LadyCharlene LadyCharlene komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Poprvé jsem celou knihu přečetla k maturitě, jinak mě jednotlivé básně provázely v podstatě celým dětstvím. Byla bych ji ohodnotila pěti hvězdičkami, jen kdyby autor netrestal ve svých básních z 90% jen ženy. Zvlášť v básni Vrba a Lilie, to mi přišlo až absurdní, jak chce Erben do básně za každou cenu nacpat "počin a trest"... Dále velmi známá Svatební košile. Chudák holka netuší, že je její milý po smrti a kvůli spontánně vyřčené modlitbě v záchvatu smutku, je chudinka tažená "zombíkem" na věčnost. Vzhledem k tomu, že byl Erben mimo jiné i právník, jsou ty jeho trestané činy dost povrchní. Zkuste si porovnat třeba Vodníka se Záhořovým ložem.... Chudák holka si jde vyprat a za to ji čeká osud, který by jí určitě nezáviděla žádná dívka/matka, zatímco loupežníkovi a vrahovi ze Záhořova lože autor jen tak odpustí za 100 let modlení. Pokud by Erben trestal muže stejně jako ženy, čekalo by ho lože pořádně rozpálené do běla...

16.01.2016 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Upřímně Hostina pro vrány mi nepřijde jako nejnudnější díl. Největší chybou je ta, že se George až příliš věnuje Brienne, která ale svůj hon na "krásnou mladou pannu s kaštanovými vlasy" nedokáže posunout ani o píď za celých 500 stran... Ačkoli je Cercei pořádná (doplňte si sami) je její dějová linka, zdá se, nejlepší, nejzábavnější, nejdynamičtější. Líbí se mi děje ze Štítu a Dorne. A i když mě v předchozích knihách kapitoly ze Zdi spíše nudily, už pomalu začínám Jona postrádat. A co je to Píseň ledu a ohně bez Ohně?

13.01.2016 4 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Když jsme měli jít se třídou do kina na Občanský průkaz, řekla jsem si, že nebudu ztrácet čas nad takovou blbostí. Hořce jsem zalitovala, že jsem tento film ihned odsoudila. Po zhlédnutí filmu jsem si přečetla i knihu. A za několik měsíců jsem ji přečetla znovu. Zamilovala jsem se do obou podob tohoto díla. Kniha je vtipná, děj rychle ubíhá a kdo by nechtěl strávit alespoň několik chvil s autorem a jeho přáteli s pivkem v ruce. Je obdivuhodné, jak na jedné stránce Šabach popisuje pohodičku u Mácháče a hned na druhé nepokoje a "fízlácké špiclování nekalých živlů a rozvracečů státu"

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Autor skvěle zobrazil dobu, Čtenář přesně cítí a vnímá Pavlovu "proměnu" a probouzející se cit dvou mladých lidí, kteří se prostě jen narodili do špatné doby. Vynikající dílo plné houstnoucí atmosféry, kterou podtrhuje i zdánlivě všední popis kamrlíku, ve kterém Ester strávila poslední chvilky svého zhasínajícího života.

Ztracené dny Ztracené dny Robert Reger

Emily jsem, jako mladší dívka, zbožňovala. Zobrazovala ztracené dívky, které nezapadají, ale Emily to neřeší, naopak jí to tak vyhovuje, má přece svoje čtyři kočky a fantazii. Knížka byla kouzelná. Prostředí tak skvěle popsané, že si ho dokážete živě představit Nádherné ilustrace, zajímavý děj, překvapivé rozuzlení, upřímně jsem si přála, aby to pokračovalo dál. Určitě si Emily přečtu znovu

13.01.2016 5 z 5

K této knížce jsem se dostala díky Burtonově výstavě v Praze. Nejen, že jsem si výstavu skvěle užila, ale díky Ústřičkově smutné smrti si ji můžu živě vybavovat. Burton je prostě umělec každým coulem a panu překladateli patří taky velké uznání. Rýmuje se mu to, význam zřejmě zůstal stejný a básničky jsou tak nádherně ironicky pesimisticky bizarní, že je člověk musí číst stále dokola a dokola a dokola. Rozhodně za koupi stála a moje nejoblíbenější? Zřejmě Mumino :D