Kutcho Online Kutcho komentáře u knih

Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Obyčajné zázraky: Svet očami Vedátora Samuel Kováčik

S trochu prižmúrenými očami dávam plný počet. Kniha mi prišla ako veľmi zaujímavá prednáška na vysokej škole. To znamená, že javy neboli vysvetlené ako pre úplných hlupákov, ale boli vysvetlené logicky a zrozumiteľne, aby aj taký človek ako ja, ktorý nie je v takýchto veciach zorientovaný, porozumel.
V podstate jediné čo mi vadilo bolo, že fyzika a svet okolo nás prináša omnoho viac "zázrakov", než bolo spomenutých v tejto knihe, čím na mňa pôsobila neúplným dojmom. Inak fajn, príklady ako aj historické udalosti boli veľmi zaujímavé, a ja osobne som sa veľa dozvedel.

23.12.2021 5 z 5

Prah večnosti Prah večnosti Ken Follett

Opäť výborne napísaná kniha a príbehy jednotlivých rodín sa konečne ako tak uzatvorili.
Aj v tomto prípade je tam cítiť Folletov štý, avšak aj táto kniha prináša niečo nové, iné a originálne, takže nenudí.
Potešilo ma, že tentokrát neboli všetci politici, ale aj novinári a najmä hudubná dejová linka mňa osobne bavila a v celej knihe pôsobila veľmi osviežuúco.
Prah večnosti mi prišiel najpestrejší zo všetkých dielov, obsiahol najväčšie časové obdobie a venoval sa najrozličnejším veciac, ktoré ale v konečnom dôsledku aj tak spolu vo väčšej či menše miere súviseli.
Ken Follet jednoducho vie písať a táto kniha ako aj celá séria rozhodne stoja za prečítanie.

16.12.2021 5 z 5

Zima sveta Zima sveta Ken Follett

Bohužiaľ táto kniha z veľkej časti naplnila moje obavy z celej trilógie, a to, že sa bude zameriavať stále na mladú generáciu a na staršie postavy sa zabudne.
Aby som bol spravodlivý, posledná tretina knihy dala viac priestoru aj postavám z prvého dielu, no stále som mal pocit, že sú zámerne posúvané do úzadia, aby všetko dôležité vykonala mladá generácia.
To spolu s náhodnými stretnutiami hlavných postáv po celom svete mi prišlo trochu nereálne a považujem to za jedinú, malú chybu inak skvelej knihy.
Ďalšia vec je zamestnanie postáv, kde drvivá väčšina sa angažuje v politike, ale to mohlo byť aj dané dobou a mohlo to vychádzať z reality.
Kniha je napísaná rovnako výborne ako Pád titánov, no pre mňa sa trochu stratilo čaro, keďže som už vedel, čo môžem od autora čakať.
Rozdiel bol ale v tom, že kniha takmer neponúkla žiadne scény z boja, vyhla sa mnohým dôležitým bojom, ale postavy bojovali proti fašizmu a komunizmu mimo vojnové zákopy. Trochu mi tie boje chýbali, ale oceňujem, že autor zvolil iný prístup.
Čo však považujem za zvláštne, že kniha takmer vôbec nespomenula koncentračné tábory a že nedostali v podstate žiaden priestor. Myslím si, že aspoň jedna postava sa v nejakom ocitnúť mohla.
Opäť, nevravím, že by mi to vadilo, materiálu o koncentračných táboroch je veľa a vieme, čo sa tam dialo, ale mňa by zaujímalo, ako by sa s tým vysporiadali postavy a autor sám.
Na druhej strane Zima sveta obsahuje niekoľko nečakaných úmrtí hlavných postáv, čo je opäť niečo iné, ako sme boli zvyknutí v Páde titánov, vďaka tomu kniha pôsobila viac reálne a surovejšie, čiže aj čitateľ sa vie lepšie vžiť do pomerov a atmosféry tej doby.
Keby boli viac zapojené postavy z predchádzajúcej knihy, bol by som spokojnejší, ale aj tak ide o fantastickú knihu, pútavo napísanú a o výborné a informáciami nabité pokračovanie.

