LuiCJ LuiCJ komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherný príbeh, ktorý som už počul mnohokrát, no knižku som si prečítal až ako 14-ročný. A som za to rád. Myšlienku som určite pochopil lepšie ako pred 5 rokmi.

Antoine de Saint-Exupéry sa zapísal navždy do svetovej literatúry ako jeden z najväčších velikánov a spisovateľov noviel a kníh pre deti a mládež. No Malý princ povie jednoznačne mnoho každému čitateľovi. Avšak isté rôzne veci v rôznom vekom. A v tom je tá neskutočná nadčasovosť tohto skvostu francúzskej literatúry. Dokazuje, že tématika vesmíru a detí - detského hrdinu sa pojať aj úplne inak, než by si niekto mohol myslieť.

Príbeh, ktorý Saint-Exupéry napísal vychádza z jeho vlastnej skúsenosti. Kebyže neobsahuj toľko silných a zamyslenia hodných myšlienok, išlo by najskôr o prazvláštnu rozprávku pre deti. A vlastne, je to zvláštne. Zvláštne a krásne zároveň.

Po druhom prečítaní:
Anglické vydanie knižky sa mi podarilo vyhrať na olympiáde z anglického jazyka a som za to rád. Dalo mi to veľa. Páčila sa mi príležitosť prežiť tento silný emocionálny príbeh ešte raz, tentokrát v jazyku, v ktorom bol príbeh pôvodne vydaný. Zlepšil som sa o niečo v angličtine a som veľmi rád, že mi druhé prečítanie názor na knihu ani tak nezmenilo. Len považujem Malého Prince (The Little Prince) za vzácnejší a citovejší príbeh ako doteraz.

21.03.2020 5 z 5

Muž, ktorý sadil stromy Muž, ktorý sadil stromy Jean Giono

Túto knihu mi jedného dňa podala mama. Že si ju mám prečítať. Položil som ju na poličku a dlhú dobu sa s ňou nič nedialo.

Po istom čase som si ju zobral do školy a počas niekoľkých vyučovacích prestávok a hodín som ju mal prečítanú. A veru stála za to.

Neskutočne obdivujem autora za to čo dokázal dať do 64 stránkového príbehu. Svetová literatúra toho skrýva veľmi veľa a Muž, ktorý sadil stromy je presne jedna z tých, hlboko filozofických poviedok duchovnej literatúry. Áno, ten príbeh JE JEDNOZNAČNE NA ZAMYSLENIE.

Stromy v Provensalsku ako hlavné objekty boli zvolené autorom Jeanom Gionom ako skutočne nádherný symbol. Avšak NIE LEN symbol. Vytrvalé zalesňovanie a prístup, ktorý mal Elzéard Bouffier - hlavná postava príbehu je skutočne hodný inšpirovania sa. Poukazuje na to, ako je skutočne starostlivosť o životné prostredia a téma ekológie dôležité a, že ako je možné pokojnou vytrvalosťou a odhodlaním dosiahnuť obrovské veci. V tomto príbehu to bolo vytvorenie lesa, v našom svete možno jeho záchrana.

Sfilmovanú verziu si určite čoskoro pozriem a dúfam, že tento príbeh odohrávajúci sa vo Francúzsku 20. storočia bude inšpirovať každého k odovzdanosti a odhodlania ísť za dobrým cieľom.

21.03.2020 5 z 5

Winnetou I Winnetou I Karel May

Túto knihu som začal čítať viackrát asi keď som mal 9 rokov, no ani raz som ju nedočítal. Ako 15 ročný som sa teda rozhodol, že tomu dám ďalšiu šancu.

Ako povedal môj dedo, Winnetou je séria, ktorú by si mal prečítať každý chlapec (samozrejme môžu aj dievčatá). Myslím, že mal pravdu. Aj keď mi to popri iných knihách trvalo asi 5 mesiacov sa celým dielom prelúskať, som neskutočne rád, že som prvý diel tejto klasickej série predsa len prečítal.

Po 5 rokoch som sa do tejto knihy pustil, sediaci pod celtou podsadového stanu na skautskom tábore. Hrdinovia preslávených westernov ma sprevádzali takmer celou druhou polovicou náročného roka 2020. Nakoniec nám všetkým dobre bolo...

