M-arta M-arta komentáře u knih

Já něco vím - Pozorování zvířat v ZOO Já něco vím - Pozorování zvířat v ZOO Waldemar Schulz

Promyšleně, krásně a moc prakticky udělaná útlá knížka, která mezi těmi o zvířatech pro mladší (i starší) školní děti asi dodnes nemá konkurenci - dítě perfektně a rychle získá potřebné informace o stavbě těla, výskytu, zvláštnostech a jiné základní údaje. Parádně využitelná při výuce (přírodověda, kreslení...).
Nenajdete v ní samozřejmě veškeré živočišné druhy světa, spíš jen takový milý základ nejznámější exotické zvířeny a jejich srovnání: gorila - orangutan - šimpanz... slon africký - indický.... lev - tygr - jaguár - levhart... velbloud jednohrbý - dvouhrbý.... lama - žirafa-okapi .... emu - pštros - nandu ... zebra - pakoně .... klokan velký - skalní .... lední - hnědý medvěd .... tuleň - tučňák - rypouš - lachtan .... nosorožec-hroch.
Knížku vydalo na přelomu 70. a 80. let východoněmecké nakladatelství i v české verzi a od těch dob vyšla ještě několikrát spolu s dalšími díly ze stejné edice ( Pozorování vodních živočichů, Pozorování zvířat na cestě, Pozorování zvířat v lese, Pozorování zvířat doma, na dvořa a v zahradě.). Je skvělá!

Zvířata zblízka Zvířata zblízka Julius Komárek

Skvostné černobílé fotografie Františka Vopata a podrobná vyprávění o více než 100 druzích zvířat - každé má v knize svou kratší či delší kapitolu nebo aspoň odstavec. Jako dítě jsem ji milovala a dodnes tento poklad hýčkám.

Zvířata světa Zvířata světa Garry Fleming

Zajímavá kniha / objekt se zvířecí tematikou a pěkným "jéé-efektem". Živočichové jsou rozdělení do 5 prostorových výjevů podle kontinentů.

Svět dinosaurů Svět dinosaurů Garry Fleming

Zdeněk Burian to sice není (a mne osobně úplně 100% nenadchlo barevně nepříjemné ostré a křiklavé řešení obálky), ale jinak je takto prostorově zpracované leporelo opravdu vyjímečně výtvarně vyvedený kousek. V dinosauřím období vašeho dítěte ho určitě využijete k rekapitulaci druhů (v obrázcích jsou po skupinách pěkně logicky řazeni), dá se moc hezky kombinovat při hře s dinosauřími figurkami (což dceru okolo 3 let bavilo na téhle knížce asi nejvíc)..,
Knížka je vybavená praktickou stužkou, která ji nejenom zavírá a otevírá, ale taky pomáhá pevně uržet prostorové leporelo v rozloženém stavu.

12.12.2017 5 z 5

Dinosauři a jiné pravěké příšery Dinosauři a jiné pravěké příšery Bořivoj Záruba

Pevné leporelo z nakladatelství Albatros s krásnými starými klasickými obrazy Zdeňka Buriana a stručným povídáním o několika nejznámějšch druzích dinosaurů (býložravci, dravci, letci, plavci...) - prima pomocník pro základní orientaci nejen v období první dětské "DINOmánie".
Mám z něj sice trochu výtvarně kontroverzní pocity (ne úplně šťasná typografie a celková práce grafika Burianovy obrazy někdy spíš ruší a zbytečně rozbíjí pozornost), ale i tak by byla škoda těm nejmenším prostřednictvím Burianových maleb dinosaury nepředstavit hned z kraje - tahle vezre je aspoň odolná i v rukou těch nejmenších.

Dětský slovník česko-anglický Dětský slovník česko-anglický neznámý - neuveden

Kultivovaně zpracovaný obrázkový česko-anglický slovník ve formě rozměrnějšího leporela s milými ilustracemi Radany Přenosilové. Jednotlivé tematické okruhy slovíček jsou rozděleny podle prostředí (v obchodě, v divadle, u lékaře, na hřišti,...) a příjemně se v nich orientuje. Knížka děti baví sama o sobě i bez souvislosti s angličtinou, všudypřítomé drobně popsané česko/anglické názvy jsou pak příjemný bonus...
Doporučuji pro předškoláky, které na angličtinu hravě připravují rodiče, ale nejspíš ji ocení děti, na které už tento jazyk pokukuje jako povinný předmět...

