kapllu kapllu komentáře u knih

OBSAHUJE SPOILERY Celá trilogie je nesmírně čtivá, to bez debaty. Prvnímu dílu nemám moc co vytknout, i když více propracované charaktery by určitě neuškodily, což platí i pro ostatní díly (třeba Snow, Coin, Cinna,...). Škoda, že často byly podle mě důležité/zajímavé události zmíněné jen tak mimochodem a pokračovalo se o x dnů či týdnů později. Děj je sice celkem logický, ale taky nedovysvětlený (proč Boggs řekl Katniss, ať zabije Peeta; trochu víc informací o Coinové, hlavně kdo všechno věděl a souhlasil s jejími pohnutkami) a příliš se snažil šokovat (proč zemřel Finnick, to bylo úplně zbytečné; hry pro děti z Capitolu? to jako vážně??). Taky moc nechápu, proč by Peeta byl prohlášen za zrádce - jen kvůli tomu, že řekl, že válka by měla přestat? To snad není zrada, naopak to sedí k jeho povaze. A tím celým se ještě prolíná neschopnost hlavní hrdinky udělat si pořádek ve svých citech. To se ještě dá přestát v prvních dvou dílech, ale když ani ke konci třetího neví, co se sebou, už to je dost otravné. A Peetovi ani Galeovi to očividně moc nevadí, jen tak čekají, koho si teda vybere.

30.01.2014 3 z 5

Ani ryba ani rak Ani ryba ani rak Jana Bryndová

Ani ryba, ani rak, ani nic extra.

15.10.2013 2 z 5

Yorkshirské povídky Yorkshirské povídky James Herriot (p)

James Herriot je klasika, jeho povídání je milé, člověka moc potěší a zvedne náladu. Je zkrátka vidět, že svou práci má opravdu rád, jeho cit ke zvířatům z papíru úplně sálá.

15.10.2013 4 z 5

Nikdy nie si sama Nikdy nie si sama Vladimír Mináč

První část, Marina, se mi velmi líbila, ale druhá půlka mi přišla příliš natahovaná, ten děj by se dal shrnout do jedné kapitoly. No a závěr mi připadal takový nijaký, jako by kniha mohla končit kdekoliv v druhé půlce a vyšlo by to nastejno.

15.10.2013 3 z 5

Kola Kola Arthur Hailey

Prostředí je zobrazeno výborně, o tom žádná, ale ten popis jde na úkor příběhu a postavám, což je škoda. Kdyby kupříkladu takový Rollie (ale nejen on, i Adam, Brett nebo Leonard jsou moc zajímaví) dostal více prostoru, stačilo by to na další knížku.

03.08.2013 2 z 5

Nechte prosím kytky žít Nechte prosím kytky žít Johannes Mario Simmel

Knížka je velmi čtivá a i přes spoustu podrobností rychle ubíhá. Zaujala mě neonacistická linka, škoda, že to nebylo víc rozebráno. Jo, a kocour a veverka mi po chvilce taky začali jít na nervy...

30.07.2013

Strýček světák Strýček světák Christine de Rivoyre

Nevím, jak je to možné, ale pohled Hildegardy mě valnou část dost nudil, zato když vyprávěla Zuzka, nemohla jsem se od knížky odlepit. Spoustu událostí je jenom naznačených, a tak se člověk ani pořádně nemůže vžít do jednotlivých postav - nejvíc mi to chybělo asi právě u Boye. A že by to byl nějaké převratné zrcadlo meziválečné společnosti se také říct nedá, takže za mě slabší průměr. I v tiráži je ale poznamenáno "čtení na dovolenou", takže pokud chcete lehké čtení, je Strýček světák dobrá volba.

18.07.2013 3 z 5

Údolí nejčistších radostí Údolí nejčistších radostí Jan Šmíd

Skvělou první část knížky mě nadchla. Druhá část, kdy Nat zase cestuje po Utahu, a takový trochu pohrkaný konec mi to trochu zkazili, ale stále se jedná o nadprůměrné čtení, kterému nechybí vtip a nadhled.

18.07.2013 4 z 5

Ze světa pověstí Ze světa pověstí Jiří Frýzek

Pověst si představuji trochu delší než pět řádků textu často i bez nějakého smysluplného zakončení. Tohle je spíše sbírka "faktů" z historických dokumentů, k tomu, aby kniha byla čtivá, by jednotlivé střepy potřebovaly přidat trochu té omáčky kolem.

