Aria

Aria https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465539/bmid_aria-uJm-465539.jpg 4 44 11

Historický román zachytáva tri búrlivé desaťročia, počas ktorých v Iráne zúrila revolúcia. Ústrednou postavou je Aria, opustené dieťa, ktorého osudy sledujeme od raného veku až po dospelosť. Jednej zimnej noci v Teheráne roku 1953 začuje vojenský šofér Behrúz na ceste domov zvláštny zvuk: v zastrčenej uličke kvíli opustené novorodeniatko. Vezme si ho domov, pomenuje ho podľa hudobnej skladby Aria a ani len netuší, ako hlboko táto bytosť ovplyvní celý jeho život. Do Ariinho života postupne vstupujú tri ženy - každá z nich je pre ňu svojím spôsobom matkou, no každej zároveň niečo chýba. V Teheráne sa medzitým schyľuje k veľkej zmene - krvavej revolúcii, ktorá navždy zmení osud celej krajiny...... celý text

Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Lindeni

Aria , 2019

EL.ZA
20.01.2022 5 z 5

Krásná, zajímavá kniha. Opravdový a uvěřitelný životní příběh odloženého děvčátka v Teheránu. Čtivě napsáno, zajímavé popisy pro nás tak odlišného kulturního prostředí. Skvělé vykreslení různých charakterů postav, knížka drsná, ale i dojemná a poetická.

marieke
28.09.2021 2 z 5

Zklamání. Četla jsem už několik výborných knih od íránských autorek: Persepolis, Jak jsme v Teheránu četly Lolitu a Chomejní, Sade a já tak jsem čekala něco obdobného, ale bylo to nudné a zmatené, z tématu by šlo určitě dostat mnohem víc. Pořád jsem čekala, kdy se začne něco dít nebo kdy zjistím motivy chování jednotlivých postav, ale moudrá jsem z toho nebyla, až pár posledních stran ve čtenáři vyvolá silnější pocity, ale na celou knihu to nestačí. Ale jinak popis Teheránu v proměnách 2. poloviny 20. století je určitě zajímavý.

lentolog
27.08.2021 3 z 5

Zmiešané pocity: pár výborných pasáží, zaujímavé odkazy k iránskej histórii i perzskej literatúre (potešil ma najmä Snem vtákov), niekoľko vydarených metafor a podobenstiev; na druhej strane nepravdepodobné, nedotiahnuté a chaotické dejové linky a postavy. Miestami presvedčivá evokácia priestoru (štvrte v Teheráne a Kaspické more), nejasný pohyb po časovej osi.

VendulaB
18.08.2021 3 z 5

Velký potenciál a očekávání, slabý výsledek. Kniho byla velkým zklamáním. Velmi povrchní, bez hloubky, ledabyle odvyprávěna, nebylo možné navázat nějaký vztah s jednotlivými postavami. Čtenáře se příběh nijak nedotkne. Škoda.

Šebestová3
20.07.2021 2 z 5

Jak píše Petra 21 ...několik zajímavých stran na konci knihy...jinak trápenka teda, to dočíst.

Lucienka220
11.06.2021 2 z 5

Kniha mne zaujala obalem i anotací. Bohužel jsem se při čtení nemohla ubránit zklamání. Doktor Živago to tedy rozhodně není. Stále jsem měla pocit, že čtu nějakou pracovní verzi knihy. Některé situace a linky příběhu byly nedotažené, nelogické. Byla to velká škoda, protože to ubralo na věrohodnosti příběhu nalezené holčičky Árie.
Jako klad bych hodnotila, že se nám autorka snažila zprostředkovat různorodost Íránu - pestrou mozaiku různých náboženství, politických názorů, sociálních skupin a čtvrtí Teheránu.

