kurcatovium kurcatovium komentáře u knih

Hrdinové z Ivory Hrdinové z Ivory Doris Egan

Stejně jako u prvního dílu se jedná o odpočinkové dobrodružné čtení, které si na nic zbytečně nehraje a plyne si svým tempem. A stejně jako u prvního dílu jsem již zřejmě odrostl z kategorie, ve které bych knihu docenil více. Z mého pohledu je to ideální čtení pro náctileté, kteří chtějí okusit i jiné dobrodružství než například kapitána Bigglese.

Co mi osobně vadilo, opět stejně jako v prvním díle, je neucelený vypravěčský styl a hluchá místa sloužící snad jen k natažení počtu stran. Navíc občasné projevy hrdinky ke čtenáři jsou vysloveně nepatřičné.

Sečteno a podtrženo: Lepší tři hvězdičky.

27.06.2017 3 z 5

Zahájení Zahájení Dan Simmons

Mně se Zahájení velice líbilo. Byť je cítit, že je to jen "mrzký úvod", zápletka je nastíněná velmi dobře. Jak to zpočátku vypadá na téměř one man show, osob zapletených do čachrů se Schopností bude asi poněkud více a celkově se to tváří na megalomanské "konspirační fantasy". Tohle já rád, líbí, líbí!

17.09.2015 5 z 5

New Weird: Trochu divná fantastika New Weird: Trochu divná fantastika * antologie

Pro:
- zajímavá témata a/nebo literární zpracování některých povídek (např. Hlava Matky Lampreyové, Jack, Oběť, Vykuchávač potkává Světlo, Jež Nikdy Nesvítí)
- krátká část diskuse o New Weirdu + slova redaktorů

Proti:
- většina diskuse o New Weirdu, alias potrhlé blábolení pár ušmudlaných šašků zcela o ničem
- nudná a nezajímavá část povídek (např. Města v horách, Nepěstěná zahrada, Tichý hlas nic nešeptá)

Po pravdě je mi úplně jedno jestli je to nový směr nebo ne, jestli to má nálepku new weird nebo sci-fi nebo fantasy nebo horror nebo klidně veselé žvanění s fialovými puntíky. Buď je to dobré (což můžu s klidným svědomím o pár povídkách říct) nebo to dobré není (což můžu s klidným svědomím o pár povídkách říct). Nálepka to nezachrání a šťourání se v tom se mi z větší části opravdu příčilo.

31.08.2015 3 z 5

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

V průběhu knihy jsem sice chtěl dát spíš čtyři hvězdičky, ale ke konci to chytilo řádný spád, tak dám hvězdiček opět oněch obligátních pět. Pěkně to do sebe celé zapadá a je pěkné vidět tu na jedné ploše hned několik neznámých civilizací a nikoliv jen očekávané Heechee. Lidé z plachetnice jsou krásným příkladem pěkně popuštěné fantazie a vše dostává další grády i s objevením se (zatím jen bájných) Vrahů.

25.11.2014 5 z 5

Rubínový rytíř Rubínový rytíř David Eddings

O fous slabší než díl první, přesto je i zde putování se Sparhawkem příjemné čtení.

13.05.2014 4 z 5

Nečekané variace Nečekané variace George R. R. Martin

Nečekané variace v žádném případě nejsou špatnou sbírkou, ale doplácí (u mne) na to, že jsem je četl krátce po Tufových dobrodružstvích, která se mi upřímně líbila o poznání více. Mix žánrů zde není na škodu, čtení je díky němu alespoň pestřejší. Nejvíce se mi líbily asi Mlhy z rána klesají a Nečekané variace.

29.07.2013 4 z 5

Čarovný svět Henry Kuttnera Čarovný svět Henry Kuttnera Henry Kuttner

Výborný sborník povídek tohoto, pro mě do nedávna prakticky neznámého, autora. Povídky jsou jak žánrově tak obsahově bohaté a přestože se možná až moc opakuje motiv dětí, jejich výchovy a jiného způsobu myšlení, kniha si udržuje výbornou čtivost až do konce. Bod pro Kuttnera.

13.03.2013 4 z 5

Křídla snů Křídla snů George R. R. Martin

Není to špatné, není to ale ani vynikající, je to zkrátka rozporuplné. Kulisy Windhaven jsou výborné a celý námět není vůbec špatný, ale dolů ho táhne jednak vcelku proměnlivá čtivost jednotlivých částí knihy (zejména prostředek byl docela nudný) a druhak poměrně těžké sžívání se s postavami, které jsou povětšinou krajně nesympatické. Určité poselství a několik opravdu silných momentů se v Křídlech snů ale určitě najít nechá. A na konci si člověk i tu rozpolcenou, nesympatickou Maris přeci jen oblíbí.

20.09.2012 3 z 5

Dolů k Zemi Dolů k Zemi Robert Silverberg

Kniha Dolů k Zemi mě opravdu zaujala. Zabývá se nejen soužitím dobyvačných lidí s cizí inteligentní rasou, ale zejména hledáním sebe sama a určitého vnitřního vyrovnání. Člověk se těší na každou další stránku.

