Karcoolka2210

ListopádListopádAlena Mornštajnová

"Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je."

"Chcete žíct, že se nemáme o nic snažit a jen čekat, kam nás osud postrčí?"

"Naopak, prostě jen nesmíme marnit čas a trápit se kvůli něčemu, co už nemůžeme mít. Zůstat trčet na místě a ztratit se ve smutku není řešení. Člověk by měl jít dál, ať se mu to líbí, nebo ne. Z popela už dům znovu neuplácaš. Pevné stěny postavíš jen z nových cihel."

Ani pri piatej knihe ma Alena Mornštajnová nesklamala. Listopád je vďaka Bohu len fikcia, to čo sa odohrávalo pred rokom 1989 nebola a dúfam, že to dôjde aj všetkým súčasným milovníkom komunizmu, ktorí by si mali túto knihu prečítať. Odporúčam.

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Backman opäť nesklamal. Spôsob akým tento autor prepletá osudy svojich postáv je podľa mňa skvelý. Ja osobne si tam vždy nájdem nejaké povzbudenie aj hlbokú myšlienku. Pre mňa naozaj výnimočný autor a ďalšia výnimočná kniha.

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Ani v tejto knihe ma autorka nesklamala. Za mňa môžem povedať, že Hana a Tiché roky sú pre mňa jej naj knihy. Posledných možno 30 strán som čítala cez slzy, ale nemohla som si pomôcť, lebo tento príbeh vo mne vyvolal mnoho emócií a museli sa ventilovať ;) Musím len odporúčať túto knihu, aj keď bol koniec super, mne by sa žiadalo viac informácií, čo sa stalo potom. Možno pokračovanie v novej knihe? :)

19.09.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Originálny príbeh z obdobia 2.svetovej vojny. Životné príbehy Marie-Laure a Wernera a ich rodín boli skvelo a pútavo napísané. Odporúčam. AJ

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Musím povedať, že som rada, že som túto knihu dočítala cez víkend a nie počas jazdy električkou do a z práce, lebo som pri jej konci použila jeden celý balík hygienických vreckoviek. Pre mňa je to druhá kniha od Backmana, o ktorej som toho počula a čítala veľa pozitívneho a Backman nesklamal.Tak krásny a smutný, no najmä ľudský príbeh, Oveho si jednoducho nemôžete nezamilovať. Myslím, že sa Ove oficiálne stáva jednou z mojich naj, naj, najobľúbenejších knižných postáv. Odporúčam a teším sa na ďalšie Backmanove knihy.

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Ok, po štvrtej Backmanovej knihe, ho zaradzujem do kategórie najobľúbenejších autorov. Kým Ove a Babička boli krásne knihy, boli zároveň aj vtipné, Medvedín sa zaoberá vážnou témou a Backman ju podľa mňa spracoval veľmi dobre. Neuveriteľne mi sedí štýl písania tohto autora a číta sa mi to super aj v češtine a spôsob, akým Backman postupne odhaľuje charaktery jednotlivých postáv a ako ich prepája, nuž baví ma čítať jeho knihy a mám rada jeho postavy, aj tie, čo nemám rada, lebo nie sú čierno-biele. Skvelá kniha!

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Nuž, ja si nemôžem pomôcť, ale Fredrik Backman mi neuveriteľne sadol ako autor. Páči sa mi štýl, akým píše, ako spracováva postavy a postupne odhaľuje ich plusy aj mínusy, ich vnútro a pohnútky, mne ako čitateľke ide riadne pod kožu a vyvoláva veľké množstvo emócií, čo mám pri čítaní rada. Pokračovanie My proti vám nesklamalo, práve naopak a ja sa uz nemôžem dočkať kedy do rúk chutím ďalšiu jeho knihu.

