Lessana Lessana komentáře u knih

Hodvábnik Hodvábnik Robert Galbraith (p)

Výborný druhý diel! Na môj vkus nemusela byť vražda až taká drastická... akoby ktosi po Volaní Kukučky Galbraithovi povedal, že musí trochu pritvrdiť (keďže je to v móde), aby zaujal širšie (voči krutosti čoraz otupenejšie) čitateľské publikum. Domnievam sa však, že by zaujal aj tak. Vyšetrovateľská dvojica Cormoran a Robin spolu so zatiaľ veľmi nenápadným iskrením medzi nimi to utiahnu aj bez väčšieho násilia. Spisovateľské prostredie a intrigy, žiarlivosť až nenávisť, súperenie medzi kolegami/rivalmi, sláva a veľké egá, to všetko bolo vykreslené vierohodne. No a páchateľ? Počas čítania som ho neuhádla, moje šedé bunky asi trochu zhrdzaveli. Načase teda, že som zase oprášila detektívny žáner. Snáď sa "V službách zla" prejavia ako za starých čias :).

02.02.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Opakovanie po rokoch, tentoraz v českom preklade, no a neuberám ani jednu z hviezd. Páchateľa som si nepamätala (čo je pri opakovanom čítaní detektívok skvelá výhoda), takže som si to zase užila. So Strikeom a Robin (ktorých pokladám za veľmi sympatickú vyšetrovateľskú dvojicu a teším sa na ich ďalšie prípady a nenápadné iskrenie medzi nimi), v kancelárii i v teréne, pri výsluchoch a odhaľovaní čriepkov prípadu mŕtvej topmodelky Luly, ktoré do seba na konci perfektne zapadnú. Áno, ten záver s neozbrojeným a čakajúcim Cormoranom je trochu za vlasy pritiahnutý, ale beriem to ako prípravnú scénu na záverečnú pomoc od Robin, takže sa to autorke odpúšťa :). No a beriem do ruky Hodvábnika a dúfam, že slovenský preklad ma nesklame...

08.01.2023

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Opakovanie po rokoch a opäť skvelé! Zase ma bavilo sledovať Dannyho (a Petronia, samozrejme), ako sa popasuje s "proradnou" Belle a Milesom, ako sa vyvinie jeho vzťah k a s Ricky, jeho cestovania časom a schladenia, stretnutie s Johnom a Jenny a opätovná dôvera vo firemného partnera... jediné, čo mi pri tomto druhom čítaní trochu prekážalo, boli siahodlhé technické popisy Dannyho vynálezov. Zrejme bol autor aj šikovným technikom, návrhárom a konštruktérom, keďže boli ozaj detailné a časté. Ale do tohto typu textu sa vôbec nehodia. Napriek tomu je to skvelé oddychové i napínavé čítanie - a pre milovníkov mačiek (či kocúrov) povinná čitateľská záležitosť :).

28.12.2022

Marťanský elixír Marťanský elixír Kir Bulyčov (p)

Výborný námet (objavenie tajomného zákutia pod prepadnutou vozovkou s prastarým elixírom mladosti), krásne rozprávanie (múdre, vtipné, láskavé i ironické), skvelá gradácia (a našťastie aj uzavretý oblúk na konci príbehu), sympatické a prepracované postavy (vždy, keď skončím nejakú knihu z Guslaru, normálne mi po čase chýba Udalov s Xeniou a Maximkom, Grubner, Stendhal, Šuročka, Savič i Vanda, Jelena Sergejevna a tu i Milica s Almazom) a mnoho podnetov na zamyslenie. Pre mňa je to Bulyčov v najlepšej forme a musím súhlasiť, že vidno, ako sa sám bavil pri písaní jednotlivých charakterov a zápletiek :).