19.11.2021 5 z 5

Pád titanov Pád titanov Ken Follett

Výnimočná kniha, ktorá stojí za prečítanie. V prvom rade ma prekvapilo, že sa väčšina knihy zaoberá prvou svetovou vojnou. Ďalšie dve knihy musia tým pádom pokryť 85 rokov, a to nás ešte čaká druhá svetová vojna. Nakoľko prvá svetová vojna nie je taká "populárna" a spracovaná,  bolo to pre mňa zaujímavé čítanie aj z historického hľadiska.
Autor ku všetkým udalostiam pristupoval s citom a precízne. Čo sa mi však najviac páčilo boli postavy. To, aké boli pred vojnou,  ako sa v priebehu vojny zmenili a vypracovali,  ale najmä, že každá dostala vlastný príbeh, dostatok priestoru aby ju čitateľ spoznal a vytvoril si s nou vzťah.
Neviem ani o jednej strane z tých 800 a niečo, ktorá by nudila a nemala význam.
Toto je skvelá, poučná, zábavná kniha a neviem človeku, ktorý by si ju nemal prečítať.

04.11.2021 5 z 5

Nedeľné šachy s Tisom Nedeľné šachy s Tisom Silvester Lavrík

Konečne román z čias tesne pred a počas 2. svetovej vojny o reálnych ľuďoch a zo Slovenska, navyše kúsok od Trenčína, čo je moje rodné mesto. Vďaka tomu som si knihu užil o kúsok viac, pretože veľa spomínaných miest poznám. Páčilo sa mi dopĺňanie deja dobovými fotografiami a aj úprava príbehu, aby to všetko pasovalo. Veľmi vydarená kniha, ktorá má pre nás Slovákov aj historickú hodnotu, keďže vypovedá o našom národe a jeho vedúcich postavách v jedných z najťažších čias.
Ak mam spomenúť, čo mi vadilo tak možno málinko to, že kniha veľmi rýchlo nahodí vysokú úroveň, ktorá je konštantná až do konca, takže záver nie je až o toľko lepší ako zvyšok knihy a nedochádza tu k nejakému dejovému vyvrcholeniemu v pravom zmysle. To podľa mňa ale ani nebol autorov zámer. Kniha výborná, takže kto má rád takúto tému a možno chce trochu spoznať okolnosti na Slovensku, nech ani neváha.

14.10.2021 5 z 5

Satori v Trenčíne Satori v Trenčíne Lukáš Cabala

Ako Trenčan som sa tešil na príbeh z môjho rodného mesta, ale ono vo výsledku tam toho mesta moc nebolo a mohlo sa to odohrávať kdekoľvek.
Autor iba rozprával ako je v Trenčíne a občas spomenul pár ulíc alebo miest.
Taktiež neviem, v akom období sa odohráva kniha, a podla mňa to nevie ani autor. Určite sa jedna aspoň o nejakú minimálnu budúcnosť, keď už sú všade tie mrakodraky. V tomto mi vadilo, že sa autor viac nepohral s prostredím a atmosférou. Trenčín nie je dostatočne veľké mesto na to, aby malo metro. Keď už, mohol autor použiť nejaký nadzemný vlak podobný tým v Japonsku. Taktiež používal kultúrne odkazy spred pár rokov. Ak už má mať Trenčín metro, asi to nebude o 10 rokov, ale skôr minimálne o 50. Ľudia o niekoľko desaťročí nebudú prirovnávať masérku k postave z artoveho filmu Mladosť od Sorentina.
Bolo by lepšie, keby autor radšej veci opisoval než odkazoval na ne. Tak by príbehu a postavám vdychol trochu život.
Inak bol ten príbeh zvláštny, ale to môže byť aj mnou, pretože magicky realizmus zrovna nemusím. Nie že by som odsudzoval autora, ale najviac zo všetkého rieši ráštep pery a pomaly každá druhá postava má s ním problém. Ešte aj ta banshee z Harryho Pottera na konci knihy. Nemusel by na to autor tak poukazovať, aj keď je to jeho vec, no prišlo mi, že je táto kniha sčasti autobiografická a že si autor rieši nejaké komplexy a neopätovanú lásku.
Čo je však na tejto knížke skvelé je grafické spracovanie a ilustrácie. V každej je ľahké spoznať Trenčín, no napriek tomu je iný, presne ako by si kniha priala a snažila sa ho vykresliť. Určite nimi Anna Cima knihe veľmi pomohla.
Určite sa nejedná o márnu knihu, len sa s ňou autor mohol viac pohrať.