Voči Karlovi Mayovi mám ako autorovi rešpekt. Človek, ktorý si toho sám v živote prežil veľa ťažkého, ponúka čitateľovi veľmi pekným súbor myšlienok a hodnôt v podaní postáv rôzneho pôvodu, národnosti či vierovyznania. Síce neviem, ako séria pokračuje, neviem sa dočkať na ďalšie dva diely. Podľa mňa, toto nemá každá kniha svetovej literatúry. Schopnosť skutočne sa dotknúť mladého človeka a možno ho aj konfrontovať s jeho ideálmi, názormi, pohľadmi na spoločnosť. To urobil so mnou Winnetou.

Okrem veľmi pekne a jasne podanej myšlienky boja proti rasizmu, dobrodružný dej taktiež umožňuje nahliadnuť do rozhodnutí či myšlienok takých veľkých postáv ako napr. Old Shatterhand. Páči sa ako je znázornená interakcia so samotnými Indiánmi, no neviem si veľmi predstaviť takúto knihu napísanú v 21. storočí. Niektoré výroky či možno celé dialógy mi prišli naivné a po obsahovej stránke nekompatibilné s moderným vnímaním ľudí inej etnickej príslušnosti. Plánujem si zhliadnuť aj sfilmovanú verziu. Čo sa samotných postáv, veľmi pekne je tu ukázané, že dobré hodnoty si vieme zobrať od Vinnetoua aj od Old Shatterhanda, aj keď sa zo začiatku zdali ako úhlavní nepriatelia.

Kniha končí zaujímavo, necháva čitateľa v napätí až do poslednej strany. Veľmi sa teším na ďalšie diely tejto legendárnej série.

28.12.2020 5 z 5

Neskutočne zaujímavo napísaná kniha. Obdivujem Martina Lavaya ako dokázal spracovať a detailne rozobrať asi jednu z najzáhadnejších udalostí dejín horskej turistiky.

O zániku Ďatlovovej výpravy som po prvýkrát počul v dokumentárnom, historickom, mysterióznom seriáli Ancient Aliens. Mňa ako veľkého milovníka záhad a tajomna to začalo zaujímať a tak som sa jedného dňa rozhodol si kúpiť túto knihu. Veľmi mi pomohla. Objasnila mi mnohé fakty, odkryla zaujímavé až zimomriavky prinášajúce skutočnosti.

Páči sa mi, že je napísaná nestranne a tak dáva autor čitateľovi možnosť vytvoriť si vlastný názor. No stále na otázku kto zavraždil účastníkov Ďatlovovej expedície neviem odpovedať. A myslím si, že nikto na to nebude vedieť odpovedať ani o niekoľko rokov. Iba žeby sa výskum a pátranie posunulo správnym smerom. Chcem pomôcť. Povedal by som, že riešiť, skúmať, pátrať a hlavne čítať túto knihu, je dobrodružstvo. Aj napriek tomu, že sa jedná o silnú literatúru faktu. Záhady sú tu práve preto, aby sa rozlúštili. Práve preto sme tu aj my. Aby sme priložili ruku k dielu.

Všimol som si, že sa o tragédii nerozpráva skoro vôbec. Avšak malo by sa. Pán Lavay urobil veľký krok v tomto smere. Akurát mi občas vadili siahodlhé poznámky "pod čiarou", ktoré mali neraz aj niekoľko strán. Nemyslím si, že niektoré veci museli byť až tak podrobne rozobraté. Ale ten kto si ich prečíta, sa niečo nové dozvie a tak toto dielo odporúčam každému koho by udalosť detailnejšie zaujímala. Nesklame vás to.

07.08.2019 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Až nedávno som pochopil prečo je táto kniha, tak úžasná. Nebol som veľký fanúšik Harryho Pottera. Nechápal som tomu. Ale teraz som sa ním stal. Veľmi sa mi to páčilo a bolo to super! Joanne Kathleen Rowling vytvorila úžasný svet, ktorý sa ukrýva v pozadí toho nášho. Neskutočne sa mi páči nápad Strednej školy čarodejníckej, Šikmej uličky a jednoducho celého "sveta". Postavy tu spolupracujú, má to výborný spád a patrí k mojim obľúbeným knihám. Vždy sa však snažím dodržať pravidlo: NAJPRV SI PREČÍTAŤ PREDLOHU, A AŽ POTOM SI POZRIEŤ FILM. Je to tak lepšie.

