lentolog lentolog komentáře u knih

Austerlitz Austerlitz Winfried Georg Sebald

Jedna z najvybrúsenejších kníh, aké som kedy čítal. S každým čítaním (a vekom čitateľa) sa zlepšuje. (KN. 3/24)

26.01.2024 5 z 5

Dni matiek Dni matiek Svetlana Žuchová

Ako redaktor som knihu čítal sedem-osemkrát a stále mi to spôsobovalo potešenie. Nie som objektívny, ale myslím si, že je výborná a rozhodne odporúčam. Najmä ak máte radi minimalizmus a dôraz na detaily.

18.01.2024 5 z 5

O muškátoch, mravcoch a jarabinách (Slovenský variant haiku) O muškátoch, mravcoch a jarabinách (Slovenský variant haiku) Eva Urbanová

Záslužný počin, navyše kniha sa veľmi dobre číta, je stručná, jasná, vtipná i poetická ako predmet skúmania samotný. Eva Urbanová je vnímavá a tvorivá interpretátorka a obsiahla viac, ako by čitateľ mohol očakávať (mnoho básní je z rukopisov).

07.12.2023 5 z 5

Pokrvný strom Pokrvný strom Marzanna Bogumiła Kielar

Krásne básne Marzanny Kielar vo vydarenom rozsiahlejšom slovenskom výbere a preklade Silvie Kaščákovej. Stručné, tiché životopisy lesa a mora; presné, jemné a objavné vnútorné záznamy premien počasia a gramatiky. Rozjímania nad veľkými detailmi ľudskosti a človečenstva.

25.09.2023 5 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Mikropoviedky spája postava rozprávačky-minimalistky, nenápadnej, osamelej, melancholickej učiteľky. Úsporným štýlom zachytáva detaily vlastného života naplneného pozorovaním okolia (k nemu je vnímavejšia a otvorenejšia ako k sebe samej).

17.07.2023 5 z 5

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Elena Lacková

Vynikajúca kniha.

07.07.2023 5 z 5

Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Výborné čítanie! Autentické svedectvo autora o tom, ako vyrastal a dospieval v prudko meniacej sa Číne.

07.06.2023 5 z 5

Spatřil jsem svou tvář Spatřil jsem svou tvář Petr Hruška

Prečítané v súpravách pražského metra - ako vždy, vynikajúci Hruška.

30.04.2023 5 z 5

Z ticha Z ticha Mireya Soriano

Silný príbeh stroskotanca, ktorý s odstupom času popísal, čo sa naučil v tichu veľhôr a ako extrémna skúsenosť okrem strát aj obohatila a prehĺbila jeho život.

27.10.2022 4 z 5

Slovensko 30 let poté Slovensko 30 let poté Pavel Kosatík

Veľmi užitočná rekapitulácia a pohľad z odstupu, hoci nie vždy dostatočne koncentrovaný (k niektorým popisovaným osobám má autor blízko a to ho ovplyvnilo, k slovenskému a maďarskému pravopisu má zasa /aj redaktorka/ ďaleko).

20.10.2022 4 z 5

Viem, prečo vtáčik v klietke spieva Viem, prečo vtáčik v klietke spieva Maya Angelou

Autobiografický román Maye Angelou je šťavnatý, zvučný a pestrofarebný ako jej úžasný hlas. A práve o hlase jednej konkrétnej Afroameričanky i celej komunity hovoria najsilnejšie pasáže textu.

15.10.2022 4 z 5

Vnímání prostoru Vnímání prostoru Pavla Melková

Jemný a vnímavý prístup k priestoru a miestam mi je veľmi blízky. Krásna kniha!

21.01.2022 5 z 5

Tři kapitoly Tři kapitoly Daniel Hradecký

Zápisky chodca s geologickou trpezlivosťou, medziľadovou a medzivojnovou jasnozrivosťou.

05.01.2022 5 z 5

Je voda víc než H2O? Je voda víc než H2O? Joan S. Davis

Veľmi stručné a základné informácie o vode a jej výnimočnosti. Napriek tomu som objavil nové fascinujúce skutočnosti. Tiež dobrý úvod k diskusii o limitoch vedy.

11.10.2021 4 z 5

Aria Aria Nazanine Hozar

Zmiešané pocity: pár výborných pasáží, zaujímavé odkazy k iránskej histórii i perzskej literatúre (potešil ma najmä Snem vtákov), niekoľko vydarených metafor a podobenstiev; na druhej strane nepravdepodobné, nedotiahnuté a chaotické dejové linky a postavy. Miestami presvedčivá evokácia priestoru (štvrte v Teheráne a Kaspické more), nejasný pohyb po časovej osi.

27.08.2021 3 z 5

Melanchólia vzdoru Melanchólia vzdoru László Krasznahorkai

Neurčité pohnútky roztáčajú bludný kruh grotesknej apokalypsy, ktorý udržiava v pomalom hypnotickom chode baroková štylistika, dlhé vsuvky výrokov a komunikačných klišé, tisíce podrobností v kontrastoch povznášajúcej a zničujúcej tichej monštruozity.

21.06.2021 5 z 5

Vlastná smrť Vlastná smrť Péter Nádas

Málokto dostane príležitosť napísať o vlastnej smrti (hoci len krátkej, klinickej). Nádas túto príležitosť využil a ponúka dve paralelné eseje - obrazovú a textovú -, ktoré spolu výborne komunikujú. Zničujúce i povznášajúce; smutné i vtipné.

14.06.2021 5 z 5

1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět Florian Illies

Rovnako výborné ako prvý diel.

23.04.2021 5 z 5

Halič: Putovanie po stratenom svete Halič: Putovanie po stratenom svete Martin Pollack

S chuťou som si zacestoval. V čase i priestore. Potešili ma stretnutia s Brunom Schulzom a Aničkou Csillagovou.

15.04.2021 5 z 5

Zbývá jen hluk Zbývá jen hluk Alex Ross

Jedna z najlepších kníh o hudbe, aké som dosiaľ čítal.

24.02.2021 5 z 5