06.10.2021 3 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Vplyv Haruki Murakamiho, prípadne aj iných japonských autorov a japonskej kultúry to bol citeľný. Je zaujímavé čítať takéto veci z pera mimojaponskeho autora.
Je však vidieť, že autorka má tamojšiu kultúru, literatúru a reálie naštudované.
Páčilo sa mi rozdelenie príbehu na viacero dejovych línii, pričom mňa najviac bavili úryvky z diel autora Kawašity.
Duchovná časť v Japonsku bola zvláštna, podľa mňa nedotiahnutá, nelogická a najslabšou časťou knihu, pričom práve tá mala byť asi najviac "japonská".
Inak fajn, celé to pátranie po autorovi a odkrývanie jeho minulosti bolo zaujímavé a pútavé.

05.10.2021 4 z 5

Chlapci z Nickelu Chlapci z Nickelu Colson Whitehead

V celkovom hodnotení je táto kniha veľmi dobrá. Mne tam však chýbalo viac explicitného obsahu. Všetko bolo štýlom, zobrali ho tam a tam..., ten vychovávateľ bol najhorší..., keď si po niekoho prišli v noci, už ho nikto nevidel... a podobne.
Je jasné, čo sa tam deje, a do určitej miery to vďaka takémuto štýlu vyznieva kultivovane, ale mne tam chýbalo niečo viac.
Ako príbeh o nápravnom zariadení, kde týrali a usmrcovali zverencov to pre mňa z tohto dôvodu nefunguje na 100%. Ak to však zoberiem ako príbeh o dvoch chlapcoch, ich priateľstve a sile vydržať a prekonať ťažké chvíle, je to výborné.
Príbeh je podávaný zaujímavým spôsobom, priateľstvo a charaktery ústrednej dvojice sú vykreslené precízne a s citom.
Knížka pekná, a pre tých, ktorí nechcú veľa krvi a stačí im emočná rovina, je táto kniha ideálna.

29.09.2021 4 z 5

Odysseus Odysseus James Joyce

Odysseus je jediná kniha, ktorú som na prvý pokus nedokázal prečítať a odložil (asi po 50 stranách).
Ani druhý pokus nebol taký jednoduchý, a to ani napriek rozboru každej kapitole, vďaka ktorému som aspoň vedel čo sa tam deje a čo približne chcel autor povedať.
Celé mi to prišlo akési abstraktné, aj keď nie v doslovnom význame. Vety sú dlhé, poprepletané, mení sa štýl písania, a jedoducho som mal problém udržať krok a priznám sa, že ma potom kniha aj trochu prestala baviť.
Je to náročné čítanie, ktoré asi potrápi väčšinu čitateľov, ale stojí za to, je veľmi zaujímavé, čo sa štýlu písania týka, a vytrvalých odmení. ,

24.09.2021 4 z 5

Plechový bubínek Plechový bubínek Günter Grass

Náročná kniha, ktorá ale vytrvalého a pozorného čitateľa odmení.
Trvalo mi pomerne dlho, kým som si na štýl akým je písaná zvykol, pár krát som sa trochu stratil, pričom veľkou pomocou mi bol dávnejšie videný film.
Neviem prečo, ale mňa viac bavila prvá polovica knihy. Druhá sa mi zdala menej záživná. Každopádne ma prekvapilo, ako sa dej a hlavná postava vyvinuli. Nie je to asi literatúra pre každého, ale väčšina, ktorá jej dá šancu, bude určite spokojná.

31.08.2021 4 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Napriek tomu, že osobne nie som nejako zapálený do prírody, dokázala ma táto kniha zaujať a poučiť. Je napísaná pútavým a zrozumiteľným štýlom, takže každý pochopí čo chce autor povedať.
V podstate prináša čitateľovi to, čo sľubuje, a to popis problému a predikcia a riešenia do budúcna.
Prečítať by si ju malo čo najviac ľudí, ale najmä ľudia, ktorí vedia najviac ovplyvniť danú situáciu.

