Letitia Letitia komentáře u knih

Chaos Chaos Rachel Ward

Čítalo sa to dobre. Napätie, čtivá štylizácia... Ale nesúhlasím s názormi, že dvojka je lepšia ako jednotka.

Prvý diel mi pripadal úplne uveriteľný, ale tuto mi každú chvíľu niečo nesedelo. Takmer mi to pripadalo, že autorka sa snaží silou mocou stupňovať emócie a napätie. Len aby som hltala stránku za stránkou. A to sa jej naozaj podarilo.

24.08.2023 3 z 5

Facebook ti povie Facebook ti povie Carolyn Mackler

Oddychové čítanie na leto. :) YA.
Taký vhľad do života a postojov "normálnych" tínedžerov... a náhľad ako by mohol /bude?/ vyzerať ich život v dospelosti. Vcelku sa mi páčil ukázaný súvis medzi tým, na čom nám záleží / ako sa zachováme/ teraz a tým ako budeme žiť (a či budeme šťastní) neskôr. Aj fakt že každé naše rozhodnutie, naozaj každá maličkosť, ovplyvní (našu) budúcnosť.
Mne sa tá myšlienka páčila.

Len úplný záver mi prišiel trochu lacno sladký. Ale inak fajn kniha. Aj posolstvo a myšlienku som v nej našla. :)

12.08.2023 3 z 5

ADHD očami ADHD - Ako to zvládať? ADHD očami ADHD - Ako to zvládať? Martin Antal

Bola som až prekvapená, ako ľahko sa mi kniha čítala. A popritom výstižne vysvetľovala, ako to funguje v hlave a v živote človeka (lebo aj dieťa je človek) s ADHD. Dosť veľa som z tejto knihy pochopila (hoci som sa už pred tým o tuto tému zaujímala).

Oceňujem tiež jazykovú stránku - štylistiku, (preklad?), korektúru. Napriek mnohým "slobodným" slovám sa mi text čítal plynule a nič ma nerušilo. Hádam len sem tam sadzba, keď sa v niektorých riadkoch už pomedzi slová nezmestili medzery. Ale také riadky sú v celej knihe asi štyri. A možno by som trošičku ubrala z narážok na knihy/ filmy/ seriály... ale to už je vec vkusu. Väčšinou mi prišli osviežujúce a výstižné.

Samozrejme nesúhlasím so všetkými autorovými radami a názormi, ale on sa ani neštylizuje do role vševediaceho odborníka, ktorého musíme vo všetkom poslúchnuť. A prvá polovica, kde vysvetľuje ako to ADHDíci majú, mi dala veľmi veľa.

05.08.2023 4 z 5

Na úteku Na úteku Rachel Ward

Mne sa táto kniha páčila od začiatku do konca (prečítala som ju za dva dni).

Hneď ako som sa začítala do prvých slov, cítila som sa akoby ponorená v mäkkom príbehu. Slová sa vinuli okolo mňa, príbeh plynul ako hmla nad lesmi po letnom daždi, dej ma zahaľoval ako mäkká deka... Bol to príjemne relaxačný pocit, napriek tomu, že hrdinka opisovala svoj "nanič" život.

Celý príbeh mi pripadal uveriteľný, tempo primerané, a dokonca aj záver rozuzlený spôsobom, ktorý mi dával zmysel a tú správnu mieru emócií.

28.07.2023 4 z 5

Hypersenzitivní ľudia medzi nami Hypersenzitivní ľudia medzi nami Rolf Sellin

Joj, bojujem. Spočiatku sa mi kniha páčila, nachádzala som v nej zaujímavé myšlienky. Ale čím ďalej, tým viac bojujem s chybami v preklade... V kombinácii s dlhými pôvodne nemeckými vetami sa často strácam. Musím sa stašne sústrediť, aby som pochopila zmysel vety, alebo si domyslela v ktorom páde má ktoré slovo naozaj byť... a keď nič iné, tak sa aspoň zvratné zámeno zamotá do vety dvakrát. To síce zmysel vety nemení, ale vyruší.

Takže áno, sú tam zaujímavé myšlienky a asi som sa niečo naučila... ale už bojujem, aby som knihu dočítala do konca. Chýba mi necelých 30 strán!

(Čítam slovenské vydanie.)

