KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Můj první Steinbeck, který mě hned chytnul a jen tak nepustil
Sice to není dokonalé, ale velmi lidské, kolikrát jsem jsem s postavách viděl sám sebe, nebo své blízké, známé..
Po dlouhé době kniha, která mi něco dala

09.02.2023 4 z 5

Není strachu Není strachu Cavan Scott

První česky vydaný komiks z éry High Republic u nás
Proč ne, některé romány byly fajn, jiné slabší, tento komiks slouží jako doplnění příběhu po událostech prvních dvou knih a zaměřuje se na hrozbu Dengirů, kteří se pomalu stávají zajímavějšími než byly předtím, byl nám odhalen jejich původ a příště se možná dozvíme ještě víc..

03.02.2023 4 z 5

Pod maskou smích Pod maskou smích Jarmila Loukotková

Jak to napsat..
Chvílemi jsem měl pocit, že čtu českého Tolkiena, toho popisování bylo opravdu spoustu a také psychologie postava a jejich myšlenkové pochody.. jinde by mi to nevadilo, ale zrovna toto mi v tomto případě knihu dost srazilo do průměru, možná kdyby byla kniha o 100-150 stran kratší a seškrtaly se různé zlouhavé a nezáživné pasáže, tak bych nemusel hodnotit tak jak hodnotím.
Ale bylo fajn si přečíst něco z tého historické doby:)

03.02.2023 3 z 5

Misery Misery Stephen King

Pro mě (zatím) asi nejdrsnější Kingovka co jsem četl.
Chvílemi jsem bojoval se začtením se, ale když už jsem se začetl nemohl jsem Misery odložit, u některých scén jsem si říkal, že ve filmu by mi to asi nevadilo, ale v literatuře je to, možná, pro některé nesmyslné, ale pro mě silnější a nechutnější, ale pravda je asi taková, že čtenářská představivost dokáže být tak živá..

22.01.2023 4 z 5

Akira 4 Akira 4 Katsuhiro Otomo

Čtvrtý díl Akiry se už odehrává po událostech filmu a je to hned poznat, Neo-Tokio je zničeno, Kaneda zmizel, Akira s Tecuem "společně" vládnou těmto troskám a nechají se svými fanatickými následovníky vzývat jako bozi
Děj byl tentokrát pomalejší a ucelenější, takže za mě + oproti neuvěřitelně rychlým předchozím dílům, zbývají poslední dva kousky, myslím, že nejsem jediný kdo je zvědav jak to celé dopadne:)

17.01.2023 4 z 5

Kniha od čtenářské výzvy 2023
Trochu lenivě jsem vybral tuto klasiku na kterou bych si nevzpomněl nebýt filmu s Elizabeth Taylor z konce 50's který se mi líbil asi o kapičku víc než divadelní předloha, která je samozřejmě kvalitním čtivem, ale já bohužel nejsem úplně cílová skupina knih Tennesseeho Williamse, takže hodnotím sice jen průměrem, ale s respektem k autorovi

16.01.2023 3 z 5

Naprosto zbytečné pokračování na které jsem se ale překvapivě těšil mě nakonec nechává klidným a žádný zázrak už se jako u prvního dílu nekoná, Cline je správný geek a ví jak pro nás psát, ale Ready Player Two nám nic nového neukazuje, příběhová linka není moc originální a místy jsem si říkal, že je to jen upravená jednička, některé pasáže zbytečně zdlouhavé a lehce zapometulné..
Za mě se jedná o naprostý průměr na který za pár dní zapomenu

15.01.2023 3 z 5

Loterie a jiné povídky Loterie a jiné povídky Shirley Jackson

Asi jsem nebyl cílovka..
Některé povídky parádní, aneb když na pozadí cítíte nějaké to skryté zlo se kterým se setkáváme i my v našich životěch mimo tyto řádky, ale některé mi přišly tak nějak o ničem případně naprosto nesmyslné, ale chápu autorčino poselství, že ty největší příšery jsme my sami, lidi.

09.01.2023 3 z 5

Město schodů Město schodů Robert Jackson Bennett

Fantasy detektivka s trochou sci-fi a steampunku.
Hezký výčet žánrů, který bohužel lehce kazí ne moc zábavný děj, hlavně předvídatelný, a ne moc oblíbitelná hlavní protagonistka, daleko víc jsem si oblíbil ostatní postavy, které by za mě zasloužily víc prostoru, i když podle anotací ho dostanou v dalších dílech, ke kterým se možná někdy třeba taky dostanu, ale prozatím sérii Božských měst odkládám stranou

05.01.2023 3 z 5

Berserk 11 Berserk 11 Kentaró Miura

Tak už se pomalu, ale jistě dostáváme k tomu bodu, kdy se linka minulosti a současnosti s démony propojí, nebo nám aspoň budou zodpovězeny některé otázky, myslím, že bylo už na čase:)

02.01.2023 4 z 5

Berserk 10 Berserk 10 Kentaró Miura

Blíží se, nebo to tak vypadá, velký příběhový zlom, který s touto sérií pořádně zamává a je se ho už nemůžu dočkat:)
Jinak další velmi kvalitní díl, Aykiru to napsala parádně a já nemám co dalšího dodat

