Kvothe Kvothe komentáře u knih

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Jeden z nejlepších válečných románů! Velmi se mi líbí formulace (viz. níže), že se za humorem skrývají velmi mrazivé kořeny. Ano, je to tak. Hrůza války je v úžasném kontrastu s její nesmyslností a hloupostí lidí, kteří velí. Hloupostí lidí obecně, ale i jejich vychytralostí. Neduh českých učebnic je snaha přirovnat Hlavu XXiI ke Švejkovi. Na to jsem skutečně alergický. Jedná se o naprosto odlišná díla, která nemají naprosto nic společného. Humor? Jestli někoho napadne něco podobného, tak už může přirovnat Farmu zvířat ke sněhurce. V obou příbězích jsou zvířátka :-)) Neshazuji Haška, jen mi vadí to srovnávání. V každém případě je Hlava majestátní kniha, která stojí za přečtení!

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Krásná kniha, která může lehce vyděsit svou délkou a častým zařazením do povinné četby. Jedná se však o jednu z vyjímek seznamu nudnosti typu Labyrint světa a ráj srdce. Až ná pár prvních stran je kniha neskutečně čtivá a čtenáře doslova pohltí. Kvalita je nesporná a na konci vás téměř zamrzí, že je již konec. Timšel....jednoduché slovo plné významů. Něvěřte učitelům, který tvrdí, že se jedná o parafrázi Kaina a Abála - to je jen minimum knihy. Linek je tu nespočet a každý si najde tu svou. Je to velké dílo o člověku samotném. Doporučuji.

16.03.2011 5 z 5

Úžasný historický román, který se jistě pokusím přečíst znova :-) Mika Waltari nikdy nebyl v Egyptě - těžko uvěřit. Délky není třeba se bát - kniha utíká jako egyptský písek mezi roztaženými prsty. Jestli vás však kniha do sté strany nezaujme, už se to asi nezmění. Lze pak zkusit Řeku bohů od Wilbura Smitha. Podobná délka, sice menší kvalita, ale větší čtivost a první díl je přesto velmi dobrou knihou - více popřípadě u knihy samotné ( pro info Řeka - 3-4 hvězdy)

To To Stephen King

Výborná kniha. Plastičnost děje je Kingovsky dokonalá. Tento komentář píši hl. proto, že nemohu souhlasit s často psaným názorem, že je konec moc happy endový :-) - Tak to není. Každý z přeživších postav začne ztrácet jednu z nejpodstatnějších a snad nejvýraznějších částí svého života. Ztrácí tedy i část své podstaty, něčeho, co je utváří(své dětství?). Ztrácí sami sebe. Konec je snad jedním z nejsmutnějších, které znám. Prožít něco takového a zapomenout?
Největší zlo je v Kingových knížkách člověk sám. Zdá se, že za všechno může nějaká nadpřirozená síla, ale to je jen záminka, metafora skutečnosti, jelikož lidé rádi svádí své viny na neexistující entity. Potom si nepřipadají tak odporní.

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Myslím, že už tady bylo všechno a ze všech stran řečeno, tak napíšu jen v krátkosti svůj názor. Autorka (filmový tvůrci) vystihla krásně období, ve kterém zrovna chyběl nějaký ten rádoby teen bestseller. Harry už nevycházel atd.... Ve správnou chvíli se začalo mluvit o Stmívání a to zapadlo do vzniklé díry na trhu.
Je to smutné. Dnes je hvězda každý, kdo se objeví v TV a bestseller znamená asi tak stejně jako zmíněný výraz hvězda-star. Některé Bestsellery jsou dobré, většina je jen jako špatná politika - nabízí pouze prázdná slova, která chtějí lidé slyšet.
Kritizovat mohu určitě, protože jsem přečetl všechny díly. Přežil jsem! Jednoduchost, povrchnost, komerčnost, trapnost....a mohu pokračovat.
Tuto knihu NEDOPORUČUJI číst nikomu, kdo trochu rozumí literatuře a chce něco kvalitního.
Může to trochu působit, že tím sám sebe odsuzuji k neporozumění literatuře, ale já jsem tuto knihu četl z jiného než literárního důvodu - kvůli jazyku. Twilight má velmi srozumitelnou angličtinu, ze které se dobře učí - tedy nabírá pasivní znalost jazyka. V takovém případě naopak není snad lepší knihy. V tom případě 5 hvězdiček. Hodnocení literární kvality jest 1-2 hvězdičky, jelikož už jsem narazil i na větší braky :-))

16.03.2011 1 z 5