lendinka.k lendinka.k komentáře u knih

Mstitel Mstitel Jude Deveraux (p)

Tak toto je jeden z nejvtipnějších romantických příběhů, co jsem kdy četla. Ačkoliv mi přišlo neuvěřitelné, že by tak dlouho mohl někdo udržovat dvě identity a dařilo se mu skrývat a utíkat před trestem, vůbec mi to nevadilo, protože byl příběh poutavý a vtipný. Musím ocenit i zajímavou zápletku a rozpolcení hlavního hrdiny, když například žárlil sám na sebe :-). Nejlepší byl ale konec - to jsem se pořádně nasmála.

02.11.2021 5 z 5

Svůdkyně Svůdkyně Jude Deveraux (p)

Dobrodružné odpočinkové čtení s romantickým příběhem a trochou humoru. Hrdinka měla kuráž, ale zároveň byla často dost nejistá - mě to přišlo docela uvěřitelné. A hlavní hrdina byl ještě více matoucí - dokonce jsem si ho i uměla představit spíše jako padoucha. Jsem ráda, když postavy nejsou jednoznačně vyhraněné - nikdo není úplně dobrý nebo úplně špatný. Už už to vypadalo na to, že tentokrát se happy-end konat nebude, ale to by nesměla být Deveraux, akorát nás chtěla více napínat :-) Pár narážek na sérii, ale kniha se dá číst úplně samostatně, na děj to vůbec nemá vliv.

01.11.2021 5 z 5

Ohnivé dvojče Ohnivé dvojče Jude Deveraux (p)

Do půlky knihy jsem se moc bavila a čtení si vysloveně užívala. Spousta humoru a vtipných situací. Pak to ale postupně klesalo (můj dojem). Ale jinak kniha přináší příjemné odpočinkové počtení. Oba díly se navíc nazvájem dobře doplňují.

29.10.2021 5 z 5

Sametový anděl Sametový anděl Jude Deveraux (p)

Zakončení sametů bylo pěkné, díl ze Skotska se mi však líbil nejvíc. Potěšilo mě propojení všech osudů a vtipný konec. Nakonec se silní a stateční muži ukáží jako ustrašení slaboši, když se ženy spojí. :-) Trocha humoru na závěr. Celou sérii beru jako takovou milou oddechovku a něco pro uklidnění nálady.

27.10.2021 4 z 5

Podivný šprým / Strange Jest (jiné 3 povídky) Podivný šprým / Strange Jest (jiné 3 povídky) Agatha Christie

Agatha je prostě skvělá. Díky bilingvním textům jsem si ji oblíbila a řadím ji mezi nejlepší autory nejen detektivních příběhů. Nejvíce se mi líbí ty s Parkrem Pynem. Některé zločiny ani zločiny nejsou a naopak za některými záhadami se skrývá utajený zločin. - Pěkné. Navíc se zlepšuji v angličtině, určitý pokrok už jsem zaznamenala. :-)

27.10.2021 5 z 5

Ledové dvojče Ledové dvojče Jude Deveraux (p)

Vtipné... Hlavní hrdinka se mi moc líbila. Nechápu ale, proč to patří mezi sérii Montgomeryovi.

27.10.2021 5 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Nejlepší detektivní román, co jsem dosud četla. Chvílema mě mrazilo, hlavně při postupném odhalování vraha/vražedkyně (nechci napovídat, kdo jste četl - víte). Všechny postavy jsou velmi dobře psychologicky propracované, jednotlivé charaktery a jejich jednání absolutně uvěřitelné. Přestože téma je samo o sobě děsivé, nebyla jsem nijak znechucena, chápala jsem, že v nás má příběh evokovat horrorové příběhy, Kytici a v leckteré pohádce se něčeho podobného dočkáme také a čtou to děti...
Filmové zpracování jsem neviděla a protože si nechci zkazit dojem, tak se mi do toho ani nechce. I když podle obsazení si myslím, že by to nemuselo dopadnout špatně. Například na pana Neužila jako Petra bych se ráda podívala nebo pana Krobota jako Vitouše, pokud se ovšem nemýlím v jejich rolích, viděla jsem pouze fotky.

