Zapadlí vlastenci

Koupit

Román z prostředí venkovské inteligence z období obrození. Muž pracující ve škole má velmi málo sebevědomí, ale vlivem zdejších lidí si začíná stále více věřit. Zapojuje se do společenského života a najde zde i své štěstí.

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75119/zapadli-vlastenci-Xjv-75119.jpg 4.382
Romány, Literatura česká
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

Kniha Zapadlí vlastenci

martineden

To je prostě klasika! A odehrává se v nádherném prostředí Pasek nad Jizerou, kde mají dokonce Muzeum zapadlých vlastenců.

sgjoli

Nevím, jak to autor udělal, ale u této knihy jsem se děsně dojímala. Baví mne Raisův jazyk, jeho styl psaní, jeho poetika. Škoda jen, že lidi odrazuje fakt, že jde o "starou literaturu, povinnou četbu", protože tohle je skvost, který si zaslouží svoji pozornost. Raisův laskavý přístup k postavám, k ději, k vyprávění, ke své vlasti - to všechno tady najdete a je to překrásné!

Zuza757
27.08.2018

Nádherná kniha. Ty jeho popisy krajiny kolem, to se tak krásně čte!

Simi
20.07.2017

Tento Raisův román již čtu poněkolikáté. Byla to oblíbená kniha mojí babičky, takže do letošní výzvy prostě to pravé. Každý, kdo zná Paseky nad Jizerou a místní okolí, kde je děj převážně umístěn (Pozdětín je fiktivní ves, stejně jako jména hrdinů) ví, jak jsou dodnes místní hrdí na to, že KVR použil zápisky jejich kantora pro sepsání tohoto laskavého a přitom realistického příběhu. Zapadlí vlastenci, jak sám název napovídá, popisuje vlastenectví v té nejryzejší podobě, kdy je uvědomělými venkovskými vzdělanci probouzeno v sousedech to, co jim je vlastní a co bylo zatlačeno do pozadí v důsledku vlivu roboty a časté zlovůle německé, nebo poněmčelé vrchnosti. Možná se někomu vyprávění bude jevit příliš idealistickým, ale stejně tak jsou romány některých obrozenců příliš tvrdé a zdůrazňující to horší, nad lepším. Za mě jednoznačně nejlepší Raisovo dílo.

EvikU.
09.04.2017

Celkem jo. Není to ale má oblíbená.

bábuška
24.02.2017

V Pasekách nad Jizerou je stále tak krásně a když se tam ocitnete, jste rázem mezi protagonisty tohoto románu. Můžete číst opakovaně.

kasparos
17.02.2017

Výborná kniha

kacimilek
30.01.2017

Myslím, že můžu říct, že román na mě působil malebným dojmem. Kouzelné popisy horské krajiny asi nenechají nikoho chladným, zvláště když jsou obohaceny upřímnými a vlasteneckými charaktery postav.