Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Maurův poslední vzdech Maurův poslední vzdech Salman Rushdie

Kniha mě od začátku příliš nezaujala, četla jsem ji s přestávkami, takže orientace v příběhu byla dost obtížná. Vyprávění se mi zdá chaotické, postavy bizarní, bez hlubšího psychologického prokreslení a vývoje. Celé dílo pak korunuje závěr jako ze špatné detektivky.

13.01.2014 1 z 5

Amazónští mravenci Amazónští mravenci Jiří Popelínský

Jedna z nejlepších sbírek současných autorů. Námětově pestrá, obsahuje lyrické i epické básně, které vyvolávají náladu dobrou i zádumčivou, reflektují vše, co život přináší. I z těch smutnějších vysvítá autorův pozitivní přístup k životu. Velmi osobité a často vtipné jsou básně v nářečí (např. A dědečku jak to bylo že si tatínek namluvil maminku?). Sice se mi nepodařilo přeložit verš "a roce snědený brankó do šope" z básně Bode došeček, ale nevadí. K této knížce se určitě budu vracet.

10.01.2014 5 z 5

Selské balady Selské balady Jaroslav Vrchlický (p)

Verše to nejsou nijak úchvatné, ovšem vynikající obsah zcela přebíjí někdy klopotné rýmy. Balady v sobě mají život - napětí, dramatičnost, sílu sdělení. Přímo z nich čiší revoluční odhodlání sedláků plynoucí ze zoufalství. Autor se nerozpakuje líčit i hodně drastické scény, které mají v celku sbírky svoji nezastupitelnou úlohu. Říci, že básně ke čtenáři promlouvají, je slabé. V tomto případě totiž mluví hodně nahlas.

08.01.2014 4 z 5

Žena Indie. Uvnitř Žena Indie. Uvnitř Veronika Hornerová

Pohled autorky na Indii a především indické ženy je hodně plochý. Dalo by se říci, že je to klasický pohled Středoevropana na exotickou kulturu, kterou vidí zdálky a zprostředkovaně, někdy jako idealizovaný barvotisk, jindy ze zpráv podbarvených předsudky a mýty. Pochopit duši a svět tak vzdáleného národa lze jen dlouhodobým životem v jeho prostředí. Navíc básně neoplývají pestrostí, motivy se často opakují (džbány, šustící sukně). Verše vypovídají jen o tom, jak si autorka Indii představuje. Druhá část sbírky Uvnitř je zaměřena na ženu všeobecně. Je překvapující, že se jedná o ženu podřízenou muži, občas i trpící násilím, poslušnou hospodyni a sexuální objekt, která to vše snáší, jako by to bylo zcela normální. Kde je žena dnešní doby, sebevědomá, s vlastním názorem, která si je vědoma svých lidských hodnot?

03.01.2014 1 z 5

Darmata Darmata Petr Hruška

Používání vulgárních slov mi vadí, v poezii obzvláště. Jejich absence v chlapských básních není na závadu, naopak je dokladem autorova umění vyjádřit i drsnou skutečnost bez pomoci přízemních berliček. S chutí jsem se začetla do první básně o tuňákovi, která svojí syrovostí slibovala nevšední zážitek. Žel, stačilo jediné slovo a dobrý dojem byl pryč. Takto (z mého pohledu) zkažených básní ve sbírce sice není mnoho, ale stačí k rozpačitému pohledu, který na ní teď mám. Knížka totiž obsahuje i některé velice dobré básně s osobitou atmosférou (Chodba, Sýkora). Pochvalu si zaslouží jemné ilustrace Kataríny Szanyi, ke kterým se ta "silná" slova také nehodí.

03.01.2014 3 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Příběh splňuje všechno, co od české detektivky očekávám. Není drastický. Napínavý je však tak, že knihu sice lze odložit, ale ne na dlouho, neboť láká k brzkému dočtení. Myslím, že žádný čtenář nemá šanci vraha odhalit a jeho totožnost tak vyjde najevo až v samotném závěru. Líbila se mi záhada mrtvých myší. Naštěstí se autorka včasným objasněním vyhnula lacinému hororu, ke kterému událost přímo vybízela.

02.01.2014 4 z 5

Bubnování na sudy Bubnování na sudy Vít Slíva

Zpěv kozlů mě sice příliš nezaujal, ale ve sbírce je několik velmi pěkných básní, např. Okolo Frýdku nebo Noční hodinka. Sbírka působí jakýmsi podzimním dojmem se skrytými tóny klidné rezignovanosti. A do toho příjemného poklidu najednou bum - Hospodo! Správně, bubnování na sudy má mít razanci!

