KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Sladká vůně smrti Sladká vůně smrti Guillermo Arriaga

Exotická detektivka, která zaujme hlavně vykreslením života na mexickém maloměstě za časů nedávno minulých. Korupce, bída, absence jakéhokoli zákona, a tragédie antických rozměrů na sebe nenechá dlouho čekat.

23.12.2019 3 z 5

American Express American Express Gregory Corso

Nekonvenční a notně ulítlá taškařice o... Čem vlastně? Hledání lidství? O společensky podsunuté touze něco velkého dokázat a zanechat v historii stopu? O smyslu lidského života? S přílišným množstvím postav, chaoticky a vyznívající trochu do prázdna. Překlad ale zaslouží pochvalu!

22.12.2019 3 z 5

Albert Einstein - teorie relativity pro každého Albert Einstein - teorie relativity pro každého Stratos Karamanolis

Poměrně útlá kniha se základy teorie relativity. Srozumitelně napsaná, jako úvod pro laiky postačující. Text obsahuje i něco málo ze života slavného fyzika.

04.12.2019

Nejste tak chytří, jak si myslíte Nejste tak chytří, jak si myslíte David McRaney

Hodně "americká" kniha, tedy psaná jednoduchou formou a hlavně co možná nejzábavněji. Bohužel některé kapitolky nejsou z hlediska současného poznání již aktuální a poměrně velké množství studií, na kterých autoři staví, je vyvráceno (viz. tzv. Replikační krize v psychologii). Přesto kniha stojí za přečtení.

03.12.2019 3 z 5

Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy China Miéville

Má první kniha od Miévilla a převládá spokojenost. Některé povídky horší (Míčkovna), některé parádní (Amalgán) a ani ten salónní marxismus mi neva, ba naopak, vtisknout povídkám nějaký ten společenský přesah mě osobně dost bavilo. Autor má hodně originální nápady a určitě si od něj ještě něco přečtu.

03.12.2019 4 z 5

Nahý oběd Nahý oběd William Seward Burroughs

Experimentální forma knihy až přespříliš odrazuje čtenáře od čtení a znesnadňuje mu k ní přístup. Je to škoda, autor má jistě co říci. Pro mě osobně ona experimentálnost překročila mez, kdy již nejde o geniální a novátorské dílo, ale spíše o otravnou a do sebe zahleděnou manýru.

27.11.2019

Mág Mág John Fowles

Poměrně rozporuplná kniha. Některé části jsou dechberoucí a napínavé, nesčetné vrstvení románu a hrátky se čtenářem (hlavním hrdinou) jsou skvělým spestřením a jakousi předehrou k románům postmoderním. Přesto jsou některé dialogy (hlavně milostné) hodně strojené a nejednou upadnou až do hloupé lacinosti či patosu. Neskromná délka také ubírá body a to samé lze říci o překladu s mnoha překlepy.

26.11.2019 3 z 5

Lacan a Freud Lacan a Freud Jiří Pechar

Hodně těžkopádně psaná kniha, špatně srozumitelná, na druhou stranu alespoň nějaké seznámení s psychologií Lacana.

16.11.2019 3 z 5

Postmoder­nis­mus neboli kulturní logika pozdního kapi­ta­lismu Postmoder­nis­mus neboli kulturní logika pozdního kapi­ta­lismu Fredric Jameson

Hodně náročné čtení pro ty, kteří se postmoderní filosofií zabývají do hloubky. Velmi obsáhlá analýza naší postmoderní situace, analýza současné kultury, ale také třeba architektury + kritika pozdního kapitalismu.

15.11.2019 4 z 5

Filosofie 19. století Filosofie 19. století Emerich Coreth

Stručné, ale přehledné a systematické seznámení s hlavními filosofy 19. století s důrazem na Německou klasickou filosofii.

15.11.2019 4 z 5

Hra se skleněnými perlami Hra se skleněnými perlami Hermann Hesse

Vzdělání samo pro sebe, pro rozvíjení vědomostí lidstva, pro krásu a eleganci poznávaného, pro potěchu ducha... Ne proto, že je uplatnitelné na trhu, praktické a ideálně dobře zpeněžitelné. Dnes je toto idealistické pojetí vzdělání až směšné a je vidět, že s podobnými démony se bojovalo i za časů Hesseho. Tím je tato kniha nadčasová. Však dnešní politici a experti rádi vykřikují, že vzdělání má být hlavně praktické. O zušlechťování lidského ducha a utváření společensky zodpovědných lidských bytostí raději mlčí, však by se usvědčili ze své duševní ubohosti. A kompromis mezi duchovním a materialistickým v nedohlednu...

14.11.2019 5 z 5

Stanice 11 Stanice 11 Emily St. John Mandel

Poměrně čtivý příspěvek do žánru postapokalyptických románů. Umně kombinuje dobu před a po katastrofě. Dílky skládačky do sebe pomalu zapadají a vše spěje k závěrečné konfrontaci. Jedinou výtku mám ke generickému a nuznému záporákovi. Trochu více rozepsat jeho pohnutky a charakter by knize prospělo.

13.11.2019 4 z 5

Lucidní snění jako coping mechanismus Lucidní snění jako coping mechanismus Jan Vaněk

Kniha se nazabývá ani tak samotným lucidním sněním, jako spíše jeho využitím v psychologii, potažmo v psychoanalýza. Text tak spíše působí jako bakalářská či diplomová práce. Pro ty, kteří hledají informace o lucidním snění nemohu doporučit.

13.11.2019 2 z 5

Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií Daseinsanalýza: setkání filozofie s psychoterapií Pavel Hlavinka

Krátký a přehledný úvod do daseinsanalýzy. Nejde tolik do hloubky, ale jakožto seznámení se s tématem plně dostačující.

13.11.2019 4 z 5

Daseinanalytická teorie neuróz a psychoterapie Daseinanalytická teorie neuróz a psychoterapie Martin Heidegger

Zajímavé propojení filosofie Heideggera a psychoanalýzy Freuda. Vzniká tak nová psychoanalytická škola, daseinsanalýza zaměřená na hledání smyslu lidské existence.

13.11.2019 4 z 5

Původ kapitalismu: delší pohled Původ kapitalismu: delší pohled Ellen Meiksins Wood

Kniha nabourává klasické teorie o původu kapitalismu a toto bádání aktualizuje o dnešní poznatky. Přesvědčivě uvádí, že kapitalismus není historickou nutností, ale naopak vznikl díky souběhu náhod. Levicové, ale dobré.

Mezi světy & mezisvěty Mezi světy & mezisvěty Václav Bělohradský

Trefné úvahy a glosy o dnešním světě od jednoho z největších současných českých filosofů.

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Klasická člověčinka o lásce, zradě a vystřízlivění z mladických ideálů. Nenadchne, neurazí.

13.11.2019 3 z 5

Mrtvý otec Mrtvý otec Donald Barthelme

Hrátky s formou, nové metody vyprávění a bizarní "příběh". Tato kratičká experimentální próza je zajímavou ukázkou toho, co vše literatura snese.

13.11.2019 3 z 5

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Povinnost pro všechny studenty filosofie (a pro všechny, kteří chtějí mít alespoň základní přehled o filosofii 20. století). Opravdu současnou filosofii v knize ale nenajdete, název je tedy lehce zavádějící.