knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Ak hľadáte knihu s romantickou linkou, v ktorej nechýba zaujímavá dramaticka zápletka a dávka napätia, tak Dokud neustane vlnobití je rozhodne tou pravou.

Hlavnou hrdinkou príbehu je Dominika, ktorá sa už pár týždňov po svadbe ocitne sama v cudzej krajine, bez znalosti jazyka a bez svojho manžela, ktorý záhadne zmizol. Dominika ho chce za každú cenu nájsť a pochopiť, prečo ju takto opustil.

V knihe sa striedajú kapitoly z minulosti a kapitoly zo súčasnosti. Vďaka nim prežívame s hlavnými hrdinami všetky ich spoločné momenty od ich zoznámenia až po rodinnú tragédiu, ktorá poznačila nielen ich životy, ale aj ich vzťah. Dominika by chcela poznať celú pravdu, no niektoré otázky jej môžu zodpovedať len ľudia, ktorí sa do toho nehrnú a najradšej by na všetko zabudli. Dozvie sa, čo sa v skutočnosti stalo? Ustojí jej manželstvo tieto nové zistenia?
Dominiku čaká náročné obdobie, počas ktorého musí nájsť hlavne samu seba, zatlačiť do úzadia svoje traumy a objaviť to, čo život robí radostnejším. Má poriadne šťastie, že stretne veľa ľudí, ktorí sa jej úprimne snažia pomôcť a majú veľké srdcia. Kiežby takých ľudí bolo na svete viac.

Knižku Dokud neustane vlnobití som prečítala veľmi rýchlo. Je písaná príjemným štýlom, čo ju robí veľmi čtivou. Okrem toho som sa nevedela dočkať, kedy dojde k rozuzleniu a čo všetko vypláva na povrch. To, čo sa udialo, som nečakala...hlavou mi šli všetky iné varianty (asi čítam priveľa trilerov :) ).
Čo sa týka postáv Nico mi občas dobre liezol na nervy...jeho správanie voči Dominike ma veľakrát skutočne vytočilo. A teda ma celkom prekvapil záver, najmä Dominikine rozhodnutie. Ja by som sa rozhodla určite úplne inak. Nicova rodina bola tiež celá veľmi zvláštna a nelákalo by ma byť jej súčasťou.
Páčili sa mi všetky postavy, ktoré boli v Dominikinom okolí a pomohli jej akoukoľvek formou. Životom sa kráča ľahšie, ak človek nie je úplne sám.

Knižku som čítala prostredníctvom autorskej štafety. Chcela by som sa poďakovať za jej organizáciu Lucii Svobodovej a taktiež autorke Kristine Janů za poskytnutie knižky do štafety. Bola veľmi dobrá, čítala sa sama a ja sa teším na ďalšie knižky, ktoré autorka napíše :)

20.09.2023 4 z 5

Město upírů Město upírů Ellen Schreiber

Knižka sa podobne ako predchádzajúce čítala rýchlo. Z postáv ma celkom bavila Jaggerova sestra Luna. Nech bola akákoľvek, v tom, čo rozprávala Raven, bolo cítiť kus úprimnosti.

Záver ostal otvorený, nakoľko v origináli vyšlo podstatne viac častí ako v češtine. Tým, že ale nie som cieľovka a knihy ma až tak nenadchli, nemrzí ma ani, že sa k ďalším nedostanem.
Odporúčam mladším čitateľom (10-12 rokov) :)

08.09.2023 2 z 5

Rakve lásky Rakve lásky Ellen Schreiber

Alexander zmizol z mesta a Raven sa ho vyberie hľadať. Pri svojom pátraní spoznáva upíra Jaggera, ktorý je Alexandrov dávny nepriateľ a pre oboch predstavuje hrozbu.

Druhý diel sa mi páčil o niečo menej. Síce ide opäť o krátku knižku s rýchlo plynúcimi kapitolkami, hneď zo začiatku som mala pár nezrovnalostí, ktoré ako keby autorka zabudla vysvetliť (resp. ako keby knihy na seba úplne nenadväzovali).