Bez šanceBez šanceNeal Shusterman

Musím sa priznať, že som nemala žiadne očakávania od tejto knihy. Čaká ma trilógia Žatva smrti od Shustermana, no k tejto knihe som sa dostala trochu skôr. Nuž a ostala som veľmi milo prekvapená. Autor sa veľmi zaujímavo popasoval s témou interupcií. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú mi svojim vekom už vzdialení a väčšinou ma v knihách konanie tínedžerov dosť rozčuľuje, Shustermanovi sa podarilo to, že Connor, Risa a Lev mi boli všetci svojím spôsobom veľmi sympatickí a vedela som sa s nimi v niektorých situáciach stotožniť. Ozaj veľké prekvapenie pre mňa :)

PoselPoselMarkus Zusak

Mala som inu predstavu o tejto knihe, no musim povedat, ze ma dostala.
Predstavte si, ze jedneho dna najdete v poste kartu s troma adresami. Zahodite ju alebo sa vo vas prebudi zvedavost a pojdete si obzriet co na tych troch miestach najdete? Hlavna postava tejto knihy, 19-rocny Ed, sa rozhodne pre moznost cislo dva a tak sa cely pribeh rozbieha. Neuveritelna kniha a pribeh, no vlastne o tom, ake jednoduche a zaroven tazke je pomoct ludom cudzim, ale aj priatelom, ktori to potrebuju, hoci aj niecim tak banalnym ako su nove ziarovky na vianocnu dekoraciu, ale tiez pribeh o tom, ako najst seba sameho a zit svoj zivot naplno. Moja druha kniha od Zusaka a pre mna sa stava oblubenym autorom. Odporucam vsetkym:)))

HanaHanaAlena Mornštajnová

Ťažko hľadám slová. Knihu som prečítala v nedeľu a som z nej doteraz hotová. Písala som už k viacerým knihám, že toto je jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala, ale toto je NAOZAJ JEDNA Z NAJLEPŠÍCH KNÍH a bodka!!!!!! Vlastne výkričník ;) Téma ťažká a pochmúrna, bolestná, ale našla sa tam aj radosť a láska. Ani neviem ako opísať ten tón knihy, ktorá sa mi hneď prvými stranami dostávala pod kožu. Tak potichu, pomaly sme sa spoznávali s hrdinkami tejto knihy, pozerali sme sa na udalosti z 3 rozličných pohľadov. Veľmi emotívna kniha a musím priznať, že boli aj slzy, ale nie zo smútku a beznádeje, ale práve naopak. Veľmi odporúčam, všetkými desiatimi a dala by som aj 20 hviezd tejto knihe!!! :)

01.05.2018

Pomaľované vtáčaPomaľované vtáčaJerzy Kosiński

Uf, tak to teda bolo niečo. Na knihu som narazila náhodou v jednom výpredaji a zaujala ma veta pri tejto knihe- "Najkontroverznejšia kniha 20.storočia", tak som si prečítala anotáciu a povedala som si, veď je to kniha z prostredia 2. svetovej vojny, tak to určite nebude ľahké čítanie. Každá vojna či bojový konflikt so sebou prináša rozličné zverstvá, ale obsah tejto knihy bol miestami naozaj brutálny- koniec sprostej Ľudmily, život u Garbosa, u Makara, ... no teda to bola naozaj silná káva. No na druhej strane, po zhliadnutí rôznych vojnových dokumentov či prečítaní svedectiev ľudí, ktorí zažili hrôzy vojny na vlastnej koži, mi táto kniha prichádza ako veľmi reálny opis vojnovej "ľudskosti". Je mi ľúto, že táto kniha mala taký negatívny vplyv na život autora a jeho rodiny a že mu dopomohla skôr do hrobu, ale podľa mňa si zaslúži 5 hviezdičiek za odvahu, že napísal niečo tak brutálne, bolestné, ale určite aj pravdivé o neľudskosti ľudí.