19.08.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Síce išlo o moju prvú knihu o Sherlockovi, ale vďaka seriálu s Benedictom Cumberbatchom mi to pripadalo, ako keby som tých príbehov prečítal viac, prípadne ako keby išlo o ďalší diel známeho seriálu.
Sherlock a Watson sú skvelé postavy a ich vzájomný vzťah a interakcia sú jedinečné, zábavné a hlavným ťahúňom všetkých príbehov.
Samozrejme atmosféra je v tejto knihe úžasná a postupné odhaľovanie motivácie postáv a pozadia celého zločinu je fantastická a pútavá.
Dĺžka je primeraná, takže kniha ani nemá kedy nudiť.
Príbeh legendárny, a odvážim sa povedať, zaslúžene.

16.08.2021 5 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Druhý diel mi pripadal ešte o kúsok lepší ako ten prvý, a to aj napriek (alebo vďaka) tomu, že sa väčšina deja odohrávala na jednom mieste.
Inak považujem oba diely za veľmi vyrovnané s veľmi konštantnou kvalitou.
Málinko ma neupútal záver knihy, ktorý bol síce možno sčasti poetický, ale bol až príliš trilerový a neoriginálny.
Jedná sa inak o výborný príbeh, ktorý je ešte lepšie napísaný, a všetko v koncentračnom tábore je perfektne napísané a spracované. Veľakrát by som veril, že pán Karika píše z vlastnej skúsenosti a všetko to zažil. Odporúčam.

13.08.2021 5 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Nie som nejaký fanúšik slovenských autorov a ani trilerov, ale musím uznať, že Jozef Karika vie fakt dobre písať.
Príbehy oboch kamarátov boli pútavé a zaujímavé.
Viktor mi bol ako osoba viac sympatický, ale všetko okolo Karla bolo skrátka lepšie. Celá nemecká myšlienka o očistení rasy, to, ako sa postupne dostávali k moci, vraždy a pod.
Samozrejme aj americká židovská mafia bola veľmi dobrá, len mi prišlo, že Viktor tu bol trochu v úzadí, a že boj o moc a všetko to vyvražďovanie nebolo až také precízne ako mohlo byť, a skôr to celé slúžilo k tomu, aby sa v ďalšej knihe mohli Viktor a Karl opäť stretnúť.
Inak nemám výčitky, ako som písal, kniha je napísaná výborne, neobsahuje nejaké hluché miesta a ani kvalita nekolísa, a autor si asi naštudoval aj veľa materiálu, pretože mi pripadalo, že mnoho vecí okolo Nemecka bolo napísaných dosť podrobne.
Ak má niekto rád tento žáner, prípadne tému vojny, určite nech siahne po tejto knihe.

09.08.2021 5 z 5

Môj rodný cintorín Môj rodný cintorín Dušan Mitana

Môj rodný cintorín je pre mňa trochu orieškom. Keďže časť mojej rodiny pochádza z dediny kúsok od rodiska pána Mitanu, s daným nárečím som v dostatočnej miere oboznámený.
Musím povedať, že mi v tejto knihe nevadilo, ale stále si myslím, že to je tvrdé a nepekné nárečie, nelahodiace uchu ani oku.
Čo sa týka nejakého deja, skôr išlo o úseky, zápisky života, niečo sa tam udialo, nie mnoho, a skôr to bol výsek zo života ako nejaké ucelené dielo.
Kniha sa mi páčila, bola veselá, celkom zábavná, hlavne postava deda si nebrala servítku pred ústa a celkovo mal pán Mitana zaujímavú rodinu.
Ako ale vravím, s podobnou náturou, aj keď nie až v takej miere, mám vďaka rodine skúsenosti, preto to nebolo pre mňa až také jedinečné a originálne.
Kniha fajn, má príjemnú dĺžku, niektoré rozhovory o náboženstve boli zaujímavé, iné mi prišli ako krčmové mudrovanie.
Skutočne neviem, určite má kniha svoje kvality, ale nie je pre každého.