Knižky by som obsahovo radila pre mladších čitateľov (10-12 rokov), myslím, že u nich by zožali väčší úspech.

08.09.2023 2 z 5

Hierarchia šera Hierarchia šera Adriana Bolyová

Dej Hierarchie šera sa odohráva 8 rokov po udalostiach v 2. časti. Hlavné postavy sa snažia zabrániť vojne medzi démonmi a anjelmi. Potrebujú najmä Laredovu pomoc, no po ňom akoby sa zľahla zem. Nájdu ho? A ako si hlavní hrdinovia poradia s tým, čo ich čaká?

Táto knižka sa mi čítala lepšie ako predchádzajúce zo série. Postavy už nejako extra nepribúdali, takže sa v nich dalo dobre orientovať (ani kapitoly už nie sú pomenované po nových postavách, ktoré do deja pribúdajú, ako to bolo v prvých dvoch knihách).

Dúfala som, že sa vo finálnej knihe objasní všetko, čomu som nerozumela v prvých dvoch, ale nestalo sa tak...teda aspoň pre mňa ostalo dosť vecí neobjasnených.

Čo ma veľmi potešilo bol epilóg, ktorý sa zameriava a opisuje začiatky vzťahu Radosti a Beritha, ktorí ním vlastne odštartovali tento veľký konflikt.

Celú sériu ,,Vojna spektra" hodnotím skôr pozitívne. Hoci mne osobne knihy nesadli tak, že by u mňa vyvolali wau efekt, musím vyzdvihnúť to, že autorka píše veľmi príjemným štýlom a z kníh je cítiť, že má cit pre slovenčinu a vie sa s ňou vyhrať. Séria si určite nájde svojich fanúšikov.
Najviac sa mi páčil 2.diel, ktorý bol plný akcie a bojov - tieto pasáže sú skutočne veľmi dobre podané. A však chýbalo mi viac vysvetlení, viac podrobných info, čím by sa pre mňa stal dej pochopiteľnejší a nepôsobil by na mňa miestami chaoticky, zmätočne.

A nemôžem zabudnúť pochváliť obálky - sú nádherné a hneď zaujali.
Teším sa na ďalšie autorkine knihy. Verím, že mi každá sadne viac a viac :)

22.08.2023 3 z 5

Hierarchia svetla Hierarchia svetla Adriana Bolyová

Hierarchia svetla plynule nadväzuje na predchádzajúci diel. Dej pôsobil celistvejšie ako v prvej knihe. Menej som sa v ňom strácala. Zas musím vyzdvihnúť opisy bojov a akčných scén...sú skutočne veľmi dobre podané. Ale stále mi nie je úplne jasné, kto za koho kope, kto má akú motiváciu a aký charakter. A možno práve preto som fakt zvedavá, čo sa udeje a odhalí v poslednej časti.
K postavám:
Radana sa prezentuje ako tá dobrá, ale jej činy o tom nie vždy hovoria. No konečne sa ukázalo, kto sú jej predkovia a tiež stále viac a viac objavuje, čo všetko dokáže vďaka svojim schopnostiam. Z Mátého som bola poriadne zmätená, pri ňom je to ako na hojdačke, raz mu fandím a raz nerozumiem. Henry a jeho tajomstvá ma riadne prekvapili, nečakala by som to.
Veľmi som si priala viac Lareda a aj sa mi to splnilo...stále pre mňa ostáva naj postavou...na jeho hláškach a aj na jeho prílišnej úprimnosti sa vždy riadne nasmejem. No v tejto časti mi ho bolo aj veľmi ľúto...dejú sa mu samé nešťastia.

Epilóg zas čo-to poodhalil a ja som zvedavá na finálnu časť. Hlavne, či sa dozviem odpovede na otázky, ktoré mi idú hlavou už od Hierarchie tmy.