10.09.2017 5 z 5

Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik C. S. Lewis (p)

Tento diel sa mi z prvých piatich páčil asi úplne najviac. Ide jednoznačne o najdobrodružnejšiu knižku s množstvom zaujímavých miest, príhod, postáv a ešte rôznych iných záležitostí.

Príbeh je doslova magický. Chémia postáv a to ako navzájom komunikujú, riešia problémy a objavujú nové miesta sa v podaní autorových slov veľmi páči. Či už ide o Eustacea, Kaspiána alebo úžasného Ričipípa. Áno, úžasného. Tento udatný myšiak je kvôli svojim činom a dobrým vlastnostiam jedna z mojich najobľúbenejších postáv príbehu.

Cestovanie a spoznávanie neznámych krajov bolo rovnako zaujímavé a zároveň moja fantázia pracovala na plné obrátky. Všetko som si dokázal predstaviť a neraz mi zastihla túžba byť s hlavnými postava na ich ceste na koniec sveta.

Avšak najčarovnejším bola pre mňa koniec. Aslan reprezentujúci Ježiša Krista a C. S. Lewisova náklonnosť ku kresťanstvu sa objavila aj v tejto knihe. Dokonca s ešte väčšou "dávkou" symboliky a posolstva, ktoré Aslan deťom odovzdáva. No proste koniec ma zahrial pri srdiečku.

Dobrodružstvá lode Ranný Pútnik sú dobrodružstvá v pravom slova zmysle. Milovníci svetovej literatúry si tu prídu na svoje, rovnako aj ako fanúškovia fantasy románov.

Klobúk dole, pán Lewis.

19.10.2019 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

TENTO KOMENTÁR MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY!!!
Až do augusta 2017 som nevedel takmer nič o Harrym Potterovi. Mená ako profesor Snape či Minerva McGonagallová mi nič nehovorili. Avšak po prečítaní knihy Harry Potter a Kameň mudrcov sa to všetko zmenilo.

Zistil som do čoho som sa to vlastne pustil a prečo je svet Harryho Pottera tak úžasný.
Som človek, ktorý neverí v mágiu a čary a myslím si, že každý človek či už je to dieťa alebo dospelý si vie uvedomiť, že sa jedná o fikciu - a týmto by som chcel ukončiť všetky zbytočné, provokaterské a nepravdivé reči (ktorým veľa ľudí verí) o tom, že Harry Potter navádza deti na mágiu a čarodejníctvo. Vôbec to tak nie je. A v podstate tu ani tak o to nejde.

Hlavnú úlohu tu má príbeh, ktorý je úžasne detailne prepracovaný a hlavne zasadený do perfektného prostredia. Predstavme si nejakú stavba z LEGA, kde máme na začiatku iba múry, každým krokom ich zväčšujeme, pridávame nové časti a postupne sa naše múry začínajú meniť na palác, ktorý neustále vylepšujeme. Podobne je to aj s Harrym Potterom. Každou knihou sa príbeh posúva, objavujú sa nové postavy, odkrývajú sa nové spojitosti a súvislosti, pribúdajú lokácie a miesta a hlavne je krásne sledovať ako Harry rastie, čo zažíva a čo cíti.
Týmito slovami som chcel v krátkosti zhrnúť čo si myslím o Harrym Potterovi ako knižnej sérii a teraz už môžme prejsť k samotnému dielu Harry Potter a Ohnivá čaša.

Štvrtý diel je rovnako úžasný ako jeho predchodcovia. Zaujímavá bola zápletka okolo Trojčarodejníckeho turnaja a rovnako aj samotné úlohy, ktorým museli postavy čeliť. Najviac sa mi páčila úloha číslo 2. Ten vodný svet v rokfortskom jazere bol perfektný nápad, ktorý úžasným spôsobom obohacoval príbeh. Harry Potter vlastne bojuje s Voldemortom počas celej knihy, no nepriamo. Fyzický boj nastal až na konci knihy. Autorka dokonale vystihla tú temnú atmosféru, ktorá vládla na cintoríne, kde sa to celé odohralo.
Kniha sa skončila dobre, no nie úplne. Harry Potter a Fénixov rád priamo naväzuje na toto dielo. Je to ako jeden veľký príbeh rozdelený do siedmich kníh.