02.08.2021 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Pekný, láskavý, originálny, drsný a veľmi ľudský príbeh, ktorý je veľmi zaujímavým spôsobom vystávaný.
Páčili sa mi pasáže radosti a humoru, ktoré pôsobili až bizarne, páčili sa mi časti, kde sa bojovalo a vojna dopadla aj na izolovaný ostrov.
Bolo úžasné sledovať vývoj postáv, ich osudy a vyrovnavanie sa s neľahkou situáciou.
Toto je úžasná kniha, ktorá má iba málo konkurencie. Nie je to tipická lovestory alebo príbeh jednej osoby, jedného miesta alebo udalosti, ale príbeh všetkého a všetkých, ľudskej sily, odhodlania, trápení, vojnových krutostí a zbytočností, lásky, odpustenia, porozumenia, hudby rodiny a mnohého ďalšieho.
Skutočne unikátne dielo zostavené tak, aby neustále prekvapovalo, bavilo, šokovalo a udržiavalo pozornosť človeka.
Toto nie je iba kniha na prečítanie, ale aj povinnosť mať v knižnici, pýšiť sa ňou a požičiavať každému, ktorý prejaví čo i len najmenší záujem, pretože ten príbeh by malo poznať čo najviac ľudí.

30.07.2021 5 z 5

Nezabíjajte vtáčika Nezabíjajte vtáčika Harper Lee

Veľmi poučný príbeh. Ako malej Scout, aj mne sa dostalo mravného poučenia. Prekvapilo ma, že kniha nebola až tak o súdnom procese, ale viac o vzťahoch medzi ľuďmi, o ľuďoch, o diskriminácii a rasizme ako takom. Kniha, ktorá by sa mala dostať do rúk čo najviac ľuďom, a možno by som ju odporučil aj pre dospievajúce deti, nech z nich nevyrastú ľudia podobní tým, na ktorých táto kniha poukazuje.

23.07.2021 5 z 5

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Počas čítania som mal trochu pocit, že sa dej až tak moc neposúva dopredu a viac je to o generácii nemcov po 1. svetovej vojne a o tom, ako sa vysporiadavajú s infláciou a s vojnovými zážitkami.
Posledných pár desiatok strán však prinieslo a v tomto ohľade akési zadosťučinenie a knihu preto nemôžem hodnotiť inak ako plným hodnotením.
Postavy sú fantastické, rôznorodé, vtipné, cynické a chémia medzi nimi je úžasná. K tomu skvelé dialógy a filozofické pasáže.
Hoci sa tam nedeje až toľko, Remarque skvele zobrazil vtedajšiu povojnovú/medzivojnovú náladu a vytvoril ďaľsie dielo, ktoré dokáže zaujať aj po takej dlhej dobe.

15.07.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Díl 5 a 6 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 5 a 6 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Takmer celá kniha sa zameriava na vytúženú pomstu, takže a čitateľ si príde na svoje. Čo ma prekvapilo na týchto knihách a čo zároveň aj oceňujem je nevyzpytateľnosť deja a povahu Grófa Monte Crista. Viacero nevynných ľudí potrestaných je, a niektorí vinníci nie až tak, ako by si zaslúžili.
Postava Monte Crista je chladnokrvná a vypočítavá, aj keď ukázala aj trochu výčitiek svedomia. Záver opäť trochu iný ako by sa dalo čakať, ale a vďaka tejto netradičnosti je toto dielo také výnimočné.

09.07.2021 5 z 5

Hrabě Monte Cristo. Díl 3 a 4 (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo. Díl 3 a 4 (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Opäť excelentný príbeh, ktorý pôsobil dosť odlišne oproti prvému dielu. Prvá kniha pojednáva o záležitostiach, ktoré väčšina ludí pozná, ako väzenie a útek, pričom táto mi skôr pripadala ako od Dostojevského alebo Tolstoja, kedy sa tu riešili predovšetkým spoločenské pomery.
Skvele napísané, úžasné postavy, jedinečné dielo, ktoré stojí za prečítanie.

30.06.2021 5 z 5