15.12.2022 5 z 5

Tisíc a jeden čaj Tisíc a jeden čaj Tomáš Kubuš

Touto knihou som si vylepšila názor na súčasné cestopisy. Autor je nielen turista, ale aj ten, čo to vie následne pútavo a štylisticky vybrúsene podať druhým a inšpirovať ich k ceste. Vie krásne navodiť atmosféru miesta, navštevuje a pomaly sa kochá dôležitými historickými lokalitami, z ktorých mnohokrát ostali len ruiny. Nikde sa neponáhľa, poznáva ľudí a kultúru komplexne. Sám študuje archeológiu a vidieť, že k tomu má vrúcny vzťah. Je zbehlý aj v dejinách krajín, ktorými putuje. A lásku k miestam, kde zanecháva odtlačky svojich topánok, dokáže hravo preniesť prostredníctvom slov aj na čitateľov. No povedzte, vybrali by ste si za výletnú destináciu Irán, Turkménsko či Uzbekistan? Ani ja nie. Ale po prečítaní tohto skvelého cestopisu jednoznačne áno! :)

12.12.2022 5 z 5

Ufo nad Bratislavou Ufo nad Bratislavou Weronika Gogola

Ani neviem, ako začať. Pani autorka Poľka chce byť Slovenkou, tak tu prišla navzdory svojej poľskej rodine študovať, bývať, žiť, našla si tu muža, má tu už rodinu. Citlivo vníma spoločenské dianie posledných rokov u nás, má vzťah k našej krajine, reči (študovala ukrajinistiku, zaujímavé sú aj porovnávania slovanských jazykov v knihe) a aj k našej histórii. Naštudovala si, čo sa u nás dialo od Rakúsko-Uhorska až po súčasnosť, a na pozadí príbehov zozbieraných (tu, žiaľ, treba povedať, že len) zo zdrojov s klapkami na očiach v každej kapitole (pričom niektoré sa mi zdali v knihe akosi nasilu vopchané) prezentuje niečo z našich dejín či aktuálnej situácie. Štýl dobrý, preklad svieži, len tá jednostrannosť v pohľade a neobjektívnosť sú veľkými mínusmi tejto knihy s atraktívnym, hoci zavádzajúcim názvom.

05.12.2022 3 z 5

Dobrodruh na cestách 2 Dobrodruh na cestách 2 Jozef Terem

Nikdy ma nelákalo naživo vidieť USA či štáty Južnej Ameriky. Po prečítaní tohto cestopisu sa moja "túžba" nezväčšila, skôr som sa utvrdila v tom, že to nie je destinácia pre mňa (niežeby som bežne cestovala na takú diaľku). Ale to neznamená, že kniha nie je napísaná dobre. Naopak. Autor je nielen nadšený cestovateľ a turista, ale aj zručný opisovač toho, čo zažíva, vníma a vidí na svojich dobrodružných cestách. Prostredníctvom neho tak môžeme vďaka tejto knihe trochu spoznať USA, kde sa vydal po stopách Indiánov, Mexiko s pamiatkami starých civilizácií, Argentínu, Bolíviu, Čile, Venezuelu a Kolumbiu. Pre turistov záujemcov určite odporúčam. Ale aj tým, ktorým sa do Ameriky nechce, no chcú o nej vedieť viac.

30.11.2022 4 z 5

K mrakům Magellanovým K mrakům Magellanovým Stanisław Lem

Začala som českým prekladom a potom som z nostalgie pokračovala slovenským (s názvom Denník z vesmíru). To vám teda bol obrovský rozdiel! Akoby šlo o dve rôzne knihy. Pričom obvykle aj staršie slovenské preklady bývajú výborné, tuto sa to nedalo čítať, také to bolo únavné. Vrátila som sa teda k českému a vychutnala som si Mraky Magelanove, ako sa patrí. Hoci jednotlivé kapitoly pôsobili nesúrodo, ako by ich autor písal s veľkým časovým odstupom, hoci niekde bolo vidieť, že autor sa potrebuje len vyrozprávať (o vedcoch a ich pateóriách), a hoci by som prijala viac a prepracovanejších dialógov, námet je skvelý, Lem vie dokonalo vybudovať napínavé scény a gradovať ich do zmysluplného konca (operácia Petra, smrť jedného pre záchranu všetkých, objavenie života, smrť pilotov a, samozrejme, záver). Za mňa teda spokojnosť na 4 hviezdy.