Na záver by som chcel dodať, že táto kniha má veľmi peknú myšlienku. Nie je všetko ako vyzerá v dobrom slova zmysle. Harry Potter formálne nevyhral všetky úlohy turnaja a ani nie je najlepším žiakom na Rokforte. Toto sú však veci vonkajšie. Má to čo iný nemajú a tým nemyslím jazvu ani prežitie Voldemortovho útoku. Robí dobré skutky, pomáha a má dobré srdce. A to je to najsilnejšie. Nájdeme to aj v reálnom živote. Nie všetci sú úspešný a dokonalý navonok, no vnútri sú dobrí a nezištne pomáhajú druhým. Začnime aj my a svet bude hneď krajší.

03.08.2018 5 z 5

Už v predškole sa spolužiaci chválili tým, že x-krát videli filmy, v 3. ročníku na základnej škole som v družine videl deti čítať hrubé knihy o chlapcovi menom Harry Potter a ja som bol väčšinou ten, čo z tejto oblasti nič nevedel. Časom bol tento vonkajší vplyv čoraz väčší a tak som sa v auguste, koncom letných prázdnin 2017 ako 12 ročný rozhodol, že si prečítam prvý diel. Ten sa mi veľmi zapáčil a od prvého dielu (Harry Potter a Kameň mudrcov) som sa cez Tajomnú komnatu dostal až ku Väzňovi z Azkabanu. Ďalší školský rok na Rokforte opäť priniesol zaujímavý príbeh a zápletku, nové postavy a lokácie. Toto mám na takýchto sériach, či už knižných alebo filmových rád - neustále sa zväčšujú a rozširujú o nové, hoci len maličké detaily. Nejaká pomocná postava, retrospektívny pohľad do minulosti či nový učiteľ obrany proti čiernej mágii neraz pomôžu lepšie pochopiť príbeh. To isté platí aj o Star Wars. Kniha sa veľmi dobre číta a je napísaná pútavou formou. Niektoré pasáže mi však (nie v zlom) prišli až príliš fantasy - niežeby som nemal rád fantasy, ale viac sa mi páči ak sa občas vystrieda s realitou, čo si myslím, že táto kniha dokonale spĺňa. Celé je to vlastne pohľad na realitu očami čarodejníkov, ľudí, ktorí majú rovnaké problémy ako my, len ich inak riešia. Žijú vo svojom svete skrývajúcim sa v pozadí toho nášho.

17.02.2018 5 z 5

Sen noci svatojánské Sen noci svatojánské William Shakespeare

Túto klasiku svetovej literatúry som si prečítal v rámci povinného čítania na gymnáziu. Už predtým som o "Midsummer Night's Dream" čo-to zachytil, no nikdy som sa tomu nejako hlbšie nevenoval.

Počas štúdia som pracoval s adaptáciou od Janet Cameron. Jedna z najznámejších divadelných hier je tu prerozprávaná veľmi slušne, dobre sa to číta, v príbehu som sa vôbec nestrácal. William Shakespeare, anglický majster spisovateľského umenia skutočne rozpráva príbeh nielen o láske, ale aj o kúzlach, závisti či pobláznení. Dej je vystavaný na akýchsi menších mileneckých "zápletkách". Či už je to konflikt medzi Lysanderom/Hermiou a Demetriom; Titaniou, kráľovnou víl a Oberonom, kráľom elfov, je zaujímavé tieto vzťahy sledovať. Všetko sa tu hýbe dopredu relatívne rýchlo, dejových zvratov či nových postáv ako herci (resp. Bottom) tiež príbuda. Komplexnosť príbehu každou kapitolou rastie.

Okrem Shakespearovho majstrovského rozprávania, sa mi veľmi páči aj prostredie, v ktorom je "Midsummer Night's Dream" zasadený. Staroveké Grécko patrí k jedným z mojich najobľúbenejších scenérií.

