lentolog lentolog komentáře u knih

Viera, nádej a masaker Viera, nádej a masaker Nick Cave

Dialóg o podstatných a hlbokých veciach, takže neprekáža, že sa niektoré veci opakujú. Nick Cave je inšpiratívna osobnosť a Seán O´Hagan sa vie dobre pýtať. Vydarený slovenský preklad, potešili aj texty piesní a diskusia o nich.

14.09.2023 5 z 5

Tambora. Rok bez slnka Tambora. Rok bez slnka Jaroslava Antalová

Imaginatívne cestovanie v priestore a čase (1815 - 1818) plné exotiky a objavov.

13.09.2023 4 z 5

Svet sa zbláznil - Surrealistická príručka ako prežiť Svet sa zbláznil - Surrealistická príručka ako prežiť Agnieszka Taborska

Jemne belasé, vtipné, absurdné a plné anekdot, užitočných i zbytočných rád. Treba mať po ruke. Radosť čítať a pozerať si obrázky.

06.09.2023 5 z 5

Na cvičišti. Bojiště Na cvičišti. Bojiště Daniel Hradecký

Čistá radosť zo šťavnatého jazyka a vybrúseného štýlu.

06.09.2023 5 z 5

Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách Češi patří k Vídni aneb třicet dva výprav do Vídně v českých stopách Jiří Kamen

Vynikajúci alternatívny literárny sprievodca Viedňou plný takmer neuveriteľných príbehov.

23.08.2023 5 z 5

Devy Devy Oľga Urminská

Vďaka novému vydavateľstvu Ivky Komanickej za objav zaujímavej slovenskej poetky a výtvarníčky - uhrančivej minimalistky O.U.

13.08.2023 4 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Vynikajúci psychologický román založený na objavných opisoch prostredia a presných charakteristikách postáv.

11.08.2023 5 z 5

Gemer - Deň prvý Gemer - Deň prvý Daniel Majling

Veľmi zábavná temnota zabudnutého regiónu.

28.07.2023 5 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Mikropoviedky spája postava rozprávačky-minimalistky, nenápadnej, osamelej, melancholickej učiteľky. Úsporným štýlom zachytáva detaily vlastného života naplneného pozorovaním okolia (k nemu je vnímavejšia a otvorenejšia ako k sebe samej).

17.07.2023 5 z 5

Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Narodila som sa pod šťastnou hviezdou Elena Lacková

Vynikajúca kniha.

07.07.2023 5 z 5

Čína v deseti slovech Čína v deseti slovech Jü Chua

Výborné čítanie! Autentické svedectvo autora o tom, ako vyrastal a dospieval v prudko meniacej sa Číne.

07.06.2023 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Podobný model ako debut, ale aj mnoho (príjemných) prekvapení. Opäť výborne napísané i preložené (do češtiny), najväčšmi na mňa zapôsobila šikovná práca s motívom dvojníctva, zrkadlenia a výmeny rodín. Dobre fungovala aj základná metafora ohňa (motívy plameňa, iskier, dymu, požiaru...) a pomyselné porovnanie potenciálnych verzií života postáv s tými realizovanými a prežívanými.

24.05.2023 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Zdanlivo jednoduchý a silný príbeh rodiny, v ktorej má opakované narúšanie vzťahovej rovnováhy a mlčanie o dôležitých pocitoch a udalostiach tragické následky, je vyrozprávaný veľmi invenčne a presvedčivo s dôrazom na drobné detaily.

09.05.2023 5 z 5

Spatřil jsem svou tvář Spatřil jsem svou tvář Petr Hruška

Prečítané v súpravách pražského metra - ako vždy, vynikajúci Hruška.

30.04.2023 5 z 5

Do copánků spletené Do copánků spletené Soňa Kociánová

Jemný poetický minimalizmus. Vynikajúca neznáma česká poetka.

30.04.2023 5 z 5

Dom pre jeleňa Dom pre jeleňa Dominika Moravčíková

Zaujímavá kombinácia naturizmu a magického realizmu. Škoda len nevhodne zaradených príznakových slov a predvídateľnosti vývoja príbehu.

30.04.2023 4 z 5

Oskar Kokoschka: Umělec století Oskar Kokoschka: Umělec století Rüdiger Görner

Veľmi zaujímavý životopis maliara v širokom kontexte umenia, politiky a pedagogiky strednej Európy 20. storočia.

28.04.2023 4 z 5

Nick Cave, Mercy On Me Nick Cave, Mercy On Me Reinhard Kleist

Vydarený nápad - prostredníctvom textov piesní vyrozprávať niekoľko epizód zo života umelca - výborne realizovaný. Skvelá bola aj prezentácia na BRAKu v máji 2018.

06.03.2023 5 z 5

Lekcie majstrov Lekcie majstrov George Steiner

Výborná kniha o peripetiách vzťahov majstrov a žiakov.

06.03.2023 5 z 5

Tiene v kresle Tiene v kresle Gerður Kristný

Duchovia reykjavíckych Vianoc - zľahka a zručne napísaná duchárina pre mládež.

27.02.2023 4 z 5