10.08.2023 3 z 5

Hierarchia tmy Hierarchia tmy Adriana Bolyová

Po prečítaní Hierarchie tmy mám zmiešané pocity :). Hneď na začiatku nás vtiahne priamo do deja, resp. vhodí do akcie - čo sa mne osobne veľmi páčilo....čitateľ sa najskôr môže cítiť ,,stratený," no postupne sám spoznáva tento nový svet, démonológov, démonov, sám si utvára názor na postavy a nato, kto je na akom brehu rieky.
Čím ďalej som ale čítala, tým viac som chcela viac info, viac vysvetlení a viac detailov, než mi kniha ponúkla. Myslím, že pri podrobnejšom objasnení niektorých vecí, by dej prestal pôsobiť chaoticky. Občas sa mi totiž stalo, že som úplne nepochopila, o čo v danom momente ide a prečo (a to som čítala naozaj pozorne).
Svet, ktorý nám Adriana Bolyová predostrie, sa mi veľmi páčil. Bol zaujímavý a nevšedný. Bitky a akčné scény boli opísané tak dobre, že som si všetky vedela do detailu predstaviť,
Čo sa týka postáv, prekvapivo mi nebola najsympatickejšia hlavná hrdinka Radana, ale jej brat Laredo - počas čítania som doslova čakala na jeho scény a chcem ho viááác - dúfam, že v pokračovaniach dostane väčší priestor. Radane, jej mysleniu a správaniu som často nerozumela - na to, v akom svete sa odrazu ocitla bola až prekvapivo pokojná a málo zvedavá....nepotrebovala nič vysvetliť, všetko akoby jej bolo hneď jasné. Ani vzťahu, ktorý počas príbehu vznikne, som nejako neverila - z tohto páru som necítila žiadnu chémiu, len proste zrazu bol vzťah.
Napriek tomu, že mne v knihe úplne všetko nesadlo, bola rozhodne zaujímavá a stála za prečítanie. Som veľmi zvedavá na pokračovania, na vývoj niektorých postáv a akým smerom sa uberie dej....a samozrejme na Lareda :)
A aby som nezabudla, celá séria má nádherné obálky :)

09.08.2023 3 z 5

Zvuk zla Zvuk zla Vincent Kliesch

Ďalšia kniha zo série Auris ma rozhodne nesklamala. Páči sa mi, ako autor vie napísať a vylíčiť celý príbeh doslova na pár stranách.

Matthias Hegel má vážne zdravotné problémy, ktoré viac nemôže odkladať. No ako forenzného fonetika ho oslovia na spoluprácu k jednému prípadu. Matthias chcel vzhľadom na svoju momentálnu situáciu odmietnuť. No keď si vypočul, že ide o Silvana Berga, musel sa na tento prípad pozrieť, aj keď tým ohrozuje sám seba.
Silvan Berg sa vrátil domov zo psychiatrickej liečebne. Keď si natáča video svojho príchodu, počuje výkrik svojej matky. Vidí ako padá z okna a zdá sa mu, že v okne zahliadol tieň svojho otca. O chvíľu ale vbehne priamo pod kolesá otcovho auta. Priateľka Silvanovej mamy tvrdí, že práve Silvan vybehol z matkinej izby po tom, čo sa udialo. Silvanovi nik neverí, predsa len je to psychiatrický pacient. Matthias Hegel je jediný,kto si myslí, že Silvan neklame. Bol zaľúbený do jeho mamy Patrizie a rozhodne sa pomôcť Silvanovi a zistiť celú pravdu. Osloví Julu a tiež Elyasa a Friedricha, ktorí sa snažia vypátrať, čo sa v ten deň stalo.

