakkas namiesto Ammónios Sakkas, Mileto namiesto Meliton, Περί Αργών namiesto Περί Αρχών), ktoré ostali zachované aj vo vydaní z roku 1995 (hoci prísne vzaté nejde o reprint, kniha bola prepísaná študentami gréckokatolíckeho seminára do elektronickej formy a až potom vydaná).

Vo svoje dobe určite (viac ako) postačujúce spracovanie, dnes už značne zastarané.

Určite viac odporúčam Pružinského dvojdielnu Patrológiu (Prešov 1990, 2003) alebo (ideálne) Drobnerovu knihu Patrologie (Praha 2011).