29.11.2022 4 z 5

Hľadanie zmyslu života: napriek všetkému povedať životu áno Hľadanie zmyslu života: napriek všetkému povedať životu áno Viktor Emil Frankl

Vzala som z police Hľadanie zmyslu života, keďže aj my doma prežívame neľahké obdobie. A konštatujem, že druhé čítanie ma oslovilo podstatne viac ako prvé. Zrejme je to tým, že mi slová pána Frankla hovorili priamo z duše a do duše. Veľmi oceňujem formu, akú zvolil pre svoj text. Nie srdcervúce zážitky, ktoré po prečítaní spôsobia akurát ďalšie bôle, ale vždy účelne popísané reakcie ľudí v tých najvyhrotenejších situáciách (či väzňov alebo dozorcov). A na základe toho psychologický rozbor ľudského konania. Skvelé! A logoterapia - autor bol múdry a pokorný muž, ktorý veľa zažil, pochopil a precítil. Jeho "duchovné dieťa" je teda rovnako hlboké a pravdivé. Úplne sa s ním stotožňujem. A som veľmi rada, že mi svojou knihou pomohol, je naozaj nadčasová. Ďakujem.

26.11.2022 5 z 5

Babylon. Dvadsať jazykov sveta Babylon. Dvadsať jazykov sveta Gaston Dorren

Ako nadšený lingvista som sa pustila do Babylonu. Autor tu predstavuje 20 najrozšírenejších jazykov sveta vzhľadom na počet používateľov toho-ktorého jazyka. Niektoré informácie o jazykoch (a ich písmach, o výslovnosti, histórii...) boli zaujímavé, niekde som ale mala pocit, že autor nevedel, o čom písať, a tak len zalátal text pletkami. Chýbal tomu šmrnc, nemôžem si pomôcť. Bolo to skôr únavné ako osviežujúce. Akoby autor musel napísať nejakú knihu, tak napísal, aby sa nepovedalo.

22.11.2022 3 z 5

Nespútaná Kolumbia Nespútaná Kolumbia Michal Knitl

Občas si rada prečítam cestopis. Zvlášť, keď sa týka krajín, kde sa určite nikdy nedostanem. Kolumbia je jednou z nich, a tak som sa vydala na cestu aspoň takto na papieri :). Dozvedela som sa veľa, fakty zo súčasnosti boli zaujímavé, aj tie z minulosti, hoci občas mali diametrálny odlišný štýl od toho autorovho, akoby ich opísal z nejakej knižky či internetovej stránky. Apropo štýl, ten je najväčším mínusom tohto cestopisu. Je to ako slohová práca menej šikovného žiaka ZŠ. "Ráno som vstal, išiel som tam. Videl som toto, kúpil som si toto, stálo to toľko, spal som u toho a toho." Ako z rýchlika. Aj sám autor párkrát spomenie, že sa zrejme príliš ženie, aby toho stihol čo najviac, ale je to na škodu. Znova sa potvrdilo, že nie každý cestovateľ či turista je rovno aj spisovateľ, čo narobíme. Fotky inak pekné, navštívené miesta interesantné. Len je to skôr súkromný denník, nie text na vydanie, podľa môjho názoru.

15.11.2022 3 z 5

Ahoj, vlky! Ahoj, vlky! Dorota Kassjanowicz

Kniha pre deti, ktorej rozprávačom je detský hrdina (chlapec, pričom autorka je žena - zvláštne, nie?), no spracúva vážnu tému: vyrastanie pri rodičoch, ktorí nie sú šťastní (spolu ani každý zvlášť). Našťastie je tu ale teta, ktorá svoje životné šťastie našla (a prácou je jej koníček - písanie), hoci prišla o milovaného manžela a dcéra žije v zahraničí. Má však dom, záhradu, verného a múdreho psíka, no a synovca Filipa, rozprávača, ktorý vďaka nej popustí uzdu svojej fantázii naplno. Pekné, no pôsobilo to na mňa pomerne prvoplánovo. Pri čítaní sa mi vybavil Loukotkovej Vstup do ráje zakázán, ktorý je tiež rozprávaný dieťaťom (hoci dievčaťom), ale tam je latka o 100 priečok vyššie. Z nedávnej produkcie Absyntu ma podstatne viac oslovil Divoký rok.

18.10.2022 3 z 5

Zlatá voda Zlatá voda Peter Štrelinger

Zlatú vodu som už pred rokmi čítala, ale siahla som po nej zas a milo ma prekvapila. Dokonca po opätovnom čítaní jej pridávam hviezdičku v hodnotení, čo obvykle robievam naopak - že hviezdičku strhávam, keďže zistím, že mi kniha už po čase nemá čo ponúknuť. Ale späť k Zlatej vode. Autor sa jednoznačne neminul povolaním. State o vyšetrovaní investigatívneho novinára (občas až skoro detektíva) sú bravúrne. Témy, ktoré spracúva, sú vlastne pálčivé a odvážne dodnes. Ide o nedávne slovenské dejiny... No a milostné zápletky hlavného hrdinu príjemne podfarbujú a akoby zjemňujú ťaživosť súdobých udalostí. Hoci vzťahy so ženami hrdina tiež nemal jednoduché a ružové... Dobrá kniha.