01.12.2013

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Prvý Backman. Na tohto autora sa chystám už dlho a prišiel ten správny čas. Začala som jeho najútlejším dielom a neľutujem. Dojemný príbeh starého otca, ktorému postupne prestáva slúžiť mozog a pamäť. Autor krásne opísal vzájomné vzťahy s manželkou, synom, vnukom. Téma, ktorá sa mňa osobne dotýka, lebo niečo podobné prežívame v našej rodine s babkou a preto som vďačná za toto útle dielo.

Ve službách zlaVe službách zlaR. Galbraith (pseudonym)

Prvé dve knihy boli ok, no lepšie ako samotné prípady bol vzťah Cormorana a Robin. V tejto knihe, okrem tohto priateľstva, kde sa dozvedáme mnoho vecí z minulosti oboch hlavných predstaviteľov, bol konečne veľmi napínavý aj prípad. Podľa mňa, toto je zatiaľ najlepšia kniha tejto série a dávam jej plných 5 hviezd. Koniec ma nechal v stave, že hneď chcem čítať pokračovanie, no na to si budem musieť dlhšie počkať.
Ak sa vám, čo len trochu páčili prvé dve knihy, tak túto si určite nenechajte ujsť :) AJ

10.01.2016

Dívka, která kopla do vosího hnízdaDívka, která kopla do vosího hnízdaStieg Larsson

Takze trilogia Millenium je za mnou. Myslim, ze za seba mozem povedat, ze ma Larsson nesklamal. Ponukol zaujimavy pribeh, ktory sa postupne vyvyjal v troch castiach. Mikael Blomkvist, Lisbeth Salanderova, Erika Bergerova a Dragan Armanskij su ustredne postavy, ktore hraju dolezitu ulohu v celom pribehu, plus, v kazdej knihe su predstavene nove postavy, ktore doplnaju a ozivuju tento zaujimavy pribeh. Krimi roman je pre mna novou skusenostou a pacil sa mi. Teda az niektore casti, ktore sa zaoberali dost perverznymi opismi a praktikami niektorych postav. Aj ked je to fikcia, do urcitej miery urcite cerpal autor inspiraciu aj za realneho zivota a tu ma trocha desi fakt, aki perverzaci existuju na tejto planete. Celkovo hodnotim trilogiu 5 hviezdicakmi. Napisane to bolo skvele, putave. Dakujem bratovi za pozicanie knih:)

Na Chesilské plážiNa Chesilské plážiIan McEwan

Počtom strán útla kniha, ale veľmi intímne priblíženie manželstva a svadobnej noci dvoch mladých ľudí, ktorí patrili do éry, ako to autor nazval, keď sa sex ešte spájal s láskou. Bolo veľmi zaujímavé sledovať vnútorné myšlienkové pochody, obavy, očakávania oboch pohlaví. Dnes by sa asi len ťažko našli takýto ľudia ako Florence a Edward medzi mladými ľuďmi, ale pre mňa osobne veľmi krásny, úprimný, smutný príbeh z pera tohto autora. Odporúčam :)

02.11.2013

Forrest GumpForrest GumpWinston Groom

V mojom pripade som najprv videla film, aj ked to bolo uz dost davno, takze som vedela o com bude kniha. No prekvapila ma, pretoze som zistila, ze v mnohom sa kniha lisi od filmu. Teda postava Forresta je rovnaka, ale situacie v ktorych sa nachadza sa lisia. Pri citani sa vam takmer nikdy nevytrati usmev z tvare. Absurdne situacie do ktorych je Forrest hodeny, vam to nedovolia. Je to fakt priam neuveritelne, a myslim, ze v tomto pripade plati, ze hlavny hrdina mal viac stastia ako rozumu. No na druhej strane bola Forrestova zaostalost vyhodou, lebo si nepripustal k telu nepochopenie jeho osoby zo strany "normalnych" ludi. Som rada, ze som po tejto knihe siahla a myslim, ze toto je jeden z mala pripadov, kedy je dobre si precitat knihu a pozriet si aj film, pretoze obe spracovania su priam neuveritelne skvele a jedinecne:)))

