Nedeľné šachy s Tisom

Historický román inšpirovaný láskou v neláskavých časoch a príbehmi ľudí, ktorí ich museli žiť. Rozprávačkou príbehu bohatého na dobové reálie a smiech cez slzy je Icíkova Anička, vystrkovská hviezdička. Ani nie Židovka, len Icíkova, teda dcéra bánovského komunistu, čo sa kamarátil s krivonosými. Spomína na skvelo naplánovanú slovenskú budúcnosť, ktorej sa nikdy nedostalo tej výsady, aby sa stala aspoň obstojnou minulosťou. Rozpráva o tom, ako slovenský prezident a bánovský farár Jozef Tiso chodieval každú nedeľu na šachovú partiu, medenú tortu a kus reči do lekárnikovej váženej rodiny, aby tam odolával invektívam domáceho pána a šarmu domácej panej, ktorá pod jeho vplyvom prestúpila od luteránov ku katolíkom. Dozvedáme sa, ako precenil seba a podcenil Slovákov. Prvý slovenský prezident zlyhal ako politik, kňaz a človek, hovorí jedna z postáv príbehu, ktorá tak, ako mnohé ďalšie, má predobraz v žijúcom človeku. Našou najväčšou traumou je, že si to nevládzeme priznať, dodáva jeho autor. Nie nahlas, pred svetom. Doma, v tichu sme doňho ešte stále zaľúbení nešťastnou láskou, ktorá nemá šancu byť opätovaná. A to je zase naše jediné šťastie. Keď jej podľahneme, bude to to isté ako objatie smrti, dozvedáme sa z tohto románu o láske a neláske vlasti k svojim ľuďom a o zradných miestach v kolektívnej pamäti. Román sa opiera o tri zdroje – historickú faktografiu, ústne podanie a autorskú fikciu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297400/big_nedelne-sachy-s-tisom-RXl-297400.jpg 4.263

Kniha Nedeľné šachy s Tisom

Alphwen
30.12.2021

Od Silvestera Lavríka jsem četla už pár dalších děl (povídky, divadelní hry), ale tuhle tématem, jazykem i rozsahem vnímám jako (zatímní) vrchol jeho tvorby. Nejvíc na knize oceňuju vykreslení maloměšťáckého prostředí, v podstatě se jedná o historickou mikrosondu, úvahy o povaze Slováků a mnohdy až sžíravou kritiku, zřejmé paralely s dneškem s obecnou platností a v neposlední řadě barvitý až expresivní jazyk, který pro mě zpočátku představoval výzvu a přemýšlela jsem, že raději sáhnu po českém překladu, ale brzo se to poddalo.

Kutcho
14.10.2021

Konečne román z čias tesne pred a počas 2. svetovej vojny o reálnych ľuďoch a zo Slovenska, navyše kúsok od Trenčína, čo je moje rodné mesto. Vďaka tomu som si knihu užil o kúsok viac, pretože veľa spomínaných miest poznám. Páčilo sa mi dopĺňanie deja dobovými fotografiami a aj úprava príbehu, aby to všetko pasovalo. Veľmi vydarená kniha, ktorá má pre nás Slovákov aj historickú hodnotu, keďže vypovedá o našom národe a jeho vedúcich postavách v jedných z najťažších čias.
Ak mam spomenúť, čo mi vadilo tak možno málinko to, že kniha veľmi rýchlo nahodí vysokú úroveň, ktorá je konštantná až do konca, takže záver nie je až o toľko lepší ako zvyšok knihy a nedochádza tu k nejakému dejovému vyvrcholeniemu v pravom zmysle. To podľa mňa ale ani nebol autorov zámer. Kniha výborná, takže kto má rád takúto tému a možno chce trochu spoznať okolnosti na Slovensku, nech ani neváha.

juliesze
19.08.2021

Úžasně zpracované z pohledu obyčejných lidských osudů a vnímání. Po přečtených recenzích jsem se trochu obávala vyprávění slabomyslné Aničky, ale bylo to moc pěkně poskládané. Nejsem si sice jistá, co všechno byla pravda a jaké postavy skutečně v příběhu vystupovaly, ale i tak to bylo bravurně sepsané. Nechyběly tam ani postavy s různými názory, postavením, přičemž tyto problémy vystávaly nejenom mezi různými rodinami, ale dokonce i mezi manželi.

