klarah101 klarah101 komentáře u knih

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Kniha se mi líbila, byla poutavá, vtáhla mě od první stránky. Téma deprese a ztráty smyslu života zpracovává zajímavým, neotřelým způsobem, takže celý příběh nakonec vyznívá překvapivě optimisticky. Už od první Nořiny návštěvy alternativního života mi sice bylo tak nějak jasné, kam nás autor chce zavést a jak asi příběh dopadne, přesto pro mě kniha nepostrádala napětí a občas i překvapení. Nejprve jsem si musela zvyknout na podmínky, za kterých hlavní hrdinka prochází své ostatní životy, chvíli mi připadalo, že kniha spíše pojednává o tom jak se správně chovat při ztrátě paměti a také se mi zdálo, že je Nora až nepřirozeně talentovaná, ale pak jsem byla zvědavá na každé další hledání lepšího světa, kde její existence má nějaký význam a kde by mohla být šťastná.
Kniha je plná zajímavých myšlenek, proto ji mohu doporučit opravdu všem.

18.06.2023 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Velmi čtivá kniha od první do poslední stránky. Skvěle navozená atmosféra a podrobně vykreslené postavy i prostředí. Poutavý příběh, kde změny v životě hlavního hrdiny přicházejí právě včas, aby se čtenář nenudil, ale přitom děj ubíhá plynule a působí celkem uvěřitelně. První část, odehrávající se v Anglii, je poněkud více popisná, přesto však máte pocit, že se stále něco děje a skutečnost, že se tam toho vlastně moc neudálo, zjistíte až zpětně, když se dostanete do akčnějších a napínavějších částí Robertova putování za poznáním. Závěr knihy mi přišel trochu uspěchaný, ale na druhou stranu, delší vyprávění o zpáteční cestě a životě na farmě by asi působilo poněkud zdlouhavě.
Líbilo se mi, jak mistrně dokázal autor zachytit myšlení tehdejších lidí a boj mezi náboženstvím a touhou po vědomostech.
Přiznám se, že mi při čtení o středověké Anglii trochu vadilo uvažování postav v metrické soustavě („Dva metry stuhy by mohly stačit.“) . Také komín místo dymníku mě v 11. století docela překvapil, což je ale spíš problém českého překladu.

11.06.2021 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Hlavní hrdinka Christiane , třináctiletá narkomanka živící se prostitucí, působí jako noční můra všech rodičů. Kniha sleduje Christiane od dětství a celkem podrobně popisuje její cestu k drogám, boj se závislostí i snahu změnit svůj život. Ačkoli se vše odehrálo v sedmdesátých letech minulého století, má kniha stále co říct, protože podobné příběhy se určitě odehrávají i v současnosti.
Musím se však přiznat, že mi hlavní hrdinka tak nějak nebyla sympatická. Přišlo mi, že svým chováním ke svému osudu spěje už od mala, od nástupu na základní školu. Při čtení mě nejvíc překvapovalo, jak dlouho se Christianě dařilo tajit, jaký život ve skutečnosti vede a chvílemi mi přišlo, že se vymanit ze závislosti ani nechce.. Každopádně je to zajímavé a poučné čtení nejen pro dospívající, ale i pro jejich rodiče.

24.10.2021 4 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Kniha se mi velmi líbila, chytla mě od první stránky. Popisuje osudy lidí před a po úderu smrtelné nákazy. Nemoc přichází náhle, má téměř 100% smrtnost, rozpad společnosti závislé na technologiích je tak velmi rychlý. V knize se neustále střídají časové roviny, kdy s jednotlivými hrdiny prožíváme první hodiny a dny po vypuknutí záhadné nemoci, pak se ocitáme v roce dvacet po úderu smrtící chřipky a často se vracíme i do doby před pandemií. Postupně se tak skládají příběhy hlavních postav, které se vyrovnávají s novou situací každá po svém.
Líbilo se mi, jak autorka vytvořila provázanost hlavních hrdinů a dokázala mistrně balancovat mezi jednotlivými časovými úseky, aniž by se ztrácela kontinuita děje. Kniha pro mě trochu postrádala napětí a akci, byla místy dost předvídatelná, ale celkově mi příběh přišel zajímavý.

12.06.2021 5 z 5