07.11.2013

Osamělost prvočíselOsamělost prvočíselPaolo Giordano

Nedá sa dať menej ako 5 hviezd. Tento príbeh sa dokáže tak dostať pod kožu, že čitateľ nemá šancu. Teda ja som nemala ;) Nebudem sa tu rozpisovať, nechce sa mi. Jediné čo ma mrzí, je koniec. Odporúčam :)

18.02.2018

Chlapec, krtko, líška a kôňChlapec, krtko, líška a kôňCharlie Mackesy

Táto kniha je dôkazom, že niekedy nie je potrebných veľa slov, ale dôležitý je ich význam a hodnota. Navyše je táto kniha plná krásnych ilustrácií, ktoré dopĺňajú príbeh. Odporúčam! :)

17.11.2020

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnostiModlitba za Černobyl - kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Len ťažko hľadám slová po dočítaní tejto knihy, ... tie svedectvá, no sila ... no jednoznačne odporúčam prečítať.

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Táto útla knižka so smutným príbehom, ktorý je ale naplnený láskou, nádejou, tým, čo je naozaj v živote dôležité, sa teda Backmanovi podaril.

Jmenuji se Ašer LevJmenuji se Ašer LevChaim Potok

Judaizmus je velmi zaujimava tema v literature. Ked pocujem, alebo citam nieco o zidoch bud sa mi to spaja z Holokaustom alebo s nazorom, ze zidia "riadia" tento svet a vsetko jeho bohatstvo, alebo s ich "povestnym" lakomstvom (ako nam o tom prednasali v ramci judaizmu na vyske) ... . No jednoducho, aspon ja to tak nejako vnimam, sa slovo zid spaja skor s negatívami.
Tato kniha, tento pribeh nadaneho chlapca, ktory musi bojovat sam so sebou, aby naplno vyuzil svoj telent, no pri tom neznevazil ci neublizil svojej viere, ma utvrdil v presvdceni, ze je velmi tazke byt pravym ortodoxnym zidom v dnesnom svete. Tradicia a moderny sposob zivota niekedy velmi tazko kracaju spolu ruka v ruke a tu to autor velmi realne vykresil. Aser musi uz vo velmi utlom veku riesit dilemu, ci ist za svojim snom, alebo zit, tak, aby sa to pacilo jeho rodicom a komunite v ktorej zije. Je to fakt velmi silny pribeh a som rada, ze som si ho precitala.

18.06.2013

Na vine sú hviezdyNa vine sú hviezdyJohn Green

Citala som komenty a recenzie typu- k tejto knihe by mali pribalovat aj vreckovky alebo necitajte ju na verejnosti, ... Povazujem sa za emocionalneho cloveka a dobra kniha ci film ma dokazu rozplakat, ale tato kniha isla nejako mimo mna. Knihy ci filmy na temu rakoviny a pribehu lasky, no takych tu uz bolo vela a podla recenzii a reakcii mala byt tato kniha niecim vynimocnym. No pre mna osobne nebola. Hazel, Augustus ci Isaac si robia vtipy jeden z druheho, ironia a cierny humor medzi chorymi ludmi, povzbudive citaty v domacnostiach, ci odkazy na socialnych sietach,... no vcelku nic nove. Na druhej strane ich hlboke az filozoficke vnimanie zivota a smrti, pre mna osobne nebolo uveritelne. Jasne, tazko sa stotoznit s hlavnymi postavami (a dufam, ze nikdy ani nebudem mat sancu), ale jednoducho som im to nezhltla. Bolo to miestami usmevne citanie, miestami smutne, ale celkovo by som tuto knihu zaradila do priemeru. AJ

31.08.2013

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Nemôžem dať menej ako 5 hviezd. Toto bolo pútavé čítanie, aj keď téma veľmi náročná. Nuž, všetci vieme, že inkvizícia v minulosti poriadne "žádila", ale pre mňa to bolo niečo dosť abstraktné a dávno za nami, ďaleká minulosť. Nuž, ale táto kniha vo mne vzbudila mnoho emócií- od nechápania, hnevu, súcitu k ďalšiemu nechápaniu ... nuž bola to sila, hlavne ak si človek uvedomí, koľko nevinných ľudí naozaj prišlo o život kvôli "horlivosti" niektorých. Ach :( Už dávno vo mne kniha nevzbudila takú vlnu emócií. Ale vrelo odporúčam prečítať!