26.10.2021 5 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Takové téma bych si ke čtení nikdy nevybrala, ale protože mě autor oslovil u jiné knihy a já si chci přečíst celou sérii, musela jsem se "přemoct". V detektivkách jsem zvyklá na spoustu mrtvol a už to se mnou nehne, ale jakmile se jedná o zvířata, tak mi to vadí. Nejvíc jsem si proto přála potrestátní těch, co ubližovali zvířatům. Začátek jsem tedy četla trochu s odporem, ale brzy jsem se do příběhu ponořila tak, že jsem měla pocit, jako bych tam žila taky. Uvěřitelné postavy, prostředí, reálie - zajímalo by mě, jestli to četli ti skuteční ředitelé a náměstci a radní a krajští zastupitelé a přednostové klinik a co by na to asi řekli. Líbí se mi autorovy názory, které jsme se mimochodem při čtení dozvěděli - o tom, co si myslí o společnosti a našem právu a zákonech. Všechny postavy jsou výborně propracované. Takový je můj dojem z celé knihy. A těch zvířat je mi fakt líto a jen doufám, že se nic takového neděje.

22.10.2021 5 z 5

Sametová píseň Sametová píseň Jude Deveraux (p)

Ze začátku jsem se bavila, pak se to postupně zhoršilo. Hrdinka mi vůbec nebyla sympatická a k hlavnímu hrdinovi jsem sympatie také hledala marně. Jejich příběh nebyl tak působivý jako ty předešlé, ale o dobrodružství a romantiku tu nebyla nouze. Je tu také hodně narážek na minulé díly (někdy zásadně ovlivńují děj) a také na příští díl, kde se dozvíme vlastně dopředu celé dění.

22.10.2021 4 z 5

Horský samet Horský samet Jude Deveraux (p)

Lepší než předchozí díl. Občas jsem se dost nasmála. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila pro její temperament. Čte se to samo a já mám ráda styl psaní této autorky. Dobrodružství, romantika, mezilidské vztahy, rodinná soudržnost a historické reálie - vše v jedné knize. Zaujaly mě rozdíly mezi Angličany a Skoty. A hlavně miluji narážky na ostatní díly této série.

16.10.2021 5 z 5

Zmizelé z Cooley Ridge Zmizelé z Cooley Ridge Megan Miranda

Příběh je zvláštní - směs antických tragédií, řekla bych. Bylo mi jich všech moc líto. Jinak je to náročné čtení - děj se vypravuje pozpátku, někdy dost matoucí. Nakonec to ale vše dává smysl. Za přečtení to určitě stojí, ale připravte se na nepříjemnou, ponurou atmosféru a neustálé zatajování. Jediná sympatická osoba pro mě byl ten tatínek, jeho jednání jsem absolutně chápala.

15.10.2021 4 z 5

Práskač / Finger Man (1 povídka) Práskač / Finger Man (1 povídka) Raymond Chandler

Tak jsem se poprvé vydala do drsného světa amerického zločinu. Ne, že by se mi tento výlet nelíbil, ale jsem zvyklá spíše na detektivní romány, kde je i trochu psychologie postav. Tady se nikdo s ničím nesvěřuje a někdy to z děje vyplyne, někdy ne. Ale chápu, že v dobách, kdy tyhle příběhy u nás vycházely, se na ně stála fronta v knihkupectví. Proti tomu, co se mohlo tisknout, toto musela být bomba. Jinak co se týče angličtiny, tak nejsem tak zdatný angličtinář a tady bylo hodně slangových výrazů a amerikanismů, které nebyly ve slovníku, a bohužel i hodně tiskových chyb, takže jsem tápala mezi tím, zda je to výraz, který neznám, nebo chyba. V českém překladu navíc chyběly celé odstavce. Doporučuji proto jen vysoce pokročilým studentům.

11.10.2021 5 z 5

Sametový slib Sametový slib Jude Deveraux (p)

Tak tohle se moc nepovedlo. Proti prvnímu dílu, kde bylo hodně humoru, to pro mě bylo až nezábavné. Všechno mi to přišlo přehnané. Na můj vkus také moc erotiky. (To, co se jim všechno dělo snad bylo jenom proto, aby na to mohli hned hupnout...) Hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický a hrdinka přeháněla. Mluvili spolu schválně tak, aby si nic neřekli. No, nebyl to můj "šálek kávy". Ale třeba se to zlepší v dalším díle, autorka má skvělý vypravěčský styl.