Už teraz rozumiem prečo si "Midsummer Night's Dream", hádam najznámejšia divadelná komédia všetkých čias, získala takú obľubu u ľudí v priebehu takmer 430 rokov. Majstrova genialita v rozprávaní komplexného príbehu poukazujúc na problémy bežných ľudí aj vo všetkých ďalších storočiach je skrátka nezameniteľná.

“I have had a dream”
(Bottom, Act 4, Scene 1)

13.06.2021 4 z 5

Potulky s Charleym Potulky s Charleym John Steinbeck

Raz za mnou prišiel môj dedo so slovami ako: "Nesiem ti knižku, určite si ju prečítaj, veľmi dobré dielo." Knižka teda so mnou poputovala do skautského tábora, kde som ju za 6 dní prečítal. Môj dedo mal pravdu. Sám teraz môžem povedať, že ide o jedno z najlepších diel svetovej literatúry, románov a cestopisov/miestopisov vôbec.
O 100% pravdivosti rozprávania by sa síce dalo diskutovať, no ako cestopisný román ide o knižku napísanú veľmi jedinečným štýlom. Potulky s Charleym/Po Stopách Ameriky je zároveň prvá kniha od Johna Steinbecka, ktorú som si prečítal. Ako cestovateľa ma veľmi inšpirovala, ponúkla úplne nový pohľad na cestovanie samotné, prístup k životu, zážitky a vnímanie okolia a ľudí. Páčila sa mi úprimnosť, prirodzenosť textu a celkovo forma, akou spisovateľ vykreslil príbeh čitateľom.

Umelecké opisy s takým veľkým množstvom jedinečných umeleckých prostriedkov som si hádam ešte v žiadnej inej knižke nevšimol. Obrovské množstvo úvah - filozofických myšlienok, ktoré ma nútili zamyslieť sa tiež považujem za obrovský plus. Dielo podľa mňa nemá žiadne výrazné negatíva. Potulky s Charleym mi predstavili unikátny príbeh napísaný ešte unikátnejším štýlom - plánujem si prečítať aj ďalšie knižky od Johna Steinbecka.

Po Stopách Ameriky mi viac pomohla pozerať sa na USA ako obrovský a stále záhadný kus Severnej Ameriky. Hovorím "pomohla" - dielo ma utvrdilo v tom, že ak chcem Ameriky zažiť všetkými zmyslami, musím sa tam sám vydať. Travels With Charley: In Search Of America ma motivovali k vlastnej ceste - k mojim potulkám Amerikou. Som za toto dielo vďačný.

21.07.2020 5 z 5

Elon Musk - hľadanie fantastickej budúcnosti Elon Musk - hľadanie fantastickej budúcnosti Ashlee Vance

Túto knihu sa mi podarilo vyhrať v jednej rétorickej súťaži a tak som nevidel dôvod si ju neprečítať. Po pravde, pred tým ako som ju dostal, bol Elon Musk pre mňa vskutku neznámym človekom. Nevedel som o ňom veľa a tak mi táto kniha prišla ako vhodná príležitosť na získanie vedomostí, inšpirácie. A veru aj bola.

Od Ashleeho Vancea bola toto moja prvá kniha. Odviedol skutočne slušnú prácu. Vzhľadom k tomu, že dielo je určené čitateľom od 10 rokov a ja som mal v čase čítania 13, stále to považujem za plnohodnotnú biografiu. Náučnú literatúru mám veľmi rád a Elon Musk - hľadanie fantastickej budúcnosti ma toho naučila skutočne veľa. Tiež sa mi páči, že autor sa na Muska pozerá z viacerých uhlov a dokáže vyzdvihnúť a jeho dobré a zlé vlastnosti.

Jednoznačne odporúčam tento príbeh jedného z najväčších inžinierov, vynálezcov, vizionárov, podnikateľov a filantropov súčasnosti. Považujem to veľmi inšpiratívne, náučne a hlavne zaujímavé.