Nebojím se tmy Nebojím se tmy neznámý - neuveden

Tuhle bych asi nezařadila přímo do zlatého fondu dětské literatury a ilustrace, ale mezi současnými leporely je to i tak celkem příjemné zpestření - něco, co není o zvířátkách a zabývá se reálnými situacemi, které zná asi každé malé dítě. Nebýt nesmyslného typografova výběru podivného (a s ničím nesouvisejícího) ošklivě zdobného nadpisu na úvodní stránce, knížka by u mě získala pomyslných bodů daleko víc - ne, že by to caparti ocenili či ne, ale věřím, že knížky jsou opravdu první galerie a tak trochu nastavují laťku veškeré vizuální kultuře... a všechno se ukládá do podvědomí. Sotva slabikujícím čtenáříčkům nápis navíc může možná trochu zamotat hlavu. Nicméně i tak knížku doporučuji - od chvíle, kdy si všimnete, že Vaše dítě trápí podobné malé a velké strachy - je fajn si o tom promluvit a vědět, že v tom není samo. Že to jen strach mívá velké oči...

12.12.2017 4 z 5

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Velké pohyblivé leporelo o tom, jak absurdní může být přístup "oko za oko, zub za zub". Malinký naštvaný pomstychtivý krteček celou dobu pátrá mezi zvířaty, jak vypadají čí výkaly... Každá stránka je parádně výtvarně i technicky řešená (různé rozkrývačky, tahadla, odklápěčky) a většinou obsahuje nějaký překvapivý moment.
Pro spoustu rodičů bude jistě výchovně diskutabilní (vpořádku), proto doporučuji zvážit normálním selským rozumem, v jakém věku by se k ní vaše dítě mělo či nemělo dostat (jde i o určitou vzrálost pro pochopení nadsázky). Každopádně může vybízet k zajímavým diskuzím s dětmi - pomstychtivost, odplata, nadsázka, černý humor, absurdita...
Registrovala jsem, že existuje i velmi levná (a velmi zmenšená) verze této knížky, která neobsahuje žádné pohyblivé a rozkládací prvky (bez nich knížka vyznívá poměrně podivně, protože příběh sám je víceméně infantilní).

O odvážném autíčku O odvážném autíčku Jiří Žáček

Příjemné verše Jiřího Žáčka doplněné neméně svěžími a kultivovanými ilustracemi, které v kolážích zajímavě kombinují prostorové a plošné obrázky. Knížka stručně popisuje rodinný výlet, jehož hlavním hrdinou je žluté autíčko, které toho poměrně dost najezdilo.Chlapečci si autíčko zamilují určitě a moc se líbilo i naší dceři - doporučuji okolo 2 let.

Vlaky - legendární dráhy Vlaky - legendární dráhy Philip Steele

Vláčkařovo potěšení - zajímavě řešené vysouvací leporelo se stručným nástinem historie železnic určitě potěší nejednoho kluka (či tatínka), ale nejspíš zaujme i holčičky, jako u nás. Spousta otevíracích okének a vysouvacích vlakových souprav s nějakými těmi encyklopedickými informacemi. K vidění jsou parní lokomotivy, slavný Orient-expres i nejmodernější TGV.

12.12.2017 5 z 5

Moje první leporelo Moje první leporelo kolektiv autorů

Geniálně řešené leporelo pro nově zrozené čtenáříčky, která zaujme už několikaměsíční miminka. Oko a srdce grafika jásá a drobečci si na chytře řešených optických podnětech, které vtáhnou i vás, pěkně pocvičí očka a soustředění...