Kniha ma úplne pohltila. Bola napínavá a ja som bola zvedavá, ako skončí a aký motív je za tým všetkým.
Bavia ma Hegelove schopnosti, jeho absolútny sluch a informácie o práci forenzného fonetika, o ktorých by som bez tejto série ani netušila.
Páči sa mi, že v každej knihe zatiaľ vystupoval aj Elyas, čo je podľa mňa fakt skvelá postava - mladý chalan, ktorý má rozum a srdce na správnom mieste. S Friedrichom a Julou sú skvelý tím.

Veľmi sa teším na ďalšie knihy série. Snáď nebudeme dlho čakať.

21.03.2023 4 z 5

Šum smrti Šum smrti Vincent Kliesch

Knižka sa mi páčila rovnako ako predchádzajúce zo série. Jula a Hegel sa ocitnú opäť v nebezpečnej situácii a hoci medzi nimi nie je dvakrát priateľská atmosféra, musia sa pokúsiť o spoluprácu.

Jula sa zúčastní na Hegelovom pojednávaní. Po ňom sa má s Hegelom stretnúť. Chce sa dozvedieť nové informácie o svojom bratovi Moritzovi.
Obaja sa však stanú obeťami únosu. Očividne hľadá Moritza ešte niekto ďalší a je ochotný spraviť čokoľvek, aby ho našiel. Je na Jule a Matthiasovi, aby vylúštili hádanky v Moritzovom odkaze. Keď ich vylúštia, Moritz zomrie a keď nie, zomrú oni.

Dej knihy bol napínavý. Rozsahovo je krátka a má opäť krátke kapitoly, takže sa číta veľmi rýchlo.
Knižku hodnotím na 4,5*. Pol hviezdičky dole dávam len preto, že niektoré veci, ktoré sa odhalia v závere, som zistila pomerne skoro, v podstate na začiatku knihy a celkovo mi rozuzlenie prišlo trošku viac prekombinované, než som čakala.
Pár vecí, ktoré vyplávajú na povrch ma ale poriadne prekvapili. A som rada, že autori neostali len pri trilógii.

17.03.2023 5 z 5

Chrontulienka Chrontulienka Branislav Jobus

Veľmi pekná knižka, ktorú som čítala pred spaním synovi.
Obaja sme sa každý večer tešili na ďalšie kapitoly zo života Jalafáša, ktorý mal rád špinu a Chrontulienky, vďaka ktorej aj sám Jalafáš pochopil, že čistota a poriadok má veru čo to seba. Príbehy boli vtipné a veselé a poukazovali na to, aké sú hygiena, čistota a poriadok dôležité. Kniha je sprevádzaná peknými ilustráciami (najmä Chrontulienky, ktorá sa nám obom veľmi páčila, nech bola akejkoľvek veľkosti :) ).

13.03.2023 5 z 5

Pět plus tři Pět plus tři Arne Dahl (p)

Sam Berger sa stane podozrivým z vraždy, ktorú nespravil. Molly leží v kóme. Štokholmu hrozí veľký teroristicky útok a Sam nemá inú možnosť, než spolupracovať s tajnou službou. Ukrýva sa na jednom ostrove a čaká na pokyny šéfa spravodajskej služby.
Tento prípad sa ho ale dotýka aj súkromne. V ohrození sú aj Samovi najbližší. Podarí sa mu ich ochrániť?

Musím uznať, že v knihe je miestami až príliš prekombinovaný dej a teda to celé môže pôsobiť viac nereálne ako reálne.

Napriek tomu sa mi táto séria páči. Sam, Molly a Deer mi sadli, mám rada keď sa ich cesty pretnú a spolupracujú spolu na vyšetrovaní. Dej a hlavne záver boli napínavé, miestami aj prekvapivé. Určite si prečítam aj 2 zvyšné knihy.