02.07.2017

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetMika Waltari

Síce to trvalo dlhšie, ale dopracovala som sa ku koncu. Egypťan Sinuhe je jednoducho super kniha. Odporúčam :)

16.09.2020

Svetlo medzi oceánmiSvetlo medzi oceánmiM. L. Stedman

No pani Stedmanova ma dostala. Vtiahla ma do kras Australie, do zivota spravcu majaka, do stastneho manzelstva poznaceneho hroznymi stratami. Bola som na Januse, prezivala som smutne a radostne chvile s Tomom a Isabelou. Prekvapilo ma rozhodnutie hlavneho hrdinu, trapila som sa spolu s nim. Lutovala som malu Lucy, prezivala som radost a trapenie Hannah. Jednoducho ma tento pribeh, plny lasky, straty, nespravne spravnych rozhodnuti vtiahol do seba. Je tazke pustit tuto knihu z ruky, lebo jednoducho musite vediet ako to nakoniec dopadne. Dohnala ma k slzam a davam jej plny pocet hviezdiciek :)

18.06.2013

Muži, kteří nenávidí ženyMuži, kteří nenávidí ženyStieg Larsson

No prisla som na chut severskym krimi autorom. Larsson napisal fakt skvelu knihu. Ako dej pokrocil a postupne odhaloval dlho utajovane hrozy a tajomstva rodiny Vangerovcov, tak mi miestami behal mraz po chrbte. Niektore veci boli fakt dost nechutne. Plus postava Lisbeth Salanderovej je fakt zaujimava. Davam mu prst hore a pustam sa do druheho dielu.

18.06.2013

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Vynikajuce krimi. Carl Morck a Asad su skvela dvojica. Sledovat pribeh Merete, no az mraz behal niekedy po chrbte. Zistenie, kto stoji za jej zmiznutim a preco. No jednoducho skvele citanie. Adler Olsen je dalsi nadany severan :)

05.09.2013

Zelená míleZelená míleStephen King

Pri tejto knihe nie je o čom rozmýšľať. Ak by sa dalo dať 10 hviezd, tak dám s radosťou. Výnimočná kniha a srdcervúci príbeh. Film som mala napozeraný niekoľkokrát, takže príbeh som poznala a toto je jeden z mála prípadov, kedy sa kniha a film takmer nelíšia a všetko podstatné bolo zachované. Stephen King to v tomto prípade naozaj zmákol na jednotku. A Paul Edgecomb bude vždy pre mňa vyzerať ako Tom Hanks ;) AJ

29.05.2016

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Pre mňa zasa jedna výborná kniha od Aleny Mornštajnovej. Táto autorka mi ozaj sadla a už sa teším na Tiché roky :) Odporúčam!

02.07.2019

DunaDunaFrank Herbert

Musím sa priznať, že mi trvalo niekoľko mesiacov, kým som sa cez túto knihu prelúskala a to najmä preto, že som ju počúvala ako audioknihu v angličine pred spaním, respektíve som ju používala ako uspávanku :) Okrem toho som si musela mená postáv aj načítať, lebo ma to pri počúvaní dosť miatlo niekedy. Je to pár dní, čo som dopočúvala Dunu a musím povedať, že Frank Herbert vytvoril naozaj skvost v sci-fi literatúre. Dúfam, že sa mi podarí dostať sa ďalej, či už vo forme kníh alebo audiokníh. Odporúčam, aj keď si myslím, že väčšina milovníkov sci-fi už má Dunu dávno za sebou :) AJ