10.10.2021 2 z 5

Vosí hnízdo / Wasp's Nest Vosí hnízdo / Wasp's Nest Agatha Christie

Vosí hnízdo jsem viděla ve filmové verzi. Květ magnolie se mi moc líbil, byl tam nečekaný zvrat událostí, který příběh oživil. Modrá váza mě pobavila, čekala jsem všechno, jen ne tohle... :-) A i proto asi začnu Agathu vyhledávat, nechápu, že jsem jí celou dobu opomíjela...

08.10.2021 5 z 5

Alice's Adventures in Wonderland / Alenka v kraji divů Alice's Adventures in Wonderland / Alenka v kraji divů Lewis Carroll (p)

Neskutečná fantazie, neuvěřitelná dobrodružství a divné postavy, zvláštní svět bez rozumu a logiky. Nic nedávalo smysl a přece jsem si četbu užívala a bavila jsem se. Alenku jsem si oblíbila pro to, jak se neustále snažila vysvětlit nevysvětlitelné a přimět ostatní k rozumu. Angličtina byla těžší než jsem zvyklá a mnoho slov bylo významově překroucených - schválně. Pan Carroll si tedy s angličtinou umí hrát, to se musí nechat. Jsem moc ráda, že jsem si přečetla původní verzi této klasické pohádky.

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

První seznámení s autorem a maximální spokojenost. Každá povídka byla jiná a co se týče mého dojmu, tak to šlo stupňovitě nahoru - nejlepší byla ta poslední. Miluju záhady zamčeného pokoje, takže se mi v druhé povídce autor trefil do vkusu, i když jsem dopředu odhadla pachatele, motiv i způsob provedení, o to víc jsem pak byla spokojená. Autor se nebojí ani takových dějových zvratů jako je smrt oblíbené postavy nebo dítě jako oběť. Mám v úmyslu si celou sérii přečíst a umím si představit, že Velká Sova se stane mojí oblíbenou postavou. Něco jako Wallander od Mankella, protože mě hned od první stránky napadlo srovnání s tímto autorem.

08.10.2021 5 z 5

Zvláštní, nikdy jsem nic takového nečetla. Některé věci byly na mě moc nereálné, ale v rámci žánru by to tak asi mělo být. Konec jsem odhadla a jsem za něj ráda, alespoň něco se vyřešilo a mělo to logiku. Velmi se mi líbil motiv "nakažených knih". Prostředí spisovatelů a knihovny mi bylo blízké a potěšilo mě. Zatím ale tento druh literatury vyhledávat nebudu. Ale chtěla bych vyzvednout překlad. Číst severská jména a hlavně dánská je matoucí a překladatel si dal práci s hledáním vhodných českých pojmenování. A podle mě se mu to podařilo výborně, příběhu to pomohlo a kvalitě knihy jenom přidalo.

05.10.2021 5 z 5

Černý lev Černý lev Jude Deveraux (p)

Hodně lásky a hodně humoru. Vražedná kombinace:-)))

04.10.2021 5 z 5

Všechno, jen ne pravda Všechno, jen ne pravda Gillian McAllister

Pochopila jsem, že to má být psychologický román ve stylu 'Zločin a trest' (na který je v knize i odkaz), ale nečetlo se mi to dobře. Ne, že by to nebylo čtivé, ale hlavní hrdinka mi byla totálně nesympatická, její tajemství jsem si vydedukovala dávno dopředu, takže nic nečekaného a Jack mi připadal nereálný. Je to ale jen můj dojem a prostě mi zrovna tato kniha nesedla.

01.10.2021 3 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Příběhy Sherlocka Holmese jsou prostě nadčasové! Je neuvěřitelné, že i po tolika letech to funguje. Je tam vlastně vše, co má dobrý příběh mít - láska, nenávist, dobrodružství, napětí, nečekané zvraty v ději, události dovedené do extrémů. A samozřejmě pevné přátelství. Takové ty věci, které nám v životě často chybí, a proto o nich chceme alespoň číst. Jo a k tomu všemu samozřejmě přidejte bystrý mozek, dedukci a logiku a nějakou tu záhadu. A co se týče angličtiny, tak tento způsob učení mi jde asi nejlíp. Slovíčka se často opakují a v kontextu si domyslim ta, která neznám. V českém překladu pak můžu obdivovat šikovnost překladatelů a krásu českého jazyka.

17.09.2021 5 z 5