25.07.2023 2 z 5

Veža zo slonovej kosti Veža zo slonovej kosti Rastislav Puchala

Zaujímavá kniha... Spočiatku ma dlho nevedela osloviť. Zdala sa mi zdĺhavá, bez deja, len opis situácie v časoch vlády komunizmu a predkomunistických časoch. Ale opis veľmi presný a výstižný. Rozmýšľala som, ako knihu vnímajú ľudia, ktorí tieto časy nezažili, alebo ich prežívali v inom kontexte (s iným rodinným a duchovným nastavením). Ocenila som ponor do rozhodovania ľudí zásadovejších než akých som poznala ja, aj naopak tých, s ktorých správaním som nesúhlasila, alebo ma pohoršovalo/hnevalo.
Keď sa v knihe objavila linka o alegorii na beňovcov, konečne som začala stránky zvedavo hltať... Bol tu živo opísaný zrod hnutia, dôvody jeho vzniku i príťažlivosti pre verných kresťanov, jeho vývoj a neskôr aj úpadok...

Celú knihu vnímam ako zdarilý a dosť hlboký ponor do sveta v časoch normalizácie (+ pred a po) a do duše ľudí čeliacich vplyvu komunistickej strany a/alebo naopak silám ktoré sa jej snažili brániť.
Dej nakoniec bol zaujímavý. Prešpikovaný teologickými a filozofickými úvahami organicky včlenenými do textu a OBOHACUJÚCIMI text. No našlo sa aj dosť veľa strán opisov, ktoré som ocenit nevedela a zdali sa mi, že len zbytočne predlžujú text románu.

24.06.2023 4 z 5

V znamení skrížených antén V znamení skrížených antén Iosif Aronovič Chalifman

Čítala som ju už ako tínedžer (v 80. rokoch) a bola som nadšená. Čítala sa mi veľmi ľahko a dozvedela som sa o mravcoch veľmi veľa zaujímavých informácií.

15.06.2023

Odpustenie oslobodzuje Odpustenie oslobodzuje Ubald Rugirangoga

Pridám (zatiaľ) len jednu myšlienku:

Odkaz tejto knihy je univerzálny: ak Rwanďania dokázali odpustiť a prosiť o odpustenie po genocíde, ktorá tam bola... môže niekto neodpustiť alebo nežiadať o odpustenie po akomkoľvek konflikte, čo zažívame v našich osobných životoch?
Naozaj silný príbeh. A veľká nádej, aj smer cesty pre nás všetkých.

10.06.2023 5 z 5

Vyvolený národ Vyvolený národ Robert Whitlow

Knihu Vyvolený národ som čítala ako relax po práci v stresujúcich dňoch. A priniesla mi presne to, čo som potrebovala. Veľmi pokojne a nenásilne ma vtiahla do deja, takže stránky mi ubiehali bez námahy a vonkajšej snahy o sústredenie. Veľké úsilie som nemusela vynakladať ani na zorientovanie sa v postavách, stihla som si každého z nich predstaviť a dokonca si zapamätať ich mená (aspoň natoľko, aby som hneď vedela o kom je reč, keď ho autor v knihe spomenul). Pri čítaní som našla potrebný odpočinok a uvoľnenie, ale aj hodnotne strávený čas, a viaceré impulzy pre môj (duchovný) život.

29.01.2023 4 z 5

Ako Grinch ukradol Vianoce Ako Grinch ukradol Vianoce Dr. Seuss (p)

"V rozprávke o tom, ako sa namosúrený Grinč pokúšal ukradnúť Vianoce obyvateľom mestečka Humno, nejde iba o kradnutie. Nech vás nadpis tej rozprávky nepomýli! Ako každá rozprávka, aj táto rozprávka ma koniec milý. A hlavne: doktor Seuss si zaumienil, že naučí čítať VŠETKY deti."

Túto knižku som si požičala z knižnice, aby som si "doplnila všeobecné vzdelanie", keďže je ten príbeh tak známy a ja som ho vôbec nepoznala. Očakávala som čosi ako "americké klišé", ale záver ma príjemne prekvapil.

Určite svoju úlohu zohral aj výborný preklad Ľubomíra Feldeka.

25.12.2022 4 z 5

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Knižka mi veľmi pomohla zorganizovať si čas a z chaosu myšlienok a plánov vytvoriť lineárny rad ukotvený v čase. Skrátka vďaka metóde Bullet Journal sa mi konečne darí nezabúdať na dôležité termíny, plniť úlohy/ciele, ktoré plniť chcem a neblázniť sa z toho všetkého.

