Dýmka strýce Bonifáce

Humoristický román líčí dobrodružství, která zažil na moři branický kluk Franta Pařízek se svým strýcem, starým námořníkem Bonifácem. Příčinou všeho je strýcova dýmka, do níž jsou vyřezány tajemné značky, domněle označující ostrov se zlatým pokladem. Vzpoura na lodi, boje s piráty, zajetí, hrůzy uraganu, nález pokladu, jeho ztráta a konečný návrat do Braníka tvoří kostru humorného i napínavého vyprávění. předmluvu napsal Adolf Branald Ilustroval Kamil Lhoták vyšlo v edici KOD, svazek 4...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40861/dymka-stryce-boniface-40861.jpg 430
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Kniha Dýmka strýce Bonifáce

1amu

Kniha mého dětství, plná dobrodružství, s hledáním pokladu a dokonce s piráty. V době vnucování Pavlíků Morozovů, či Vasků Trubačovů šlo o zjevení a pohlazení duší malých kluků. K tomu ještě kouzelné ilustrace Kamila Lhotáka. Nechápu, že po roce 1990 již kniha v reedici nevyšla.

malvosino
28.06.2016

Ano, kultovní záležitost, geniální dílo, snové, plné orginálních postav. Hláškama z této knihy jsme doma po sobě metali. Nádherné, zemité ilustrace od Kamila Lhotáka.

"Rum!" zařičel pirát s namydlenou bradou. "Zlato a rum" zahulákal dav.

Kniha byla napsána v r. 1941, kontrapunkt k tehdejší beznaději.

Ikkju
11.01.2013

Kultovní dětská knížka kterou jsem dostal od mamky. Salátoidní vydání (brožované bílé desky které jsem perem vlastnoručně ilustroval zátiším s dýmkou), nádherné ilustrace, krásný příběh, dokonalé hlášky. Konec povídání, jdu prohrabat knihovnu! x)

František Pilař
česká, 1904 - 1980