LukasB.453 LukasB.453 komentáře u knih

Tarzanova babička Tarzanova babička Zdeněk Matěj Kuděj

pan autor celý utýraný a zpitomělý překládáním celé série naivních tarzanovek se pomstil nenáviděnému zdroji obživy parodií.
už na prvních stránkách, kde se setkává cestovatel lord Furtpilby s domorodým náčelníkem Bum-balem nás nenechá na pochybách, že bude vysmíváno úplně vše. někdy v polovině kniha ztrácí dech a začíná být furt na jedno brdo.

Dýmka strýce Bonifáce Dýmka strýce Bonifáce František Pilař

jako hrdý branický patriot nemohu než dát plný počet. budu muset pohrabat v bednách, jestli nezmizela v propadlišti dějin.

18.04.2023 5 z 5

Trosečníkem v drsné přírodě Trosečníkem v drsné přírodě Jaroslav Pavlíček

úvod do extrémního cestovatelství. spolu s nevrlého karpatskými hrami by neměla chybět v knihovničce pravověrného turisty.

18.04.2023 5 z 5

Zpěv z jizerských lesů Zpěv z jizerských lesů Rudolf Kauschka

výbor z básní, převážně z Wandern und Klettern.

Cesta k člověku Cesta k člověku Josef Šír

směska povídek. všehochuť. od syrového sociálního bídně chalupnického "štěstí" a "život za život" přes poeticky náladovou "bouři" po pitomou bukolickou harlekýnku. marketingově se používá "krkonošský klostermann".

Zapadlí vlastenci Zapadlí vlastenci Karel Václav Rais

podle deníkových zápisků a zápisků v kalendářích z pozůstalosti Paseckého (pod)učitele, zemědělce a praotce několika houslařských rodů Věnceslava Metelky vytvořil Rais plytkou obrozeneckou harlekýnku. laskavý čtenář si může srovnat banalitu Raisovu a originální styl plný nadhledu o třicet let starší předlohy (ze života zapadlého vlastence). jedna hvězdička za paseky (ještě navíc trapně přejmenované) a druhá za kašparovy ilustrace, ale víc ani ťuk.

18.04.2023 2 z 5

U veliké lžíce! U veliké lžíce! Sid Fleischman

zásadní a iniciační kniha pro všechny správné kluky snící o dobrodružství, ideálně někdy mezi desátým a dvanáctým rokem věku, ale stále se k ní vracím a až budu hodně starej a budu mít noční stolek s pár knihami, u kterých mi stačí náhodně otevřít a přečíst pár stránek, tak tam tahle nesmí chybět.
jo a správné holky touhle knihou taky neudělají chybu.

17.04.2023

Cesta do hor Cesta do hor Filip Šilhan

většinou sebrané články vycházející v časopise Montana (ještě existuje a vychází!) byl to dobrej chlap a je neuvěřitelné, že tady není už přes dvacet let. a měl našlápnuto, nejen lezecky, ale novinářsky, v posledních letech života spolupracoval s mirkem štětinou... marné je mudrovat co by kdyby...

14.04.2023 4 z 5

Dobrodružství A. G. Pyma Dobrodružství A. G. Pyma Edgar Allan Poe

divukrásná kniha vykradlavší robinsonády do té doby sepsané, a pilně vykrádaná (nejen) autory robinsonád dodnes. etalon svého žánru.

14.04.2023 5 z 5

Volání severu Volání severu Heinrich Hubert Houben

spolu s "útokem na jižní pól" je to pokus přehledně a čitelně zmapovat veškerou historii dobývání pólů; samozřejmě je to zkresleno redakční uzávěrkou někdy v průběhu velké války a autor se vymezuje proti angličanům a američanům a vyzdvihuje němce (a nizozemce a skandinávce). ale se všemi výhradami je to výborný a základní úvod do polárnické literatury.

14.04.2023 4 z 5

Ze života horolezce Ze života horolezce Julius Kugy

závan ze starých časů alpinismu. vytýkána je nezáživnost, nestrukturovanost, malá popisnost tůr - ale tohle je přece Kugy! mnohokrát jsem si na něj vzpomněl (na popis hřebene Ponc) a snažil se být vznešeným mužem a chodit po ostří skalních koní vzpřímeně a často brojím proti horám omotaným a rozvrtaným jako politováníhodné tělo svatého šebestiána překlad Františka Kroutila (toho Kroutila!) je úžasný.

12.04.2023 5 z 5

Vždyť přece létat je snadné Vždyť přece létat je snadné Ivan Vyskočil

co je v žánru povídky pro američany Salinger, takového máme my ve Vyskočilovi

12.04.2023 5 z 5

Příběh pana Pollyho Příběh pana Pollyho Herbert George Wells

kniha o ušlápnutém chudinkovi který marní svůj život ubíjející nudou maloměsta. a pak se vydá do světa, zabije draka a získá krásnou princeznu (ehm, tedy hodí do vody strejdu Jima a žije u buclaté paní). kniha plná divoké naděje o tom, že stále není s námi vše ztraceno.

06.04.2023 5 z 5

Příběhy z Kamenitého vrchu Příběhy z Kamenitého vrchu Richard Adams

stojí za přečtení, ale "cesta" byla pecka. tohle je jen pokračování pecky.

06.04.2023 4 z 5

Kniha sedmi moří Kniha sedmi moří Peter Freuchen

pro příslušníka vnitrozemského národa velmi zajímavá až iniciační kniha. moře (sedm moří) není žádný rybník, ale složitý systém s proudy, větry, slapovými jevy a spostou dalšího, co nám suchozemcům vůbec nedochází.

06.04.2023 5 z 5