Katy9192 Katy9192 komentáře u knih

Pokojská Pokojská Nita Prose

Chyžná od Nita Prose bola oddychová jednohubka, ktorá ma vytiahla z čítaciej krízy a opäť naštartovala.

Molly pracuje ako chyžná v luxusnom hoteli, pre mnohých hostí je neviditeľná. Svoju prácu berie veľmi vážne a je pre ňu stredobodom života. Molly chápe a berie veci doslova. To, čo je zjavné pre iných, nie je zjavné pre ňu.

Jedného dňa nájde v apartmáne mŕtveho významného hosťa. Na Molly padne hlavné podozrenie po kolobehu udalostí, ktoré ona sama pomahála roztáčať svojim “odlišným správaním” a vkladaním dôvery do rúk nesprávnych ľudí.

Kniha skrýva jeden zvrat za druhým, ktoré mi nedovolili poľaviť v čítaní a neustále prekvapovali. Záver knihy bol dokonalý. Nemám, čo by som vytkla.

Krásna kniha, ktorá pripomína, že sme všetci rovnakí svojim spôsobom, no hlavne sme si seberovní. A na to nesmieme zabúdať!

18.12.2022 5 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Ruční práce je biografický komiks o inšpiratívnej doktorke Suzanne Noël. Madame Noël bola známa ako feministka usilujúca o volebné právo žien a priekopníčka estetickej a rekonštrukčnej chirurgie.

Na tento komiks som sa veľmi tešila a nesklamal! Leïla Slimani je zárukou kvality - po obsahovej aj grafickej stránke. V spolupráci s Clément Oubrerie stvorili nádherné a čtivé dielo o výnimočnej osobe. Dokonalá kombińacia.

Vitka Vitka Kateřina Tučková

To, že Kateřina Tučková vie písať, je známy fakt. Jej dielo Vyhnanie Gerty Schnirch mi rozvrátilo dušu. Keď som videla, že napísala divadelnú hru, vedela som, že ju musím okamžite mať.

Vitka je biografické dielo o brnenskej rodáčke Vítězslave Kaprálovej. Geniálna a talentovaná virtuózka, dirigentka a skladateľka, ktorá sa presadila v mužskom svete. Pri čítaní som ani nemala pocit, že sa jedná o divadelnú hru. Dialógy ma vtiahli do deja, až som mala pocit, že scénu pozorujem na vlastné oči. Vitka sa stala mojou virtuálnou kamarátkou. Dielo vo mne vytvorilo a zanechalo pocit, že sama Vitku poznám a je súčasťou môjho života. Kniha obsahuje aj obrazovú prílohu, takže si k postavám okamžite priradíme tváre a stanú sa tak o niečo reálnejšími postavami.

Smrt obchodního cestujícího Smrt obchodního cestujícího Arthur Miller

Divadelná hra Smrť obchodného cestujúceho z dielne Arthura Millera je už dnes významnou klasikou.

Príbeh hovorí o živote obchoďáka Willyho Lomana a o jeho rodine. O rodine, v ktorej si každý člen svojím spôsobom idealizuje samého seba, vytvára ilúzie o úspechoch a vlastnej dôležitosti.

Aj napriek skvelému námetu radím toto dielo medzi priemerné divadelné hry. Často som sa v deji strácala, najmä ak sa prelínala minulosť so súčastnosťou či ak vstúpila do deja nová postava, ktorej rola nebola popísaná.

Každopádne by som rada videla divadelné spracovanie. Možno by mi ten vizuálny vnem upratal dejovú linku.

15.11.2022 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Tvorba Delphine de Vigan je stávkou na istotu. Jej vyberaný a sofistikovaný jazyk ma vtiahol do deja, vzápätí vynoril, ponoril a pokračoval v tomto tempe až pokiaľ som sa nezmietala vo víre striedajúcich sa emócií a napätia.

Autorka si tentokrát vybrala znepokojivú tému, ktorú spracovala do podoby románu s črtami thrilleru. Celý príbeh sa pohybuje okolo detských influencerov, sociálnych sietí, reality show, zdieľania našich životov vo virtuálnom svete. Kde končí a začína naše súkromie v digitálnej dobe?

Kniha je rozdelená na dve časti. Tá prvá sa odohráva v roku 2019, Melania vytvorila rodinný kanál na YouTube, na ktorý natáča svoje deti - mladšiu Kimmy a staršieho Sammyho. Zdieľa a zverujňuje ich život minútu po minúte, od momentu kedy sa zobudia po okamih keď idú spať. Jedného dňa Kimmy zmizne. Začne patránie vedené kriminalistickým oddelením, ktorého súčasťou je aj Clara. Clara je pravým opakom Melanie, snaží sa vyhýbať digitálnemu svetu a zanechávať v ňom čo najmenšiu stopu. Podarí sa Clare a tímu nájsť Kimmy? Bude v poriadku?