31.12.2013 4 z 5

Krtci a jiné básně Krtci a jiné básně Günter Eich

Krtci jsou zpravidla nepolapitelní. Ale ta radost, když se některý, více čitelný, nechá chytit. Hned je vidět, že zvířátko je to trochu pesimistické, umí satiricky kousnout a je krásně ironicky vtipné (vynikající Domácí čeládka). Většinou se však skrývá ve svých norách. Občas vystrčí nos z krtiny - tady jsem. A vzápětí opět unikne. Vlastně je to docela zábavná hra na schovávanou, či ještě lépe na objevovanou.

30.12.2013 4 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

S překvapením jsem si uvědomila, jak některé výrobky zmizely z obchodů, aniž jsem si toho povšimla. Kniha je dobrou připomínkou. Pochvalu si autor zaslouží také za zaznamenání historie některých podniků a jejich majitelů od dob předválečných až do současnosti. Textu by mohlo více, určitě by nebyl na závadu větší rozsah knihy. Nebo druhý díl.

30.12.2013 4 z 5

Ať zemře král Ať zemře král Antonín Polách

Ze začátku se zdá, že se přijíždí superhrdina, který inteligencí i zdatností všechno vyřeší a všechny překoná, jak tomu nezřídka v dobrodružné literatuře bývá. Naštěstí podlehne slabosti a dělá chyby, což mu sice moc neprospívá, avšak románu ano. Prostředí císařského paláce je zajímavou kulisou. Kniha je čtivá, napínavá. Příběh však narušují některé nelogické scény. Kladně lze hodnotit originálně vymyšlený způsob vraždy.

29.12.2013 4 z 5

Paměti roudnických měšťanů z 18. století. Brodští & Jílkové Paměti roudnických měšťanů z 18. století. Brodští & Jílkové Oldřich Kotyza

Velice zajímavé přiblížení života obyvatel Roudnice nad Labem v 18. století. A to nejen z pera autorů pamětí, ale také autorů sborníku, kteří vyhledávali dokumenty události potvrzující. Z původních zápisů kožešníka Samuela Bernarda Brodského je zřejmý jeho zájem o válečné události, Václav Mikuláš Brodský si více všímá dění ve svém okolí. Zápisy Jílků jsou stručnější. Paměti obsahují zprávy politické (např. boje s Prusy), hospodářské (daně, úroda, neúroda), společenské (úmrtí, narození), černou kroniku (požáry, ukradený elefantový zub), o počasí (teplé zimy, mrazy koncem května, velká hřmění). Knihu snad nelze doporučit ke čtení jen ministrovi financí, neboť by se mohl inspirovat zde zmíněným patentem českého gubernia z 5.12.1763, jímž se vyhlašovala povinnost zaplatit dlužní daň (daň na umoření státního dluhu). Obyvatelé byly rozděleni do 12 tříd podle příslušnosti, majetnosti a výdělku. Ženy v tomto směru nabyly jisté rovnoprávnosti s muži, neboť měly platit stejnou částku jako oni. Nezaopatřené děti platily jen 5. díl.

28.12.2013 5 z 5

Radostné dětství? Radostné dětství? Milena Lenderová

Kniha má hodně široký záběr, postihuje snad všechno, s čím se dítě od narození až do zletilosti mohlo setkat. Přináší však i hodně informací např. o zakládání a fungování porodnic, různých ústavů (opatrovny, nalezince, chorobince), rozvoji školství. Právě u možnosti vzdělání je vidět, jak se ve společnosti jen velmi těžce měnily názory na budoucí rozdílné životní úlohy u dívek a u chlapců. Ale to už souvisí s celkovým pohledem na ženu v průběhu staletí, na kterém se neblaze podepsalo i církevní učení.
Pro mne byla nejzajímavější kapitola o porodních babkách. Ze zmínek v rodině vím, že této činnosti se věnovala i jedna moje prababička, ovšem teprve nyní jsem získala větší představu o tom, co její profese obnášela.

27.12.2013 5 z 5

Potížista Potížista Oto Linhart

"Groteska z dnešních časů" rozhodně k popukání není. Vlastně není ani příliš humorná. Začátek vypadá nadějně, téma je zajímavé a aktuální. Žel, satirický příběh se velice rychle změní v chaotickou snůšku absurdit, někdy stěží pochopitelných. Škoda, autor má dobré nápady a námět by určitě vydal na dobrý román. Ovšem nikoliv psaný stejným literárním stylem jako tato knížka. Dílo spíše než k pobavení přispívá k zamyšlení. Z pohledu firemní kultury jsou zaměstnanci degradováni z osob, o které se staralo osobní či personální oddělení, na "lidské zdroje". Zdroj, jak známo, se zpravidla využije, vytěží, často i přímo vyplundruje. Pak se opustí, zanechá svému osudu, občas se většinou na náklady někoho jiného rekultivuje. Hlavně se však hledá zdroj nový, vydatný. Společnost, jejímž jediným cílem je zvyšování výkonnosti, tak ve svém důsledku vytváří masu vystresovaných a otupělých lidí, kteří jsou do jisté míry dobře ovladatelní. Tento trend se netýká jen velkých firem a korporací, odbor lidských zdrojů už mají i na českém ministerstvu kultury.