Diáre som si viedla už dlhšie, viackrát som sa pokúšala aj o bullet-journal podľa inšpirácií na internete. Ale vždy som po čase prestala, lebo mi to žralo strašne veľa času.
Až teraz som pochopila, ako môže byť dobre vedený diár jednoduchý a veľmi užitočný. Konečne viem ako si zorganizovať život a udržať čas vo svojich rukách.

25.12.2022 5 z 5

Lechner Lechner Ágnes Mánya Benyovszky

Hravou prístupnou formou predstavený život a dielo slávneho architekta Lechnera. Zvlášť čo sa týka Bratislavy a obľúbeného Modrého kostolíka.
Niektoré časti mi pripadali trochu naivné, ale treba si uvedomiť , že kniha je písaná pre deti, nie pre mňa.

26.08.2022 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Od prvých stránok som bola nadšená... Dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí o stromoch a lesoch. A to som študovala biológiu. Navyše jazyk knihy je príjemne ľahký a osviežujúci, dobre sa to číta.
Jedna hviezdička dolu za to, že druhá polovica si už vyžadovala väčšie sústredenie a na môj vkus obsahuje priveľa moderných enviromentálnych hodnotení.

20.06.2022 4 z 5

Osamelosť prvočísiel Osamelosť prvočísiel Paolo Giordano

Neviem... nejako mi uniká zmysel tejto knihy. Jej čítanie mi prinieslo len niekoľko hodín depresívnej nálady, ovšem bez toho aby som niečo dostala - nejakú pointu, pochopenie, vhľad, alebo hoci výčitku, kritiku... čokoľvek. Vnímala som obrovské utrpenie postáv, ale ani som sa len nedozvedela z čoho ich problémy/ spôsob rozhodovania pramení. (Traumy spomenuté na začiatku knihy to rozhodne nevysvetlujú/ nespôsobujú/ nestačia. Za takýmto životom je určite niečo viac, o čom nám ale autor nič nepovedal, predpokladám, že to ani on sám nevie.)

Rozmýšľala som medzi 2 a 3 hviezdičkami. Nakoniec davam 3, lebo jazyk je "čtivý", písmenká ubiehajú bez námahy a príbeh je iste zaujímavý... len mi jeho čítanie nič nedalo.

14.06.2022 3 z 5

Dcéra Ríma Dcéra Ríma Tessa Afshar

Veľmi príjemne pútavo a nenásilne napísaný príbeh. O rodiacej sa komunite raných kresťanov. O Akvilovi a Priscile (možno ste už o nich počuli) a ďalších postavách známych (napr. Pavol z Tarzu) i celkom vymyslených.

Potešila ma kapitola na záver s názvom "Poznámka autorky", kde presne vysvetľuje čo z románu je historický fakt (vrátane historických prameňov) a čo dokreslené autorkinou fantáziou alebo čistá fikcia.

21.05.2022 5 z 5

Vnútorná sloboda Vnútorná sloboda Jacques Philippe

Táto rozmerom útla knižka vôbec nie je útla obsahom. Je priam nahustená myšlienkami, ktoré nás vedú od závislosti na okolnostiach a našich túžbach - k radosti a slobode Božích detí. Začína prosto od našich ľudských potrieb a túžob, hľadania slobody, hľadania samého seba, vzťahov s druhými ľuďmi (aj nepríjemnými) a s našimi bolesťami a dokonca utrpením. Cez pochopenie lásky ktorú máme dávať, aj Lásky ktorá sa dáva nám. Cez život v plnosti, v prítomnosti, v dávaní sa, v žití božských čností. (Kapitola o pôsobení viery, nádeje a lásky ma veľmi oslovila a mnohé som vďaka nej pochopila.) Až sa ku koncu knihy dostávame k dosť hlbokej mystike, hĺbke ľudskej duše a očisťovaniu od všetkého vonkajšieho. Ale aj tieto myšlienky - o stavoch, ktoré (ešte) osobne nezakúšam sa mi videli opísané zrozumiteľne, takže mám predstavu o čom píše a zase som sa mnohé poučila - a hlavne - vďaka tejto knihe som zase o kúsok zmenila svoj život, svoje myslenie, konanie a svoju modlitbu.

Priznávam, že to nie je ľahké čítanie na dobrú noc. Často som sa musela vracať, alebo si niektoré vety prečítať viackrát, kým som si uvedomila, čo vlastne chce autor povedať. Ak by som ju čítala unavená alebo nesústredená, asi by som z nej veľa nemala. Ale keď som sa už dostala k jadru myšlienok, všetky mi pripadali veľmi hodnotné a vzácne.

