Kutcho Kutcho komentáře u knih

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Všetky príbehy boli zaujímavé a dobre prepojené. Len škoda, že kniha nebola dlhšia.

03.06.2022 4 z 5

Země bez Boha Země bez Boha Ota B. Kraus

Páčil sa mi štýl, akým bola kniha písaná. Prišiel mi do určitej miery až poetický.
Je to iné svedectvo o hrôzach vojny, avšak veľmi originálne podané.
Napriek tomu mi trvalo 2/3 knihy, kým som sa dokázal začítať.

01.06.2022 4 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Kniha je naozaj náročná na pozornosť, a to najmä kvôli autorovi, ktorý pomenoval veľké množstvo postáv takmer rovnako.
Z tohto dôvodu čitateľ musí dávať veľký pozor, o ktorého potomka, rodiča či iného príbuzného sa jedná. V podstate ma iba moc nebavili tie boje a revolúcie.
Páčilo sa mi, akými zmenami prechádzala dedina, v ktorej sa dej odohrával a v ktorej postavy žili svoj život.
Priznám sa, že ma osudy rodiny bavili, ale až tak ma neuchvátili. Záver bol však zaujímavý a po dočítaní mám taký príjemne magický pocit.

29.05.2022 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Možno jediný problém mám, že ten príbeh bol veľmi krátky a dokopy sa tam toho veľa neudialo. Ale inak to bolo fajn príjemné čítanie, a aj rýchle. Taký strašidelnejší príbeh pre deti v ktorom si niečo málo môžu nájsť aj starší čitatelia.

21.05.2022 4 z 5

Kórejské halušky Kórejské halušky Dominika Sakmárová

Pokračovanie od Dominiky Sakmárovej je v podstate ako prvý diel, no napriek tomu iné. Nie je také zábavné, ale zasa je písané organizovanejším spôsobom, a stále je veľmi poučné a udivujúce, ako rozdielne žijú a aká je odlišná mentalita ľudí východne od nás. Odkaz na fotky opäť potešil a páčili sa mi aj bonusové príbehy. Táto kniha nie je nutnosť, ale stále sa jedná o príjemné čítanie, a možno pre mamičky ešte o to väčšie.

19.05.2022 4 z 5

Hnev anjelov Hnev anjelov Sidney Sheldon

Za začiatku mi Hnev anjelov pripomínal trochu Maria Puza, ale najmä Johna Grishama. Kniha je pútavá a dobre napísaná, no okrem dvoch takých nečakaných momentov s jednou postavou ide príbeh s celkom nalinajkovaných koľajách a moc prekvapení sa teda nedá očakávať. Ešte aj ten koniec bol relatívne vlažný. Ale čítala sa dobre.

14.05.2022 4 z 5

Chrám divů Chrám divů Leslie Parry

Začiatok bol zvláštny, niektoré pasáže zaujímavé, niektoré slabšie. Bol som zvedavý, čo sa deje a ako to skončí, ale ku koncu som bol celkom sklamaný. Našťastie prišiel ešte epilóg, ktorý osvetlil v podstate pozadie celého príbehu a vrhol ho do odlišného svetla. To bolo pre mňa to najpútavejšie z celej knihy.

08.05.2022 4 z 5

Porucha na kraji galaxie Porucha na kraji galaxie Etgar Keret

Vypointované, miestami zábavné, občas trochu tragické a najmä skvele napísane poviedky.

19.04.2022 5 z 5

Krása bolí Krása bolí Eka Kurniawan

Nie je to na 100% plné hodnotenie, pretože napriek všetkému by som možno uvítal, keby bola kniha aspoň o pár strán kratšia, aby sa tým dej ešte viac zosvižnil.
Inak som bol touto knihou prekvapený a veľmi potešený. Keďže som ju kúpil vo výpredaji ako niečo, čo by mohlo byť za tu cenu fajn, nečakal som, že v nej nájdem pútavý príbeh rodinnej ságy s prvkami nadprirodzena, krvi a iných tekutín, násilia a indonézskej histórie a kultúry.
Skutočne klobúk dole pred autorom, ktorý dokázal niečo takéto napísať.
Tak ako život nie je vždy ľahký a je drsný, aj umenie by malo byť verné tomuto vzoru, preto som bol rád, že sa spisovateľ nebál pomenovať a opísať veci viac explicitne.
Ešte som nečítal Sto rokov samoty, takže možno by som túto knihu hodnotil horšie, keby som to už mal za sebou, ale aj napriek tomu si myslím, že je to pozoruhodná kniha, ktorá stojí za prečítanie.

10.04.2022 5 z 5

Kufor Kufor Sergej Dovlatov (p)

Páčil sa mi ten koncept, že autor rozpráva príhody, ako prišiel k veciam v kufri. No tie príhody boli iba mierne nadpriemerne zaujímavé a bez nejakej väčšej pointy.

02.04.2022 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Zvláštna kniha, ťažšie uchopiteľná, no napriek tomu zaujímavá a pre mňa bola aj trpko pekná. Ak chcete niečo trochu odlišné, možno aj trochu, aj keď klamlivo, rozprávkové, skúste túto knihu.

