lidunka1 lidunka1 komentáře u knih

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

Svěže napsaná novela a přátelství dvou dívek, později žen. Pro dnešního čtenáře dosti podivné, že si přítelkyně vykají. Pro mě osobně i náznaky toho, že vztah Sylvie k Andree je lesbický. Nikdy jsem nezažila vztah závislosti se ženou. A ještě smutek nad skutečnou Zazou, která zemřela, protože předtím blízcí zabili její duši. Poučení: je úžasné, že můžu být sama sebou.

16.12.2022 5 z 5

Hlad - paměti mého těla Hlad - paměti mého těla Roxane Gay

Kniha byla čtivá. Také bojuju s obezitou, byť daleko menší než autorka. Psát umí. Vadilo mi ale, že i když tušila, kde je jádro jejího problémů, nešla na terapii. Pořád řešila jídlo a tloušťku, ale nedala prostor duši. Pořád jsem čekala, kdy konečně začne svůj problém rozmotávat a řešit a ono nic.

11.12.2022 3 z 5

Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Milenci svobody: Beauvoirová a Sartre Claudine Monteil

Za mě velmi čtivé. Přemýšlím o hodnotách jako jsou inteligence, svoboda, mír, láska, bisexualita, žárlivost, pracovitost.
Pro sebe si odnáším, že láska bez věrnosti není celistvá.

06.12.2022 4 z 5

Sophiina naděje Sophiina naděje Corina Bomann

Knížka je dle mého názoru takový lepší průměr. Když potřebuješ vypnout, tak klidně sáhni po této knize. Konec mi přišel přitažený za vlasy.

25.11.2022 3 z 5

Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Ruská kocovina: Putinův svět a přízraky minulosti Shaun Walker

Teda, to byl nářez! Knihu jsem měla doma asi 2 roky. Myslím, že nikdo z nás netušil, že by v Evropě mohla vypuknout válka. Autora velmi obdivuju nejen pro jeho odvahu být přítomen vojenským konfliktům a riskovat život, ale především pro jeho snahu o objektivitu. Dvě hlavní myšlenky si z knihy odnáším: 1. rozpad Sovětského svazu byl pro mnohé obyvatelé ztrátou naděje a 2.co vše dokáže lež, zvláště je-li všudypřítomná a ovlivňuje masy díky masmédiím

02.11.2022 5 z 5

Nicolae Ceauşescu Nicolae Ceauşescu Miroslav Tejchman

Knihu jsem si objednala z vědecké knihovny v Liberci po přečtení knihy Musím tě zradit. Literatura faktu obsahuje taková fakta, při kterých člověku vstávají vlasy hrůzou. V 80.letech už u nás komunistická moc slábla, v Rumunsku nejhorší marast v té době zažívali.

27.10.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Po přečtení této knihy jsem si půjčila knihu o rumunské historii a životopis Causesca.

26.10.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Moc by mě zajímalo, zda by Petra taky dokázala napsat knížku optimistickou a radostnou (a to píšu bez jakýchkoliv postranních úmyslů)

23.10.2022 5 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

S Aghatte absolutně nesouhlasím. Z ní samé čiší nějaká zášť či nezpracované emoce.

23.10.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Dávám pět hvězdiček. Kněz, který odešel z pastorace a jeho osamělost. Jeho "postižení" ho dovede daleko... Jsem katolička, která chodí do kostela a v církvi je doma. Přesto autorčinu pohledu rozumí. Nejvíc mě zasáhlo poznání, jak málo lidí žije autenticky. A také jsem si při čtení uvědomila, jak obrovským darem je, když mě druzí milují ne kvůli prospěchu, ale kvůli mě samotné.
Mrzí mě, že mnoho lidí si možná díky knize zase potvrdí, jak je církev hrozná. Ale Petra sama je zraněná a pravdivá, tak si nebere servítky.

19.10.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Těší mě, že se mladí lidé na západě dozvědí o příšerné životě mladých lidí ve východním bloku. Autorce patří dík za to, kolik práce si dává s ověřování informací. A styl psaní je velmi čtivý.

09.10.2022 5 z 5

Velice lehká smrt Velice lehká smrt Simone de Beauvoir

Tato novela se mi dostala do ruky ve chvíli, kdy si i moje maminka zlomila nohu v krčku. Velmi si mí líbí psychologický ponor do maminčiny povahy, líčení vztahu mezi matkou a dcerou. Překvapilo mě, že už v 60.letech 20.století lékaři zachraňovali život za každou cenu a nepřihlíželi důstojnosti člověka.

08.10.2022 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Knížka je tak surově pravdivá. Podrobný popis života jedné rodiny. Často mě při čtení napadla otázka? Co dělat aby byli šťastní? Manželství je myslím každodenním hledáním a zápolení, jak udělat toho druhého šťastným. A když se vytratí ta touha, něha, zbydou jen povinnosti. Pro mě byl děj knihy svým způsobem děsivější než u thrilleru, protože bez lásky je život jako vězení. Petra to napsala dobře.

29.09.2022 4 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

Knížka není špatná, ale když si ji nepřečetete, tak o nic nepřijdete. Občas se tam objeví vtipná hláška. Autorovi se podařilo hezky vystihnout charakteristiku hlavních postav, lehce autistických podivínů. Vadily mi složité myšlenkové konstrukty a šroubované věty.

20.09.2022 3 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Někdo tu psal, že je to kýč jako bič. Já asi kýč nepoznám. Na mě knížka působila jako balzám na nemocného. V dnešním světě plném zmatku, smutku a složitostí tato knížka pohladí. Na autorovi je poznat, že miluje knihy i lidi.

13.09.2022 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Opravdu nechápu, jak může mít tato kniha, tak vysoké hodnocení. Za mě je to trojka z milosti‍

13.09.2022 3 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

Tato kniha mě po Bibli a Enneagramu asi nejvíc ovlivnila a přiměla ke změně postojů.

11.09.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kdo milujete knížky a potřebujete pohladit, určitě si ji přečtěte.

05.09.2022 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Dobře napsané a pár myšlenek opravdu skvostných. "Pravá láska nám pomáhá stát se nejlepší verzi sebe sama." Takovou jiskřivou lásku, která jde čím dál víc do hloubky by si asi přál zažít každý.

27.08.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Někdy jde prostě člověk se svojí kritikou proti proudu. Za mě Bílá Voda poměrně velké zklamání, ani jsem ji nedočetla.

26.08.2022 3 z 5