Slova Slova neznámý - neuveden

Knížka pro nejmenší čtenáře s reálnými obrázky, v pevných superodolných vazbách, které jsou příjemné na dotek. Malý formát se vejde tak akorát do ručky - graficky hezky vyvážené, nepřeplácané, doplněné výrazným jednoduchým čitelným písmem... Nakladatelství Rebo jich vydalo celou zdařilou edici.

Zvířátka Zvířátka neznámý - neuveden

Barvy Barvy neznámý - neuveden

Ohrádka na zvířátka Ohrádka na zvířátka Pat Hegarty

Tato knížka je vlastně spíš kufřík na 15 mini leporel - každé z nich má přesně stejnou strukturu (a v kufříku své pevně dané místo). Popisují jednotlivá zvířata - vždy jen pouze nejjednodušší pojmenování + kde tvor bydlí + jak se jmenuje mládě + co zvíře jí + jaký zvuk vydává. Doporučuji od 1 roku (dceru to hodně bavilo zhruba až do 3 let).

Naučná truhlička Naučná truhlička neznámý - neuveden

Pěkně připravený pracovní materiál pro starší batolata v jednoduché, odolné a dokonale řemeslně zpracované formě.

Víš, co má v plínce myš? Víš, co má v plínce myš? Guido Van Genechten

Poklad ve věku, kdy se dítě má učit používat nočník - knížka vyznívá jednoznačně motivačně a navíc obsahuje dětmi milovaná vyklápěcí překvápka (zde při zkoumání plenkového obsahu jednotlivé zvířecí havěti). Na to, o jaké jde téma, je to mile vtipné i vkusné. Obrázky doprovází krátký veršovaný text, který mne nějak nadstandartně nenadchnul, ale za to, jak jsme se u ní pobavili a jak ji dítě milovalo, to naprosto přehlížím. Bezva nápad!

Jsi tam, myšáčku? Jsi tam, myšáčku? Richard Powell

Schovávačky, vykukovačky, odklápěčky a překvapení bývají v určitém období u dětí velký hit (nejen v knížkách)... Každá strana obsahuje nějaké šoupátko (s různými mechanismy pohybu) a batole si až do konce knížky může nadšeně užívat společné hry na hledání, překvapování a objevování... Takové kratochvíle s dětmi mívají největší nároky na odolnost kartonu a a řemeslné zpracování všech pohyblivých částí - tato knížka ze supersilného kartonu úspěšně prošla zátěžovým testem v batolecím období naší dcery, přestože byla jednou z nejoblíbenějších. Ve stejném duchu vyšlo také obdobné leporelo "Jsi tam, králíčku?", které je neméně kouzelné a s touto knížkou se skvěle doplňuje.

Jsi tam, králíčku? Jsi tam, králíčku? Richard Powell

Schovávačky, vykukovačky, odklápěčky a překvapení bývají v určitém období u dětí velký hit (nejen v knížkách)... Každá strana obsahuje nějaké šoupátko (s různými mechanismy pohybu)... a batole si až do konce knížky může nadšeně užívat společné hry na hledání, překvapování a objevování... Podobná leporela mívají ohromné nároky na odolnost kartonu a na řemeslné zpracování všech pohyblivých částí a tato knížka ze supersilného kartonu úspěšně prošla zátěžovým testem v batolecím období našeho dítěte, přestože byla jednou z nejoblíbenějších. Ve stejném duchu vyšlo také obdobné leporelo "Jsi tam, myšáčku?", které je neméně kouzelné a knížku skvěle doplňuje. Knižní drobnosti pro nejmenší na stejném principu jsem pro děti kamarádů občas vozívala ze zahraničí a ohromně mne potěšilo, když něco takového konečně vyšlo i u nás. Další vlnu podobných leporel vydávaných zde o fous později už ale bohužel hodnotím výtvarně i řemeslně daleko hůř. Tohle je jednička.

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Dahlovská "jednohubka" dotvořená geniálními ilustracemi Quentina Blakea, která nádherně expresivně pracuje s líčením dobra i zla a následnou odplatou osudu. Je celkem stručná, takže se hodí i pro málo zkušené čtenáře, ale rozhodě pobaví malé i velké.

12.12.2017 4 z 5