Druhá časť sa odohráva v roku 2031 a zobrazuje život po únose Kimmy. Ako sa zmenila dynamika v rodine? Čo spôsobila detská sláva jednotlivým členom rodiny?

Najnovšia kniha Děti nade vše od Delphine de Vigan ma nenechala chladnou.

Noc zázraků Noc zázraků Elizabeth Berg

Objatie v knižnej podobe! Elizabeth Berg prišla s voľným pokračovaním mojej najväčšej srdcovky - Príbeh Arthura Truluva. Mala som obavy, že Noc zázrakov nebude tak dobrá, no nenaplnili sa.

Kniha sa tentokrát zameriava na Lucille a jej kurzy pečenia, nesmie chýbať ani Maddy a jej dcéra Nola. Do príbehu vstupujú aj nové postavy, avšak životné cesty všetkých účastníkov sú na istej úrovni prepojené.
Táto oddychová jednohubka opäť vyvoláva hrejivé pocity, lásku, krasné emócie. Nebudete môcť knihu odložiť pokiaľ ju nedočítate.
Ak ste nečítali Príbeh Arthura Truluva, nebudete mať problém naladiť sa na Noc zázrakov, všetky dôležité udalosti sú v novej knihe zhrnuté. Avšak vrelo doporučujem prečítať obe!

15.11.2022 4 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Mojenka je smutne krásny príbeh primárne určený mladším čitateľom (9+).

Mojenka má 10 rokov. Miluje les, zvieraciu ríšu všeobecne a počítanie všetkého, čo sa len dá spočítať. Túto záľubu zdieľa hlavne so svojou maminkou, ktorá však jedného dňa závažne ochorie.

Táto kniha ponúka pohľad dieťata na náhle zmeny v rodinnom rytmuse, ktoré sú spojené s ochorením. Autorka Olga Stehlíková skvele vystihla myšlienkové pochody a chápenie Mojenky. Ilustrácie, ktoré doplnila Andrea Tachezy, dokonale podtrhujú celý príbeh. Miestami som mala problém udržať pozornosť, ale pripisujem to tomu, že kniha je ušitá na mieru mladším ročníkom.

Krásnym bonusom knihy je aj množstvo faktov o stromoch, zvieratách a prírode celkovo. Často som si dohľadávala fotky a informácie k jednotlivým zmienkam.

Na veľmi podobnú nôtu môžem doporučiť aj knihy Sydney či Poupátka.

15.11.2022 4 z 5

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Felix až navěky od Kacen Callender je young adult kniha s tématikou LGBTQIA+ a s tým spojeným hľadaním seba samého, sebaúctou a vzťahmi.

Kniha ma v prvom rade zaujala hlavne obálkou - výrazná červená s nádherným orezaním. V druhom rade ma upútala téma, ktorá má v mojej knižnici zatiaľ minimálne zastúpenie.

So sklamaním musím konštatovať, že som sa do čítania nútila a nakoniec som knihu ani nedočítala. Postavy dráždili moje nervy svojím správaním (drzé, arogantné, detinské). Príbeh ako taký mi prišiel plytký bez hlbšej myšlienky. Nebol využitý plný potenciál tejto témy.

Možno by som sa na knihu pozerala inak, ak by som bola young adult. Takto však knihu radím k tým menej podareným.

15.11.2022 2 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

‘Věci, na které nastal čas’ je román z poviedok. Kniha je sondou do vzťahu a spoločného života dvoch ľudí, ktorí sa vzájomne odcudzili. Je o tom, aký malo toto odcudzenie dopad na jednotlivých aktérov - Richarda , Alicu a ich dve deti.

Prvá časť sa odohráva vrámci niekoľkých rokov a medzi kapitolami je často niekoľkoročný skok. Musím povedať, že táto časť sa veľmi ťahala a myslím si, že niektoré pasáže mohli byť kratšie či úplne vynechané.
Druhá časť sa odohráva v kratšom časovom horizonte a je tak oveľa dynamickejšia a zaujímavajšia.

Táto kniha je v podstate o ničom a zároveň o niečom. Vyvolala u mňa veľmi zmiešané pocity a minimálne ma donútila zamyslieť sa nad tým, koľko ľudí je v stereotypnom vzťahu len zo zotrvačnosti, koľko z nich je nešťastných, koľko rodín a vzťahov vyzerá presne tak ako v tomto románe.

15.11.2022 3 z 5