02.08.2019 4 z 5

Cipísek Cipísek Václav Čtvrtek (p)

Rovnako výborné ako Rumcajs. Obohatené príbehy o Cipíska, Rumcajsovho syna, ktorého vychováva tiež po “zbojnícky” a ide mu to. Cipísek je však stále len dieťa a preto sa Rumcajs s Mankou neraz dostanú do prúseru. Archaizmus bola asi jedna z vecí, ktorá mi vadila najviac. Dosť veľa slov som nerozumel. Ale asi to predsa patrí do Cipíska. Je to ozaj krásna knižka a po prečítaní sa Cipísek stan aj vašim kamarátom.

08.08.2017 5 z 5

Alfred Hitchcock a traja pátrači Alfred Hitchcock a traja pátrači Robert Arthur jr.

Jedna z najlepších kníh, akú som kedy čítal. Navždy sa mi zapíše v srdci ako kniha, ktorú som prečítal 2x a viac a vždy ma bavila a mal som ju rád. Detektívna zápletka, traja chlapci, nebezpečenstvo, klamstvá, polícia atď. Toto všetko je zhrnuté v tomto diele. Pre mňa bolo najťažšie si predstaviť prostredie. Všimol som si, že autor, vždy dopodrobna opíše prostredie a okolie... a to je na tom super. Geniálne.

21.06.2017 5 z 5

Kapitánova dcéra Kapitánova dcéra Alexandr Sergejevič Puškin

“Kapitánovu dcéru” som si prečítal v rámci povinného čítania na gymnáziu. Neviem, či som jeden z mála, ale povinné čítania mi nikdy akosi nevadili. Objavovanie klasických príbehov, ako je napr. práve Puškinova “Kapitánova dcéra”, som si celkom užíval.

Toto dielo bolo pre mňa asi prvým z výberu ruskej literatúry. Od Puškina som zatial iné knihy nečítal. Asi tak v budúcnosti urobím, tento typ historických noviel ma dosť zaujal.

Dej odohrávajúci sa v 18. storočí počas povstania v cárskom Rusku rozpráva pre mňa osobne zaujímavý príbeh o nešťastnej láske v rôznom prostredí sociálneho postavenia. Od aristokracie/šľachty po obyčajných pracujúcich ľudí. Okrem výborneho vykreslenia jednotlivých postáv sa mi veľmi páčilo aj studené ruské prostredie. Chcel by som si niekedy pozrieť aj sfilmovanú verziu.

Ruské novely stoja za prečítanie. Na poli svetovej literatúry sú to práve novely pochádzajúce z najväčšej krajiny sveta, ktoré tak autenticky, chladne a mnohokrát úprimne rozprávajú o osudoch rôznych ľudí. Od aristokracie/šľachty po tých obyčajných, pracujúcich.

01.07.2021 4 z 5

S Luciou som mal možnosť sa stretnúť na jednej z jej prednášok, odkiaľ mám aj jej knihu. Som za to neskutočne vďačný.

151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem je jednoducho úžasná kniha. Som veľký fanúšikom cestovania a tento cestopis/miestopisy ma ešte viac utvrdil v tom, že cestovať sa oplatí.

Súbor skutočných príbehov sa stal nie len na poli českej literatúry, "špeciálnym prameňom". Prečo "prameňom"? Lebo sa z nej môže čitateľ doplna napiť inšpirácie. To, čo Lucia prežila je niečo, z čoho sa môže poučiť každý. Veľa som sa naučil aj ja. Napríklad, knižka ma ešte viac naučila si vážiť maličkosti a veci, ktoré by niekto mohol považovať za úplne bežné. Naučila v každej veci vidieť aspoň malinký zázrak, niečo, kvôli čomu sa tento moment oplatí naplno prežiť. Taktiež - užívať si život. Som človek, ktorý má s týmto pomerne často problém a viem, že je to mnohokrát náročné. Lucia mi ukázala, že aj to sa dá.
Dá sa všetko. Doslova. Keď človek naplno verí a ide za tým.

Knižku som začal čítať na nemocničnom lôžku a sprevádzala ma niekoľkými týždňami. Na konci sa mi chcelo plakať. Jednoducho, príbehy Lucie Kutrovej majú v sebe neskutočne silný emočný základ, ktorý čitateľ úplne vtiahne do je putovania. Už aj ja začínam rozmýšľať na PCT aj napriek všetkým ťažkostiam, ktoré prináša. Som si istý, že Pacifická hrebeňovka je púť, ktorá cestovateľa úplne zmení. Mňa zmenili hoci len príbeh z nej, čo to musí byť v realite...