29.01.2023 4 z 5

Manželka na poschodí Manželka na poschodí Rachel Hawkins

Jane sa presťahuje do Birminghamu. Venčí psov bohatým paničkám z dobrej ulice. Raz sa spozná so šarmantným Eddiem. Vtedy sa Jane zmení život od základu. Začnú sa jej plniť sny. Eddie jej vie poskytnúť lásku, ochranu a aj peniaze.
Jane si so sebou nesie mnohé bremená z minulosti a má strach z ich odhalenia. Okrem toho sa v jej mysli stále vynárajú otázky ohľadom zmiznutia Eddieho nezvestnej manželky Bei a smrti jej priateľky Blanche. Obe spolu boli na chate a lodi. Telo Blanche sa našlo, no Beino nie. Zabil ich Eddie?

Manželka na poschodí bola fajn knižka. Čítala som síce už aj lepšie trilery, no dej mal spád, bol napínavý a sama som nevedela odhadnúť, ako ho autorka ukončí. Čo sa udialo v tú noc, keď zmizla Bea a umrela Blanche, som odhadla správne. No aj tak som netušila, aké bude finále. Nebolo zlé, akurát som čakala asi trošku viac akčnosti.

Manželka na poschodí je vlastne príbehom o tom, čoho všetkého je človek schopný, keď niečo skutočne chce....o totálnom stratení zábran a dosiahnutí cieľa za cenu čohokoľvek. Tiež je príbehom toho, aká je láska slepá a ako sa človek nedokáže vyrovnať s tým, že je jeho partner niekto úplne ,,iný", než si myslel.

A čo sa týka samotnej Jane...nech bola akákoľvek, bavila ma. Robila aj zvláštne veci, zlé veci, ale chápala som jej potrebu prežiť. Tiež som jej nedokázala zazlievať, čo sa jej udialo v minulosti a bavilo ma, že nebola žiadna naivka.
Samotný záver prekvapil v zmysle, že som čakala dačo iné, niečo viac akčné. Ale to by bolo asi predvídateľnejšie než toto.

19.01.2023 4 z 5

Nedám Ti (vedieť) Nedám Ti (vedieť) Teagan Hunter

Táto knižka sa mi páčila zatiaľ najviac zo série. Každá ďalšia ma baví viac ako predchádzajúca :)

Slušná, milá a vždy staromodnéjšie a nevyzývavo oblečená Monty začína pracovať ako učiteľka. Ma dvojča a jej sestra je jej presný opak. Monty nikdy nerobí ,,nesprávne" veci, až kým nestretne sexi Robbieho.

Robbie už nemôže byť viac iný než je Monty. Je celý potetovaný, má úplne odlišné správanie a má aj syna :) úžasného Xaviera. Hlavní hrdinovia sa napriek rozdielom k sebe neskutočne hodia.

Pri tejto knihe som si oddýchla, pobavili ma vtipné správy medzi hlavnými hrdinami. Páčilo sa mi, že sa v knihe spomínajú aj postavy z predchádzajúcich častí. Pri dialógoch medzi Robbiem, Zachom a Deliou som sa riadne narehotala. Teším sa na ďalšiu časť a dúfam, že bude minimálne rovnako dobrá.

12.01.2023 4 z 5

Záhadné vraždy v internáte Záhadné vraždy v internáte Lucinda Riley

Od Luciny Riley mám prečítaných už veľa kníh, tu sa jednalo o iný žáner, no opäť dokázala, že bola úžasná spisovateľka s veľkým rozprávačským talentom.

Jazz, ktorá chcela seknúť s prácou na polícii, sa rozhodla prijať prípad záhadného úmria chlapca na internáte. Pribudnú aj ďalšie záhadné úmrtia a Jazz hľadá to, čo ich spája. Musí načrieť aj do hlbokej minulosti a temných tajomstiev internátnej školy. Okrem toho rieši aj svoje súkromné problémy.

Lucinda opäť skvele opísala postavy, až som mala pocit, že sú úplne reálne. Čo sa týka vraha a motívu, odhalila som oboje dosť skoro, asi v polovici knihy, no tentokrát mi to vôbec neprekážalo. Čakala som, či sa moje tipy potvrdia, zaujímali ma aj osudy postáv, ktoré v knihe vystupovali a aj vyriešenie ich ,,tajomstiev".