18.10.2022 4 z 5

Simon Simon Narine Abgarian (p)

Výborná kniha! A dokonalý preklad. Dávno som nečítala nič také dobré od súčasnej autorky. A myslím, že čokoľvek vyjde u nás od Narine, zoženiem si to. Simon je podmanivo zručne, ľahkým perom spracovaný, vlastne akoby životopis muža, ktorý pomohol mnohým ženám. A hoci je v konečnom dôsledku záletník, nejde o nesympatického hrdinu. Všetko je vždy nádherne a nenásilne psychologicky vysvetlené, takže čitateľ rozumie. Pohnútkam, motívom, príčinám, dôsledkom konania všetkých postáv, ktoré sú (majstrovsky) napísané (s celým životným kontextom) tak, že s nimi žijete, dýchate a prajete im. Aj Simonovi, aj jeho láskam. Vidieť, že autorka má v živote a v medziľudských vzťahoch jasno. K tomu je citlivá a múdra a má talent dať to na papier v príbehu, ktorý má dušu a rezonuje. Plus dávam aj za arménske reálie a kuchyňu. No a samotná stavba príbehu, teda úvod, jednotlivé kapitoly a záver, je úplne kúzelná a presne podľa môjho gusta. Bravo!

18.10.2022 5 z 5

Živá voda Živá voda Marcel Pagnol

Stará dobrá francúzska klasika! Pagnol si ma získal už knihou Jak voní tymián, nepochybovala som teda, že aj Živá voda bude krásnym čitateľským zážitkom. Ide o úplne dokonalý román - teraz myslím formou, stavbou príbehu (idylka, zápletka, zauzlenie, napätie a napokon vyvrcholenie s rozuzlením a katarziou), popisom charakterov postáv i prostredia. Takéto čítanie mám rada. Hoci predvídateľné, ale pútavé, no najmä s láskou k stvoreniu, rodnej hrude i ľuďom, ktorých si autor teda neidealizuje. Kde nič neostane otvorené, všetko (naozaj každá maličkosť) má v texte svoj význam, všetko do seba zapadá a všetko sa vysvetlí :).
So Jeanom prežívate jeho nadšenie a neochvejnú vieru v úspech na poli pestovateľskom. Tŕpnete spolu s ním pri nosení vody a hneváte sa na hlavných "padouchov" - Ugolina a Papeta. Sledujete Aimée a Baptistine v ovčíne, malú "prírodnú vílu" Manon, postavičky v dedine, farára, osadenstvo neznabohov na terase miestneho výčapu, nového učiteľa Bernarda s mamou Magali... A viete spolu s nimi všetkými, že božie mlyny melú pomaly, ale isto iste.

30.07.2022 5 z 5

Moc versus síla Moc versus síla David R. Hawkins

Občas beletriu pretkám nejakou "múdrou" knižkou, pre zmenu. A vždy, alebo takmer vždy, sa potom s radosťou k beletrii vrátim :). Viac mi vyhovujú životné múdra vkomponované v peknom a nápaditom príbehu s prepracovanými postavami, než písané riadok po riadku bez prozaického šatu. Ale k veci: v knihe sa hovorí múdro, nedá sa nesúhlasiť. Je to presne tak (škála emócií, možnosť rásť, príčiny chorôb, rozdiel medzi silou a mocou...). Dve strhnuté hviezdičky sú ale preto, lebo výskumná metóda, ktorá sa tu tvári ako nová, je stará ako ľudstvo samo, a teda dávno známa. Funkčná, samozrejme, a je dobré, keď sa ľuďom pripomenie, iste, no hrať sa na objaviteľa a záchrancu ľudstva (skrz reakcie svalov)... to hádam nie. Spomeniem ešte trochu únavný štýl spôsobený dlhokánskymi súvetiami pomerne náročného textu. Môže to odradiť prípadných hľadačov. A na dôvažok zmiasť všetkých, ktorých stratili svoj morálny kompas a intuíciu a je im povedané, že riešenie je v kladení otázok svojim svalom, a nie vo zveľaďovaní svojho ducha.