21.05.2022 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Príjemné čítanie. Osviežujúce. Nakopávajúce. Slobodné. Veselé...
Pri tejto knižke som strávila niekoľko príjemných chvíľ. Oddych. A aj trochu inšpirácie. Netreba ju brat ako nejakú učebnicu, alebo alfu a omegu, riadiť sa radami od A do Z, alebo nasilu meniť svoje zvyky "lebo autor povedal". To si ani nenárokuje. Samotný autor pridáva upozornenie v závere knižky:

N. U. N. P. S.
(Není určeno jako náhrada pestré stravy)
- Rady můžou být i zrady
- Vezmy si jen to co se ti hodí, zbytek vyhoď
- Pravidla neexistují
...

Tá sloboda a osviežujúca energia sála aj z grafického spracovania.

21.05.2022 4 z 5

Kluk z kostek Kluk z kostek Keith Stuart

Chlapec z kociek je príbeh otca a jeho autistického syna. Samov otec si nevedel nájsť cestu k svojmu "špeciálnemu" synovi, a postupne sa pod zámienkou práce a získavania prostriedkov pre život rodiny stále viac a viac vzďaľoval aj manželke. Problémy vyvrcholili "dočasným odlúčením" - a tu naša kniha začína. Pre oboch hrdinov knihy Chlapec z kociek priniesla nakoniec zmenu hra Minekraft. Táto hra ponúkla prostredie, kde dokázali spolu komunikovať, riešiť problémy a dokonca prekonávať výzvy. Najprv v hre, neskôr aj v reálnom živote.

Kniha Chlapec z kociek ma lákala dlhšie, no trochu som sa obávala témy postihnutia. Nebolo treba. Príbeh je písaný veľmi príjemným živým štýlom. Pohľad autora je sústredený viac na vzťahy, najmä vzťahy v rodine, potrebu spracovať aj ťažké zážitky, a niekedy prekvapujúce zistenia a potrebu prehodnotiť svoje predstavy a niekedy dokonca aj svoje zásady.

Jediné, čo ma chvíľami vyrušovalo, bola otázka, či sa naozaj toto všetko stalo tak ako je to napísané v knihe. Pretože príbeh je prezentovaný ako autobiografický. (Aspoň ja som mala takú informáciu.) Až na konci knihy je kapitola s názvom: "Skutočný príbeh vzniku Chlapca z kociek", kde autor vysvetľuje ktoré časti prevzal so svojich vlastných skúseností a čo je už fikcia. Škoda, že som si ju neprečítala na začiatku, užila by som si čítanie knižky ešte viac.

20.05.2022 4 z 5

Čudná príhoda so psom uprostred noci Čudná príhoda so psom uprostred noci Mark Haddon

Veľmi dobre opísaný vhľad do prežívania chlapca s aspergerovým syndrómom.

Keď som začala čítať, hovorím si aké osviežujúce sú knihy s podobnou tematikou. Bolo príjemné vnímať (knižný) svet tak jednoduchou priamočiarou optikou.
Ale keď sa to začalo komplikovať... už to vôbec nebolo príjemné relaxačné čítanie. Asi som sa až priveľmi vžila do Christoferovho prežívania... alebo je to až "priveľmi dobre" napísané. ;)
Trochu mi tiež chýbalo v závere nejaké uvoľnenie, možno epilóg, aby som mohla vypustiť nahromadený stres z kapitol plných napätia.

Ešte taká drobnosť: Počítanie kapitol prvočíslami pôsobí zaujímavo, ale pre mňa bolo dosť rušivé, keďže prvočísla stúpajú nepravidelne a skoky medzi nimi nepredvídateľné rastú. Pomohol by aspoň obsah, kde by som videla ako rad prvočísel rastie.

19.05.2022 4 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

[e-kniha]
Po severskej detektívke príjemné odľahčenie. Nie je to nejaké náročné čítanie, ale na oddych presne to, čo som potrebovala. Občas vtipné, občas napínavé, občas až absurdné... ale užívala som si čítanie od začiatku do konca. Vrátane (mojich) výbuchov smiechu a nútenia rodiny vypočuť si vtipný úryvok. (ktorý im bez kontextu až tak vtipný nepripadal, ale to nevadí) :-)

07.04.2022 4 z 5