Knižka ma veľmi bavila, prečítala som ju behom dňa, bolo ju ťažko pustiť z rúk.

03.01.2023 5 z 5

Priateľstvo naveky Priateľstvo naveky Nele Neuhaus

Knihy od Nele Neuhausovej ma veľmi bavia. Sú napínavé, plné zvratov a vyšetrovanie vedie veľmi sympatický tím.
Veľká škoda je, že na Slovensku vyšli od nej zatiaľ len 3 knihy a v ,,nesprávnom" poradí. Ja vlastne vôbec nechápem, ako môže vydavateľstvu napadnúť vydávať sériu bez toho, aby šla po poradí. Na prípady to až tak nevplýva, každý je riešený samostatne v rámci jednej knižky. No Priateľstvo naveky bola až 10ta kniha série a v závere sa mi stalo, že som nechápala o čom Pia rozmýšľa v súvislosti s istými ľuďmi, pretože mi chýbali súvislosti. A keďže ma bavia aj vyšetrovatelia a ich súkromné životy, je škoda, že si nedali až tak záležať na poradí.

No a naspäť k Priateľstvu naveky. Ako sme u autorky zvyknutí, opäť do svojho diela dala dosť veľa postáv, ale neplietli sa mi (najviac sa mi asi mýlili v Dni matiek :) ). Pre tých, ktorých vie viac osôb domotať, je na začiatku knižky Menný register.

Henningovi volá jeho literárna agentka, ktorá sa obáva o svoju priateľku Heike. Heike Werschová bola bývala programová riaditeľka vydavateľstva Winterscheid. Henning poprosí Piu, aby šla overiť, či je Heike v poriadku. No Heike zmizla. Stopy vedú k tomu, že ju niekto zabil. Kto to ale bol a aký mal motív? Týka sa to jej práce, niekedy až príliš ráznej kritiky alebo jej minulosti?

Bola som veľmi zvedavá, ako prípad skončí. Kto je záhadným vrahom a prečo. Samozrejme na záver všetko pekne do seba zapadlo. Okrem samotného vyšetrovania ma bavil aj súkromný život Bodensteina, ktorý mal doma fakticky katastrofálnu situáciu. Po jeho riešení týchto problémov a aj po pomoci Cosime, ostal v mojich očiach ešte sympatickejší, než predtým.
A moje knihomoľské srdce potešilo prostredie, v ktorom sa táto krimi odohrávala. Prostredníctvom knižky som mohla trošku nazrieť do práce vo vydavateľstve. A temné tajomstvá okolo rodiny, ktorá ho založila, boli bonusom :)
Určite sa teším aj na ďalšie knižky z tejto série.

01.01.2023 5 z 5

Pomalý oheň Pomalý oheň Paula Hawkins

Príbeh sa točí najmä okolo troch žien - Laury, Carly a Miriam, no mne bolo najviac sympatická Laurina staršia kamoška, ktorá bola veľmi inteligentná a láskavá :).
Carlu, Lauru a Miriam spája pocit trpkosti zo situácií, ktoré zažili v minulosti.
Laura strávi s Danielom iba jednu noc, no videli ju s ním ako poslednú.
Suseda Miriam je dosť zvedavá, sama si v minulosti zažila situácie, z ktorých sa nespamätala a preto vie,že sa hocikto môže ocitnúť v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste. Okrem toho, je nahnevaná, pretože Theo použil jej rukopis na splnenie svojich cieľov.
Carla mala strašne smutný život. Bôľ, ktorý nosí v srdci z minulosti narastá, pretože jej umrie ďalší člen rodiny a hneď po ňom aj jej synovec.
Kto stojí za Danielovou vraždou?