Skrátka 151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem ma odnaučil zbytočne fňukať, že sa mi nechce, nevládzem atď.

Tešiť sa zo života, plniť si s vierou svoje sny a vážiť si všetky svoje skúsenosti je to najdôležitejšie v živote.

Ďakujem Goldielocks.

03.03.2020 5 z 5

Kôň a jeho chlapec Kôň a jeho chlapec C. S. Lewis (p)

Lewisovu tvorbu mám veľmi rád. Aj napriek tomu, že som knihu pomerne dlho (viac ako dva týždne), páčila sa mi.
Celkovo som si sériu Kroniky Narnie veľmi obľúbiľ už po druhom diele. Táto ma o to viac nadchla si prečítať ďalšie. Možno sa opakujem, no svetová literatúra má tento klenot nie len tak pre nič za nič. Kniha v sebe ukrýva mnoho povedal by som až nadčasovej symboliky ako napríklad zakomponovania Božej prozreteľnosti či narážku na Dioskúriov. Presne takýto typ románu mám rád.
C. S. Lewis je majster vo vytváraní fantasy svetov. Kôn a jeho chlapec ma dostal aj práve preto. Perfektne vykonštruovaná krajina ako Tašbán či len samotné opisy Narnie (tej tu nie je až tak veľa) sú úžasné. Vedel som si to dokonale predstaviť.

Aj keď nejde o najlepšiu knihu akú som v živote čítal, stále to budem radiť medzi jedny z najlepších. Práve vďaka všetkým tým fantastickým svetom a krajinám.

20.09.2019 4 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

Petrovu tvorbu sledujem už dlhšie a to, že vydáva knihu som sa dozvedel z jeho videa s názvom Kde všade som (ne)zomrel, ktoré publikoval na svojom YouTube kanále. Už vtedy som vedel, že si ju kúpim. A tak sa aj stalo. Knihu podpísanú samotným majstrom Petrom Popluhárom som prečítal za 4 dni a musím povedať, že sa jedná o skutočne jedinečné dielo. Najhoršie cestovateľské zážitky spísané v poviedkach, ktoré sa výborne čítajú. Peťov humor milujem a taktiež aj jeho neuveriteľne rečnícke schopnosti. Som veľmi rád, že aj pri písaní knihy sa mohol na slovenských prirovnaniach poriadne vyblázniť.
Grafické spracovanie je tiež úžasné, DZIVE odviedli skutočne výbornú prácu a knižku ilustrovali veľmi jedinečným a originálnym štýlom.
PPPíter sa v živote dostane kamkoľvek. Verte mi.

01.11.2018 5 z 5

Fantastické zvery a ich výskyt Fantastické zvery a ich výskyt Joanne Rowling

Muklovskí čitatelia dostali opäť možnosť prečítať si ďalší výtlačok z Rokfortskej knižnice. Fantastické zvery a ich výskyt boli spomenuté v hlavnej ságe o Harrym Potterovi tri krát a to konkrétne:
Harry Potter a Kameň mudrcov (5. kapitola - Šikmá ulička, dielo spomenuté ako Nadprirodzené bytosti a ich výskyt)
Harry Potter a Fénixov rád (27. kapitola - Kentaur a Donášač)
Harry Potter a Dary Smrti (20. kapitola - Xenophilius Lovegood)
Knižka nemá veľkú spojitosť s hlavnou dejovou líniou ságy Harryho Pottera.
Má za úlohu previesť čitateľa svetom fantastických kreatúr z čarodejníckeho univerza a myslím si, že ju plní dokonale. Ja som si prečítal druhé upravené vydanie z roku 2017.
J.K.Rowlingová prostredníctvom fiktívneho anglického spisovateľa a magizoológa Mloka Scamandera oboznamuje fanúšika s bytosťami, ktoré mi nemáme zatiaľ možnosť vidieť. Avšak dúfam, že sa nám raz bytosti ako Yeti či Chiméra podarí objaviť. Áno, autorka si pri písaní tejto knihy požičala niekoľko zverov z gréckej mytológie a taktiež bytosti, ktoré ako som už spomínal, sú nedostupné, nikdy sme žiadne nevideli a pre to neexistujú, všakže skeptici. No Scamander popisuje aj tvory, ktoré sa v Harrym Potterovi neobjavili a o to zaujímavejšia je kniha.
Odporúčam si ju však prečítať až po hlavnej sérii pretože sa tu nachádza veľa živočíchov, ktoré boli v knihách spomenuté a tak osobám, ktoré si ságu neprečítali, nebudú hovoriť nič. Avšak skutoční fanúšikovia v nich spoznajú zvery, s ktorými sa neraz stretli či už u Hagrida alebo v Zakázanom lese.

