lucie.svobodova lucie.svobodova komentáře u knih

Jezero Jezero Tadej Golob

Slovinské krimi, a ještě zasazeno přímo do oblasti Slovinska, jsem do této chvíle nečetla, tak jsem byla velice zvědavá, i proto, že Slovinsko je země, kam bych se chtěla vypravit a poznávat jejich krásnou přírodu. Ale řeky tam prozkoumávat raději nebudu .

Policejní inspektor Taras Birsa se na Silvestra, ve sněhové vánici, vrací domů z lyžovačky. Ani ve snu by ho nenapadlo, že narazí na dívku, která našla v řece tělo mladé ženy.
Kdo je to?
A kdo spáchal takový zločin?
Proč nikomu nechybí?

Tento případ dostane na starost právě Taras spolu se svými kolegy Brajcem a Ostercem. Kromě nového případu dostává i novou mladou kolegyni - Tinu.
Bude nápomocná nebo situaci ještě více zamotá?

Začíná vyšetřování, které nám autor důkladně popisuje, někdy popisuje vše možná až moc důkladně, ale pro mě to nebylo nijak rušivé, já mám popisy ráda, jelikož si pak mohu vše hezky představit.

Autor v románu zahrnuje i téma farmaceutického průmyslu a jeho zisků, nové receptury, které podléhají takovému utajení, kvůli kterému se vyplatí i zabíjet. Taras se případem musí prokousat spolu se skupinou lékařů, mezi něž patří i jeho manželka.
Přijdou na to, co se zde děje?

Příběh je čtivý, ale občas zmatečný, jelikož autor přeskakuje v ději a já se pak musela vracet a v určitých situacích se “ujišťovat, jak to vlastně bylo a o čem je nyní řeč.

Co se týče postav, nebo respektive především postavy vyšetřovatele, furt přemýšlím, jestli mi vlastně byl sympatický nebo ne .
Celkově se autor hodně věnoval i popisům postav a cením, že zde hlavní vyšetřovatel není alkoholik zhrzený životem, jak bývá ve většině krimi “zvykem .

Knížku bych zhodnotila jako neurazí - nenadchne .

17.04.2024 3 z 5

Vždycky je to Georgie Vždycky je to Georgie Kate Clayborn

Devětadvacetiletá Georgia se po letech vrací do rodného města z LA, kde působila jako asistentka režisérky, která se rozhodla ukončit kariéru.
Tyto návraty domů bývají často náročné a stresující, ale mohou také přinést nečekaná překvapení.
V rodném městě má Georgia nejlepší kamarádku Bell (která se “domů také vrací, protože má před porodem) a kromě ní také mnoho vzpomínek a nesplněných přání, které si zaznamenávala do zápisníku v dobách, kdy studovala střední školu. Nyní se rozhodne, že si je splní. Nebude to ale jen tak, protože zjišťuje, že se za tu dobu změnila ona, i svět kolem ní.
I přes toto zjištění se vydává na cestu, kde chce naleznout, co od života opravdu chce. Tuto cestu ji zkříží muž a tím nám začíná milostný příběh plný zvratů, humoru, akcí a vnitřních prožitků hlavních postav.

Autorka napsala román, který není jen o sladkých řečičkách a romantických klišé, ale především o hledání sebe sama a svého životního cíle.
Představte si, že zničehonic přijdete o práci, vracíte se po letech do rodného města, kde nevíte co vás čeká… Co byste udělali? Jak byste se cítili?

Vyprávění je podáno ze dvou pohledů - samotné Georgie a tajemného Leviho. Nedokážu určit, které z nich se mi líbilo více, jelikož obě strany se četly opravdu dobře.
Postavy (jak hlavní, tak vedlejší) byly opravdu dobře a živě vykresleny, stejně jako celé pozadí příběhu.

Nejedná se tedy o klasický sladký román, ale jsou zde řešeny i vážnější témata a především tedy (znovu)objevení sebe sama. O to je to originálnější a čtení jsem si opravdu užila, i přes to, že (společenské) romány nejsou mým standardně vyhledávaným žánrem.

16.04.2024 4 z 5

Snílkova kavárna aneb příběhy zaslechnuté u cappuccina Snílkova kavárna aneb příběhy zaslechnuté u cappuccina Martina Abrahámová

Tak jako Budoucí úča je i Snílkova kavárna úžasnou jednohubkou, u které se pobavíme, ale i zamyslíme..