16.08.2012 5 z 5

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

Kniha se otírá o zajímavé téma, ale bohužel ho nedokáže využít v plné míře. Spousta dobrých nápadů a zajímavých pasáží je zbytečně odsunuta do pozadí, zatímco se kniha až zbytečně zaměřuje na jednání několika hlavních postav.

29.05.2012 3 z 5

Podvodník a jiné povídky Podvodník a jiné povídky * antologie

Člověk snad ani nemůže být Podvodníkem zklamán, pokud aspoň trochu holduje detektivkám nebo různým podobným krimi žánrem šmrncnutým povídkám. Úroveň jednotlivých povídek je trochu rozkolísaná, ale celek je fajn.

09.05.2012 4 z 5

Otcové prstenu Otcové prstenu * antologie

Výběr rozličných fantasy či pohádkových povídek z dob před sepsáním Hobita. A jak už tomu u podobných výběrů bývá, kvalita je značně kolísavá. Některé z povídek jsou opravdu velmi dobré, a to i měřeno dnešním metrem, na jiné člověk bez problémů zapomene. Celkově jde ale rozhodně o zajímavou "sondu" do pravěku tohoto žánru.

05.02.2012 4 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Černý opat je výborná detektivka, která však ke konci bohužel trochu ztrácí dech. Napětí a nejrůznější zápletky jsou však budovány velmi dobře a člověk má pořád chuť číst dál.

04.01.2012 4 z 5

Zeď / Nevolnost Zeď / Nevolnost Jean-Paul Sartre

Filosof ze mě nikdy nebude, Sartre to jen potvrzuje. Ač jsou některé pasáže opravdu nabité emocemi, z mého pohledu se jednalo o převážně nudné čtení.

24.07.2011 2 z 5

Hněv krále démonů – Boj Hněv krále démonů – Boj Raymond E. Feist

Samotné vypořádání se s nepřítelem bylo sice až trochu uspěchané, ale konečně se zase něco dělo a kniha celou dobu opravdu odsýpala. Některé uzlíky zůstaly zavázány, většina se jich rozmotala, pro poslední (dvoj)díl to vypadá na víceméně jasný průběh.

28.12.2018 5 z 5

Vzestup magnáta – Zisk Vzestup magnáta – Zisk Raymond E. Feist

Na to, že zkáza je za rohem, se toho v knize zas tak mnoho nestalo. Některé pasáže s Rupem byly slabší a to nejzajímavější (a podle všeho pro další děj i nejdůležitější), tedy další výprava na Novindus, bylo velmi upozaděno.

26.11.2018 3 z 5

Vzestup magnáta – Risk Vzestup magnáta – Risk Raymond E. Feist

Což o to, zajímavé čtení to určitě je, ale po prvním díle (dvoudíle) to působí to skoro až tak, jako že se vlastně ani žádná invaze (a s ní spojený konec světa) nechystá. Všechno je cca 3/4 knihy fajn, protože co oko nevidí... Uvidíme, jak se rozjede druhá (čtvrtá) část. Nakročeno je dobře.

14.11.2018 4 z 5

Císař Krispos Císař Krispos Harry Turtledove

Trilogie o Krispovi se uzavřela v podobném rytmu, jakým běžela celou dobu. Z mého pohledu stěží průměrném. Tento komentář je tak hodnocením celé trilogie.

Krispovi všechno jde, vše se mu daří a všechny zádrhele se vyřeší takřka samy. Postavy jsou čitelné od začátku do konce a jejich množství je malé, takže jakmile se objeví někdo pojmenovaný, je předem jasné, že se s ním budeme setkávat ještě dlouho. Zápletky jsou zajímavé, nejsou zbytečně překomplikované, ale řešení je často velmi naivní právě díky absenci více postav (každý druhý je skoro takový držák a všeuměl jako Krispos). Kvalitu v neposlední řadě stahuje dolů mizerný překlad a kopce pravopisných chyb a překlepů, zvláště druhý díl byl v tomto směru utrpení.

Za mě navzdory velmi pozitivním hodnocením jasné zklamání, které se dílům podobného ražení ani zdaleka neblíží (Sparhawk od Eddingse, Pug of Feista nebo třeba Koniáš od Žambocha).

29.10.2017 3 z 5

Playboy. Antologie sci-fi povídek Playboy. Antologie sci-fi povídek * antologie

Jak už to tak u antologií bývá, kvalita jednotlivých kusů značně kolísá. Některé povídky bych se nebál ohodnotit plným počtem, některé jiné zase zcela naopak. V součtu to tak dává takový ten zlatý střed. Dle mě asi nejpovedenější kusy jsou: Hlídka u mrtvého, Cesta mrazem, Maska, Sen Yen Babbo a nebeští zástupcové, Palebná zóna Smaragd. Opět se mi také potvrdilo, že mi nesedí Bradbury.

09.08.2016 3 z 5

Mistr písní Mistr písní Orson Scott Card

Jak tu spousta lidí přirovnává Mistra písní k Duně, s tou se mi to ani nespojilo, ale připomnělo mi to svým pozvolným plynutím děje a rozvážným stylem vyprávění Sněhovou královnu od Joan Vinge. A tu pro změnu zase všichni přirovnávají k Duně, takže tam možná přeci jen nějaká paralela je.

03.06.2016 4 z 5