08.07.2013 2 z 5

Polomyšín Polomyšín Dario Fo

Přímo úžasně sepsaný životopis, dlouho jsem se u knížky tak nepobavila. Lidi v čekárně si asi ťukali na čelo, když jsem několikrát vyprskla smíchy :-). Foův dědeček i tatínek byli bezesporu skvělí lidé a jak je vidno, povedl se jim i Dario.

08.07.2013 4 z 5

Vyjeď v noci! Vyjeď v noci! Vilhelm Moberg

Je lepší žít se ctí nebo snad živořit jako zbabělec? Červi se pustí do nás do všech, někoho však rozežerou už zaživa. Myslím, že starosta dostal co zasloužil, pěkně to poukázalo na jeho duševní rozklad. Uvítala bych trochu kompaktnější zakončení, mně se zdálo moc zbrklé, jako kdyby už to chtěl mít auto co nejrychleji za sebou.

06.07.2013 3 z 5

Muž, který maloval mandlovníky Muž, který maloval mandlovníky Johannes Mario Simmel

Na povídku moc dlouhé, na pořádnou knížku zas moc krátké. Muž, který maloval mandlovníky, ani nevyústí v příliš překvapivý závěr. A když už v anotaci se člověk dozví, že Mrs. Collinsová zemře v kupé, tak půlka knížky je naprosto o ničem.

15.06.2013 1 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Jak se o Haieyovi říká, znalost prostředí mu nejde upřít. V této knížce mi ale připadalo, že se o své znalosti snaží přesvědčit až moc. Taky mi přišlo škoda, že se Hailey víc nevěnoval Pearsonovi, trochu víc jeho patologického pohledu by se šiklo :-) Ale jinak je to velmi čtivá knížka, stojí za přečtení.

14.06.2013 3 z 5

Poslední rodina v Anglii Poslední rodina v Anglii Matt Haig

Nápad zajímavý, děj předvídatelný, konec rozporuplný. Trochu mě znechutilo například to, že skoro na každé stránce se musím dozvědět, že si Princ očichal něčí rozkrok. Jo, je to pes, tak proč to pořád tak zdůrazňovat...

11.06.2013 2 z 5

Zpáteční voda Zpáteční voda Jan Morávek

Místy bylo složitější udržet v hlavě všechny ty příbuzenské vztahy a uvědomit si, o jaké generaci je právě řeč. Taky bych o některých postavách chtěla vědět víc, o některých zase méně.

10.06.2013 3 z 5

Agnes Greyová Agnes Greyová Anne Brontë

Většina příběhů z viktoriánské Anglie je jako přes kopírák, a přesto mě většina z nich zaujme. Ne tak Agnes Grey.. Nevím, zkrátka už od začátku jsem se těšila na konec a tento pocit ve mně během celé doby nevymizel.

02.06.2013 3 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Skvěle vykreslený příběh se zajímavými postavami mě hned vtáhl do děje. Bylo záživné sledovat různé aspekty jednotlivých postav, líbila se mi ta ne-černobílost jejich povah. Rozhodně se nemusíte bát, že by finanční prostředí bylo nudné. Občas jsem měla pocit, že knížka byla napsaná nedávno, ne před pár desetiletími.

02.06.2013 4 z 5

Profesor Profesor Charlotte Brontë

Kdo v Profesorovi chce najít druhou Janu Eyrovou, asi se mu to nepovede, a já jsem jen ráda. Profesor je svěží a zajímavý příběh. Je příjemné vidět, jak se Frances mění a vyvíjí, aby nakonec skloubila vlastní ambice a pracovitost s rodinou a to tak, že ani jeden z nich se necítí podřadný.

26.05.2013 4 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Villette je příjemná oddychová knížka na zahnání nudy. Vzhledem k tomu, že během celé knížky Lucy upouští náznaky, že vypráví svůj příběh s několikaletým odstupem, a vzhledem k poslední větě si vůbec nemyslím, že konec je dvouznačný, právě naopak. Je jen trochu nečekaný a náhlý.

19.05.2013 3 z 5

Za závojem Za závojem Lydia Laube

Přijde mi, že spoustu témat blo jen tak lehce naťuknutých, že by se dalo napsat mnohem více, což mě trochu mrzí. Rozhodně bych třeba uvítala názory žen, s kterými se autorka setkávala. Nicméně svou roli hraje asi i fakt, že Lydia Laube je primárně zdravotní sestra, ne spisovatelka.

26.04.2013 3 z 5