21.07.2022 3 z 5

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Veľmi zaujímavo riešený diel. Na preskáčku sme v súdnej sieni s Gamacheom a otravným prokurátorom, hoci, ako u autorky vieme, všetko je inak, ako sa zdá... Spracúvaná téma svedomia, (ľudmi vymyslených) zákonov a vlastného morálneho a etického kompasu skvelá a nadčasová. No a okrem súdu sledujeme aj udalosti, ktoré mu predchádzali, avšak všetko na striedačku, kapitola po kapitole. Pennyová je zručná, to už sme sa mnohokrát presvedčili, takže sa v tom čitateľ nestráca, ale s napätím sleduje, ako sa všetky línie pospájajú, kde sa stretnú a čo sa z toho vykľuje. Nápad s cobradorom výborný (zase sme sa niečo nové dozvedeli), zápletka okolo 5 mladých ľudí pútavá, hoci smutná, starí známi z Troch Borovíc potešia, no a do toho drogové kartely, záverečné vyvrcholenie a smútok pre Isabelle... skvelý diel, ako je už u Louise dobrou tradíciou :).

21.07.2022 5 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Gamache tentoraz ako veliteľ akadémie Sûreté čelí doznievajúcemu systému minulých "pedagógov"/demagógov. Z mládeže sú vychovávaní bezcitní, drzí a pyšní jedinci, pričom by to malo byť naopak. Armand má pred sebou neľahkú úlohu urobiť v tom bordeli poriadok. Začne zmenami v pedagogickom zbore, no aby mohol odhaliť korene zla, pár "kusov starého výkvetu" je nútený si tam načas ponechať.
Výborná línia je aj tá s mapou Three Pines, kde k slovu prídu štyria zaujímaví kadeti, no a, samozrejme, nám známe a blízke postavy z tejto tajomnej dedinky. Vždy poteší, ako autorka nezabúda ani na históriu (vojakov - chlapcov z prvej svetovej vojny a ich rodičov...), vidieť, že dosť zo svojich záľub preniesla do Reine-Marie :) (archivárstvo, knižnica, história...). Páčia sa mi aj Beauvoirove pochyby, na konci ktorých vždy aj tak zvíťazí lojalita k svokrovi :). Páchateľa som odhalila skôr, no bolo mi to ľúto... už kvôli Gamacheovi. Ďalšia rana, ktorá sa mu bude dlho hojiť...

11.07.2022 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

(SPOILER) P. S. Možno si autorka v tomto, ale i v zopár predchádzajúcich dieloch (ne)nápadne pripravila pôdu na to, že ďalšie príbehy/prípady sa budú odohrávať (aj) v Paríži. Ktovie? Keď sú tam už obe Gamachovie deti s rodinami. Pomaly tam odíde aj Gamache s Reine-Marie... Určite má autorka Paríž rada a toto je skvelá príležitosť, ako o ňom písať :).

30.06.2022 5 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Opäť perfektný diel a mne neostáva iné, len sňať klobúk pred autorkou, že dokáže po toľkých stovkách strán napísať zas a znovu skvelý príbeh, napínavý od začiatku do konca a s výbornou psychológiou postáv. Nehovoriac o prostredí Troch borovíc spolu s obyvateľmi tejto malebnej horskej dedinky, kde sa vždy rada vraciam.
V Kráľovstve slepých, kde jednooký je kráľom, sledujeme opäť viac liniek: suspendovaného Gamachea v rámci Sureté, Jeana-Guya a jeho pokušenie zradiť (tu sa mi veľmi páčilo, že v závere prišla pomoc, ktorej pôvodcov nepoznal; no rovnako dúfam, že sme sa nerozlúčili nadobro...), prapodivný závet Barónky, osudy jej troch detí a tiež postupy troch likvidátorov závete, spreneveru peňazí, vraždu (ako inak v detektívke) a Améliinu úlohu vo veci smrtiacich drog.
Čo námet, to skvelá pointa. Čo postava, to životný príbeh. Výborné!
Neviem sa dočkať ďalších dielov! :) A nesmierne sa teším, že sú preklady Pennyovej v češtine, keď sa už naši rozhodli ďalšie práva nekupovať...

29.06.2022 5 z 5