Lili2 Lili2 komentáře u knih

Bankéři a proletáři Bankéři a proletáři Jaroslav Maria (p)

Velice čtivý román, až na pár stránek o drahé koruně a sebeobviňování a omlouvání se generálním ředitelem - ekonomice moc nerozumím. Zajímalo by mě, z čeho autor čerpal, zda se takové věci opravdu za republiky děly, nebo chtěl tímto románem poštvat lidi proti státu. Tohleto dílo si může přečíst klidně bankéř, politik, soudce, běžný občan, neboť dnes se takové věci dějí také a ještě by se možná přiučili - politika, sex, prachy, intriky, soudy, žaloby, vydírání. Je zde vykreslená celá tehdejší soudní hiarchie. Největší takovýto spád má kniha od stránky cca 190.

24.09.2018

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Kniha se mně četla dobře, mám na ni pěkné vzpomínky, nepamatuji se na žádná negativa, a jelikož jsem ji četla v těhotenství, tedy před 8 lety, tak jak mně v graviditě bývalo špatně, tak u pasáže, kdy autor popisuje, jak některá výprava se zde otrávila z jater z ledního medvěda, se mně udělalo zle ještě více.

27.06.2018

Tři minuty Tři minuty Eduard Fiker

Měla jsem za to, že se bude jednat o spiritismus, proto jsem se do čtení dala, ale byla to spíše detektivka, ale četla se hezky, autor používá humorných slovních obratů, takže bych v budoucnu chtěla šáhnout i po jiné jeho knize.

20.06.2018

Kdopak by se duchů bál Kdopak by se duchů bál Eva Evanová

Hezky psaná kniha, místy i humorně. Suma sumárum - věci mezi nebem a zemí opravdu existují, ale nemá cenu do nich šťourat, pokud se neozvou sami.

18.06.2018

Příběhy domu na Čang - Wu Příběhy domu na Čang - Wu Antonín Trýb

Příliš mnoho filosofických úvah o duši, o lásce, životě, jediné s čím se ztotožňuji, jsou debaty o předešlých i nadcházejících životech.

06.06.2018

Vyhrané prohry Vyhrané prohry J. R. Hradecký (p)

První povídka těchto sebraných spisů se jmenuje Kůň s bílou hlavou a ta mě zaujala nejvíce. Je to ze života, nejsou v ní obsáhlé pasáže a rozjímání, zkrátka děj odsýpá. Děj se může odehrávat tak před 1. sv. válkou - mladá chudá holka si vezme chudého hocha, on se po svatbě změní - nejdříve že chce onoho koně, když jej dostane, tak nadává na něj, týrá ho, jezdí s ním po hospodách, zázrak že se tomu koni nic nestalo, ale za to on se v opilosti a sběsilé jízdě zabil. Jak je zlý na zvířata, tak je zlý na manželku, děti a tchána a tchýni. Zkrátka všechno je to osud.

31.05.2018

Záhada Greystonu Záhada Greystonu E. N. Wright

Pěkná detektivka s vůní starých domů a záhad okolo nich i v jejím podzemí. Prve jsem myslela, že se to odehrává v Anglii - soudě podle názvu, ale bylo to v Americe podle někde vygugleného krátkého obsahu a podle vygugleného místa, kde se Greystone nacházel.

22.05.2018

Malý lord Malý lord Frances Hodgson Burnett

Líbezné čtení.

11.05.2018

Vysněný život Vysněný život Maurice Roelants

Nedočetla jsem to, na mě je to moc psychologický, jinak příběh to může být zajímavý. Dvě kamarádky - studentky medicíny, z nichž jedna si nabrnkne tajemníka starosty a druhá muže nemá ráda, takže to od kamarádky bere jako zradu. Zprvu jsem si myslela, že jsou lesby, ale asi ne.

07.05.2018

Radostný člověk Radostný člověk Georg Rendl

Celkem čtivé dílko.

02.05.2018

Kajícník z Furnes Kajícník z Furnes Henry Davignon

Po babičce jsem sice měla knihu, která se jmenovala jen Kajícník, ale autor, nakladatelství a rok vydání souhlasí. Ve Furnes se kajícný proces také konal. Tak nevím, jak to tenkrát bylo, když vyšly dvě knihy, ale každá měla jiný název. Nicméně musím říct, že ten můj Kajícník - tam nešlo o nevěru ani trochu, manželka mu sice zdrhla s mladým bývalým vojákem 1. sv. války, ale nespala s ním nikdy, a když on se s ní chtěl vyspat, tak dělala takový tyjátr, že ho z toho trefil šlak a umřel.

16.04.2018

Woermannové Woermannové Theodor Bohner

Tak trochu sága jednoho obchodního rodu, ale druhá polovina knihy je dobrá tak leda pro studenty historie businessu poloviny 19. století do začátku 20. století. Ale jinak celkem čtivé.

06.04.2018

Sám Sám Kazimir Rosinkiewicz

Čtivý román polského autora. Jen jestli to není jakási idealizace, či takové osudy opravdu existovaly?

26.03.2018

Hory hrozí Hory hrozí Eero Niilo Manninen

Pěkné, čtivé. Jako u nás na dědině: babička v kostele při mši popisuje různé zdejší typy lidi, take se zde vyšetřují kradeze, je zde obecni rada, která se hádá,když má něco rozhodnout a samozřejmě zde nechybí barvity popis přírody.

04.03.2018

Lidunčino štěstí Lidunčino štěstí L. A. Čarská (p)

Libezna kniha o tom ják zlí lide jsou potrestani a hodni odmeneni.

23.02.2018

Modrý zvon Modrý zvon František Neužil

Pekny pribeh z dediny. Zlo potrestano, dobrota odmenena.

22.02.2018

Pacholek Jordán Pacholek Jordán Josef Koudelák

Pro mě to bylo velice čtivé - ze života našich prababiček a pradědečků na moravském venkově.

21.12.2017

V pasti V pasti Karla Dolénková

Celkem pěkná knížka. Nejvíc se mně líbilo, kterak 90. letá babička všem, hlavně manželu své vnučky, nadává, že ho pověsí, a jaké to bylo, když ona byla těhotná atd. Tu těhulku jsem nechápala, měla se šetřit a ne se tak nervovat, měla víc myslet na dítě v bříšku. To, že v těhotenství oslepla, mně připadá přehnané, to se snad nestává, a pak z toho i blouznila, to asi byla taková hysterka. Dobré taky byly rozhovory ostatních šestinedělek s knězem o jménech pro své ratolesti pro matriku.

14.12.2017

Muž na výspě Muž na výspě Jiří Ota Parma

Mně se kniha líbila. Nedýchala na mě vůní nebo spíš smradem prvorepublikové naivity. Byl v ní pokus člověka přetvořit městečko a lidi v něm podle mravního řádu, a zároveň muže, který má své tělesné potřeby, a také umí i milovat.

04.12.2017

Píseň milostná Píseň milostná Jaroslav Durych

Příběh o smrti a zamilování.

23.11.2017