Pavlaj
04.06.2021 4 z 5

Jen pro svou lásku k Íránu jsem dala čtyři hvězdičky. Nedokážu definovat co, ale něco tu chybělo. Možná až moc překomplikovaný příběh. Jakoby se autorka snažila postihnout Teherán v celé jeho rozmanitosti a přivedla na scénu množství postav, které nemají pro děj význam, jsou tu jen, aby tu byly. A události islámské revoluce jsou popsané docela nezáživně na to, jak dramatické ve skutečnosti byly.

booklovertina
01.06.2021 2 z 5

Už od strednej školy ma kvôli rôznym predsudkom, škatuľkovaniu či nevraživosti voči moslimom, zaujímali knihy približujúce ich kultúru, náboženstvo a sociálno-politickú situáciu v jednotlivých islamských krajinách, vďaka čomu som sa prelúskala nejedným silným príbehom, často drastickým až brutálnym, a hoci dnes už po podobných tituloch siaham pomenej, stále je to niečo, čo ma zaujíma, preto bola Aria, kniha približujúca históriu Iránu prostredníctvom života nevinného dievčatka vykresleného na pozadí revolúcie, jasná voľba.

Historickým príbehom, ktorý poukazuje na podobu Iránu v 60. rokoch 20. storočia a rozprávaním nás postupne privádza do súčasnosti, nás prevádzajú viaceré postavy - obyčajní ľudia ponúkajúci svoj pohľad na spoločenskú nerovnosť a s ňou súvisiace rozdielne kultúrne, sociálne, politické či náboženské názory, poukazujú na odlišné vnímanie mužov a žien v moslimskom svete a tiež na to, čo všetko dokáže dať človeku vzdelanie. Niektorí v nepriaznivých podmienkach bojujú každý deň o kúsok chleba a vlastné prežitie, iní sa v pohodlnom dome vyvaľujú pri bazéne. Jedni sa zo všetkých síl usilujú uniknúť spod radaru okolia, nenápadne, so sklonenou hlavou žijú svoje životy, iní sú zase v túžbe dosiahnuť svoje ciele otvorenejší, angažujú sa do chodu spoločnosti a pokúšajú sa zmeniť ju k lepšiemu.

Hoci bol román situovaný do revolučných rokov, samotná revolúcia a prevrat sú v knihe skôr okrajovou záležitosťou a dôraz je prevažne kladený na komplikovanosť medziľudských vzťahov, čo však príbehu neuberá na zaujímavosti, no v rámci témy by som knihu radila skôr k tým oddychovejším. Pútavé, príjemné čítanie, ktoré vás pobaví i dojme, nahnevá aj trochu vzdelá, ale musím priznať, že WAU efekt sa nekonal, čakala som niečo silnejšie a drastickejšie.

Tessinka0307
29.05.2021 5 z 5

Musím napísať komentár, keďže kniha tu má podstatne slabšie hodnotenie, než by si zaslúžila. Je to citlivý, jemný román, ktorý veľmi uveriteľne vykresľuje ľudské charaktery a Teherán s jeho horami, s jeho biedou, túžbami, nádejami a premenami, s príbehmi jeho ľudí z najrôznejších vrstiev a takisto celkovú spoločensko-politickú situáciu v Iráne v 2. polovici 20. storočia. Román nikdy neschádza k sentimentu, patetickosti ani moralizovaniu.

Petra21
22.04.2021 3 z 5

Kde jenom začít... učarovala mě nádherná obálka... anotace si omotala mojí záložku kolem imaginárního prstu a já nečekala na hodnocení, lačníc po příběhu z prostředí neblaze proslulé íránské revoluce. A tím asi vše pozitivno končí. Nevím, zda se jedná o zpackaný laciný překlad, ale litery jako by se neustále hledaly a nemohly k sobě najít smysluplnou cestu. Pevně jsem se držela naděje, že veškeré nedostatky přebije síla příběhu; příběhu, který by mohl a měl být velkolepým mementem nám málo pochopitelného fanatismu po návratu takřka středověkých poměrů. Ach, to dočtení až fyzicky bolelo mou duši... Nebudu se omlouvat za očekávání velikosti a tři hvězdy dávám pouze kvůli několika zajímavým stranám na konci knihy. Unaveně odkládám. Hrozná škoda...

iveta3689
14.04.2021 3 z 5

Podle anotace jsem čekala jiný příběh, proto se nemůžu ubránit lehkému zklamání. Napsané je to ale dobře, děj ubíhá, čte se snadno. Více než o hlavní hrdince je o lidech kolem ní a jak jí ovlivní život. Hodnotila bych na 3,5*, je to lehce nadprůměrná kniha.