kurcatovium kurcatovium komentáře u knih

Pištec na bráně k západu Pištec na bráně k západu Jaroslav Mostecký

Jako nejzásadnější zápor téhle knížky vidím délku. Myslím, že bych bez problémů dokázal strávit klidně 2x - 3x delší povídání zasazené do tohoto až neuvěřitelně uvěřitelného prostředí. Pištec výborně balancuje na pomezí sci-fi a fantasy, přičemž z obou škatulek míchá velmi dobrý guláš. Drsné, naturalistické, možná trochu depresivní, ale přesto krásné. Nelze nedoporučit!

25.04.2012 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Po pravdě příliš nechápu zdejší hodnocení. Možná jsem měl příliš vysoká očekávání, možná mi to prostě jen nesedlo a možná to prostě není zas tak dobrá knížka. Opravdu nevím. Zato však vím, že některé části, úseky, kapitoly či povídky jsou opravdu slušné, jiné naopak moc ne. Co knize však chybí zdaleka nejvíc, je nějaká soudržnost či pojítko. Zejména díky tomu dávám poměrně nízké hodocení.

07.02.2012 3 z 5

Otcové prstenu Otcové prstenu * antologie

Výběr rozličných fantasy či pohádkových povídek z dob před sepsáním Hobita. A jak už tomu u podobných výběrů bývá, kvalita je značně kolísavá. Některé z povídek jsou opravdu velmi dobré, a to i měřeno dnešním metrem, na jiné člověk bez problémů zapomene. Celkově jde ale rozhodně o zajímavou "sondu" do pravěku tohoto žánru.

05.02.2012 4 z 5

Černý opat Černý opat Edgar Wallace

Černý opat je výborná detektivka, která však ke konci bohužel trochu ztrácí dech. Napětí a nejrůznější zápletky jsou však budovány velmi dobře a člověk má pořád chuť číst dál.

04.01.2012 4 z 5

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

Výborný námět, který maličko sráží místy dost nepřehledné a zvrácené myšlenkové pochody Hala Bregga. Samozřejmě těžko soudit, jak by se člověk v podobné situaci zachoval, protože jen málokdo dnes během deseti let o století přežije všechny své známé. Celková vize budoucnosti je ale podaná výborně a značně uvěřitelně, takže je nutno před touhle padesátiletou knihou smeknout.

19.12.2011 4 z 5

Píseň o Rolandovi Píseň o Rolandovi neznámý - neuveden

Zajímavá historicky fantaskní knížečka plná úžasných bojových scén ve stylu: "ťal mečem s takovou silou, že rozetnul jezdce i s koněm ve dví" a také obsáhlých popisů rytířů a jejich zdobeného brnění, které jsou tak repetitivní, že jsem až podezříval, zda se autorovi nezasekla deska. Zřejmě už tenkrát znali kombo Ctrl + C, Ctrl + V.

12.12.2011 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Dvacet tisíc mil pod mořem patří mezi to vůbec nejlepší, co bylo kdy napsáno pro mládež. Napínavé, tajuplné, výpravné, plné dobrodružství, najde se zkrátka vše, co si dětské srdce žádá.

04.12.2011 5 z 5

Mozek Mozek Robin Cook

O literární zázrak se vpravdě nejedná, ale přes úvodní rozháranost a šeď se kniha dostane do celkem napínavého a odsýpajícího finále. Zajímavá je i jistá nadčasovost, kterou Cook projevil v zájmu o umělou inteligenci a počítačové systémy už počátkem 80. let.

26.10.2011 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafkův způsob zdá se mi poněkud nešťastným. Tohle opravdu není nic pro mě... Řehoř, Neřehoř.

25.07.2011 1 z 5

Zeď / Nevolnost Zeď / Nevolnost Jean-Paul Sartre

Filosof ze mě nikdy nebude, Sartre to jen potvrzuje. Ač jsou některé pasáže opravdu nabité emocemi, z mého pohledu se jednalo o převážně nudné čtení.

24.07.2011 2 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Poutavé a napínavé čtení, které zubem času na své kráse neztrácí, ale naopak ji rozšířuje o poetickou chuť časů dávno zašlých. Sledování osudů Jonathana Harkera a dalších čtenáře od začátku strhne a nepustí až do závěrečných řádků.

24.07.2011 4 z 5