Hierarchia šera

Hierarchia šera https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501748/bmid_hierarchia-sera-kT9-501748.jpg 3 4 3

Vojna spektra série

< 3. díl

Démonologické spoločenstvo má nového vodcu. Hrozba vojny spektra však pretrváva. Po ôsmich rokoch od ďalšieho prevratu sa Máté viac nedokáže zaobísť bez Radaninej pomoci. Tá sa vracia do Innsbrucku, aby spolu nastolili mier medzi bytosťami z hierarchie svetla a hierarchie tmy. Ak chcú zabrániť vojne démonov a anjelov, budú potrebovať aj Lareda a jeho neobyčajné schopnosti. Je však nezvestný už roky. Posledná časť trilógie siaha až k počiatku príbehu Radosti a Beritha – anjela a démona, ktorí pre svoje puto uvrhli vesmír do nekonečného konfliktu.... celý text

TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Hoci by sa zdalo, že v poslednej časti sa nič také unikátne neudialo v porovnaní s druhou časťou ale predsa len som sa nevedela od knihy odtrhnúť. Veľmi sa mi páčilo, že tu dostal Laredo najväčší priestor, Máté bol už pre mňa ako zbytočná osoba a Radana hoci veľmi nezasahovala ale keď už tak to stálo za to. Epilóg bol výborný krásne zapečatili kruh tejto trilógie.

Celkovo táto trilógia bola skvelá, hoci som čakala, že sa budú osudy postáv vyvyjat uplne iným smerom, nakoniec to dopadlo tak ako malo. Určite celú trilógiu odporúčam, skvelý nápad, skvelý príbeh a určite sa k nej s radosťou vrátim.

knihomolka_eli
22.08.2023 3 z 5

Dej Hierarchie šera sa odohráva 8 rokov po udalostiach v 2. časti. Hlavné postavy sa snažia zabrániť vojne medzi démonmi a anjelmi. Potrebujú najmä Laredovu pomoc, no po ňom akoby sa zľahla zem. Nájdu ho? A ako si hlavní hrdinovia poradia s tým, čo ich čaká?

Táto knižka sa mi čítala lepšie ako predchádzajúce zo série. Postavy už nejako extra nepribúdali, takže sa v nich dalo dobre orientovať (ani kapitoly už nie sú pomenované po nových postavách, ktoré do deja pribúdajú, ako to bolo v prvých dvoch knihách).

Dúfala som, že sa vo finálnej knihe objasní všetko, čomu som nerozumela v prvých dvoch, ale nestalo sa tak...teda aspoň pre mňa ostalo dosť vecí neobjasnených.

Čo ma veľmi potešilo bol epilóg, ktorý sa zameriava a opisuje začiatky vzťahu Radosti a Beritha, ktorí ním vlastne odštartovali tento veľký konflikt.

Celú sériu ,,Vojna spektra" hodnotím skôr pozitívne. Hoci mne osobne knihy nesadli tak, že by u mňa vyvolali wau efekt, musím vyzdvihnúť to, že autorka píše veľmi príjemným štýlom a z kníh je cítiť, že má cit pre slovenčinu a vie sa s ňou vyhrať. Séria si určite nájde svojich fanúšikov.
Najviac sa mi páčil 2.diel, ktorý bol plný akcie a bojov - tieto pasáže sú skutočne veľmi dobre podané. A však chýbalo mi viac vysvetlení, viac podrobných info, čím by sa pre mňa stal dej pochopiteľnejší a nepôsobil by na mňa miestami chaoticky, zmätočne.

A nemôžem zabudnúť pochváliť obálky - sú nádherné a hneď zaujali.
Teším sa na ďalšie autorkine knihy. Verím, že mi každá sadne viac a viac :)

LiliDarknight
02.01.2023 3 z 5

Medzi udalosťami druhého a tretieho dielu trilógie Vojna spektra ubehlo osem dlhých rokov. Čitateľ má možnosť sledovať niektoré z udalostí retrospektívne, prostredníctvom postáv, ktoré spomínajú. Je to ako sledovať film. Akoby niekto opisoval príhody, ktoré sa ho netýkajú. Hoci niečo z toho, čo sa stalo, bolo vrcholne traumatické, charaktery zúčastnených to veľmi neovplyvnilo alebo ovplyvnilo len v minimálnej miere.