24.03.2022 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Štýl, akým je kniha napísaná je trochu odlišný, než je bežné, najmä vďaka netradičnej rozprávačke.
Jej pohľad na udalosti sa mi páčil a bolo zaujímavé, čítať o jej postrehoch, názoroch a pocitoch.
Samotný dej ma až tak neuputal, aj keď bol veľmi dobrý, ale priznám sa, že už som čítal o zaujímavejších príbehoch ľudí počas druhej svetovej vojny.
Záver knihy bol však veľmi silný, u mňa doteraz asi najprekvapivejší, čo sa tohto žánru týka, a úplne pozmenil moje vnímanie celej knihy. Knihu môžem iba odporučiť.

07.03.2022 5 z 5

Píseční červi Duny Píseční červi Duny Kevin J. Anderson

Podobne ako Lovci duny, aj tento diel mňa osobne bavil a mal pre mňa význam. Aj keď je zo všetkých dielov asi najslabší, pomerne uspokojivo ukončil celé to niekoľko tisíc rokov trvajúce putovanie. Veľmi sa mi páčil projekt oživovania starých postáv a ich interakcia s postavami novými. Vďaka tomu celá táto séria mala význam, a to aj napriek veľkým časovým rozdielom medzi jednotlivými dielmi. Čo sa týka štýlu, akým bola kniha písaná, ten mi vyhovoval a vôbec by som nepostrehol, že ju nenapísal Frank Herbert. Celú sériu hodnotím pozitívne a myslím si, že aj fanúšikovia pôvodnej Duny nezostanú výrazne sklamaní, napriek tomu, že prvý diel bol iná liga a v súčasnosti je už literárnou klasikou.

23.02.2022 4 z 5

Lovci Duny Lovci Duny Kevin J. Anderson

Musím sa priznať, že piaty ani šiesty diel ma vzhľadom na úplne iný príbeh a veľa nových postáv až tak neupútali, avšak siedmy som si teda užil veľmi, a vďaka nemu inak nazerám aj na predchádzajúce dva diely druhej časti duny. Postavy už čitateľ pozná, je oboznámený aj s dejom a ja osobne som ani nepocítil, že by to nepísal pán Herbert starší. Za mňa skvelá oddychová kniha, ktorá drží úroveň série stále vysoko a celú dunovský svet posúva ďalej.

14.02.2022 4 z 5

Vteřiny slunce a requiem Vteřiny slunce a requiem Michal Rejžo Pavlík

Prišlo mi to ako lacná napodobenina alebo pokus o českú verziu Kerouackovho románu Na ceste. Akurát, že tento príbeh bol akýsi nezáživný. Aspoň dĺžka bola prijateľná.

29.01.2022 3 z 5

Ľudskosť: Optimistická história človeka Ľudskosť: Optimistická história človeka Rutger Bregman

Veľmi poučná kniha, ktorá má pozitívne a optimistické posolstvo, prináša veľa zaujímavých príbehov a faktov z histórie a zo života.
Trochu mi najmä v druhej polovici prišlo, že sa schéma kapitol veľmi opakuje, aj napriek rôznym nosným témam, ale v každom prípade išlo o niečo nové, a spoločnou bola iba viera v dobro ľudí.
Podľa mňa by si túto knihu malo prečítať čo najviac ľudí, ale najmä by sa ľudia mali pokúšať správať ako autor navrhuje a odporúča.

20.01.2022 5 z 5

Přízrak v hrdle Přízrak v hrdle Doireann Ní Ghríofa

Jedinečná a originálna kniha, ktorá je rozborom básne, čiastočnou autobiografiou, a predovšetkým poctou ženám a špeciálne jednej takmer zabudnutej poetke.
Od začiatku je cítiť, že sa aj spisovateľka venuje poézii.
Text je neskutočne poetický, snový, kúzelný, autorka bravúrne pracuje so slovami a vytvára veľmi pekné metafory.
Ťažko niečo napísať. Myslím si, že takáto kniha ešte nebola napísaná, a ak áno, tak ich je málo.
Taktiež si zaslúži uznanie prekladateľka, ktorá podľa môjho názoru urobil veľmi dobrú prácu.

13.01.2022 5 z 5

Stratená polovica Stratená polovica Brit Bennett

Toto je ten typ knihy, ktorá je dobre napísaná a aj sa dobre číta, príbeh je zaujímavý, ale nie je to kniha na viac prečítaní a po nejakej dobe západné u viacerých čitateľov do zabudnutia.

07.01.2022 4 z 5

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre Dominika Sakmárová

Vtipné, zábavné, poučné, skvelé. Neviem ale odhadnúť, nakoľko by sa kniha páčila ľuďom, ktorý nemajú vzťah k východu, alebo sa im vyslovene prieči, no myslím si, že táto kniha pobaví a poteší každého s otvorenou mysľou a srdcom. Veľmi pekná a ja len dúfam, že bude aj pokračovanie.

29.12.2021 5 z 5

Neznáme neznáme Neznáme neznáme Mark Forsyth

Útla knížka s múdrymi slovami, o ktorej som nevedel a dostal som ju náhodou a tešil som sa z nej. Dá sa teda povedať, že splnila účel.

23.12.2021 4 z 5