26.12.2013 1 z 5

...a tys na Němce střílel, dědo? ...a tys na Němce střílel, dědo? Fritz Beer

Vzpomínky jsou psány poněkud suše a s odstupem. Autor se věnuje hlavně svému politickému a filosofickému zrání a směřování, pracovní žurnalistické činnosti. Zajímavé jsou jeho zkušenosti s životem v Praze v období hospodářské krize, kdy denní snahou bylo zajištění jídla a levného ubytování. O svých láskách se sice zmiňuje, leč velmi sporadicky. Stejně tak se nijak zvlášť nerozepisuje o svém vztahu k budoucí ženě. Toto téma patrně gentlemansky vynechává, určitě nejde o nedostatek citu. Naštěstí nevynechává napínavé životní okamžiky, např. útěk před nacisty přes Polsko a své zážitky prostého vojáka z bojů ve Francii. Naprosto neuvěřitelná scéna je s fungující poštou ve válečném chaosu. A při líčení emigrantského prostředí v Anglii si čtenář uvědomí, ostatně stejně jako během četby celé knihy, že lidské charaktery jsou pořád stejné v každé době a často se poznají až ve zlomových okamžicích. Jako třešnička na dortu působí závěrečný dodatek, kdy autor vypráví, jak si šel převzít řád. Příhoda je líčena s lehkostí a vtipem. Škoda, že trochu té lehkosti a vtipu F. Beer nevyužil i ve vzpomínkách. Ale nejspíš je považoval za tak vážné a závažné, že je nechtěl žádným způsobem zlehčovat.

25.12.2013 4 z 5

S lodí jež dováží čaj a kávu S lodí jež dováží čaj a kávu Konstantin Biebl

Sbírka obsahuje tři části. V Začarované studánce autor píše o svých láskách, otci, rodném kraji. Jsou to vzpomínky mírně smutné, spíše nostalgické. Další dvě části - S lodí jež dováží čaj a kávu a Protinožci - reflektují dojmy z cesty na dalekou Jávu. Exotické prostředí, zvířena, mentalita domorodých obyvatel - to vše barvitě ožívá v poezii nevšedního, moderního a svěžího stylu. Některé básně nepostrádají vtip (např. V Africe).

21.12.2013 5 z 5

Hodina zamilovaných Hodina zamilovaných František Hrubín

Očekávala jsem více vroucnosti, obzvláště básně z pozdějšího období jsou takové spíše vzpomínkové, lehce nostalgické, jako by je autor psal po dvacetiletém dobrém manželství. Celá sbírka je svým charakterem poklidná, možná až příliš.

17.12.2013 3 z 5

Aréna Pegas Aréna Pegas Pavel Petr

Sbírka obsahuje výbor básní z let 1990 - 2008, což je dostatečně dlouhá doba ke zjištění zda, jak a jakým směrem se autorova tvorba vyvíjí. Vývoj P. Petra je dost zřetelný. Básně z devadesát let jsou svým způsobem zajímavé, třebaže z nich není patrno, co jimi básník chtěl říci. Jedná se o náhodné shluky slov? Jsou odrazem chaotického básníkova nitra? Skrývají pečlivě ukryté poselství? Jde o experimentální tvorbu? Slova, která na pohled nedávají smysl, jsou však příjemná na čtení, básně mají dobrý rytmus. Novější tvorba pak získává další náboj, projevují se v ní patrně autorovy vlastní silné prožitky. Jedná se o milostnou poezii (částečně i poetickou prózu), která není vyumělkovaná. Působí velice živě a opravdově.

13.12.2013 4 z 5

Zahrady Zahrady Emil Bok

V krátkých básních (6-7 veršů) není prostor pro opisy a popisy. Autorovu sdělení stručnost sluší a čtenář má příležitost rozvíjet svoji představivost. Pro představu těm, na něž se sbírka vydaná v nevelkém nákladu nedostala, např. Krásno nad Bečvou I.: "V parku vrže kinský dvoukolák. Na něm zahradník na zimu sváží těla urozených paní do zámecké kaple s teplometem."

06.12.2013 3 z 5

Vymrští se hned a začne tancovat Vymrští se hned a začne tancovat Petr Motýl

Pestrá sbírka stylově i námětově, zajímavé nápady. Požitek z četby mi pokazilo jen těch několik hrubších slov.

05.12.2013 4 z 5

Jedy blaženosti Jedy blaženosti Emil Bok

Zaujme-li jediná báseň z celé sbírky - je to málo? Myslím, že nikoliv. Autor svou tvorbou prostě promlouvá více k jiným čtenářům. Ovšem za ty První mrazy děkuji. /V komoře zejí prázdnotou kufry z léta. A venku nás obchází zima až na kost promrzlá, matka mrtvých dětí, chůva smrti./

04.12.2013 2 z 5