31.12.2022 4 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Jako vždy neuvěřitelně Gaimanovsky čtivé s tím nádechem mystična jak to umí jen on.
I když je vidět, že je kniha určena pro mladší čtenáře najdou si v ni spoustu i ti starší.
Jsem rád, že jsem svůj čtenářský rok 2022 mohl zakončit tímto velmi příjemným kouskem:)

30.12.2022 4 z 5

Kapitula: Duna Kapitula: Duna Frank Herbert

No, tak jsem se po poměrně dlouhém čtení a čekání na dotisk dostal i k finále originální série Duny..
A Kapitula je za mě rozhodně nejslabší, téměř první půlku knihy jsem se musel nutit do čtení, protože číst pouze filozofické myšlenkové pochody postav, které zaberou skoro celou první polovinu knihy není moc zábavné, zvlášť když se příběh moc neposouvá a když už Herbert přepnul do vypravěčského módu tak mi to přišlo najednou moc uspěchané a jednoduché.. takže nebýt respektu, který chovám k originální a geniální Duně, hodnotím hůře, ale takhle zůstaneme u průměru

28.12.2022 3 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

King trochu jinak
Styl vyprávění je typický King, ale žánrově je to naprosto jinde, příjemná "pohádka", která ale ničím novým nepřekvapí, děj je poměrně předvídatelný a i když bylo několik pasáží opravdu parádních, je tu za mě několik hluchých míst a hlavně mi přišlo, že se mistr hororu ani moc nesnažil a prostě sepsal nějaký hokus pokus, který je sice čtivý, ale za pár dní na něj zapomenete..

19.12.2022 3 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Kniha po které jsem chňapl v mezičase při čekání na dotisk Kapitula: Duna
Nemůžu říct, že bych byl nadšený nebo, že by bych zklamaný, místy mi povídky přišly zbytečně natahované, nebo dokonce místy i nudné, ale vzhledem k tomu, jak se Murakami umí lidsky vyjadřovat, že se v jeho psaní člověk dokáže najít, hlavně mě to místy i dost bavilo a proto hodnotím průměrem.
Tak zase někdy Sensei:)

13.12.2022 3 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Tahle sourozenecká čtveřice se dostala do situace, o které si troufnu tvrdit možná někdy přemýšlelo každé dítě - aneb co by kdyby (A ano, mluvím o té části se smrtí rodiče)
I když knihu a moje první setkání s McEwanem kladně, musím přiznat, že z knihy mám jen pocit znechucení a jen myslím, že na ni ještě nějakou dobu budu myslet..

08.12.2022 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Ponuré a depresivní, velmi dobře napsané, autorův styl mi sedl a hned dnes se chystám na film s Viggem Mortensenem, doufám, že i ten bude dosahovat takových kvalit
Naprosto nechápu některé zdejší komentáře, myslím, že si v knize každý něco najde, kniha je o lidství a poměrně reálně vyobrazuje jak by to asi mohlo vypadat po nějaké přírodní/energetické katastrofě, žádná šílená scifárna, ale poměrně reálný scénář po kterém bychom viděli co v lidech opravdu třímá..

07.12.2022 4 z 5

42: Dělej co Tě baví! 42: Dělej co Tě baví! Mikoláš Tuček

Krásná kniha, s lidským přístupem od (ne)normálního člověka pro (ne)normální lidi/čtenáře.
Mikoláše jsem sjížděl již od dob Score Live a Game Page, takže byl pro mě takovým malým idolem a když došlo na Re-play, ranní kocovina nekocovina musel jsem vstávat a sledovat, protože jsem hltal naprosto všechno (snad jen kromě Football fanatic's) co mi tento moderátor/redaktor/filantrop/bavič/milovník piva a knih nabízel..
Takže díky Tukane a pokračuj v tom co tě baví!
Za mě nejlepší kniha, kterou jsem letos četl

02.12.2022 5 z 5

Berserk 9 Berserk 9 Kentaró Miura

Tak ok, tento díl už si ten plný počet určitě zaslouží, mělo to všechno, co tyto série ztrácí po prvních pár dílech, těším se co bude dál

25.11.2022 5 z 5

Sem přichází něco zlého Sem přichází něco zlého Ray Bradbury (p)

Ha, koukám, že jsem stý hodnotící tohoto kousku od mého oblíbeného Bradburyho:)
Ke knize, jako vždy krásně lyricky napsané, ale tentokrát musím říct, že to příběhu dle mého názoru dost ublížilo.. Kniha se šíleně táhne což mě opravdu mrzí, protože jsem nečekal, že se budu zrovna u RDB do čtení až skoro nutit.
Ale aby to neznělo tak negativně, jako vždy mě děj vtáhl a představivost autora naprosto dostala, zvlášť když dokáže popsat něco takového jako je pouť tak děsivě a pozoruhodně..
Tak zase někdy jindy Rayi a snad to bude lepší

24.11.2022 3 z 5