I zde nalezneme krásné citáty, ilustrace, spoustu povídek baristky - amatérky, ale i odposlechnutých příběhů. Každého milovníka kávy jistě nadchne i to, že v knížce najdeme i několik kávových receptů .

Některé příběhy / zážitky prožívá přímo autorka, některé vypráví zákazníci nad šálkem výborné kávy v kavárně na “konci světa. Ale i přes to, že se kavárna nachází na okraji vesnice, je v ní stále živo .

U každé povídky jsem se cítila, že jsem tam spolu s hrdiny a vše s nimi prožívám, bezesporu nás pohladí po duši.
Povídky jsou krátké, na pár stránek, takže pokud si je chcete užít, doporučuji si je “dávkovat třeba jednu každý den, ať knížku neslupnete jako malinu, tak jako já .

Říká se, že smích prodlužuje život, tak pokud si ho chcete prodloužit, sáhněte po téhle žluté krásce .

17.03.2024 5 z 5

Temný výdych Temný výdych Eva Hrašková

Krvavé Šenky - jedno z nejdeštivějších míst Slovenska. Tak právě zde byla nalezena mrtvola mladé ženy, Karin Zimové. Policie tento případ odložila a tak nezbývá nic jiného, než pátrat na vlastní pěst. A přesně pro to se rozhodne Rebeka, sestra (dvojče) zavražděné dívky. Pomáhá ji s tím Andrej, který je policistou. Jde jen o pomoc s pátráním nebo mezi nimi vzniká něco více?
Když se blíží rozuzlení případu, objeví se nové skutečnosti, které by Rebeka nejraději ani nevěděla. Jaké? A jak na ně přišla?
Zjistili nakonec kdo je tedy vrahem?

Z pera českých a slovenských autorů se mi do ruky dostalo zatím jen pár detektivek, bohužel. Zatím jsem se nesetkala s tím, že by některá byla vyloženě špatná.

Ani toto nebyla výjimka. Velice se mi líbilo, jak byla kniha zpracována, nechyběl ani popis míst, historie obce a ani nějaké ty legendy vázané k místu. Za což dávám veliký palec nahoru. Mám ráda, když je příběh v knize zasazen do takto reálného místa.

Vzhledem k tomu, že o slovenských místech toho zas tolik nevím, opravdu mě to velice zaujalo. Nesmím zapomenout ani na postavy, které zde byly opravdu hezky vykreslené a dovedla jsem si je představit, jaké by to asi bylo, kdybych je potkala v reálném životě. Nemohu se úplně rozhodnout, kdo z nich mi byl a nebyl sympatický. Kde jsem si jistá, tak Lukáš pro mě byl jedno velké NE, dala bych mu pár facek. Stejně tak postava Dany
Jediné co bych trochu vytkla bylo to, že jsem byla chvílemi trochu zmatená a ztracená v ději, ale vždy jsem se zase našla .

27.11.2023 4 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Miluji knížky, kde je více časových linek v ději - to nalezneme i v této úžasné knížce. Střídá se nám zde minulost, kdy hlavní postava Dominika vzpomíná na začátky svého vztahu s Francouzem Nicolasem a současnost - Dominika se ocitla v pro ni cizí zemi, kde nikoho nezná a nechápe, kam se poděl její manžel.

Někdy bývá toto střídání spíše na škodu, jelikož se v příběhu čtenář může lehce ztratit, ale to rozhodně není případ Kristinky, ta to totiž zvládla ve své knížce naprosto bravurně.

Jelikož jsem milovnicí krimi, téměř detektivní linka současnosti mě velmi mile překvapila. Musím také zmínit perfektní vykreslení míst, kde se příběh odehrává - jelikož ráda cestuji a cestovní ruch mám i vystudovaný, knížka mi naprosto sedla a užívala jsem si ji každou stránkou víc a víc. Občas jsem si připadala, že jsem s Dominikou přímo v místech, kde se ocitla.

Dominika mi byla sympatická a celý její příběh jsem prožívala spolu s ní. Když už jsem si myslela, že vím, jak to celé dopadne, tak jsem zjistila, že vlastně nevím vůbec nic .. Nalezneme zde romantiku, rodinné drama, intriky, zvraty i napětí.

Zajímá tě, co se stalo s Nicolasem? Našla ho Dominika? A jaký byl důvod jeho zmizení?

Tak nečekej, pořiď si knížku a pusť se do čtení!

12.09.2023 5 z 5

Hotel času Hotel času Emilly Ross

Jedna z knížek, co mě oslovila svou obálkou a věděla jsem, že to je ten český horor, který si potřebuji přečíst A teď bych ho chtěla mít i v papírové verzi ve své knihovně, tak snad jednou?