Zaujímavý je aj Predslov autora (Mloka Scamandera), v ktorom rozpráva svoj príbeh ako aj o prácii magizoológa. Poslúži aj Úvod, odpovedá na otázky typu čo je to zver a prehľadne popisuje históriu klasifikovania zverov a obsahuje aj stručný historický prehľad o existencii fantastických zverov vo vedomí muklov či predkladá význam magizoológie.

Grafické spracovanie je úžasné, s fantastickými ilustráciami chorvátskeho umelca Tomislava Tomića sme sa stretli už pri Metlobale v priebehu vekov. Avšak škoda, že ich tu nie je viac. V porovnaní počtu popisov zverov a ilustrácií, prevažujú popisy, čo je trochu škoda. Existuje však aj ilustrované vydanie, ktoré v tomto vyhráva. Avšak na tomto vydaní je dobré to, že malé a prenosné. Dobré sa to číta (ja som to prečítal za 1 deň) a taktiež precvičí predstavivosť.

Ja osobne som veľmi spokojný, ďalšie rozšírenie z čarodejníckeho sveta J.K.Rowlingovej prináša krátky príbeh a mnoho zaujímavých a pobavujúcich faktov, ktoré určite ocenia praví fanúšikovia tohto stále rozpínajúceho sa vesmíru.

10.09.2018 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Druhý diel Harryho Pottera bol tiež rovnako úžasný. Všetko opäť pokračuje, spoznávame nové skutočnosti v knihe, taktiež aj zvraty a súvislosti. Harry Potter a Tajomná komnata sa postupne uberá temnejším smerom. Celé prostredie Rokfortu je zrazu temnejšie. Postavy sú však stále výborné ako v prvom diele. Dobby sa mi zo začiatku až tak nepozdával, no potom som si uvedomil, že to vlastne nie je ani tak zbytočná postava a keď tu už je, nech tu aj zostane. Kniha ma dosť inšpirovala a vždy zostane u mňa ako jedna z najlepších kníh vôbec!

19.10.2017 5 z 5

Spomienky na budúcnosť Spomienky na budúcnosť Erich von Däniken

Seriál Ancient Aliens patrí k mojim obľúbeným. Prostredníctvom neho som sa dozvedel kto je Erich von Däniken. Bol som ohromený. Prečo mi to nikdy skôr nenapadlo? Prečo by nemohli byť "bohovia", vlastne mimozemské bytosti, ktoré "prostí" ľudia (možno mali lepšiu technológiu, ako my teraz) iba zle pochopili? Otvoril sa mi úplne nový svet myšlienok. Túto knihu som si prečítal až v roku 2017. Škoda je, že niektoré veci sú v knihe už v tejto dobe neaktuálne. Ericha von Dänikena poznám už od roku 2015. Táto kniha mi predložila dôkazy o tom, že nie sme vo vesmíre sami. Páči sa mi, že von Däniken napísal ku svojim teóriám, aj všetky "mainstreamove" námietky, ktoré by mohol človek povedať. Bola to odvaha napísať takúto knihu. Treba si však všetko prefiltrovať, ale a si myslím, že je v tejto knihe dosť pravdy. Dôkazy, ktoré klasická archeológia nevie vyriešiť. Skúsme sa na to pozrieť z iného pohľadu. Sme vo vesmíre sami? Ja si myslím, že NIE!

22.08.2017 5 z 5