Otcové prstenu

Kdysi se na autory žánru fantasy pohlíželo svrchu jako na dodavatele únikové literatury, nebo v nejlepším, výrobce příběhů vhodných k uspávání dětí. Dnes tituly fantasy okupují žebříčky bestsellerů a fantasy filmy plní kasy kin. Fantasy náměty dominují novému průmyslu počítačových her a o klasických dílech žánru se učí děti ve školách a na universitách po celém světě. Zásluhu na tom má nade všemi ostatními John Ronald Reuel Tolkien, milovaný autor Hobita a Pána prstenů. Téměř všichni současní mistři fantasy o sobě prohlašují, že J. R. R. Tolkien je jejich vzor a mistr, ten, který zažehl jejich imaginaci a inspiroval je k tvorbě. Ale kteří autoři ovlivnili jeho? Sir Isaac Newton jednou řekl: „Jestliže jsem viděl dále, bylo to proto, že jsem stál na ramenou gigantů.“ A to platí i obecně. Proto v této sbírce mezinárodně uznávaný tolkienovský expert Douglas A. Anderson vůbec poprvé shromáždil reprezentativní výběr ukázek děl těchto gigantů, aby vytvořil knihu, jež se stane klasikou sama o sobě. Ve Zlatém klíči, který inspiroval Tolkiena k napsání Kováře z Wooton Major, Georgie MacDonald vypráví příběh chlapce, jehož cesta na konec duhy přivede za hranice světa. V romantickém vyprávění Andrew Langa Příběh o Sigurdovi vystupují kouzelný prsten, čarovný meč a odvážný hrdina milovaný dvěma krásnými ženami – a prokletý strašidelným drakem. Tolkien četl E. A. Wyke-Smithovu Kouzelnou zemi Snergů svým dětem, okouzlen těmito pohádkami a národu skřítků „jen o něco větších než normální stůl“. V této sbírce se také poprvé objevuje dosud nikdy nepublikovaný literární klenot Davida Lindsaye, autora Cesty na Artur, povídky, kterou Tolkien vysoko cenil jako thriller i jako dílo o filozofii, víře a morálce. Tato sbírka příběhů plných čarovných cest, neohrožených hrdinů a strašných šelem představuje našemu publiku i neznámé autory, jejichž náměty, postupy, ideje a morální postoje inspirovaly další generace tvůrců včetně Tolkiena, a které každý milovník fantasy či Pána prstenů bude číst s potěšením....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28451/otcove-prstenu-28451.jpg 3.521

Tales Before Tolkien (2003)

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno:, Baronet

CharlesWard
30.07.2017

Příchod Teroru a Výbušnina Baumoff se kvalitou značně vymykají zbytku sborníku, a představují perly sbírky (a to ani jedna není fantasy v pravém slova smyslu, spíše originální pokusy o horror). Zbytek sbírky bohužel tvoří fantasy průměr na některých místech namíchaný s podprůměrem.

Sidonie
10.01.2017

Tohle je super! Stále někdo různým autorům vyčítá vliv Tolkiena. Ale tady je jasně vidět, že i sám Tolkien se nechal ovlivnit tvorbou před ním.
Knihy tvoří knihy. A nic není úplně nové.

Jako pro milovnici fantasy to pro mě bylo skvělé čtení.

kurcatovium
05.02.2012

Výběr rozličných fantasy či pohádkových povídek z dob před sepsáním Hobita. A jak už tomu u podobných výběrů bývá, kvalita je značně kolísavá. Některé z povídek jsou opravdu velmi dobré, a to i měřeno dnešním metrem, na jiné člověk bez problémů zapomene. Celkově jde ale rozhodně o zajímavou "sondu" do pravěku tohoto žánru.

Weird Tales

Autoři knihy