Na druhé straně mi tam trochu chyběl důraz na skutečnost, že Tisa popravili a trochu zvláštní mi přišla scéna Tisa a vystupování Aničky s pistolí. To mi tak nějak narušilo vazkost tohoto příběhu. A tedy také trochu toho konce války, to mi tam trochu chybělo. Celkově mi ten konec přišel takový trochu přehnaně useknutý. Nicméně na zajímavosti a čtivosti příběhu to neubralo.

bookcase
09.04.2020

Hutné, vůbec ne jednoduché čtení, díky kterému zjistíte, jak to bylo na Slovensku těsně před a během 2. světové války.

LenkaKT
30.03.2020

Prostě síla. Uhrančivé, strhující, plné smutku, plné dějin. Nádherná kniha.

zuzulique
27.02.2020

Ak by sa vám tohtoročná zima nezdala dostatočne chladná, prečítajte si knihu Nedeľné šachy s Tisom, je viac než mrazivým zážitkom.

"Nejde o to, že dnes je odvaha lacná. Odvaha má sklony k povrchnosti, zvykol hovorievať pán lekárnik. Pochopila som to rýchlo. Roky trvalo, kým som to prijala. Už som stará. Nedarí sa mi tak šikovno premieňať smútok na hnev ako kedysi. Hnevám sa už málokedy. Ostáva len smútok. A tá nádej, sviňoba. Veru hej, horšia je ako sklamanie. Nie a nie ju vykynožiť. Náš prezident mali v jednom pravdu. Som anonymná strážkyňa rodinného krbu a my Slováci sme všetci jedna rodina. Pán prezident boli tomto ohľade presne taký Slovák, akého sme si zaslúžili. Na viac sme nemali."

Tak ako je to s nami dnes? Máme na viac? Zaslúžime si to?!

dagmar7365
24.08.2019

Nedělní šachy s Tisem se ke mně dostaly úplnou náhodou a jsem ráda, že se tak stalo, protože vůbec neznám současnou slovenskou tvorbu a hlavně je to první kniha, ve které jsem měla možnost náhlednout do období První Slovenské republiky, které se natolik liší od stejného období v Čechách a na Moravě.
Kniha zachycuje vzpomínky Aničky Žitňanské, slabé na rozumu, "úchylné" osoby, dle tehdejších měřítek, nicméně vynikající paměti. Ze začátku jsem se trošku ztrácela v tom, že text není přerušován přímou řečí a prostě plyne, jako její vzpomínky. Je to náročnější na pozornost čtenáře, což není na škodu a nakonec se mi to líbilo. Stejně tak členění do odstavců, kratších kapitol, citace z dobového tisku a hlavně doplnění o fotografie, čímž román získává punc reálnosti. Průpovídky pana lékárníka Baláka byly třešinkou na dortu.

Nočnípták
13.08.2019

Přesně jak píše Vojslava - těžko hodnotit příběh, kde nevím míru fikce a skutečnosti. Já od knihy čekala, že se víc dozvím o osobě Tisa. Jeho názory odrážející se v kázáních a politických článcích, které diktoval Aničce, jsou všeobecně známy.
Většina postav mě byla nesympatická, ani Aničku jsem si nijak zvlášť neoblíbila.Snad jenom pan lékárník mě zaujal pro své trefné poznámky a náhled na to co se děje.

Knihu jsem dočetla, ale ke konci jsem měla pocit, že jej dopsal někdo jiný. Najednou nastal jakýsi obrat ne snad v ději, ale spíš ve formě a vyjadřování. A nemyslím tím Aniččin zhoršující se psychický stav. Prostě jsem měla dojem, jako by konec napsal někdo jiný než první tři čtvrtiny knihy.

Čachtická paní
Čachtická paní