Hlavní hrdinka Nika 25. narozeniny oslava milovnice hororů a tajemných míst výprava do Evropy Polsko 7 dalších přátel Kam tohle může asi tak vést?

To Vám mohu říct naprosto přesně - do starého hotelu, kde si s našimi postavami (a s námi) pohraje čas.
Pojďme se společně bát, události, které tato partička bude prožívat bude totiž strach stupňovat.

Emilly umí atmosféru tak dokonale popsat, že mi chvílemi běhal mráz po zádech a rozhodně to není čtivo vhodné na večery, kdy jste samotní doma . Problém je, že když čtete, tak číst prostě musíte.. samota nesamota, večer, nevečer.

Autorka má příběh promyšlený do úplných detailů, vše dává smysl a zápletka nemá chybu. Nebudu víc prozrazovat, protože nechci prozradit příliš.

Zde máme příklad, že i Češi, v tomto případě Češky umí psát horory a perfektní horory!

09.09.2023 5 z 5

(Bez)vadní (Bez)vadní Marta Łabęcka

Příběh, který na Wattpadu získal přes 400 000 čtenářek a já díky KNIHY DOBROVSKÝ mám tu čest dělat knížce ambasadorku, čímž na stokrát děkuji!

Upřímně jsem měla dle ostatních recenzí nejprve trochu rozporuplné pocity a měla strach se do čtení pustit..

Je pravda, že začátek knihy má takový pomalejší rozjezd, er-forma nesedne každému, ale rozhodně po dočtení mohu říct, že jako celek je to hezky zpracované dílo .. Autorka píše čtivě, kapitoly jsou dlouhé akorát, nijak je zbytečně nenatahuje.

Jedná se o YA dílko, které je vcelku milé a příjemné, jen pro příště bych se pokusila na místě autorky vyhnout er-formě a raději knížku psala z pohledu více osob
Bylo by to učesanější ..

Josephine (Josie) mi bylo od začátku líto - měla pouze jednu kamarádku - Val a rodiči byla přehlížena a ponižována, jelikož jejich dítětem byla jejich práce. A záleželo jim jen na tom, aby jim neudělala ostudu.

Zlom ovšem nastane, když se Val dá dohromady s Ethanem - díky tomuto vztahu Josie získá nové přátele - Ethana, Archera a Chase.

Velmi se mi líbí, že autorka pojednává postupně o celé partě kamarádů, která se v posledním ročníku propojí - čiliJosie a Chase, Val, Ethen a Archer.

Pojď se z touto partičkou seznámit i ty, určitě to stojí za to

Knížka je o přátelství, první lásce, trápení, vztazích s rodiči, prostě exploze emocí - které se nevyhnuly v dospívání ani mně a myslím, že ani většině z vás

Závěr knihy je dojemný a nebudu lhát - i slzička ukápla

Těším se na další díl trilogie a určitě nebudu žádnou knihu podceňovat dříve, než ji skutečně přečtu.

Zamilovávat se do něj bylo jako letní večery, kdy po parném dni přichází chvíle odpočinku. Vzácné minuty krátce po západu slunce, kdy se nebe halí do pastelových barev. A přestože víš, že jakmile nastane noc, ze tmy se opět vynoří tví démoni, po tu krátkou chvíli v srdci cítíš nevysvětlitelný klid.

21.08.2023 4 z 5

Sex, prachy a potíže Sex, prachy a potíže Jana Slaninová

Jedná se o druhou přečtenou knihu od autorky a opět to byla jízda - smích se střídal s nadávkami a naštváním.. občas jsem byla vyloženě nasr - frustrovaná ..

Chtěla bych číst další a další knihy autorky, její styl psaní je přesně podle mého gusta . Knížka je opět velmi čtivá, děj ubíhá - vytkla bych jedinou věc.. je moc krátká!

Val - hlavní postava, věčně tak trochu nasr - eh, frustrovaná, nadaná švadlenka a zpěv ji také není cizí
Gábi - od začátku mi lezla na nervy a už vím proč
Martin - důvod mého nasfrustrace
Dusbabice - mám dojem, že v každé bytovce / paneláku se někdo takový najde

Po dočtení knihy jsem si opět utvrdila, že někomu věřit není jen tak - důvěřuj, ale prověřuj, důvěra se ti může totiž pěkně vymstít

01.08.2023 5 z 5