Facebook ti povie

Facebook ti povie https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359051/bmid_facebook-ti-povie-0sZ-359051.jpg 3 8 2

Viete si predstaviť, že by ste svoju terajšiu stránku na Facebooku videli už pred 16 rokmi? Zmenilo by to nejako váš život? V roku 1996 viac ako polovica študentov stredných škôl v Amerike ešte nikdy nepoužila internet. EMMA práve dostala svoj prvý počítač a CD-ROM America Online k tomu. JOSH je jej najlepší kamarát. Keď sa pripoja k internetu, otvorí sa im FACEBOOK, ktorý ešte 16 rokov nebude existovať. Všetci chceme vedieť, aký OSUD nás čaká. Emma a Josh to zistia...... celý text

Fantasy Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Enigma

The Future of Us , 2011

Letitia
12.08.2023 3 z 5

Oddychové čítanie na leto. :) YA.
Taký vhľad do života a postojov "normálnych" tínedžerov... a náhľad ako by mohol /bude?/ vyzerať ich život v dospelosti. Vcelku sa mi páčil ukázaný súvis medzi tým, na čom nám záleží / ako sa zachováme/ teraz a tým ako budeme žiť (a či budeme šťastní) neskôr. Aj fakt že každé naše rozhodnutie, naozaj každá maličkosť, ovplyvní (našu) budúcnosť.
Mne sa tá myšlienka páčila.

Len úplný záver mi prišiel trochu lacno sladký. Ale inak fajn kniha. Aj posolstvo a myšlienku som v nej našla. :)

Adhara
31.12.2017 3 z 5

Výlučne oddychové čítanie. Dej: dvojica stredoškolákov sa prihlási na Facebook z budúcnosti, a podľa statusov, ktoré vyvesia o pätnásť rokov neskôr, vidia svoj budúci život a snažia sa ho vylepšovať. Spočiatku som očakávala nejaké prekvapenie, čosi v tom zmysle, že tí dvaja neovplyvňujú budúcnosť, len si MYSLIA, že ju ovplyvňujú na základe útržkovitých správ z Facebooku. To by bol, myslím, dobrý námet na román poukazujúci na nebezpečnosť internetu, sociálnych sietí, ale aj unáhlených záverov dospievajúcich. Žiaľ, nič také neprišlo a príbeh bol omnoho jednoduchší než som očakávala. Bol o predvídateľnej spleti stredoškolských vzťahov, nie o cestovaní v čase (ktorého vysvetlenie ani neprišlo – ako inak, veď nesmieme odvádzať pozornosť od vzťahov, však?). Toto je učebnicový príklad knihy, ktorá rozpráva dávno známy príbeh, len s novými kulisami – v tomto prípade s Facebookom budúcnosti – ale jej dej a posolstvá už boli (nielen) americkým teenagerom mnohokrát otrepané o hlavy. Podľa mňa je škoda, že z tejto novej kulisy autori nevyťažili viac. A nechápem, prečo v týchto amerických stredoškolských vzťahových peripetiách vždy musia spolu skončiť vo vzťahu najlepší kamarát a kamarátka. Je to také časté klišé.

Ale ako oddychovka, pri ktorej nechceme premýšľať, to bolo OK. Napísané to bolo dobre a čítalo sa mi to tak rýchlo, ako už dávno nič nie. Hoci, obávam sa, že ma tak rýchlo dopredu hnala aj nádej, že sa v knihe zjaví niečo nového – v tomto prípade márna.