Kniha hřbitova

Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk. Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného – třeba jak se stát neviditelným pro lidi. Na malého chlapce číhají na hřbitově dobrodružství i nebezpečí – prastarý Indigový muž pod kopcem, brána vedoucí do ruin města obývaných ghúly, podivná a strašná hrozba Sleer. Ale jestli Nik někdy opustí hřbitov, bude muset čelit útoku Jacka, muže, který mu už vyvraždil rodinu… Román získal cenu časopisu Locus za rok 2009, a byl odměněn cenou John Newbery Medal asociace pro knihovnickou slžbu dětem. Dostal se do finále na cenu British Fantasy Award v kategoriích nejlepší román a nejlepší ilustrátor. Audioverze získala cenu Audie Award za rok 2008 v kategorii tituly pro děti 8 - 12 let a také nejvyšší cenu Audiokniha roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290102/kniha-hrbitova-gF8-290102.jpg 4.4812
Horory, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Polaris

The Graveyard Book, 2008

Kniha Kniha hřbitova

Bája89

Miluju jazyk, jakým Gaiman píše a výrazy, které používá. Vyvolávají ve mně čtenářskou slast. Vždycky, když se mi do rukou dostane nějaká jeho kniha, tak je to neskutečný literární zážitek. A tahle kniha nebyla výjimkou.
Každá kapitola Knihy hřbitova je navíc v podstatě povídkou, která volně navazuje na předešlý příběh. Mou nejoblíbenější je "Psi boží". Slečna Lupescu je pozoruhodná dáma. Ostatně většina postav si čtenáře získá. Silas, Liza, Nik a další.
Tohle dobrodružství mě pohltilo téměř vzápětí a po dočtení mi bylo smutno, protože byl najednou konce. Už žádní duchové a žádné dobrodružství. Nic. A pak jsou tu ty krásné ilustrace Davea McKeana. Nádhera, celá kniha tak tvoří naprosto dokonalý celek.

Alixon

Vždycky mám problém se do jeho knih dostat. Ovšem po pár stránkách se do toho zase ponořím a ke konci mi málem.. No nebudu nic spoilovat. Krásná 4 z 5.

Patro

Krásná knížka, opravdu doporučuji. Spolu s Koralínou jsou to příjemně tajemné knížky pro děti, ale čtení si může užít každý, nejen děti.

nocnymotyl38

krásne :)

Selve

I když je kniha mířena na mnohem mladší čtenáře, neskutečně mě bavila a užil jsem si stránku po stránce až dokonce. Úžasné odpočinkové čtení. Doporučuji ;)

martina.tim
15.12.2020

Na to, že je kniha určena spíše pro mladé čtenáře, tak mě naprosto dostala. Je to první dílo od Gaimana a nejspíš není poslední. Rozhodně mám v plánu se podívat i na komiks. Tuto knihu doporučuji všemi deseti všem, nejen mladším generacím.

HerrPilot
28.09.2020

Moje další gaimanovka, a jmenovec Armstrongův opět nezklamal.
Kniha s burtonovskou atmosférou, která není jen pro děti (což v doslovu zmiňuje i sám Gaiman – nic ze své tvorby necílí primárně jen na děti, či pouze na dospělé, tedy kromě Amerických bohů), obsahuje kostru Knihy džunglí, střípky Mary Poppins (opět viz. doslov), jistě něco z H. P. Lovecrafta (město ghúlů – Ghulheim – má proporce pozemských měst Cthulhu), motiv dlouhé a trnité cesty z pohodlí domova zase připomene Tolkienova Hobbita, a něco málo tu snad je i z keltských mýtů.
A všechno tohle je zabaleno do pochmurného anglického kabátku s humornými prvky, který je ovšem místy trochu děravý, místy má možná až příliš konvenční střih, a místy máte i pocit, že designér mohl látku využít lépe, nebo jí i trochu přidat. Výsledný oděv je ale velice pohodlný, oblékatelný (rozuměj: čtivý), a vše doprovází atmosférou pasující ilustrace McKeanovy.

Horší, než Hvězdný prach, o mnoho lepší než Nikdykde. Díky zmíněným nešvarům ale nemohu dát čistých 5, přesto uděluji 4 čerstvě odhrabané *. Jistě se k ní ještě někdy vrátím.

Andrée
21.09.2020

První kniha od Gaimana a hned takový skvost.
Při čtení jsem si několikrát vzpomněla na Tima Burtona. Jo, tohle mi sedí. :)

Po tragické smrti rodičů se malý chlapeček, odcupitá k branám starého, tajemného hřbitova.
A právě zde začíná jeho velice netradiční dospívání a soužití na místě posledního odpočinku.

Kniha je určena pro děti a mládež, takže jsem tak nějak čekala pohádku. Ale takovou krásně hororovou pohádku? Jsem nadšená.
Strašně se mi líbí myšlenka propojení světa mezi živými a mrtvými. Že vlastně smrtí nic nekončí, ba naopak. Ale, než ulehneme na věčnost, neměli bychom život promrhat.