Kniha sa čítala celkom dobre. Bola napínavá a vraha som v prvom momente tipovala niekde úplne inde. A až neskôr mi to začalo byť jasné. To, že autorka má v knihách veľa postáv mi nevadí, lebo sa v nich vždy dobre zorientujem a baví ma, že sa striedajú ich kapitoly. Pomalý oheň ma bavil asi cca.rovnako ako Dievča vo vlaku, no tu mi to prišlo trošku akčnejšie.

03.12.2022

Lovec Lovec Arne Dahl (p)

Vyzerá to na skvelú sériu. Knižka ma zaujala už po prečítaní prvých strán, čítala sa dobre a rýchlo. Bola napínavá, bavili ma dejové zvraty a záver ma úplne odrovnal, aboslútne som niečo také nečakala a som zvedavá na pokračovanie.

Sam vyšetruje prípad, ktorý, ako sa ukáže, sa týka aj jeho minulosti, na ktorú si bude musieť znovu zaspomínať. Taktiež bude musieť zistiť, kto je záhadná žena, ktorá sa zjavuje na miestach činov a prečo.

Dvojica Molly a Sam ma naozaj bavila. Pri niekoľkých knihách sa zvyknem zamýšľať ako ľudí vedia krivdy z detstva ovplyvniť aj v ďalšom živote. Pri tejto to platilo tiež. Čo všetko dokáže šikana a ubližovanie spôsobiť človeku. Toto sú také tie knihy, kde vám páchateľ lezie na nervy a chcete, aby si odpykal, čo spáchal, ale zároveň v podstate ,,chápete" jeho motívy a viete sa vcítiť do jeho pocitov a súcitiť s ním, resp.s jeho minulosťou, ktorá z neho toto spravila.

Hneď sa idem pustiť do ďalšej časti, pretože ostáva dosť záhad a otáznikov.

06.10.2022 5 z 5

Učiteľkina voľba Učiteľkina voľba Sarah E. Ladd

Učiteľkina voľba sa mi páčila dokonca ešte kúsok viac ako Dedičkin sľub, hoci som si myslela, že časť venovaná Williamovi ma nebude až tak baviť, lebo mi v prvej časti nebol až tak sympatický.

William holduje hazardu a alkoholu, práve pre tieto svoje neresti má nemalé dlhy a jeho panstvo upadá. Pri vresoviskách ho prepadnú poskokovia jeho veriteľa. Dobitý William sa zloží v stajniach svojich podnájomníkov na Rosemere. Nájdu ho tam a ošetrí ho Patience Creightonová, ktorá po smrti svojho otca a nečakanom odchode svojho brata dočasne vedie dievčenskú školu.

Patience sa William páči a jeho k nej tiež niečo veľmi priťahuje. Dôjde k incidentu, stajňa na panstve Rosemere zhorí do tla a William sa rozhodne, že ju dá postaviť nanovo. Strávi tak s Patience veľa času a postupne sa viac a viac spoznávajú. No v tom čase sa vráti aj jej brat, ktorý je samé prekvapenie a prinesie so sebou aj Ewana, bývalého nápadníka Patience. Ten sa znovu okolo nej krúti a ona sa musí rozhodnúť, či strávi zvyšok svojho života po jeho boku alebo bude dúfať, že William Sterling opätuje jej city.

William sa dozvie šokujúce skutočnosti, pre ktoré musí prehodnotiť svoj dosiaľ búrlivý život a ešte viac sa snažiť o vyriešenie svojich dlhov. Tiež sa dozvie, čo stálo za požiarom stajne. A je len na ňom, ako sa s týmto všetkým vysporiada a aké rozhodnutia urobí.

Knižka bola skvelou romantickou oddychovkou. Miestami napínavá, miestami dojemná (aj slza mi ušla pri jednej pasáži). Autorka vie veľmi dobre vykresliť tú dobu a priblížiť čitateľovi anglický vidiek a život na ňom v začiatkoch 19.storočia. Teším sa na záverečnú časť, dúfam, že sa čoskoro dočkáme.