Toto zdanie podporuje aj spôsob rozprávania. Nikto akoby nič neprežíval do hĺbky. Bolyová síce naznačuje, že niekto cíti to alebo ono, no ide len o sterilnú informáciu. Žiadna z týchto emócií neprechádza na čitateľa. Práve preto je náročné vžiť sa do postáv a plne pochopiť ich motiváciu. Ak sa teda pre niečo rozhodnú, nie je to až také uveriteľné. Pôsobí to tak, akoby sa jednotliví aktéri objavovali a zase mizli len náhodou.

Tento dojem ešte umocňuje fakt, že dej je veľmi bohatý na akciu. Tá sa vplyvom chýbajúcich vysvetlení stáva neprehľadná. Niektoré scény sú dokonca mätúce. Týmto neduhom trpeli aj prvé dve knihy, ale v záverečnom diele sa to prejavuje najciteľnejšie. Mali by prísť posledné vysvetlenia a veľkolepý záver. Čitateľ dúfa, že konečne všetko pochopí. A naozaj si všeličo uvedomí. Napríklad aj to, že v tomto univerze je možné asi úplne všetko.

Je pravda, že fantastika ponúka autorovi určitú voľnosť. Vymyslené svety väčšinou ohraničuje len autorova fantázia. Napriek tomu by sa ale mali pridŕžať minimálne logiky. Viaceré koncepty nielen v tejto knihe sú bezpochyby veľkolepé a zaujímavé. Lenže ich prítomnosť niekedy pôsobí až príliš náhodne. Akoby autorke niečo napadlo a ona to bez premýšľania zakomponovala do textu. Pritom v niektorých prípadoch ide o nedomyslené nápady.

Ako príklad hravo poslúži oživovanie mŕtvych. Znie to ako skvelá myšlienka. Jej stvárnenie už ale výrazne pokrivkáva. Hlavne s ohľadom na fakt, že niekoľkoročné mŕtvoly vyzerajú až zázračne normálne. Význam pre samotné dianie? Dosť nejasný. Pravdepodobne tým jedna či dve postavy niečo získali. No ak to nemá ovplyvniť samotný dej, je trochu zbytočné vôbec sa tým zaoberať.

Obdobné diery má aj príbeh. Práve preto protagonisti pôsobia trochu neschopne. Väčšinu času akoby sa len potkýnali o vlastné nohy. Bez detailnejšie premysleného plánu dúfajú poraziť tie najmocnejšie bytosti. Ich naivita je rovnako úsmevná ako ambiciózny mravec, čo s úmyslom ubližovať lezie po nohe slona.

Knihu pred úplnou katastrofou zachraňujú dva faktory. Prvým je, že je napísaná veľmi príjemným štýlom. Číta sa dobre a rýchlo. Navyše ukazuje, že Bolyová sa dokáže hrať s jazykom. Druhým je epilóg. Ten opisuje udalosti spojené s vojnou z pohľadu tých, vďaka ktorým vlastne vznikla. Toto vrhá na celú trilógiu zase trochu iné svetlo. No je to primálo a prineskoro. Nespasilo to totiž celý text, aby nepôsobil ako niečo, na čom sa ešte malo pracovať.

Kniha Hierarchia šera vcelku zdarne uzatvára udalosti celej trilógie. Postavy vybojovali aj posledné bitky. Zároveň je však záver dostatočne otvorený, aby nepôsobil až príliš idealisticky. Príbeh je stále orientovaný predovšetkým na dej. Aj preto ho ocenia čitatelia hľadajúci oddych. Tí náročnejší budú asi trošku sklamaní.

2021  57%Hierarchia tmy
2022  67%Hierarchia svetla