16.09.2022 5 z 5

Magický advent Magický advent Zuzana Šulajová

Sofia žije so svojou mamou v Rusovciach. Má tam priateľov, spolužiakov, platonickú lásku, školské zázemie ... a tiež sa venuje recenzovaniu kníh a knižným vlogom (čo mi bolo samozrejme extrémne sympatické).

Keď však ochorie Sofiin starký, jej mama ho odchádza opatrovať. Sofia nemôže ostať v Rusovciach sama a preto tiež odchádza za nimi na lazy. Samozrejme sa na dočasné sťahovanie vôbec neteší (nečudovala som sa jej, sťahovanie je predsa samo o sebe dosť výraznou životnou zmenou, okrem toho mala dosť silný dôvod, prečo sa tam necíti dobre. No jej cestovanie,resp.teperenie sa s kufrom ma pobavilo).

Na lazoch spoznáva úplne iný svet, iný život, zvyky, tradície a nových priateľov. A tento pobyt ju vnútorne zmení.

Oceňujem to, že knižka bola o Slovensku, najmä strednom Slovensku. Toto prostredie, príroda a život na dedine sú mi veľmi blízke. A potešila som sa aj zmienke o zvykoch a tradíciách, nepoznala som všetky z nich. Pekne vyobrazená bola aj pomoc susedov na dedine,resp.na lazoch. Tiež sa mi páčil Sofiin starký a ich spoločné smutno-veselé príhody. Mali nádherný vzťah.
Väčšinu knižky ma štvala jej mama, mala som pocit, že Sofia a aj jej priatelia sú oveľa rozumnejší a zodpovednejší a pri tom to boli puberťáci. Od mamy by som čakala iné správanie. A tiež ma štval partner jej mamy, hnusnejšiu postavu som už dávno nezažila.

Knižka bola tiež plná prvých študentských lások, sklamaní, problémov pubertiakov...všetko bolo veľmi realisticky podané.

Záver som viac menej čakala presne taký, aký bol. Aj keď som sa bála, ako to niektoré postavy v knihe vezmú, ak sa to takto udeje. No autorka našla každej to správne miesto :)

06.09.2022 5 z 5

Temný Říman Temný Říman Sylvain Reynard

Posledný diel florentskej série nesklamal. Príbeh Princa a Raven pokračuje. Raven so sestrou sú na ceste za Kúriou. Cestou sa ich skupina ocitne v bojoch s Divokými, aj s Lovcami. Princ chce uzavrieť dohodu s Rimanom, či k nej ale pristúpi a či Princovi pomôže v boji s Kúriou je otázne.

Samotný záver ma celkom prekvapil - ako dopadne Williamov vzťah s Raven, čo sa stane s Princom, čo si vyberie a ako to skončí s jeho mestom. Nečakala som taký vývoj udalostí, aký nastal. Vlastne čakala som presný opak, no takto som mala z knihy väčší zážitok.

Celá séria sa čítala dobre, stránky ubiehali rýchlo, Williamova a Ravenina láska je neskutočne čistá a úprimná a tiež sa mi páčilo, že hlavná hrdinka nebola miss, ale normálna žena a hoc aj s hendikepom, ale milovaná presne tak, ako si zaslúži.

22.08.2022 4 z 5

Princ Princ Sylvain Reynard

Novela Princ je premostenie medzi Gabrielovou sériou a Florentskou trilógiou. Gabriel a Julia si užívajú krásy Florencie, no musia čeliť svojmu nepriateľovi. Gabriel vystaví v galérii Uffizi ilustrácie, ktoré predtým patrili jednej temnej bytosti. Boli jej ukradnuté a táto bytosť urobí všetko pre to, aby ich získala naspäť, no baží aj po pomste. Podarí sa Gabrielovi a Julii uniknúť?

Princa som čítala až po prečítaní Florentskej trilógie, no nevadilo mi to. Je to útla knižkočka, prečítaná za chvíľu.

20.08.2022 4 z 5